PR+LITERATURA: Anita Blakeová otevírá novou dekádu svých dobrodružství!

Článek od: Anonym - 24.09.2012

„Někdy z vás láska udělá hlupáky. A někdy vám připomene, proč milujete svou zbraň.“

Anita Blakeová, lovkyně upírů, otevírá novou dekádu svých dobrodružství jedenáctým dílem!

Provinilé slasti, první díl série Anita Blakeová – lovkyně upírů, byly vydány již v roce 1993, tedy v době, kdy se Meyerové o třpytivých upírech zatím jen zdálo. V době, kdy krvesajům nikdo nedával šanci na přežití a nejvíce se prodávaly harlekýnky, se na trhu objevila hrdinka, která do celého světa hrdě vykřikovala: "Já s upíry nechodím. Já je zabíjím."

Anita Blakeová prorazila cestu dalším dark fantasy příběhům s upíří tématikou a stala se kultovní sérií žánru. Po celém světě se prodalo více než 6 milionů kopií přeložených do šestnácti jazyků a dočkala se i komiksového zpracování.

V knižní edici Fantastická Epocha (www.epocha.cz) vychází pod názvem Blankytné hříchy jedenáctý díl série Anita Blakeová – lovkyně upírů od americké autorky Laurell K. Hamiltonové.

Anita Blakeová pracuje jako nekromantka v St. Louis. V jejím světě vedle lidí žijí svobodně i další bytosti – vlkodlaci, zombie nebo třeba upíři. Právě od nich si Anita vysloužila přezdívku Popravčí, protože kromě oživování mrtvých se živí i lovem a likvidací zdivočelých krvesajů. Anitina dobrodružství hraničící s paranormální detektivkou jsou protkány erotikou a vztahovými peripetiemi, které Popravčí řeší s nejednou nadpřirozenou bytostí. Ve světě Laurell K. Hamiltonové, kde každá vteřina může být tou poslední, se do popředí dostává spíše animální přitažlivost a pudová primitivnost. Anita není žádná náctiletá naivka, která v rohu vzdychá po svém vyvoleném, ale sebevědomá a silná žena, která si umí jít za svým – i v otázkách vztahů.

Anotace:

„Kdykoli nás navštívil nějaký člen rady upírů, umírali lidé. Někteří naši, někteří jejich. Ale Belle Morte sem nikdy nikoho neposlala, až teď svoji zástupkyni Musette. Čekali jsme ji asi tak za tři měsíce, kolem Díkůvzdání. Tak co sakra dělá ve městě měsíc a něco před Halloweenem? Pěkně se nám to tu zvrtlo...“

Anita netušila, že i její mocný upíří milenec Jean-Claude, vládce města St. Louis, může mít z někoho strach – dokud se ve městě neobjevila roztomilá, droboučká, sadistická Musette, vyslankyně Belle Morte, jedné z nejvlivnějších upírek světa a Jean-Claudovy stvořitelky.

Roztáčí se intrikánský kolotoč upíří diplomacie a politiky, a to rozhodně není Anitina parketa. Nejradši by vytáhla pistoli a nasázela do Musette pár stříbrných kulek, ale ve hře jsou životy jejích nejdražších…

Vedle toho se série brutálních vražd, která vyvolala mediální hysterii, jeden zvláštní klient a podivná dvojice mužů sledující Anitu, zdají jako bezvýznamné epizody. Není však možné, že spolu všechno souvisí?

Info o knize:

Autor: Laurell K. Hamiltonová
Originální název: Blankytné hříchy (Cerulean Sins)
Překlad: Zuzana Ľalíková
Obálka: Jakub Jíra
Formát: hardback, 135x200 mm
Počet stran: 440
Cena: 359 Kč
Nakladatel: Nakladatelství Epocha
Edice: Fantastická Epocha (14. svazek edice Fantastická Epocha)
ISBN: 978-80-7425-152-8

V sérii Anita Blakeová – lovkyně upírů již vyšlo:

Provinilé slasti (Anita Blakeová – lovkyně upírů 1)

„Jmenuji se Anita Blakeová. Upíři mi říkají ,Popravčí‘. Jak jim říkám já, to se nedá reprodukovat. Od té doby, co nejvyšší soud přiřkl nemrtvým rovnoprávnost, si většina lidí myslí, že upíři jsou normální občané s tesáky. Ale já vím svoje. Viděla jsem jejich oběti. Sama mám jizvy…

Jenomže teď mezi upíry řádí sériový vrah – a nejmocnější pijavice ve městě po mně chce, abych ho vypátrala…“

Ve světě, kde jsou upíři, zombie a vlkodlaci uznáváni za plnoprávné občany Spojených států, působí Anita Blakeová jako „oživovatelka“: v popisu práce má na žádost truchlících pozůstalých povolávat z hrobu mrtvé. Ale Anita má zároveň pověst obávané lovkyně upířích zločinců a často asistuje při vyšetřování zločinů, na které jsou konvenční postupy policie krátké.

Když však přiláká pozornost upířích vládců svého domovského města St. Louis, hrozí, že bude odhaleno její tajemství – zdroj Anitiny neobyčejné síly a moci.

Cirkus prokletých (Anita Blakeová – lovkyně upírů 3)

Do St. Louis přijíždí cizí vyšší upír, mezi nemrtvými začíná bitva o území a Anita se ocitá v jejím středu. Jean-Claude, upíří Vládce města, ji chce pro sebe - jenže jeho nepřátelé mají jiné plány. A aby to všechno bylo ještě horší, v ohrožení je i Anitino srdce, když poznává zatraceně pohledného středoškolského učitele biologie Richarda Zeemana. Oba jsou jen lidé, kteří uvízli v křížové palbě - nebo to si alespoň Anita myslí. Když se na scéně objeví upír Alejandro a nárokuje si Anitu Blakeovou, odbornici na stvoření noci, jako svoji lidskou služebnici, mezi nemrtvými vypukne válka a život lovkyně upírů je v sázce.

Obsidiánový motýl (Anita Blakeová – lovkyně upírů 9)

V životě Anity Blakeové se vyskytuje hodně netvorů. Někteří z nich jsou lidé. Mezi ně patří i muž jménem Edward, nájemný lovec se specializací na nadpřirozeno. Ten ji požádá, aby mu pomohla vystopovat největší zlo, s jakým se kdy potkala. Cosi, co vraždí, mrzačí a beze stopy mizí do noci. Cosi, čemu se Anita bude muset postavit naprosto sama…

„Jmenuju se Anita Blakeová. Seznamte se prosím s Edwardem... Edward je nájemný vrah. Specializuje se na nestvůry. Upíry, kožoměnce, cokoli si vzpomenete. Jsou takoví jako já, co jedou podle zákona, a pak je Edward, kterého dodržování zákonů a vlastně ani etika nikdy moc nezajímaly. Dává všemu rovnou příležitost. Jsem jeden z mála Edwardových přátel, ale je to jako kamarádit se s ochočeným leopardem. Spává stočený do klubíčka v nohách vaší postele, nechá vás, abyste ho hladili po hlavě, ale stejně vám pořád může kdykoli rozsápat krk…“

Narcis v řetězech (Anita Blakeová – lovkyně upírů 10)

„Poslední věc na tomhle světě, kterou potřebuju, je další chlap, který by se mi pletl do života. Nevím, co mám dělat s těmi dvěma, které už mám. Skutečnost, že jeden z nich je upíří vládce města a druhý ulfrik, vlkodlačí král, je jen část toho problému. Už to napovídá, jak hlubokou jámu si pod sebou kopu…“

Anita se vrací do St. Louis, konečně připravená čelit oběma mužům svého života a vyrovnat se s vlastní mocí. Netuší však, že několik měsíců, které strávila mimo město, narušilo rovnováhu sil nejen v upíří komunitě, ale i mezi skupinami kožoměnců. Je zapotřebí stvrdit triumvirát moci, jenž tvoří společně s upířím vládcem města Jean-Claudem a vlkodlačím králem Richardem, než dojde k nenapravitelným škodám – pokud k nim už nedošlo. Ale zatímco politické záležitosti se napravit dají, s citovými pouty to není zdaleka tak snadné, zvlášť když do Anitina života nečekaně vstupuje další muž a spolu s ním nová výzva, která může ohrozit samu Anitinu lidskou podstatu…

O autorce:

Laurell K. Hamiltonová (* 1963)

Americká autorka, narozena v roce 1963, v současné době žije spolu s rodinou ve městečku Sims ve státě Indiana. Počátky její literární kariéry měly podobu hrstky povídek, fantasy románu Nightseer a také dvou knih z prostředí televizního seriálu Star Trek: Next Generation a RPG hry Ravenloft. Skutečný úspěch jí ale přinesla až rozsáhlá série Anita Blakeová, lovkyně upírů, které se po celém světě vydalo více než šest milionů výtisků v šestnácti jazycích, dočkala se komiksového zpracování a stala se jedním ze základních kamenů dnes tolik populárního subžánru paranormálních romancí. Tuto vlajkovou loď autorčiny tvorby doplňuje podobně laděný cyklus Merry Gentryová, v němž stejnojmenná hlavní hrdinka opustí nadpřirozenou říši a ukryje se v moderním Los Angeles, kde si zařídí zcela novou identitu jako soukromá vyšetřovatelka. Více o Laurell K. Hamiltonové se dozvíte na jejím domovském webu www.laurellkhamilton.org.

Komentáře

Cha, to je sranda, jak je ta psychika potvora. Mě se ta první moc nelíbí - je mi prostě nesympatická a ať je to jak chce, člověka ten obrázek ovlivní... ale čím víc koukám na tu novou modelku, tím víc mi sedí na tu postavu, tak možná, že mě to předtím při čtení ovlivnilo víc, než jsem chtěla... a až budu číst další díly, bude to možná zcela nechtěně lepší:-)))

Ostrou mysl i tužku všem, přeje M

Hm, ta komiksová verze je pěkná sexbomba:-) Jak taky jinak v komiksu, že? Upřímně řečeno, mě by ty staré noviny vyhovovaly možná ze všeho nejvíc, protože pak by nic neházelo podlé klacky pod nohy mojí představivosti... jsem "vizuální typ" co se snadno nechá ovlivnit, a když přečtu knížku, pak natočí film a ztvárnění hrdinů se nějak zásadně rozchází s mými představami, děsně mě to krká a kolikrát na to ani nedokážu koukat...

Ostrou mysl i tužku všem, přeje M

... v Anitiných podobách. Ta Renčina barbína by mě spíš rozesmála ;-) Ale zdání klame. Mě osobně se docela zalíbily následující obálky:

http://www.fanpop.com/spots/laurell-k-hamilton/images/530392/title/anita-blake-book-covers-photo

Svádí a příliš neprozrazují.

Vrátil bych se však k té nové modelce (Co to má s pusou?) a její zbrani. Opravdu Anita používá brokovnici? A Maruzen?

takže speciálně pro Pechyho jsem vyhrabala, co naše Anita nosívá při sobě: Browning Hi-Power 9 mm (13 nábojů), Firestar 9 mm (7 nábojů), Browning BDM, Smith & Wesson, miniuzi, brokovnice, mačeta, malé nože do zápěstních pouzder, dlouhý nůž nosí v pouzdře na zádech. 

Až budu číst další Anitu, tak si kvůli tobě poznačím i typ brokovnice :)

Jinak mé postřehy ke vzhledu Anity a jejích schopnostech jsou na fóru DN. Je tam ale hodně spoilerů, takže má-li to Slíva v plánu číst dál, tak na odkaz neklikat!!!

http://forum.deti-noci.cz/viewtopic.php?t=873

Ten odkaz na obálku, cos tu dal, to je ta asi nejoblíbenější verze amerických lehce erotických obálek.

A dotaz "Co to má s pusou?" bych raději nepokládala, na fóru ABB to dospělo do netušených mezí "Kam s ním?" :D

Já věděla, že to budeš vědět:-)))) ... jsme to psaly zároveň:-) a neklikám, bo to chci dál číst... i když stejně už člověk ledacos pochytil ze všech těch recenzí, co už stihnul přečíst... naštěstí, když neznám předchozí souvislosti, tak to většinou zapomenu.

Ostrou mysl i tužku všem, přeje M

No tak tyhle obálky (odkaz od Pechyho) by mi asi vyhovovaly nejvíc, ta první krvavá edice, co vyšla v Čechách, z té mi bylo šoufl, u té druhé mě rozčiloujou ksichty (pardon obličeje) a jakej má Anita doma v kredenci arzenál, to by asi nejspíš měla vědět Renča, jako vrchní znalec, totiž znalkyně:-)

A můžu taky jeden dotaz? Co má s tím vším společného ten Forest Gump? (jestli jsem tedy tu fotku správně identifikovala)

Ostrou mysl i tužku všem, přeje M

... jsem si vzpomněl na Bubbu z Forresta Gumpa, když jsem viděl, jak trčí slečna na obálce svůj ret vpřed. Ta scéna je na následujícím videu 35. sekunda:

Já teda spíš nevidím logiku ve spojení brokovnice a Gumpa ;-)

Přidat komentář