RECENZE: Pevnost 9/15

Článek od: Matyáš Pařátek - 22.09.2015

Kam vás zaveze zářijová Pevnost? Připravte se na pořádnou jízdu. Ostatně jako vždycky.

Obálka tentokrát nesouvisí s nosným tématem, ale avizuje Hellboye a jeho partu v komiksové rubrice, a že to vezme pěkně zeširoka, tím si můžete být jistí.

A co že je tedy téma deváté letošní Pevnosti? Dva roky prázdnin (nejen) ve vražedném labyrintu vám krom chystané premiéry druhé části filmové trilogie Labyrint otevřou širší pohled na dobrodružnou literaturu a film v toku času.

Milovníci pohyblivých obrázků jistě nevynechají filmovou a seriálovou rubriku, která je jako vždy plná recenzí a chystaných novinek. A pozor! Nepřehlédněte zbrusu novou rubriku Kultovní filmy očima Jiřího Pavlovského. Že to bude neotřelé čtení, to nemusím vůbec zdůrazňovat, zvlášť když si pro začátek vybral ty nejhorší z nejhorších.

Fanoušci Star Wars nechť si před otočením na stranu dvacet přidrží u úst kapesník, aby si časopis neposlintali při čtení všemožných ověřených i neověřených informací sdružených ve Fokusu. Síla se probouzí a je čím dál blíž, netrpělivě očekávána všemi zainteresovanými stranami.

Literatura nabídne čtivo různé úrovně, na sto procent se tentokrát nedostala žádná recenzovaná kniha, ale třeba vás zaujme některá z podrobněji propíraných. Fantasy ságy se v září obrátili do zahraničí a věnují se Brandonu Sandersonovi a přečíst si můžete něco více i o Budoucnosti Dmitryho Glukhovského nebo o Řekách Londýna.

V profících vám naposledy poradí a důstojně se s vámi rozloučí Petr Schink. Profík je mrtev, ať žije profík – těšme se na říjen.

Samozřejmě najdete herní sekci a Larp a v nich informace o všemožných hrách virtuálních, deskových i těch člověčích s dřevěnými meči nebo maketami dalších zbraní. Vlastně to samé najdete i v Geekzóně, která vám ukáže české Junktown.

A co další pravidelné rubriky? Nebojte se, ani Míla Linc s Historií a záhadami, ani Otomar Dvořák s Tajemnými místy a ani Leoš Kyša s Paranormálními fenomény vás zatím neopustili a mají stále o čem psát. S Magiií v rukou třetí říše můžete prozkoumat Prokletí rybníkáře Krčína a pak se dát na Cestování časem.

A pokud to celé ve zdraví přežijete, přečtěte si předposlední stranu Pevnosti, kde jsou velmi zajímavé podrobnosti vyhodnocení Velké pevnostní ankety, která před nedávnem kolovala internetem.

Povídky najdete tentokrát dvě a jsou české – nenechte se zmýlit pseudonymem druhé autorky. Milan Brabec vám ukáže Údolí krvavých ženců a Viviana Stellata vás bude nabádat: Nezapomeň zamknout.

V knižní příloze tajnosnubně hledí z Šeroprostoru černovlasá kráska, které vdechla život americká autorka Ann Aguirre.

Tak do trafiky. Šup. Pokud už jste to tedy dávno neudělali… ale to byste asi nejspíš nečetli tuhle recenzi.

 

Pevnost 09/2015

Nakladatel: Ing. Kristina Nowakovska
Rok vydání: 2015
Počet stran: 84
Rozměr: 210x295
Provedení: paperback
Cena: 69 Kč (klasická Pevnost) / 139 Kč (Pevnost s knižní přílohou - Ann Aguirre: Šeroprostor)

Přidat komentář