KOMIKS: Alan Moore, Swamp Thing - Bažináč 1

Článek od: Ivet Křenková - 04.03.2017

Vědec Alec Holland je mrtvý. Zemřel při výbuchu, který odstartoval život něčeho jiného, většího a zelenějšího.

Tehdy ještě netuší, že není jediným tvorem svého druhu. Když zdánlivě mrtvou stvůru z bažin zkoumají v laboratoři, objeví se vědec Jason Woodrue. Na první pohled člověk, ovšem jen do té doby, než se svlékne z kůže. Touží po životě v přírodě, proto se rozhodne, že opustí svůj lidský život a po vzoru Swamp Thinga vstupuje do bažin. Snaží se mu ale podobat tolik, že si ani neuvědomuje, jakou škodu okolo sebe páchá. Woodrue však není jediný nepřítel, se kterým se musí Swamp Thing vypořádat. Kousek od lesa v domově pro postižené děti zahajuje svou hru démon Etrigan.

Reedice komiksu obsahuje sešity 20–28. Ve svazku čtenář najde například i předmluvu hororového autora Ramseyho Campbella a úvod od spolutvůrce a redaktora původní série Lena Weina. Scénárista Alan Moore se komiksu ujal v letech 1983–1987 a přinesl do něj řadu změn, komiks pod jeho vedením například vycházel jen pro dospělé čtenáře.

Mooreův scénář je místy roztěkaný a zpočátku není snadné se v příběhu zorientovat. Po několika prvních stranách se ale pocit z četby o něco zlepší a napětí o poznání vzroste.

V komiksu Swamp Thing veškerá příroda kolem doslova ožívá a dostává podobu mohutné lidské postavy, která v temnotě vylézá z bažiny. Svazek provází od začátku až dokonce pohlcující temná atmosféra. Postava Swamp Thinga prochází existenciální krizí. Zjistí totiž, že není tím, za koho se po celou dobu své existence měl. Podstatnou částí komiksu se tak stává hledání sebe sama, což pomáhá vcítit se do hlavní postavy a prožívat s ní veškeré trable. Pokouší se všemožně smířit se svou identitou, například se snaží zmizet v útrobách močálu a zarůst do okolní přírody.

Komiks více než na příběhu stojí na kresbě. Tu má na svědomí Stephen Bissette. Je sice barevná a připomíná staré Batmanovy komiksy z 50. let, což se k temnému příběhu zdánlivě nehodí, každopádně opak je pravdou. Panely jsou občas rozmístěny přes celé dvoustrany a perfektně doplňují příběhovou linii. Bissette se vyřádil hlavně při vizuálním ztvárnění bažiny a přírody celkově. Swamp Thing při svých cestách krajinou prochází úchvatnými scenériemi, které umí být jemné a romantické, ale i plné temnoty. Na jeho těle jsou přitom vidět všechna vlákna rostlinného těla i nepatrné změny při střídání ročních období.

Jako celek Mooreův Swamp Thing funguje tak napůl. Bezesporu je to něco úplně jiného. Škoda příběhu, který je místy dost zmatený a je těžké se v něm zorientovat a pochopit souvislosti. Ale koneckonců – co je lepší, než záporák, který vlastně jen svým způsobem chrání přírodu a podporuje ekologii?

 

Název: Swamp Thing - Bažináč 1

Scénář: Alan Moore

Kresba: Stephen Bissette 

Barvy: John Totleben 

Překlad: Viktor Janiš 

Nakladatelství: BB Art

Vazba: vázaná

Rozměry: 173 x 264 mm

Počet stran: 232

Rok vydání: 2016

Cena: 599 Kč

 

Přidat komentář