Přihlášení

Please answer the question

TG: Modla jménem LEGO katalog

Článek od: Petr Simcik - 04.04.2016

Katalogy jsou něco jako webové stránky minulého století. Hodně firem to ještě nepochopilo a některé na to i doplatily. Najdou se tisíce společností, které tisknou katalogy bez valného účinku. Rozdají je do schránek, bývalým zákazníkům a ti je vesměs svorně hodí do koše, krbu, či modré popelnice. Jsou tu ale i katalogy, které nástup webu nepochopitelně přežívají a lidé naopak čekají každé nové číslo.

Například IKEA. Katalog téhle nábytkářské mocnosti byl donedávna vzorem pro mnoho českých domácností a možná i stále je. (Dokonce se starší katalogy objevují v aukcích a bazárcích.) Osobně jsem jím listoval mnohokrát a v duchu navrhoval nová a nová vylepšení našeho bydlení. Bohužel, poslední dobou se můj vkus se vkusem IKEA návrhářů dost rozchází.

ikea_catalogue

Stejným případem jako jsou katalogy IKEA pro dospělé, jsou podle mě katalogy LEGO pro děti. A v mém případě nejen pro ně :)

Začalo to těsně po revoluci, kdy se k nám tahle hračka začala pomalu dostávat. Vždycky ze školy jsem šel do hračkářství a tam obdivoval postupně přibývající krabice s pirátskými loděmi, LEGO city, hrady a dalšími báječnými stavebnicemi a při jedné takové obhlídce jsem natrefil na katalogy. Dostaly mě. Nejen tím, že jsem tu výstavku všech LEGO stavebnic mohl najednou nosit s sebou.Katalogy LEGO mi totiž nesloužily jako ostatní katalogy hraček, ale hlavně jako inspirace. Inspirace ke stavbě, inspirace ke snění i hraní.

A nebyl jsem sám. Ve škole jsme nad katalogem proseděli nejednu přestávku a za krále byl vždy ten, který ho sehnal první, protože v hračkářství měli vždy jen pár kusů.

 
 

Několik stránek z katalogů 85/87/08… LEGO se vyvíjí a zjednodušuje. Ale ty Bradavice bych bral :)

Co mě ale fascinuje, že LEGO katalog má na mou dceru o dvacet pět let později prakticky stejný účinek, jako kdysi na mě. Vydrží si jím listovat hodiny, snít a chtít stavět nejrůznější stavby na které máme jen zlomek kostek. Ano, to se změnilo. LEGO samotné má nyní mnohem víc specializovaných kostek než kdysi a tak je tenhle aspekt prohlížení katalogu poněkud bolestný. Naštěstí spousta kostek lze nahradit, a dokonce vycházejí knihy jak na to. A musím se přiznat, že mě to baví. Vymýšlet a tvořit s dcerou nové stavby a hrát si stejně jako kdysi.

To je na LEGU to skvělé. Tátu geeka prostě neomrzí, takže stačí pečlivě naplánovat děti a o alibi máte postaráno až do důchodu :)

A co vy? Jak jste na tom s nejen LEGO katalogy? Máte také nějakou inspirační modlu?

 

Přidat komentář

Série PAX si drží setrvalou kvalitu a Dech smrti patří k pomalu se rozšiřující skupině těch opravdu děsivých a beznadějných dílů. Pokud jste se pročetli až k tomuto dílu, rozhodně je důvod pokračovat, a pokud jste o PAX ještě nezavadili, vězte, že není důvod ho nezkusit.

Sarden - internetový magazín o sci-fi a fantastice  /  šéfredaktor:  Martin Stručovský  /  zástupkyně šéfredaktora: Monika Dvořáková  / webmaster: Petr Šimčík / ISSN: 1805-2711