LITERATURA: Ikarie 7/2010

Článek od: Alča - 15.07.2010

Šéfredaktor: Vlado Ríša
Vydavatel: Mladá fronta a.s.
Titulní strana: Milan Fibiger

Rozlet a SF Kavárna

Výročí

Ikarie slaví – již dvacet let si ji čtenáři mohou kupovat na stáncích nebo v předplatném. Šéfredaktor Vlado Ríša využil této příležitosti k poděkování všem, kteří se na podobě časopisu podílejí, ať už to je realizační tým nebo samotní čtenáři svými připomínkami a ohlasy. Navíc zazněla z jeho úst důležitá připomínka: nezapomínejme, že je Ikarie literární a nedotovaný časopis, který žije díky prodejnosti, ne reklamě. A tak poděkujme i my všem nadšencům, díky nimž si můžeme Ikarii každý měsíc přečíst, a popřejme jim i časopisu ještě mnoho úspěšných let života!

Vítězové ceny ASFFH za rok 2009

Na letošním Světu knihy byli vyhlášeni nositelé této ceny v kategoriích: nejlepší science fiction, nejlepší fantasy a horor, česká a slovenská kniha, česká a slovenská povídka, teoretický text, povídková sbírka, antologie, časopis nebo internetové médium, nakladatelství, editor/redaktor, výtvarník, překladatel, nadějný nováček/počin roku/zvláštní cena a cena za dlouholetou práci pro SF.

Světová SF

James Patrick Kelly: PONOR        

Marisce bylo nedávno třináct let, za rok bude moci volit, vdát se a všechno ostatní, protože bude dospělá. Proto její táta Al tak vyšiluje. Proto se jí zdá psychika jejího pokoje vhodná akorát tak pro mrňata. Úplně nejlepší je utéct z reality do snů. Do těch, ve kterých ji vábí nejbližší hvězdy, volají na ni a ona sama bez skafandru jim vychází vstříc. Prý je to normální, když je její matka, kterou nikdy nepoznala, známá kosmoplavkyně…

Mistr krátkých povídek nás zavádí do světa budoucnosti, který je plný techniky a vymožeností. O to výrazněji však vynikají mezilidské vztahy, které jsou spletité a složité nejen mezi rodiči a dětmi, ale i mezi vrstevníky navzájem. Současně si uvědomujeme, že i rodiče, které jsme nikdy neviděli, na nás mohou mít rozhodující vliv.

Ted Kosmatka: PROROK FLORESKÝ

Když byl Paul Carlson malý chlapec, hrával si v podkroví nad garáží na Boha. Tak to alespoň křičel otec, když jej bil a rozbíjel všechny klece s pokusnými myškami. Genový koncept, neboli božský přenos,  Paula fascinoval. Přes všechna úskalí se mu podařilo vystudovat genetiku a antropologii, což se zúročilo v tom, že byl jako přední odborník pozván k průzkumu fosilií na ostrově Flores. Výzkum by však mohl narušit koncepci pravověrců, kteří tvrdí, že je Země stará jen 5800 let. Paul je přepaden a zraněn, ale nikdo si nedokáže představit, jak úporný dokáže být ve své snaze odhalit záhadu a zjistit pravdu…

Autor postavil svůj příběh na tom, že i v době nejmodernější vědy a techniky může být světově uznávaný a zažitý názor chybný. Hlavní hrdina je představitelem té skupiny vědců a badatelů, kteří chtějí objasnit pravdu i za cenu vlastního života, bez ohledu na to, jak jejich bádání změní dějiny.  Na druhé straně je naprostá většina těch, kteří v takovém konání spatřují něco nepatřičného a všemožně se snaží zabránit získávání nových poznatků. V současné době již nejde jen o náboženské přesvědčení a věc víry, ale i o hmotné zájmy a sféry vlivu.

Hannu Rajaniemi: PÁNŮV HLAS

Všechno začalo tenkrát, když se pes nastěhoval se svým Pánem na starou ropnou plošinu. Hezky si spolu žili, svět byl plný pachů a zvuků. Pak se objevila kočka, se kterou se ale pes na příkaz Pána naučil vycházet. Později se objevil špatný Pán. Byl zlý a způsobil to, že jednou přišli pro Pána a sebrali mu hlavu. Pes s kočkou truchlili, ale náhle jim svitla naděje: v tu noc, kdy Pán zemřel, k nim ve snu poprvé přišlo Zvířátko a nabídlo jim, že když se budou hodně učit, mohou svého Pána zachránit…

Autor je spoluzakladatelem a ředitelem společnosti, která se zabývá řešením problémů s matematikou a vývojem umělých inteligencí. To se zásadně promítá v jeho tvorbě, kde kromě umělých inteligencí a vzdělávacích programů nejen pro lidi nacházíme překvapivě velké množství poetiky, zahrnující lidi i zvířata.

Douglas Smith: DVEŘE

Na ostrově stojí dům. V tom domě je krabice a v ní další dům, zmenšenina toho velkého. V malém domě jsou tři myši, které se potřebují dostat k jídlu a odpočinout si. Do velkého domu vstupují tři lidé, asistent zemřelého majitele, jeho bývalá žena a její milenec. Významný vědec a objevitel Rainer sice zemřel, ale jeho dům stále ještě žije a připravuje se na zápas o přežití nejen v malém domě…

Kanadský autor zpracoval tradiční téma domu, který chystá návštěvníkům různé nástrahy, poněkud nezvykle. Přidal množství fantastických objevů, spoustu matematických rovnic a nezapomněl na tradiční milostný trojúhelník. Tak vznikla napínavá povídka plná záhad se závěrečným konstatováním, že každý z účastníků byl po zásluze odměněn.

Česká SF

Lukáš Hrdlička: POŽÍRAČI DUŠÍ (literární soutěž IKAROS 2009 – finále)

Kapitán John Howard se svým týmem specialistů odpočívají ve speciálních křeslech výzkumné laboratoře na Eoranu VIII, ale jejich mysli jsou na expedici v rozsáhlé virtuální síti dávno zapomenuté civilizace na této planetě. Postupně se jim daří překonávat jednotlivé úrovně až po desátou, ve které všichni mizí. Hledat se je vydá Brad Dwight, odborník na putování kyberprostorem. Tomu se podaří proniknout až do samé podstaty systému a odhalit záhadu požíračů duší…

Autor ve své povídce upozorňuje na nebezpečí, které může pro člověka představovat čím dál tím výkonnější umělá inteligence. Není jednoduché rozeznat, kdy se ještě jedná o program, sloužící lidem, a kdy už o samostatnou inteligenci schopnou agrese z důvodu sebezáchovy. Nakonec však lidská mysl potvrzuje svoji nadřazenost a pevnou vůli, která dokáže alespoň protentokrát zvítězit.

Ivan Mls: ŠKOLA, ZÁKLAD NIČEHO (literární soutěž IKAROS 2009 – finále)

Jiří Roučka junior má ve škole opravdu vážné problémy. Když se dostaví Jiří senior do ředitelny, s údivem se dozvídá, že si jeho syn dovoluje recitovat zpaměti básně klasika, zná všechna vyjmenovaná slova, hlavní města evropských států a co je nejhorší, ovládá malou násobilku. Tím je předurčen k jedinému – přeřazení do zvláštní školy…

Úsměvná povídka na vážné téma reformy školství ukazuje budoucnost po zavedení systému, kdy není důležité mít znalosti v hlavě, ale stačí vědět, kde jsou k nalezení. Tato absurdní situace hrozí tehdy, pokud se příliš spolehneme na to, že vše lze najít v počítači. Naštěstí i v této době budou děti, které chtějí znát, vědět a umět.

Milan Petrák: PROFESIONÁLNÍ MIMINO (literární soutěž IKAROS 2009 – finále)

Kail už se rozhodl – stane se miminem. Respektive část jeho těla bude vypěstována do nového človíčka, který udělá radost bezdětným rodičům – těm, kteří si ještě, nebo už netroufají na výchovu vlastního dítěte. Není to na dlouho, takhle vypěstované dítě dokáže žít jen jeden rok a návrat do původního těla je obtížný. Je ale příliš svůdné být malým dítětem a mít milující rodiče…

Autor se zabývá tématem daleké budoucnosti, ve které však stejně jako dnes bude člověk toužit po rodinném zázemí a lásce v každém věku.

Publicistika

Představujeme:

 • JFK FANS je webem, který se zabývá nejen samotnou osobou Johna Francise Kováře, ale i jeho tvůrci, a nabízí články, komiksy a ukázky z vydaných knih.

Soutěže:

 • O nejlepší fantasy 2010 se utkají zájemci, kteří nejpozději do 31. 7. 2010 pošlou své práce. Výsledky budou vyhlášeny na Fénixconu v Brně.

Pozvánky:

 • AVALCON – 8.-11. 7. 2010 Chotěboř
 • FESTIVAL FANTAZIE – 1.-11. 7. 2010 Chotěboř
 • Slet autorů fantastiky – AVALCON – 8.-11. 7. 2010 Chotěboř
 • Staň se superhrdinou ve válce o Supermanovu duši – 2.-7. 7. 2010 Chotěboř
 • ADVÍK – 28. 7. – 2. 8. 2010 Praha
 • TRICON = EUROCON + POLCON + PARCON – 26.-29. 8. 2010 Český Těšín
 • CZECHTREK 5 – 4. 9. 2010 Praha
 • COMICS SALÓN A ISTROCON – 17.-19. 9. 2010 Bratislava

Martin Šust: Proměny domácí fantastiky: díl čtvrtý – jak je na tom komiks?

Autor si přizval k rozhovoru známé i začínající vydavatele, výtvarníky a autory: Jiřího Pavlovského, Richarda Podaného, Václava Dorta, Jiřího Gruse, Karla Jerieho, Štěpána Kopřivu a Tomáše Kučerovského.

Ti se svěřují se svým vztahem ke komiksu, představují své oblíbené kusy, hodnotí úroveň domácí tvorby a její místo na trhu, popisují proces a podmínky, za jakých komiks vzniká a hovoří o svých spolupracovnících.

Aleš Smutný: rekové Ervina Howarda na filmovém plátně

Významný autor fantasy ovlivnil svou tvorbou tento žánr natolik, že se s jeho hrdiny setkáváme i na filmovém plátně.  Bezkonkurenčně prvním byl v roce 1982 Cimmeřan Conan. Producent Dino De Lairentiis dal přednost Johnu Miliusovi před Oliverem Stonem na režisérském postu a celkem neznámým tvářím v hlavních hereckých rolích. Režisérův cit pro heroický styl, syrovost a autentičnost přinesl příběhu nečekaný úspěch. Následovalo několik pokračování, která však měla klesající úroveň a ani Rudá Sonja v podání Brigitte Nielsenové už Conana nemohla zachránit.

Další postavou byl Kull, kterého hrál Kevin Sorbo, protože Slavný Arnold už neměl o spolupráci zájem. Howard by však nad touto béčkovou akční komedií zaplakal.

Současná doba nízkorozpočtových, ale o to odvážnějších filmů přivádí do kin Solomona Kanea a fanoušci řičí nadšením, protože původní duch tvrdosti a bezútěšnosti je nazpět. Jenže Hollywood nechce levný film za málo peněz, potřebuje velkolepé dílo, a tak dochází opět na Conana. Budeme se těšit!

Digitální aréna:

Risen

Jde o RPG hru ve stylu série Gothic. Magická vlna energie uvolní prastaré chrámy s ničivými bestiemi a inkvizitor Mendoza odplouvá na příkaz krále zjistit situaci. Ztroskotá však na tropickém ostrově Risen a spolu s ním i váš hrdina, který má možnost přeměny do tří postav: bojovníka, válečníka a čaroděje. Autoři kladou velkou váhu na strategii, promyšlené útoky a obranu. Jednotlivé postavy si žijí vlastním živtem, ale je možná i spolupráce, zakoupení výhod či jejich krádež.

 Technicky je na úrovni Gothicu 3, ale bez chyb – opravdu povedená hra v češtině, kterou si užijete a díky otevřenému konci se můžete těšit na pokračování.

Na čtenáře čeká za správné odpovědi na tři soutěžní otázky odměna.

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • Plivající kobry se dokážou přesně trefit až na dva metry a svůj jed směřují na oči, což vede k oslepnutí a mnohdy i ochrnutí oběti.
 • Pravěká DNA přepsala lidské dějiny a dokázala, že se pravěcí Homo sapiens vesele křížili s neandrtálci někdy před 45 až 80 tisíciletími. To vede některé antropology k úvahám o zrušení neandrtálců jako samostatného lidského druhu.
 • Nanopavouci amerických vědců mají jen čtyři nohy a jsou tvořeni bílkovinou. Dokážou provést až padesát kroků a v budoucnu by měli sloužit v boji proti rakovině nebo při cílené aplikaci léků.
 • Ženy vnímají virtuální postavy jinak než muži – cítí vůči ní stejné morální závazky jako ke člověku a nevadí jim horší kvalita zpracování. To muži jsou mnohem citlivější na kvalitu virtuálního zobrazení postav, které by měly v budoucnu fungovat jako poradci v oblasti zdravotnictví, právních, daňových a finančních služeb.
 • Larvy korálů plavou za hlasem domova, což je typické šplouchání vln u korálových skalisek. Zvuky zachycují pomocí jemných chloupků na svém těle a dobře se orientují.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Pan Nikdo

Belgické sci-fi drama je o muži, který jako poslední smrtelník roku 2092 vzpomíná na svůj život z pohledu všech možností výběru, které kdy měl. Film už získal ceny na několika festivalech a v kinech ho uvidíme od 15. 7. 2010.

Pro 5 čtenářů, kteří správně odpovědí na 3 otázky, jsou v redakci připraveny hodnotné ceny.

Filmové premiéry

 • David Slade: Twilight saga: Zatmění – 1. 7. 10 (Pavel Žďárek ***)
 • Nimród Antal: Predátoři – 8. 7. 10 (Pavel Žďárek *****)
 • Jaco Van Dormael: Pan Nikdo – 15. 7. 10 (Pavel Žďárek ***)
 • Christopher Nolan: Počátek – 22. 7. 10 (Pavel Žďárek *****)

Kino

 • Jon Favreau: Iron Man 2 (Jiří Pavlovský ***1/2)
 • John Hillcoat: Cesta (Jiří Pavlovský ***½)
 • Mike Newell: Princ z Persie: Písky času (Jiří Pavlovský **1/2)

DVD

 • Paul Weitz: Upírův pomocník (Pavel Žďárek ****)
 • Simeon Halligan: Uvězněna s monstrem (Pavel Žďárek 1)
 • 6 autorů: Dantovské peklo (Pavel Žďárek *****)

Vivisektor

Kniha pod lupou: Kterak se národ český Sci-fi učil psáti

Boris Hokr si tentokrát vzal na mušku antologii Vládcové vesmíru: Kronika české science fiction od Svatopluka Čecha po Jana Wesse, kterou z raných děl našich významných scifistů sestavil Ivan Adamovič.

Hodnocení Vlada Ríši: běžný čtenář ***, zarytý fanoušek a sběratel ****

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: World of WarCraft: Zrod Hordy, Sirotkova aliance a Andělské zrcadlo.

Čtenáři čtenářům doporučují Celebrity, Cestu a Století páry, naopak varují před Bodem mrazu, Kronosem a Šifrou samotného Boha.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Dimitry Glukhovsky: Metro 2033 (David Potůček ****)
 • Margo Lanaganová: Černá šťáva (Ondřej Tomášek ***)
 • Suzanne Collins: Hunger Games: Aréna smrti (Pavel Vinický *****)
 • Glenn Cooper: Tajemství sedmého syna (David Hlušička **1/2)
 • Kolektiv autorů: Žoldnéři fantasie: Tango s upírem (Františka Vrbenská ***1/2)
 • Kolektiv autorů: Kadeti fantasie (Františka Vrbenská ***)
 • William Gladstone: 12 (Jan A. Novák *)
 • Věra Řeháčková: Kamarád z planety Merton (Milan Štajer ***)
 • Juraj Červenák: Kámen a krev (Boris Hokr ****)
 • Kolektiv autorů: Nová dobrodružství Julese Verna (Kamila Vozáková *****, Vlado Ríša ***)
 • John Updike: Vdovy z Eastwicku (Tomáš Javůrek **1/2)
 • J. G. Ballard: Hello, Ameriko! (Filip Pivoňka ****1/2)

Komiks:

 • Ódži Hiroi: Případy Kjóko Karasumy 1. (Jana Labíková **1/2)
 • Warren Ellis: Iron Man Extremis (Filip Gotfrid ***)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.

Komentáře

Mám doma prvních 13 rořníků kompletních ... ona Ikarie začala nějak upadat, z časopisu s ambicí literární byť v žánru specifickém se stalo něco, kde povídky ustoupily povídání zhusta pro mne nestravitelnému, začaly se tam objevovat recenze počítačových her a stupidní kvízy, něco zaměřené na teenagery s podivným designem ... snad se vyčerpal zdroj dobrých textů nashromážděný během bolševikem ordinovaného půstu ... nevím ... teď si Ikarii občas koupím, abych se v odsudku bohužel utvrdil. Ono to, co se v Ikarii publikuje, není nějak moje krevní skupina ... občas to ani není scifi (či fantasy) ... ostatně scifi a fantasy jsou si žánry velice nepříbuzné, ba dokonce antagonistické - ono se nějak zapomíná, že to sci znamená science, tedy věda ...

mám zeťáka který píše do šuflíku.myslíte že by měl u vás šanci?V MLÁDI JSEM IKÁRII ODEBÍRAL .MĚL JSEM JI OD 1.ČÍSLA.DÍKY ZA ODPOVĚĎ.PC JEŠTĚ NENÍ NENÍ MOJE SILNÁ STRÁNKA.KDYŽ JSEM V PENZI.

Přidat komentář