ČASOPIS: Pevnost 3/2015

Článek od: Tereza Kadečková - 18.03.2015


 Žít pod dohledem Velkého bratra by nikdo nechtěl. Proč vlastně? Pevnost se svou Resistentní obálkou a výčtem úspěšných dystopií za poslední dobu nám to osvětlí.

Hlavním tématem březnového čísla jsou tedy young adult dystopie. Jedním z důvodů je premiéra filmu Resistence, který vznikl na motivy stejnojmenné knižní předlohy od Veronicy Rothové. S tou si také můžete přečíst rozhovor a dozvědět se něco více o ní i o její Povstalecké trilogii.

Kromě Resistence v nové Pevnosti najdete i výčet zajímavých dystopií, které vyšly ať už filmově nebo knižně. Jestli nevíte, co číst nebo sledovat, určitě si tu najdete nějakou inspiraci. Například kniha Splynutí, která je už druhým dílem trilogie Čistý, tu má speciální místečko, kde se o ní můžete dozvědět víc. Ale jsou tu i další dystopie jako Hunger Games, Hostitel nebo 100. Stačí si vybrat.

V knižních recenzích vede retro recenze na Devět princů Amberu od Rogera Zelazneho, kteří si vysloužili celých sto procent. Není tedy divu, že je i knižní přílohou tohoto čísla. Z novinek si ale můžete vybrat devadesáti procentního Robinsona Crusoe 2.0 od Andyho Weira nebo třeba sborník povídek Černá křídla Cthulhu. Tip časopisu je Existence od Davida Brina, o kterém sama redakce tvrdí, že jde o hard sci-fi s nápadem, ufouny a trochou optimismu. To celé za osmdesát procent.

Už zmíněné chapadlovité monstrum od Lovecrafta si vybojovalo vlastní článek. Cthulhu je tu rozbírán horem dolem, jak mýtus postupoval a v jakých knihách od Lovecrafta, ale i jiných spisovatelů, se s ním můžete setkat. Cthulhu svoje chapadla ale neomotal jen kolem knihy, dostanete tu tip na filmy, hry nebo dokonce hudbu inspirovanou tímto prastarým.

Od chapadel k filmu. Pevnost vám přinese deset filmů, na které se máte proč těšit v letošní sezóně. Stojí tu vedle sebe Avengers, Star Wars, Terminátor nebo třeba Jurský svět. Co se recenzí týče, Jupiter vychází získal sedmdesát procent. Birdman dokonce sto. Všechny ale rozcupoval Vetřelec, protože tahle stará pecka si nic menšího než tisícovku procent nezaslouží.

Povídky najdete v tomto čísle dvě. Zadostiučinění od Kristýny Sněgoňové vám ukáže, že víly můžou být potvory a je potřeba si na ně dávat pozor. Anděl legie spásy od Tomáše Dostála nám představí drsného hrdinu se čtyřmi jezdci apokalypsy v zádech. Nebe a Peklo se můžou bát.

V rámci komiksu si můžete přečíst o komiksovém Zaklínači – pokud byste toho knižního neměli dost – a nebo o Fanoušovi, který by se Geraltovi vyrovnal bez problémů. Co totiž může zaklínač proti předpubertálnímu exorcistovi?

Tolik a ještě více, ale to by se výčet táhl do příliš velkých dálav. Takže jen namátkou – jestli chcete vědět víc o všem zmíněném výše a třeba ještě o Pánu Země od Ondřeje Neffa, novém WoW nebo psychokinezi, je načase vyrazit do nejbližšího novinového stánku.

 

Pevnost 3/2015

Nakladatel: Ing. Kristina Nowakovska
Rok vydání: 2015
Počet stran: 84
Rozměr: 210x295
Provedení: paperback
Cena: 69 Kč (klasická Pevnost) / 145 Kč (Pevnost s knižní přílohou - Roger Zelazny - Devět princů Amberu)

Přidat komentář