KOMIKS: Oranžová smrt

Článek od: Vhrsti - 31.05.2010

Náhodou se to tak sešlo, že zatímco díky voličům se na české politické scéně ocitla jedna oranžová partaj obrazně řečeno na pokraji klinické smrti, na komiksovém Crweconu se udělovaly ceny Fabula Rasa, v nichž volili komiksoví fanoušci. A nikoliv náhodou přiřkli suverénní vítězství prvnímu vydání čtyřicet let starého komiksu Miloše Macourka a Káji Saudka Muriel a oranžová smrt. Muriel vyhrála všechno, co mohla – nejlepší český scénář roku, nejlepší česká kresba roku, český komiks roku a publikace roku. Nejlepším českým časopisem je podle hlasujících Crew2. V zahraničních kategoriích bral dvě ceny Sandman #7: Krátké životy Neila Gaimana, cenu za nejlepší kresbu si od fanoušků vysloužil Bryan Talbot za Grandville. (fotogalerii z Crweconu naleznete na stránkách nakl. Crew; pozn. redakce)

Při zvaní na tradiční Crwecon jsem minule zapomněl na souběžně probíhající podnik konkurence Dětský KomiksFEST! Na lodi Tajemství u železničního mostu na Rašínovo nábřeží s dětmi tvořili Tomáš Chlud, Martina Skala, Doktor Racek či autoři nakladatelství Baobab. Soutěžilo se o knížky, tiskly se placky, malovalo na obličej, hrálo se divadlo o Anče a Pepíkovi, a kdo přišel v pruhovaném tričku, dostal dárek. A mimochodem svůj komiksový festival Oslo Comics Expo měli o víkendu i v Norsku. (galerie Sardenu)

Kromě toho má Praha nový komiksový obchod. Kromě speciálek v Čáslavské, Londýnské nebo Jungmannově můžete nově nakupovat komiksy v Comics Pointu na Vinohradské, pár kroků od náměstí Jiřího z Poděbrad.

Minulý týden se v konírně Nostického paláce udělovaly tradiční Zlaté stuhy nejlepším knihám pro děti a mládež a nikoliv poprvé uspěl komiks. Cenu za výtvarný počin si odnesl David Böhm za Ticho hrocha, v níž komiksově zpracoval slohové práce afrických dětí, které mu ze svého učitelování ve Středoafrické republice přivezla sestra Terezie. Anketu vyhlašuje a pořádá Česká sekce IBBY společně s Klubem ilustrátorů dětské knihy, Obcí spisovatelů a Obcí překladatelů. Cenu za celoživotní přínos dětské literatuře letos obdrželi Jiří Šalamoun a Pavel Šrut.

Humorné příhody svérázného doktora Babilly vydalo pro frankobelgický trh bruselské nakladatelství Joker editions. Pod celobarevné album stripů, které dosud nebyly publikovány, se podepsal jakýsi Françoise Skoda a nebylo by na tom pro našince vůbec nic zajímavého, kdyby se pod tímto jménem neskrýval český karikaturista Filip Škoda. A vydat komiksovou knížku na největším evropském komiksovém trhu je pro českého kreslíře husarský kousek hodný zaznamenání. Přitom to vypadá docela jednoduše, alespoň podle toho, co o vydání alba  řekl autor serveru Komiksárium: „Hotové album ve francouzštině jsem standardním způsobem poslal asi do patnácti evropských vydavatelských domů (Dupuis, Glénat, Castermann, Bamboo…) a zájem měli v Joker éditions.“ Filip Škoda je známý jako karikaturista z Týdne, Respektu, Hospodářských novin a dalších periodik. V roce 2000 mu vyšla sbírka stripů Celebrity na klepu.

Ryze českých komiksových knížek vychází pořád pomálu, ale když už se do toho nějaký odvážný autor pustí, často jde hned o trilogii. To je i případ třicetiletého Petra Korunky, jehož černobílé album Radiator & Recyklator s podtitulem Nic menšího než záchrana lidstva by měly v budoucnu následovat další dva díly. Radiator a Recyklator se nejprve snaží zabránit výstavbě dálnice a pak v hlubokém lese dobloudí do podzemního komplexu šíleného vědce Deviatora. Ten je seznámí se svými plány a vyšle je na nebezpečnou misi do dalekého vesmíru. Komiks pokřtí genetik Jaroslav Dostál 1. června v půl sedmé večer v knihkupectví Samsa.

Zdá se skoro neuvěřitelné, že by něco tak roztomilého, jako je Bone, mohlo mít problémy s cenzurou. V Californii se nedávno dokonce hlasovalo o tom, jestli kultovní komiks Jeffa Smithe může zůstat ve školních knihovnách. Přestože se někomu z rodičů nelíbilo, že se v některém z dílů objevilo kouření, pití a hazard, hlasování vyznělo drtivě ve prospěch ponechání díla v dosahu dětí. O tom, že je komiks Bone neškodný, ba dokonce zábavný a skvěle napsaný i nakreslený, se teď můžete konečně přesvědčit v českém vydání Kůstek: Útěk z Kůstkova. Album představuje prvních dvanáct sešitů původně nezávislé, dnes celosvětově populární série, kterou si začal Jeff Smith v roce 1991 vydávat vlastním nákladem. Spolu s komerčním úspěchem přišla i ocenění odborná včetně prestižních Eisner a Harvey Awards. Skvělá zábava pro děti i dospělé.

Vynikající zábavu nabízí i druhý díl Calvina a Hobbese – jednoho z nejlepších stripů komiksové historie. Obálka straší titulem Pod postelí něco slintá a kromě nestvůr pod Calvinovou postelí, ďábelské učitelky a veskrze nechápavých rodičů dojde i na Calvinovy legendární sněhuláky.

Zábavu poněkud drsnějšího ražení přináší více než pět desítek příběhů v albu Soudce Dredd 1: Prokletá země. Nedávno jsem tu připomínal chystané filmové natáčení. Soudce Dredd se v britském časopise 2000 AD objevuje už od roku 1977 a na jeho tvorbě se podílela řada šikovných scénáristů a výtvarníků. V první knize sebraných komiksových povídek narazíte na vzteklé krysy, mutanty, psychopaty, mimozemštany, roboty, tyranosaury i šíleného soudce Cala.

Temná série 100 nábojů dospěla ke třetímu dílu, který český vydavatel opatřil názvem Hlas krve namísto originálního Hang up on the Hang Low. Podivný agent Graves tentokrát předá kufřík s náboji mladíkovi jménem Loop, který se chce za svůj zpackaný život pomstít svému otci. V podsvětí ho však čekají mnohem horší zážitky, než si kdy dokázal představit.

O albu bezeslovných komiksů Anderse Bronseruda s názvem Otto Nonchalangelo, kterým na Crweconu překvapilo nakladatelství Mot, si pošpitáme příště.

Úctyhodných 95 let se dožil mexický výtvarník Gabriel Vargas (1915–2010), jehož komiks La Familia Burrón z roku 1937 je považovaný za jeden z nejdůležitějších počinů v historii mexické pop-kultury. Gabriel Vargas zemřel 25. května doma v Mexico City.

Americký kreslíř, scénárista, ilustrátor a učitel kreslení Nick Bertozzi oslavil čtyřicítku. Před deseti lety dostal Ignatz Award jako nejnadějnější talent, jeho grafický román The Masochists získal o tři roky později neméně prestižní Harvey Award.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Přidat komentář