KOMIKS: V Praze se potkají milovníci bublin

Článek od: Vhrsti - 25.05.2010

V Praze se o víkendu sejdou Simpsonovi s Calvinem a Hobbesem, soudce Dredd se Snoopym nebo Star Wars s Incalem. Další ročník Crweconu v klubu Cross, kam je jako obvykle vstup zdarma, zve 29. května na spoustu přednášek, představování nakladatelských počinů, filmy, autogramiády, komiksový workshop či vyhlášení cen Fabula Rasa. Přinesete-li si dost peněz, můžete vydražit originální obrazy mladých českých komiksářů, a jste-li začínající komiksový tvůrce, můžete na místě vystavit svá díla. Karel Jerie pokřtí svou monografii Lovecká sezona, Petr Korunka představí komiks Radiator a Recyklator. Mluvit se bude i o cenami ověnčené sérii Bone, které se konečně ujal český nakladatel, nebo o komiksech na internetu a nezapomene se ani na japonskou mangu. A nejspíš se bude i tancovat. Dva dny po Crweconu můžete zajít na vernisáž komiksů Vaška Šlajcha – v pondělí 31. května od 18 hodin v Artotéce Městské knihovny v Praze na Opatově (Opatovská 1754).

Perličkou mezi novými komiksy v Česku je Simonův kocour, kterého můžete znát pod názvem Simon's Cat z nejrůznějších internetových stránek i z animací na YouTube. Roztomile otravný mazlíček anglického animátora Simona Tofielda připomíná svou povahou Garfielda, avšak na rozdíl od něj nekonverzuje, ale rovnou koná. Tofield navíc prodchnul své stripy nezaměnitelnou poetikou a humorem, který k některé z podob kocourových intimních příhod přilákal už miliony diváků a čtenářů po celém světě.

Podobně jako u nás kocour Mikeš je s rasismem konfrontován i belgický Tintin. To se však netýká v pořadí devatenáctého příběhu Tintinových dobrodružství z roku 1958, který minulý týden vyšel s českým názvem Koks na palubě. Odvážný reportér se tentokrát v krkolomných dobrodružstvích potýká s novodobými otrokáři, za nimiž stojí milionář a zločinec Rastapopulos.

Už osmý díl během několika měsíců – to je vizitka českého vydavatele seriálu Maki Murakami Gravitation – Přitažlivost. Příběh o Šuičim Šindó zamilovaném do hudby a do spisovatele Eiriho Yukiho se zamotává nečekaným únosem mladého zpěváka do Spojených států.

Náctileté komiksové čtenářky pravděpodobně nadšeně sáhnou i po komiksovém životopisu Stephenie Meyer. Sešit Autorka Ságy Stmívání: Stephenie Meyerová je rozdělený do dvou částí – jeden komiks vypráví životní příběh šestatřicetileté spisovatelky, druhý představí historii městečka Forks, v němž se její nejznámější dílo odehrává.

Nejzajímavější komiksové počiny o lidech, pro lidi nebo od autorů s jinou barvou pleti, než je takzvaně bílá, oceňuje každoročně Glyph Award. Jay Potts si z ceremoniálu ve Philadelphii odnesl hned tři ceny za webkomiks World Of Hurt, dvě ocenění dostala Aya, hrdinka stejnojmenného grafického románu, jehož prvního dílu se ve Francii prodalo více než dvě stě tisíc kusů.

Po dlouhé nemoci zemřel francouzský umělec Philippe Bertrand (1949–2010), jehož jméno je spojeno především s erotickými komiksy, které vždy kreslil svým osobitým stylem s nadhledem a nadsázkou. Na Alzheimerovu nemoc zemřel Američan Howie Post (1926–2010), který kreslil komiksy pro DC Comics nebo Harvey Comics, ale byl i režisérem a šéfem Paramount Cartoon Studios. V letech 1968 až 1981 psal a kreslil strip The Dropouts.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Přidat komentář