PROFIL: Christopher Nolan

Článek od: David Hálek - 04.11.2014

Christopher Jonathan James Nolan (*1970) je britský režisér, jež stojí za samými kriticky i divácky úspěšnými filmy. Svou dráhu tvůrce celovečerních filmů započal Nolan nezávislým snímkem Sledování (Following, 1998), se kterým vyhrál několik festivalových cen. V roce 2000 natočil již studiem financovaný mysteriózní thriller Memento, který je dnes považován za jeden z nejvlivnějších a nejlepších snímků 21. století. Film vyprávěný napůl retrospektivně a napůl chronologicky byl velmi úspěšný a vynesl Nolana na vrchol. Následoval thriller Insomnie (Insomnia, 2002), ve kterém se představila slavná jména jako Al Pacino a Robin Williams.

Po několika neuskutečněných projektech dostal Nolan nabídku zrežírovat nové filmy o Batmanovi a obnovit tak superhrdinovu pošramocenou reputaci (jistě si vzpomínáte na pestrobarevné paskvily Joela Shumachera). V roce 2005 přišel do kin Batman začíná (Batman Begins) a stal se z něj hit - Nolan překopal pojetí komiksových filmů a z Batmana udělal temné, psychologické, akční drama. S Christianem Balem, Gary Oldmanem a Michaelem Cainem v hlavních rolích se setkal i v Temném rytíři (The Dark Knight, 2008), a v Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises, 2012). Celá batmaní trilogie slavila veliký úspěch jak u diváků, tak u kritiků.

Nolan však měl podmínku: „Natočím Batmany, pokud mezi nimi budu moci natočit své náměty.“ Mezi prvním a druhým Batmanem se do kin podíval snímek z kouzelnického prostředí Dokonalý trik (The Prestige, 2006). Film, ve kterém si mimo Christiana Balea a Michaela Cainea zahrál i Hugh Jackman, pojednává o tom, kam až je kouzelník schopen zajít, aby si zajistil potlesk a obdiv publika. Mezi Temným rytířem a posledním dílem batmanovské trilogie Nolan natočil Počátek (Inception, 2010) s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Komplexní snímek pojednává o tenké hranici mezi snem a realitou na pozadí rodinného dramatu o muži, který se snaží dostat domů za svými dětmi s pomocí ne zrovna legálních metod.

Krom svých úspěšných snímků je Nolan znám také pro svůj svérázný styl natáčení. Odmítá natáčet ve 3D, nejraději točí na pásek místo digitálního videa a snaží se co nejméně užívat počítačové triky (i když se jim samozřejmě nevyhne). V Temném Rytíři skutečně postavil Christiana Balea na vrchol hongkongského mrakodrapu, nechal převrátit kamion uprostřed Chicaga a pro potřeby Počátku postavil otáčivý hotelový koridor, ve kterém probíhá souboj v měnící se gravitaci.

Je znám také tím, že se rád obklopuje tvůrci, se kterými dříve pracoval. Michael Caine se objevil v šesti jeho snímcích (Batman začíná - Interstellar) a například s Tomem Hardym, Anne Hathaway a Cillianem Murphym dělal také na více filmech. Velmi úzce spolupracuje na scénářích se svým mladším bratrem Jonathanem a hudbu k jeho filmům tvoří Hans Zimmer (kromě Dokonalého triku složil vše od Batman začíná až doteď).

Režisérův poslední počin Interstellar můžete shlédnout v kinech od 6.11. Jedná se o velmi ambiciózní, dobrodružný sci-fi snímek a takové jdou Nolanovi nejlépe, takže se skutečně nebojím, že by se film nepovedl.

 

Komentáře

Nolana miluju, patří moje nejoblíbenější režiséry a kromě jeho prvních filmů jsem viděl v kině úplně všechny. Prakticky představuje moje dospívání, což je zajímavý, protože Spielberg zase představuje moje dětství. Ale nejspíš nejsem jediný, kdo to tak má. A kdybych se měl rozhodovat, který kousek od Nolana miluju nejvíc, tak asi Temného rytíře jako kompletní trilogii (tam to prostě nejde brát po dílech - funguje to jako systém, jeden kus vyndáte a systém spadne). A samozřejmě Inception.

Já jsem od něj jako první viděl Memento, i když tehdy jsem to těžce nepochopil a nějaký Nolan mi vůbec nic neříkal. O tom, že natočil Insomnii, která pořádně mrazila, jsem se dozvěděl relativně nedávno. Teprve, když jsem viděl prvního Batmana, jsem si řekl: "Hm, Nolan. Ten pán umí, má toho víc?" Druhý Batman byl třešnička na dortu na třetím jsem byl v kině a myslel jsem, že se počůrám, jak awesome to bylo! No a Inception... to je na samostatný článek :D. Pamatuju si, že jsem to napoprvé úplně nepochopil, moc vrstev najednou a stíhat je všechny bylo trochu těžké. Ale brečel jsem u toho. To poslední zakývání káči ve mně tak moc hnulo, že jsem se slzám ani nemohl bránit. Ano, zakývala se! Ne, že ne! :D

Inception patří mezi moje nejoblíbenější filmy vůbec. Je to jeden z těch kousků, ve kterých při každém dalším shlédnutí člověk najde něco, čeho si předtím nevšimnul.

Nolan sám (tedy jeho filmy samozřejmě) je pro mě vždycky trochu sázka do loterie - Z Batmanů jsem dala jen ten první a nijak se netřásla na další. Nedávno šla v televizi trojka a působilo to na mě celé děsně prkenně. Ano, vím, že pravověrní Batmanovi fanoušci chrochtají blahem... možná je to tím, že jsem komiksy nikdy nečetla, a protože jsem takřka o generaci starší (než vy dva v komentářích nade mnou:-), zasáhly mě plnou palbou ty barevné kýče z devadesátek a ty mám (nebijte mě kamenem) mnohem radši... speciálně ty dva Burtonovy, samozřejmě... ale on je zase moje režisérská úchylka:-)

Takže na Interstellar jsem fakt zvědavá.-)

Ostrou mysl i tužku všem, přeje M

Přidat komentář