FILM: Velká vánoční jízda (Arthur Christmas)

Článek od: Anonym - 06.12.2011

Recenze: Velká vánoční jízda [Arthur Christmas] - 90%

Santa existuje! Ale není to jedna nesmrtelná osoba, nýbrž dědičný titul, který si už po 20 generací předává rodina, žijící na severním pólu, a disponující tajnou základnou, odkud expeduje vánoční dárky za pomoci nejmodernější techniky.

Aktuální Santa už má nejlepší léta za sebou, začíná tak trochu senilnět a uvažuje o tom, že co nevidět předá celý podnik jednomu ze svých dvou synů (Santové žijí o něco déle než lidi, běžně přes 100 let). A není to moc těžké rozhodování, protože zatímco starší syn Steve už teď celému podniku de facto velí a vyzná se v technice, které taťka nerozumí, mladší Arthur je spíš takový trumbera, který byl odklizen na řadovou pozici poštovního agenta, aby zase něco nezvoral. No a kromě toho do rodiny patří ještě paní Santová a dědeček Santa, který už má senilitu pořádně rozvinutou a když je zrovna při smyslech, tak nadává na dnešní techniku a láskyplně vzpomíná, že "za mých časů jsem lítal na dvoumístných saních a osobně lezl do komínů a vždycky jsem to zvládl bez problémů, akorát v roce 1913 se můj elf strašně ožral a spadl do Ženevského jezera", nebo tak nějak podobně.

Fun Fact: V původním znění došlo k zajímavé situaci, kdy herec, mluvící dědečka (Bill Nighy), je stejně starý jako herec mluvící jeho syna (Jim Broadbent), a pouze o deset let starší než herec, mluvící jeho vnuka (Hugh Laurie). Arthura mluví James McAvoy, z čehož vyplývá, že Santovi-Christmasovi jsou zřejmě Britové.

Krátce poté, co jsou nám představeni hrdinové a jejich utajený svět, začíná zápletka: Všechny dárky jsou rozneseny, až na jeden! Malá holčička z Anglie nedostala omylem svoje kolo. Steve "logicky" přesvědčí Santu, že to jedno dítě v celém tom úspěšném megaprocesu nic neznamená, ale Arthur se s tím nehodlá spokojit a spolu s dědou se ve starých saních tajně vydávají nedopatření napravit, dřív než vyjde slunce (ve většině Santoidního světa děti nacházejí dárky pod stromkem ráno 25. prosince).

Rozjezd filmu je úžasný. Rodina Santových je nám představena jako víceméně normálně fungující, standardní rodina (nikdo z ní není nic jako prvoplánovitý padouch, včetně Stevea), která se od ostatních odlišuje jen tím, že každý rok musí provozovat přísně utajenou megaoperaci za pomoci armády elfů. Při realizaci operace a pohledu do jejího zákulisí se samozřejmě dočkéme obrovské spousty vtipů, ale přitom si film neustále udržuje jakýsi glanc, eleganci a stopu logiky kterou se to všechno řídí. Rozehrávka, dynamika v rodině a celý ten šílený podnik mi dost připomínal Hračky Barryho Levinsona.

Další děj už obdahuje méně vyložených překvapení a je celkem předvídatelný. Ale i pak je celý film pohodový (i pří šílených akčních scénách) a i když jde do tuhého, nikdy se v něm neobjeví vyloženě záporná postava. Prostě je celý plný (nejen vánoční) pohody a je na něm dle mého dost vidět, že ho režírovala žena a že ho produkoval Aardman (ano, jde o film od tvůrců "Wallace a Gromita", přestože se nedíváme na modelínu, ale na CGI).

I když tedy film probíhá a dopadne podle očekávání, je pořád nabitý spoustou drobných vtípků, z nichž některé jsou (na děti) překvapivě sofistikované.

  • Například když Santa úspěšně (domněle) dokončí rozvoz dárků, oslavuje to před elfy na pódiu s transparentem "Mission Accomplished".
  • Na nočním stolku Santových je roztomilá fotka paní Santové z doby, kdy byla ještě mladá šťabajzna.
  • Ve staré kůlně je plakát v propagandistickém stylu Druhé světové s nápisem "Don't be seen - Remember 1812" (což se váže k dříve letmo zmiňované historce o předchozím Santovi, který byl při roznášení spatřen a byly z toho velké problémy).
  • V téže staré kůlně leží velká kovová stříkačka s nápisem "Chimney Lube" ("komínové mazadlo").

A spousta dalších. Až bude film na BluRayi, při některých scénách to budou doslova hody.

Pokud chodíte na méně než dva animované filmy za 14 dní, vykašlete se na Kocoura v botách a jděte na Vánoční jízdu.

P. .S: Mých 90 procent platí pokud film uvidíte bez dabingu. V češtině to není hlasově úplně ono a ne všechny vtipy a narážky šlo přeložit.

P. P. S.: Před samotný film je bohužel přilepený teroristický videoklip s Justinem Bieberem a stejná "píseň" zazní i při závěrečných titulcích. Při samotném filmu naštěstí ta hnusná lesba slyšet není.

Převzato z filmového blogu Františka Fuky FFFILM.fuxoft.cz. FFFilm, jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.

Přidat komentář