POZVÁNKA: Křest knihy Vynálezce ALVA

Článek od: Petr Simcik - 29.09.2014

Je libo raketobrusle, přenášedlo, létající samočistící maxibubliny nebo robota, který za vás uklidí zahradu? Alva si ví rady se vším.

S tímto vynálezcem se rozhodně nudit nebudete! Bohatě ilustrované vtipné příběhy podle televizního večerníčku, pro malé i velké, vyšly 1. září v Edici České televize.

Vynálezce Alva je malý brýlatý kluk – rozcuchaný neposedný zrzek, toužící po technických vymoženostech třetího tisíciletí. Jméno Alva „zdědil“ po svém slavném předchůdci T. A. Edisonovi. Jako každý génius je nadán nezměrnou fantazií a tvořivostí, které ve spojení s jeho nepraktičností a zmatkářstvím vedou k nečekaným zápletkám a ještě nečekanějším rozuzlením. S dvojicí sourozenců Filipem a Denisou tvoří nerozlučnou partu kamarádů, která zažívá neuvěřitelná dobrodružství ve škole i mimo ni.

Kniha bude pokřtěna v 17:00 ve středu 1. října v podpalubí lodi (A)VOID Floating Gallery (Náplavka, Rašínovo nábřeží, Praha 2 - Poskalí).

Role kmotra se ujme herec Petr Rychlý, který večerníček skvěle namluvil. O hudební doprovod se postará Jáchym Bašek, který večerníčku složil hudbu, s dcerou Anetou a zazní mimo jiné delší verze titulní písně seriálu. Pro děti budou připraveny Alvovy veselé úkoly, placky s Alvou a možná přijde i samotný Alfréd Nobel!

Vynálezce Alva vycházel nejprve jako komiks v časopise Mateřídouška. Poté ho autorský tým ve složení Klára a Honza Smolíkovi coby scénáristi a výtvarník Luděk Bárta, který se ujal i režie, přepracovali do podoby sedmidílného večerníčku. Komentář namluvil Petr Rychlý. Poprvé byl televizí vysílán v roce 2012.

Dětem se zalíbil, a tak světlo světa spatřila také knížka. Rukopisu se ujala spisovatelka Klára Smolíková a spolu s ilustrátorem Luďkem Bártou příběhy obohatili o řadu nových prvků. Dětští čtenáři se mohou těšit na rozkreslené vynálezy i sedm bonusových komiksových dvoustran na konci každé kapitoly. Redaktorskou práci skvěle obstarala Hana Fruhwirtová. Není bez zajímavosti, že rukopis významně připomínkoval Jiří Walker Procházka.

V současné době Česká televize natáčí druhou řadu příběhů malého vynálezce. Náměty napsala Klára Smolíková, pod scénářem je podepsaná autorská dvojice Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka, kterého znají především fanoušci fantastiky. Režijní a výtvarné zpracování má na starosti opět Luděk Bárta. 

Přidat komentář