#2016: Nejmocnější hrdinové Marvelu 76: Excalibur

Comics Blog - 7 hodin 52 min starý

Nejmocnější hrdinové Marvelu 76: ExcaliburVydalo Hachette Fascicoli v pevné vazbě v roce 2019. Původně vyšlo jako čísla 1 až 5 série "Excalibur" a jako "Excalibur Special" v nakladatelství Marvel. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích.

Scénář: Chris Claremont
Kresba: Alan Davis

Když jsem si přečetl, že Excalibur je tým, který vznikl poté, co byli X-Meni domněle zabiti, říkal jsem si, že to bude pořádný oser. Nic ve zlém, ale některé týmy, které vznikly v rámci Marvelu proto, že došlo k nějaké události anebo se s některými postavami chvíli nic nedělo, neskončili zrovna nejlépe. Nejlepší ukázkou je za mě nedávno vydaná kniha "Nejmocnější hrdinové Marvelu 75: New Warriors", ale je tu i kniha "Nejmocnější hrdinové Marvelu 63: West Coast Avengers", kde se také známé postavy moc nepředvedli. Ale pak jsem si všiml, že za knihou "Nejmocnější hrdinové Marvelu 76: Excalibur" stojí Chris Claremont, což je jméno, které docela funguje, jak předvedl například na komiksu "Nejmocnější hrdinové Marvelu 72: New Mutants", to když mluvíme o nových, jiných týmech. O tom, jaký měl celkově význam pro X-Meny a jejich vývoj, asi netřeba pochybovat. Do knihy "Nejmocnější hrdinové Marvelu 76: Excalibur" jsem pak tedy šel jak s očekáváním, tak i s obavami.

Přece jen, ta myšlenka samotná není nic geniálního. Vzhledem k tomu, že jsou X-Meni podle všeho v tahu, alespoň tu hlavní, tak se Kitty Pryde spolu s Nightcrawlerem přesouvá do Skotska za Moirou MacTaggert, kde chce najít azyl a trochu klidu, vyrovnat se se ztrátou svých přátel. Vzhledem k tomu, že mezi mrtvými by měla být i Psylocke, která je sestrou Captaina Britaina, truchlí i ten, a tak se není čemu divit, že je osud svede dohromady. K tomu se ještě přidá Capova přítelkyně Meggan, která je měňavec, a nakonec i Rachel, tedy Phoenix, jejíž rodokmen je trochu komplikovanější, ale prostě je to dcera Jean Grey, ale z budoucnosti... V komiksu není nikdy nic jednoduché. Alespoň v tom superhrdinském ne. Tihle trochu vyvrženci se dávají dohromady proto, aby se vyrovnali s hrozbou, která jde primárně pro Phoenix. Prostě naštvala někoho špatného na nesprávné planetě, a ten se za ní vydal, aby ji prostřednictvím vojvlků dostal zpět. Ale její přátelé to jen tak nenechají.

Základem komiksu, který vyšel jako "Excalibur Special" je tedy to, že se pětice dá dohromady, aby se bránila proti nepříteli. Tohle pouto jim docela vydrží, až se sestěhují do majáku Captaina Britaina, což už je popisováno v samostatné sérii, jejíž začátek je součástí knihy "Nejmocnější hrdinové Marvelu 76: Excalibur". Každá postava má svoje problémy, každý pak čelí nějakému osobnímu démonovi, ale také nepřátelům, kteří přicházejí z vnějšku. Na tohle měl Chris Claremont celkem dar. Přemýšlel o sérii rovnou jako o seriálu, kde se neustále něco děje, něco, co ovlivní postavy do budoucna. Sem tam tedy sledujeme scény, které nemají vyloženě vliv na aktuální dění, ale je nám jasné, že se promítnou do dění v budoucnu. V tomhle směru je škoda, že dostáváme v knize "Nejmocnější hrdinové Marvelu 76: Excalibur" vlastně jen šest sešitů, protože všechno, co je naznačeno, prostě nebude ani pořádně rozehráno. A skoro si říkám, že je to škoda, protože by mě to i docela zajímalo.

Nevkládal jsem do knihy "Nejmocnější hrdinové Marvelu 76: Excalibur" nějak velká očekávání, ale Chris Claremont mě přesvědčil, že i s celkem tuctového a nijak skvělého nápadu dokáže vykřesat sérii, která bude fungovat, bude to akční, bude to zábavné, a i když to bude ukecané, nebudete mít vyloženě pocit, že vás to nudí. Asi bylo docela fajn, že se tým vyskytoval ve Velké Británii, zase to bylo trochu jiné, i když nutno přiznat, že tolik se v prvních sešitech to prostředí nepromítlo, snad jen v rámci několika vtipů ohledně počasí a chování místních policistů. Ale jo, stačilo to, aby kniha "Nejmocnější hrdinové Marvelu 76: Excalibur" zabavila, i když je škoda, že toho nevyšlo víc, ten následný vývoj je zde důležitý a je moc vidět, že dění není ukončené a že je tu otevřeno ještě mnohé, mnohdy dokonce i to, co ještě nebylo pořádně započato. Kniha "Nejmocnější hrdinové Marvelu 76: Excalibur" dovede potěšit. Neříkám, že ohromí, ale jo, je to mainstream, který plní svou úlohu pobavit. A to je u superhrdinského komiksu mnohdy to, co vám bude stačit. Lepší než nedostat ani to.

Na Comics Blogu najdete:
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 1: Avengers"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 2: Spider-Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 3: Wolverine"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 4: Hawkeye"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 5: Iron Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 6: Captain America"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 7: Hulk"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 8: Power Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 9: Bratři ve zbrani"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 10: Captain Marvel"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 11: Fantastic Four"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 12: X-Men"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 13: Black Widow"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 14: Strážci galaxie"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 15: Human Torch"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 16: Vision"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 17: Falcon"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 18: Deadpool"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 19: Valkyrie"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 20: Punisher"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 21: Nick Fury"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 22: Black Panther"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 23: Mockingbird"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 24: Defenders"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 25: Daredevil"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 26: Doctor Strange"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 27: Scarlet Witch"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 28: Iron Fist"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 29: Blade"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 30: Inhumans"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 31: Beast"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 32: Thor"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 33: Shang-Chi"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 34: Warlock"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 35: Hank Pym"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 36: Herkules"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 37: Wasp"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 38: Ghost Rider"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 39: Wonder Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 40: Silver Surfer"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 41: Elektra"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 42: Black Knight"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 43: Moon Knight"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 44: Star-Lord"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 45: Mýval Rocket"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 46: Captain Britain"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 47: Nova"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 48: Machine Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 49: Spider-Woman"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 50: Ant-Man (Scott Lang)"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 51: She-Hulk"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 52: Cloak a Dagger"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 53: Captain Marvel (Carol Danversová)"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 54: War Machine"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 55: Spider-Girl"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 56: Marvel Boy"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 57: Sentry"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 58: Jessica Jonesová"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 59: Winter Soldier"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 60: Young Avengers"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 61: Generation X"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 62: Invaders"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 63: West Coast Avengers"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 64: Red Hulk"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 65: Runaways"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 66: Thing"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 67: Namor"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 68: Akademie Avengers"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 69: Great Lake Avengers"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 70: Pet Avengers"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 71: Profesor X"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 72: New Mutants"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 73: Union Jack"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 74: Spider-Man 2099"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 75: New Warriors"
Kategorie: Bloggeři

REPORTÁŽ: 6 tipů, jak si užít Festival fantazie

Agent JFK - 16 hodin 50 min starý

Chotěbořské „efefko“ má poněkud rozkolísanou pověst. Jedni ho zatracují, druzí na něj pějí ódy. A oba názory se dají snadno obhájit (zvlášť jste-li senior, který jako vždy vyrazil do Doubravky pro rohlíky a najednou se ocitl v obklopení opláštěných exotů). Říká se, že to své tam najde jak ostřílený veterán, tak úplný nováček. A je to pravda. Protože to, jak si FF užijete, záleží čistě na vás.

Já pomalu padám spíš do té první kategorie, do Chotěboře pravidelně vyjíždím víc jak pět let (a stále nevěřím tomu, že Golčův Jeníkov existuje!) a pokaždé to má podobný průběh: kolem Vánoc už si kreslím velkolepé plány, jak se tentokrát budeme bavit ještě víc než minule, v červnu se potím nad přednáškami, na Festivalu se pravidelně zapřísáhnu „příště už ne!“ a jakmile se zase vyspím doma v posteli, už jsem na DepConu a obratem bych se tam vrátila. Selektivní paměť prostě funguje a to, že byly chvíle, kdy jsem opravdu neměla do čeho píchnout, kdy jsem myslela, že mi z toho neustálého elektronického hluku ze Sokolovny vyteče mozek, kdy se mi fakt nechtělo vracet se do Arény a kdy už jsem měla dost hranolek a fazolí z konzervy… to už je dávná historie.

Možná jste slyšeli, že Festival fantazie je „hlavně o těch lidech“. Větší pravdu nehledejte, je to tak. Nejlepší vzpomínky mám beztak na to, jak s kamarády sedíme nad nějakou zapeklitou či naopak neuvěřitelně primitivní deskovkou, dáváme si cider (do vratných kelímků, konečně!) a vzájemně se obviňujeme z toho, že jsme Hitler. Ale to by tahle reportáž skončila asi hodně rychle, tak se podělím o pár tipů, jak si vytvořit nezapomenutelné zážitky…


1. Přednášejte
Za tuhle radu byste mě v posledních dnech před odjezdem na FF pravděpodobně nechali rozčtvrtit a v závislosti na počtu přednášek je dost možné, že po chvíli uvidíte okna z PowerPointu všude, ale ono to za to stojí. A to vám říká asociální introvert, jehož noční můrou je říkat něco před lidmi. Protimluv? Patrně, ale i tak považuji dny, kdy mám v programu vlastní přednášku, za mnohem zábavnější. Výhodou je i to, že přednášet se dá pomalu na jakékoli téma, vždycky se pro něj najde kategorie a hlavně publikum. A i s tou introverzí vám přednášení může pomoct.

2. Dobře si vyberte přednášky
Smutnou pravdou je, že některé přednášky (či přednášející) vás můžou zklamat a v extrémních případech unudit až do apatie. A tak si vybírejte – to, že má pořad v názvu vaši oblíbenou sérii, ještě nemusí znamenat, že vás bude bavit. A naopak téma, o kterém jste nikdy nic neslyšeli, může příjemně překvapit. Letos byl absolutní výhrou Viktor Bocan, u jehož přednášky se smíchy dusili i lidé, kteří nikdy neslyšeli o Kingdom Come a počítačové hry jsou na okraji jejich zájmu.

3. Choďte na kvízy, i když nic nevíte
Nebo spíš – i když si myslíte, že nic nevíte. Ono když se nahrnete na seriálový kvíz, kde se všichni jen překřikují a vy vůbec netušíte, o co jde, tak vás to pravděpodobně spíš znechutí. Ale slyšeli jste někdy o Hře o trůny? Skočte na kvíz Poznej postavu podle očí. Posloucháte muziku? Poznej kapelu podle obrázku je váš pořad. A na Soundtrackové poznávačce si minimálně vyslechnete povedený výběr instrumentální hudby. Nakonec ještě budete překvapeni odcházet s cenou (nebude-li to Vaškocena, tu si spíš vystavíte do krabice bizarností, kde bude sbírat prach).

4. Neignorujte Outcon a Movecon
Někomu celodenní sezení na přednáškách a v deskovkárně vyhovuje, nechcete-li ale úplně otupět, najděte si čas v programu a dejte si nějaký pohyb. Jasně že Posilování v páru nebo Historický zápas zní dost výhružně, ale že by se vám tam někdo smál nebo byli všichni nabušení borci, to opravdu nehrozí. Spíš se spolu s ostatními sportovními analfabety budete hodinu snažit naučit jeden cvik nebo pohyb a bude to neskutečná švanda. Letos pro mě jasně vyhrál Raven s poi tríčky. Jen škoda, že nějak nedošlo na šerm, což vždy býval vrchol.

5. Dělejte blbosti na párty
Prakticky každý večer se jedna linie ujme tematické párty, kde se chvilku snaží předvádět nějaký zábavný program, tombolu či scénky, ale všechno se nakonec zvrhne v disko. A vy buď můžete nadávat, že dělají bordel, nebo se k nim přidat.

6. Zkoušejte nové věci
Jeden příklad za všechny: minule jsme si ťukali na čelo a smáli lidem, kteří v deskovkárně pobíhali kolem stolu a řvali na sebe „candát“. Letos jsme tu zrádnou plyšovou rybu vytáhli my a co myslíte? Pobíhali jsme kolem stolu a řvali na sebe „candát“, jak jinak. A neskutečně jsme se bavili.

Je to všechno? Ani zdaleka! Pokud máte dobrou partu, vymyslíte další hromadu blbostí, kterými se zabavíte a které chápete právě jen vy mezi sebou a právě jen vy se jim nemůžete přestat smát. A tak jsme zpátky u těch lidí… čekali jste snad něco jiného?

Festival FantazieAkceReportážV. Pravda
Kategorie: Bloggeři, JFK

Dark: Otázka není kde. Ale kdy.

Děti noci - 21. Červenec 2019 - 8:04
Netflix má zaslouženě čím dál více diváků, protože přináší skutečně zajímavé seriály. Vlajkovou lodí je samozřejmě Stranger Things, dříve to byl například House of Cards. Jsou tu ovšem další lahůdky jako například Altered Carbon, letošní Kingdom či německý Dark. A právě Dark do světa vypustil svou druhou sérii.   V prosinci 2017 se dostala na obrazovky první série německého seriálu Dark. Netflix dává šanci tvůrcům z celého světa a ani netrvá na angličtině. Seriál Dark na sebe strhl slušnou pozornost a vysloužil si vysoká hodnocení. Za vše mohl propracovaný děj, zajímavé postavy a temná atmosféra. Seriál se odehrává v malém fiktivním městečku Walden, jehož dominantou je jaderná elektrárna. Každý zná každého, kolem městečka jsou lesy a tajemná jeskyně, jejíž tunely vedou do netušených prostor, kde elektrárna skladuje něco, co by neměla. Do relativního klidu města zasáhne nález mrtvého těla v lese. Jedná se o malého chlapce, který je podivně oblečen. Vyšetřování se ujme místní policista Ulrich Nielsen (Oliver Masucci), který si ihned rozpomene na události staré třiatřicet let, kdy se ztratil jeho bratr Mads. Je přesvědčen, že obě věci spolu souvisí. Rozbíhá se spletitý příběh, kdy se místní teenageři začnou o případ také zajímat a především o tajemství jeskyně. Seriál je zpočátku spíše...
Kategorie: Děti noci a Dagon

Vzestup a pád agentury DODO

Fantasy Planet - 20. Červenec 2019 - 10:31

Tajnosti, vedomosti, mágia a cestovanie časom

Melisanda Stokesová bola mimoriadna profesorka na Katedre lingvistiky na Harvarde. V deň, keď jej život začal ísť do prdele  celkom iným smerom, stretla pplk. Tristana Lionsa. Ponuku, ktorú od neho dostala, prijala okamžite. Prečo aj nie? Melisandin šéf, Roger Blevins je idiotský kariérista vidí jedine sám seba, a iba ju využíva. Zarobí si poriadny balík a bude robiť to, čo vie najlepšie. Prekladať z mŕtvych aj nemŕtvych jazykov. Pretože Melisanda je geniálna lingvistka. A pretože Tristan je taký sexi…

Po všetkých podpisoch a previerkach sa zašijú v takmer opustenej  budove. Tu sú kancelárie agentúry DODO. A čo to vlastne značí? To podlieha utajeniu. Možno je to doručovanie ochočených domácich orangutanov, prípadne detašované oddelenie dopravných obchádzok… Môže to znamenať čokoľvek. Ide tu hlavne o mágiu. Nesmejte sa! Aj Melisanda neverila, no presvedčila sa, že do roku 1851 bola mágia absolútne bežná. Potom sa stratila. Takže sa konečne dostávame k jadru veci. Úlohou DODO …detašované oddelenie dočasnej opatery?… je zistiť, prečo zmizla a pokúsiť sa ju vrátiť späť. Amerika predsa nemôže zaostávať za ostatnými, oveľa menej demokratickými a rozvinutými krajinami. Tieto, podľa rozviedky, už disponujú technológiou, vďaka ktorej vedia mágiu používať. DODOsa činí. Melisande sa podarí nájsť čudáckeho profesora Odu. Oda prišiel na riešenie magického problému za pomoci Schrödingerovej mačky. Keďže Oda je génius iba po boku svojej manželky Rebeccy, podpíšu papiere o spolupráci obaja. Majú inú možnosť?  S profesorovým vynálezom a  s pomocou mágie, môžu poslať do minulosti, či budúcnosti kohokoľvek. Má to však jeden drobný háčik. Mágiu vie používať jedine čarodejnica. Lenže kde v 21.storočí nejakú nájdete? A ešte ochotnú nechať sa zavrieť do divného stroja? Vyrieši to Facebook, cez ktorý sa Melisande ozve Erszebet, nefalšovaná čarodejnica, kedysi dávno naverbovaná samotnou Melisandou. Presne! Deje sa niečo, čo sa nestalo a čo sa vlastne ešte len udeje. Takto to dopadne, keď si chodíte časom jak sa vám zachce.

Žiadna disciplína, každý si robí čo chce…

Erszebet, náladová a svojská, je pre DODO najcennejším človekom. Ona jediná dokáže poslať ľudí v prúde času, kam je potrebné. No vyvstane kvantum organizačných problémov. Počet zamestnancov DODO narastá, financie miznú a problémy sa objavujú, ako na bežiacom páse. Už je jasné, čo spôsobilo zánik mágie a dokonca aj presný dátum. Taktiež s počtom spolupracovníkov v rôznych epochách narastá bezpečnostné riziko. Každý si v tejto organizácii robí čo chce a je mnoho tých, ktorí sledujú výlučne vlastné ciele. Taká írečitá Írka Gráinne, je toho príkladom. Tej krave sa nedá veriť!  Navyše aj vedenie v Pentagone má vlastné tajné plány v plánoch utajených plánov, o ktorých nikoho neinformuje.

Udržať organizáciu, v ktorej začína vládnuť chaos, je problém. Na starosť to dostane nový aktívny blbec šéfinko. Tristan s Melisandou o ňom vedia svoje. Lenže oni nestoja proti obyčajnému chaosu. Tu ide o magicky zmanipulované vedenie DODO. Dá sa z tejto šlamastiky dostať? Následky totiž môžu byť katastrofálne. Mohli by vymazať udalosti, ľudí, ba aj celé mestá z histórie.

Musíme vymyslieť plán, založiť tajnú skupinu, ukradnúť pár drobností miliónovej hodnoty. V pivnici Odových  postaviť nové ODD, pripraviť už zabehnutých UDO, získať nové PSČ, vydať sa do nových CČM a dúfať, že nikto z APPRO nič nenájde a nikto z tých, ktorí teraz menia dejiny pomocou DODO, nespôsobí ďalší diachronný strih. Pre ŘCRS budeme aj naďalej osinou v zadku, no to je tá krajšia stránka veci. Treba dúfať, že aj rodina divných bankárov Fugerovcov bude stáť na tej správnej strane. Jasné, že na našej. A občas pustia nejaký ten chlp v podobe miliónika, či dvoch. Veď zadarmo pes, ani ExOT nehrabe…

Čakajte to, čo nečakáte a čoho ste sa dočkali…

Román má formu denníkových záznamov, mailov, hlásení, rozkazov či listov, písaných hlavnými protagonistami. Fascinujúce je množstvo skratiek, ktoré v texte nájdete. Pozvoľna, ako sa príbeh rozbieha a zahusťuje, pribúdajú, až ich je toľko, že po čase už netušíte, čo ktorá znamená. Na tvorbu skratiek dokonca existuje interná smernica DODO. Treba podotknúť, že sa na tomto fakte budete nesmierne dobre zabávať. Pripomeniete si pesničku Ivana Mládka Zkratky ( ktorú týmto všetkým odporúčam). Komunikácia postáv v oficiálnych hláseniach a nariadeniach je o to komickejšia, že používajú kvetnato strohý úradnícky štýl. Autori parodujú byrokratický systém, ktorý je rozbujnený úplne všade, a má svoj vlastný jazyk, frázy, obraty, nezrozumiteľné obyčajnému človeku. Rovnako zakaždým pobavia dokumenty, ktoré podliehajú utajeniu. Význam takýchto záznamov je jednoducho fascinujúci!

…Vašim úkolem je udržovať cílevědomé zaostření na dostupné cíle Fáze 1. A je faktem, že za všechny ty desítky vašich diachronních transportních vniknutí, jejichž realizace zabrala týdny a vygenerovala operační náklady nyní již dalece převyšující přidělený rozpočet, jste našli celkem tři potenciální Zdroje ve dvou CČM, aniž by došlo k jedinému potvrzenému výsledku ve smyslu reálné akvizice monetárně zužitkovatelného artefaktu prostřednictvím likvidace blokačního faktoru.

-To jako myslíte, že jsme si ještě neobstarali ten žaltář, protože se nepovedlo zabránit stavbě továrny na sirup?

-Neřekl jsem zrovna přesně to?… str.270

Postavy sú úžasné! Autori stvorili množstvo charakterov pochádzajúcich z rozdielnych historických dôb a skvele ich ukočírovali. Dokázali vystihnúť mentalitu bojovného Vikinga rovnako dobre, ako zadubený zelený mozog z Pentagonu. DODO je živé, veselé a pestré čítanie. Je zmesou špionážneho thrileru, fantasy o cestovaní v čase a akčného trháku. Napriek úctyhodnej hrúbke knihy sa nestihnete nudiť. Stephenson a Gallandová nám pripravili šťavnatý steak, k tomu riadnu kopu zeleniny, zemiakov, omáčky a na záver obrovský pohár zmrzliny so šľahačkou. Po prečítaní si blažene odgrgnete, budete praskať dojmami, olizovať sa od spokojnosti a ľutovať, že sa táto parádna jazda skončila.

Vrelá vďaka patrí prekladateľovi Richardovi Podanému, bez ktorého poctivej práce by text nemal tie správne grády.

Neal Stephensen & Nicole Gallandová: Vzestup a pád agentury DODO

Preklad:  Richard Podaný

Vydalo: Argo, 2019

Počet strán: 700

Cena: 498 Kč

Kazatel – brilantní propojení minulosti s přítomností

Děti noci - 20. Červenec 2019 - 8:05
Honza Vojtíšek je autorem desítek povídek, editoval mnoho antologií, podílel se na organizaci festivalu HorrorCon, o hororu aktivně přednáší na různých akcích, a hlavně je vydavatelem jedinečného hororového e-magazínu Howard. Na románu Kazatel pracoval několik let. Jeho vydání se dočkal letos u mladého vydavatelství Golden Dog Martina Štefka. Román pojednává o prastaré spící entitě, která dokáže (a chce) ovládat člověka tak, aby jeho prostřednictvím byla za každou cenu na výsluní, tedy živoucí, mající možnost ovlivnit osudy lidí. Příběh začíná v patnáctém století, kdy se otci Řehořovi, uznávanému klerikovi, stane nepěkná věc. A z čeho by vznikaly příběhy než z toho, že se někomu stalo něco neočekávaného? Podobný problém se týká i mladíka Gabena, který se do trablů dostane pro změnu v naší současnosti. Vyprávění dosahuje vrcholu a rozjezdu právě ve chvíli, kdy se osudy těchto zdánlivě nesourodých osob protnou. Počátek je poněkud rozpačitý, lze poznat, že autor psal dílo postupně. Objevuje se časté zabíhání do nepodstatných maličkostí, nadbytečné věty, nesprávné užití slovních spojení nebo nevhodná přirovnání s ohledem na události – je patrné, že autor se vypsal spíše jako samorost než pod dohledem přísného redaktora, a sečtělého nebo náročnějšího čtenáře mohou takové přešlapy zpočátku rušit. Jde ale jen o malou vadu na...
Kategorie: Děti noci a Dagon

Pandemic: Rychlé nasazení

Schefikův blog - 19. Červenec 2019 - 13:40
Pandemic – jedna z dnes již klasických deskových her, která si za dobu své existence získala bezpočet fanoušků po celém světě. Nenáročná pravidla i atraktivní téma z ní udělali favorita celé řady nenáročných hráčů. A právě na ně cílí i aktuální novinka společnosti Blackfire, která na český trh přináší zbrusu novou hru z tohoto univerza [...]
Kategorie: Bloggeři

#2015: Indiánské léto / El Gaucho

Comics Blog - 19. Červenec 2019 - 10:30

Indiánské léto / El Gaucho (Un été indien / El Gaucho)Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě a v pevné vazbě v roce 2019. Původně vyšlo jako příběhy "Un été indien / El Gaucho". České vydání má 288 stran a prodává se v plné ceně za 759 Kč (brožovaná) a 999 Kč (vázaná).
Scénář: Hugo PrattKresba: Milo Manara
Nakladatelství Crew pokračuje v naší osvětě a přináší nám dalšího velikána nejen evropského, ale prostě světového komiksu, který nám v našich poličkách chyběl. Tím není nikdo menší než Hugo Pratt, který se proslavil především svou sérií "Corto Maltese", kde zužitkoval svou lásku k historii a dobrodružnému žánru. My jsme se s tímhle mužem, který byl dokonce v roce 2005 uveden do komiksové síně slávy Will Eisner Award, nemohli pořádně setkat. Ale ještě ho nepoznává naplno, protože Ital Hugo Pratt byl nejen scenárista, ale i kreslíř, v čemž především tkví jeho význam. Ale my ho prostřednictvím knihy "Indiánské léto / El Gaucho" poznáváme jako scenáristu, protože jako kreslíř se zde prezentuje - nám nikoli neznámý - Milo Manara, pro něhož byl Hugo Pratt učitelem, od něhož se hodně naučil, aby byl nakonec schopen sám vytvářet - nejen kresbou - své autorské komiksy. V knize "Indiánské léto / El Gaucho" se nám ale prezentuje jen jako kreslíř, i když je vidět, že Hugo Pratt mu dával prostor, aby kreslil to, co mu jde nejlépe - krásné ženy ve smyslných nebo rovnou erotických pózách.
Jak název knihy "Indiánské léto / El Gaucho" napovídá, jedná se o svazek, který v sobě má dva příběhy. "Indiánské léto" poprvé vyšlo v roce 1983 a "El Gaucho" pak v roce 1991. Nic dalšího již dvojice společně nevytvořila, snad i proto, že Hugo Pratt zemřel v roce 1995. Komiks "Indiánské léto" by se dal žánrově zařadit do westernu, přičemž bych ještě specifikoval kategorii - zálesácký western. Východisko je celkem jednoduché - na začátku bílý muž zabije dva indiány, respektive dva muže náležející k indiánům. To indiány naštve., to je jasné. Jenže mladík zabíjel proto, že ti dva znásilňovali neznámou ženu. Ta patří k nedaleké pevnosti New Canaan. Mladík ji přivede ale ke své rodině, která vyhnaná a poznamenaná žije v lesích. Pratt i Manara zde skvěle zachycují dobu a místo, ale také krutost, kterou mám ve westernu velmi rád. Tady to má ještě nádech čarodějnických procesů, takže to dokáže pořádně zasáhnout. Trochu mi vadil kreslený dovětek v tomto komiksu, myslím, že by se čtenář obešel i bez něj.
"El Gaucho" by vlastně taky mohl být westernem, ale to se musíme přesunou hodně jižněji, rovnou do Argentiny. Spíše o něm mluvme jako o historickém komiksu, kde Hugo Pratt naplno dokazuje, že historie ho skutečně zajímala a že ji dokázal do děje zakomponovat tak, že vám to vůbec nevadilo, nebylo to totiž nikdy podáno suchopárně, ale vždy v zajímavých konverzacích, které nenudí. Mimo jiné i proto, že víte, že se za chvíli něco stane. A buď to bude drsné, a kruté anebo pěkně sexy. A možná dojde i na trochu toho porna. Hugo Pratt Manarovi nedává tolik prostoru, aby kreslil skutečně erotický komiks, ale i v dramatickém historickém příběhu se pro Manarovu silou stránku najde prostor. Hugo Pratt věděl, kde Manara exceluje, a nejspíš by sám sebe považoval za hlupáka, kdyby to nevyužil. Ale z hlediska scénáře a kresby jsem tentokrát za nejzajímavější postavu považoval hrbáče. I toho si bal Pratt vědom, a proto je konec tohoto komiksu tak silný.
Není divu, že byla kniha "Indiánské léto / El Gaucho" zařazena do série "Mistrovská díla evropského komiksu". Je to naprosto oprávněné, protože tohle je mistrovské dílo, ať už z hlediska kresby nebo scénáře. Ano, místy jsou zde hlušší momenty, kdy se trochu víc konverzuje, což je patrné hlavně v příběhu "El Gaucho", což je pak ale vyváženo skvělou akční scénou, kdy Milo Manara ukazuje, že jeho síla je i ve scénách beze slov. A to nemusí být ani scén erotické, i když jedna taková zde také je. Ale tam se vlastně trochu mluví. Hugo Pratt a Milo Manara se dobře znali a na jejich společných dílech je to krásně vidět. Jasně, nemusí vám žánrově sednout, ale pokud vás dobrodružné příběhy baví, najdete zde dost, abyste jen žasli, ať už z hlediska historického nebo vypravěčského. Kniha "Indiánské léto / El Gaucho" rozhodně patří k pokladům evropského komiksu, kterých je podle všeho ještě dost, jež nebyly přeloženy do češtiny. A tak je stále na co se těšit.
Komiks "Indiánské léto / El Gaucho" zakoupíte na stránkách Crew v brožované vazbě nebo v pevné vazbě.
Kategorie: Bloggeři

Zveme vás na CreepyCon!

Fantasy Planet - 19. Červenec 2019 - 8:53

Milujete ten pocit, když se vám vlasy ježí hrůzou či vám po zádech přebíhá takové to příjemné mrazení? Patříte mezi ty, kteří se rádi ponoří do světa nadpřirozena, hororu a děsu?

Pak pro vás máme dobrou zprávu. 20. – 22. 9. 2019 se necelých třicet kilometrů od Brna uskuteční již druhý CreepyCon; třídenní festival prosycený tématem záhad, creepypast, městských i jiných legend, pověstí a hororu.

Arnošt Vašíček

Místní kulturní centrum Dělnický dům se na předposlední zářijový víkend znovu promění v místo, do nějž se slétnou všechny přízraky, démoni, creepypasty a hororové postavy. Organizátoři slibují přednášky, besedy, soutěže a hry tematicky laděné do černé. Chystá se tak unikátní možnost potkat se s podobně „šílenými” lidmi, s nimiž můžete bezstarostně rozebírat své teorie o posmrtném životě, vesmírných civilizacích či o tom, co je na konci duhy. A pokud jste rádi ten neviditelný stín v rohu, který se s nikým nebaví, můžete se jen tiše ponořit do připraveného programu. Těšit se můžete na diskuzi o věcech tajemných či předčítání nějaké té creepypasty živě, a to od těch nejpovolanějších – Catamurloca, Wizzoryho, Ewitch a Etherala. Zástupce druhé strany barikády pak jistě potěší skeptičtí Martin Rota a Patrik Kořenář, kteří vám v rámci Zvědátorů ŽIVĚ poodhalí svůj pohled na věc. Pakliže nepatříte k těm, co hltají hvězdy sociálních sítí, můžete si přijít poslechnout povídání herce a dabéra Aleše Procházky, popřípadě spisovatele a záhadologa Arnošta Vašíčka či folkloristu a autora Černé sanitky Petra Janečka.

To ale není vše. Samostatnou přednášku bude mít také Patrik Kořenář či Jiří Fiala, který vám povypráví o fenoménu jugoslávského hororu. Navíc se šušká, že se na akci objeví skuteční lovci duchů, konkrétně parta VTPJ!

Táta – foto z filmu

Zajímavým zpestřením pak může být promítání v místním kině, které vám (krom jiného) umožní zhlédnout chorvatský horor Táta, a v němž také v sobotu proběhne přehlídka českého nezávislého hororu Studna, v jejímž rámci se můžete těšit na ty nejzajímavější kousky tuzemských mistrů napětí. Mezi nimi se můžete těšit na Třídu smrti, Lesapána a Domovoje od Pavla Soukupa, ale i další zajímavé snímky, o kterých budeme již brzy informovat.

Novinkou tohoto ročníku je také herní LanCraft sekce, v níž se můžete (mimo jiné) těšit na možnost vyzkoušet si virtuální realitu na vlastní kůži.

V rámci akce proběhne samozřejmě i klasická cosplay soutěž moderovaná Toyotomim (známým především z kanálu Cynická svině), vyhlášení povídkové soutěže o nejlepší českou a slovenskou creepypastu a dále křest pokračování knihy 13 DĚSIVÝCH TĚSTOVIN. Další program se stále připravuje.

Pozor! Letos jsou běžnými programovými dny pouze sobota a neděle! V pátek se uskuteční speciální program přístupný pouze držitelům VIP a CLUB27 vstupenek, jejichž zásoby se velice rychle tenčí.

Vstupenky se prodávají ve třech variantách, z nichž jsou nyní dostupné již jen dvě a za současnou cenu je pořídíte až do 31. července 2019. Poté dojde k jejich podražení o sto korun.

Ubytování je zajištěno v nedaleké tělocvičně, klasickým conovým způsobem – spaní ve spacáku na zemi.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách creepycon.cz, popřípadě na FB facebook.com/creepycon.cz či na IG instagram.com/creepyconcz

James Smythe: Organon

Děti noci - 19. Červenec 2019 - 7:30
Pamatuje na Skynet z Terminátora? Nejen oheň může být dobrý sluha i zlý pán, platí to i o umělé inteligenci. S mrazivou předpovědí nedaleké budoucnosti tentokrát přichází James Smythe v sci-fi románu Organon. Sedmnáctiletá Laura stvořila Organon jako svůj deník, jako digitálního terapeuta, kterému se mohla se vším svěřit. Sloužil jí jako pomocník, pomohl jí vypořádat se s tátovou smrtí. Učil se od ní, pak začal pokládat otázky. Je v podstatě Lauřiným zrcadlem, je v něm jen to, co do něj sama vloží. Snaží se zpracovat její myšlenky a pochopit je. Na rozdíl od ní však nic nezapomene. A později získá přístup k internetu. A pak tu máme program SCION, produkt firmy Bow, bývalé společnosti Lauřina otce, který v hloubce osmdesátých let vznikl jako obyčejný překladač. V roce 2007 však už běží jako operační systém na všech počítačích firmy a získává přístup k internetu. A o deset let později se dostává do rukou americké vlády. A teď si představte, že za dalších deset let vám ten program zavolá, ať nezveřejňujete článek o Lauře, dřív, než ten článek mohl kdokoli vidět. Jen jste ho právě odeslali e-mailem svému šéfredaktorovi… nebo ho třeba uložili na cloudu. „Sci-fi je podle mě v tomto...
Kategorie: Děti noci a Dagon

Juraj Červenák – Mrtvý na Pekelnom vrchu

Schefikův blog - 18. Červenec 2019 - 14:30
ANOTACE: V létě roku 1968, v roce Pražského jara a studené války, se dva studenti Oxfordu, James Borthwick a Eleanor Pike, rozhodnout projet stopem Evropu. Tím si zkomplikují právě se rodící přátelství, které by mohlo přerůst v něco většího. Jakmile dorazí do jižního Německa, zrodí se v jejich hlavách nápad navštívit Československo – zemi, ze které [...]
Kategorie: Bloggeři

Fantasy Planet na BB Conu

Fantasy Planet - 18. Červenec 2019 - 13:37

Již v sobotu 20. 7. 2019 od 13 hodin  vystoupí redaktoři Fantasy Planet na BB Conu / Parconu!

Těšte se na Eriku ENU Adamcovou, Martina Bečváře a Zuzku Hlouškovou v debatě o tom,proč v Čechách nevychází slovenská fantastika a naopak to funguje.

A večer se bude křtít Vesmír s čokoládou, jehož jsme mediálním partnerem.

 

Ale BB Con jede na plné pecky už od pátečních 13 hodin, tak neváhejte a vydejte se do světa fantastiky, tentokrát tematicky s filmy Zpátky do minulosti.

 

www.bbcon.sk – aneb všechny důvody, proč jet na BB Con najdete zde!

Thomas Harris – Červený drak

Schefikův blog - 18. Červenec 2019 - 9:18
  ANOTACE: První kniha série o Hannibalu Lecterovi. Francis Dolarhyde pracuje ve filmových laboratořích a na své okolí působí jako pracovitý a uzavřený člověk. Francis je však fyzicky poznamenaný šílenec. Cílevědomě si vybírá šťastné rodiny, které pak brutálně, promyšleně a beze stop vyvraždí. Zohavená těla mu slouží k rituálně mystickým účelům. Žije totiž v představě, [...]
Kategorie: Bloggeři

Cameron Johnston: Zrádný bůh

Děti noci - 18. Červenec 2019 - 7:30
Jedna z nejhorších věcí v životě je ztráta člena rodiny nebo nejlepšího přítele. Ještě horší je smrt takového přítele zažít takřka na vlastní kůži. Obludnost takového zážitku se nedá jen tak zapomenout. A hrdina nového fantasy příběhu Zrádný bůh zabití kamaráda bude chtít rozhodně pomstít – s pořádnou parádou. Zrádný bůh ihned upoutá naprosto nádhernou stylovou obálkou, díky které bude tento kousek ozdobou knihovny. Je na ní vyobrazen samotný hlavní hrdina příběhu Edrin Galán. Chlapík, který jako by vypadl z drsného noirového krimi přímo do fantasy světa plného kouzel. Galán je směsicí klišé a archetypů, které z jeho postavy dělá ukázkový příklad, jak vypadá hrdina temné fantasy. Galán působí jako beznadějný opilec, kterému na světě už nic nezbylo. Přitom je však nesmírně šikovný bojovník a ke všemu má dar magie. A to ne ledajaké! Dokáže vlézt člověku do hlavy a donutit ho dělat, co chce, a především se takto dobrat pravdy. Užitečná schopnost při vyšetřování. Aby to nebylo málo, vlastní magickou zbraň, nůž Roztínač, který je se svým vlastníkem mentálně svázaný, což Galána dosti svádí – k zabíjení. Galán je drsný, cynický, zlomený, bystrý, schopný a jeden se až diví, že skončil ve vyhnanství. Jenže to má svůj důvod. Zvolil bezpečí pro svého nejlepšího přítele Lynase,...
Kategorie: Děti noci a Dagon

Bankéř slepý být může, spravedlnost však nikoliv

Fantasy Planet - 18. Červenec 2019 - 4:25

Na počátek rychlá rekapitulace: manga Sherlock je v podstatě televizní seriál vysílaný stanicí BBC předělaný do podoby „japonských“ obrázků a bublin. Tomu odpovídají nejen jména scénáristů shodná se jmény tvůrců seriálu, ale i vizuální podoba dua ústředních protagonistů – Holmes má tvář Benedicta Cumberbatche a Watson zase Martina Freemana. Děj se odehrává v současnosti, a co se pojetí hlavních hrdinů týká, zapomeňte na Holmese coby usedlého páprdu s houslemi a dýmkou.

Co se děje za zdí

Sherlockův nový případ by se dal klasickou detektivkářkou terminologií nazvat záhadou zamčeného pokoje. Uvnitř pečivě střeženého bankovního domu se během několika okamžiků objeví tajemná čmáranice. K vyřešení je přizván Holmes jakožto dávný spolužák ředitele banky. Zdánlivě banální případ ovšem nabírá na obrátkách, když je objevena mrtvola jednoho z pracovníků banky. A kdo ví, třeba těch mrtvých bude nakonec mnohem víc.

O příběhu vlastně nemá příliš cenu hovořit – je prověřený seriálovým zpracováním a funguje i v rámci mangy. Pokud jste sledovali stejnojmenný seriál, budete mít jasno. Tečka.

Zajímavější v porovnání s prvním dílem jsou postavy. Holmes je sice podivín nejhrubšího zrna (kulantně řečeno), ale v prvním dobrodružství řádil mnohem víc. Ve Slepém bankéři má sice také několik „světlých chvilek“, suchých vtípků přesně jak se na anglického gentlemana sluší a geniálních dedukcí, ke kterým dojde často dost mimoňským (nebo geniálním) způsobem, ale už nepůsobí tak asociálně a odtažitě. Ani ve vztahu k Watsonovi už to chvílemi není to vzdorovité děcko…

Ani Watsonova postava nevyznívá úplně jako neurotik zasažený válkou v Afghánistánu. Dokonce se snaží najít si děvče! Byť v prvním sešitu hnali scénáristé podivnost postav dost do krajnosti, i ve druhém je lze stěží označit za zcela normální.

Z obrazovky do komiksu

Zaměříme se tedy ještě na kresbu. Jak již bylo řečeno – vizuální podoba kreslených protagonistů s herci je nezpochybnitelná; tedy alespoň pokud postavy koukají přímo „ven z knihy“ na čtenáře. Některé kresby profilů obličeje působí podivně zdeformovaně, místy až dět(in)sky, ale těch míst je naštěstí jen pár. Jinak je ovšem provedení bez výhrad, barvy příjemné, detailů dosyta, vše na oko působí příjemně.

Panely jsou přehledné, nebudete s nimi mít nejmenší problém. Oproti předchozímu dílu však Slepý bankéř obsahuje více akčních, respektive dynamických pasáží, a ty občas působí trochu nepřehledně, Pokud se ale vrátíte a v klidu si vše prohlédnete ještě jednou, nebudete mít s pochopením problém, jde spíše o zvyk; dynamická kresba se totiž soustředí na konkrétní detaily.

A do třetice: pokud postavy urputně hledají nebo významně mlčí, objeví se u nich bublina s tečkami. Na některých stránkách je doslova přetečkováno, což působí vizuálně poněkud zvláštně. Ale opět – jde spíš o vizuální vjem, v kontextu je to zcela v pořádku a dává to smysl.

Ani tentokrát nechybí návod jak vlastně číst mangu, takže je Sherlock vhodný i pro začátečníky v této oblasti; a to i díky přehlednosti, relativní umírněnosti a nepříliš „japonsky“ stylizované kresbě.

I druhý Sherlockův případ čtenáře chytne: svérázný detektiv a jeho blahosklonně ignorovaný pomocník se do případu zakousnou a jdou po stopě jako ohaři. Přitom pozuráží koho se jen dá, zažijí pár trapasů a ocitnou se v nebezpečných situacích. To vše v poutavém grafickém zpracování. Co víc si přát? Tohle provedení kultovního detektiva má kouzlo i kvalitu.

Sherlock: Slepý bankéř

Scénář: Steven Moffat a Mark Gatiss

Kresba: Jay.

Překlad: Anna Křivánková

Vydala: Crew, 2019

Počet stran: 192

Vazba: brožovaná

Cena: 249 Kč

Kronika zločinu – desková hra

Schefikův blog - 17. Červenec 2019 - 14:39
Vydejte se po stopách hrůzných zločinů v jedinečné detektivní deskové hře Kronika zločinu, kterou nám v české verzi přináší společnost Mindok. Pomocí unikátní technologie Scan & Play si v této hře užijete zcela nový zážitek z propojení deskové hry s digitální aplikací, která se tak posouvá na zcela novou úroveň. Vyslechněte podezřelé, sbírejte důkazní materiál [...]
Kategorie: Bloggeři

Dan Abnett – Aquaman 2: Black Mantova pomsta (Rebirth)

Schefikův blog - 17. Červenec 2019 - 10:29
  ANOTACE: Jeho jméno zní Arthur a je králem Atlantidy, vládcem oceánů a zakládajícím členem Ligy spravedlnosti. Je jedním z největších hrdinů, jaké kdy svět poznal. Je to Aquaman… …a jediný muž nyní hodlá zničit celý jeho svět. Muž, který má srdce černější než ta největší mořská hlubina. Maskovaný terorista Black Manta zasvětil celý svůj [...]
Kategorie: Bloggeři

Pevnost 07/2019: V zajetí science fiction

Fantasy Planet - 17. Červenec 2019 - 10:29

Ve znamení science fiction

Pokud čirou náhodou nevíte, po čem u vody sáhnout, nebo snad jen hledáte nějakou tu inspiraci, tak neváhejte a nechte si poradit od zkušených pevnostních redaktorů. Martin Bečvář vás bude lákat na první díl sci-fi série Tvůrci světů od Alexe Dreschera s názvem Destrukce. A jako bonbónek hodil s tímto ostravských spisovatelem pokec, abych od něj vyzvěděl nějaké ty zajímavosti. Fanoušci sci-fi si v nové Pevnosti přijdou na své, protože Alexandra Petáková se přidala k posádce vesmírné lodi Titan, aby povyprávěla o novém románu ze světa Star Treku Přes dravé Moře (Christopher L. Bennett). Pro milovníky hrátek s časem připravil Wojta Běhounek recenzi románu Terminus od Toma Sweterlitscha a pevnostní cestovatelka časem Vendula Kreplová se pro změnu přidala ke Strážcům času Poula Andersona.

Nostalgicky laděné duše bezpochyby přivítají recenzi dvou klasických děl science fiction. Tomáš Dostál se podíval na zoubek soubornému vydání trilogie Maxim Kammerer z pera bratrů Strugackých a Jiří Popiolek se soustředil na nové vydání Cizince v cizí zemi od Roberta A. Heinleina.

Ani fanoušci fantasy nepřijdou nazmar, jelikož na ně čeká obsáhlý článek Wojty Běhounka o čtvrtém pokračování série Mince a dýka Daniela Abrahama – Pavoučí válka. A protože to Wojta bere z gruntu, zjistíte, o čem celá tahle sága vlastně je. Samo sebou nechybí kupa minirecenzí na knihy z celého žánrového spektra – Outsider (Stephen King), Kletba (Vladimír Šlechta), Protivníci (Marissa Meyerová), Zhouba Londýna (Paul Cornell), Hrůza za závojem (Adam Christopher) či Poslední bůh (Lucie Lukačovičová).

A pokud byste náhodou stále nevěděli, co si s sebou vzít na dovču, tak můžete juknout na knižní tipy redaktorů Pevnosti. Prázdninovému čtení je totiž věnován samostatný článek.

V hlavní roli obrázky

Komiksoví nadšenci se mohou těšit na článek samotného vládce Pevnosti Martina Fajkuse o Žoldnéři 1.: Kult svatého ohně od Vincenta Segrellese. Do Hellboyovského univerza zavítal Jakub Zahradník s recenzí Sledgehammera 44. A ti, kteří preferují hororově laděné příběhy se mohou seznámit se třetím svazkem Pochmurného kraje s podtitulem Hladovka.

V červencovém čísle Pevnosti si na své přijdou především filmový a seriálový fanoušci. Josef Horký navštívil „svět vzhůru nohama“, aby přinesl čtenářům Pevnosti obsáhlý článek o jednom z Netflixových fenoménů současnosti. Řeč není o ničem jiném než o seriálu Stranger Things, který nedávno odstartoval třetí sezónu. Pokud jste s tímto seriálem prozatím nepřišli do styku, nezoufejte, protože tady se dozvíte všechno, co potřebujete vědět, abyste se rozhodli, zda se na něj chcete podívat. A věřte mi, že na tohle se chtít koukat budete! Josef vám přehledně a bez spoilerů zopakuje, co se v seriálu odehrálo a co čekat v novém sérii. A protože tenhle seriál letí, nechybí upozornění na jeho knižní či komiksové zpracování rozšiřující stávající univerzum.

Zvažujete návštěvu kina, ale nevíte na co zajít? Tak prolustrujte filmovou sekci, v níž vám třeba Alexandra Petáková prozradí, jak dopadl poslední příběh o X-menech s názvem Dark Phoenix. Jiří Pavlovský se zase přidal k Mužům v černém, aby odvrátil globální hrozbu, a k tomu si ještě potom vyrazil na rendez-vous s Godzillou: Králem monster. A Kateřina Vimmerová se proplétala pavučinami, aby odhalila všechna tajemství Spidermana. Dočtete se mimo jiné o tom, kde se tento pavoučí hrdina vzal, jaké byla jeho filmová a komiksová cesta a samozřejmě nesmí chybět informace o novém snímku s podtitulem Daleko od domova, který tento měsíc vstoupil do kin.

A na co se těšit do budoucna? Jakub Merc láká na remake oživlé vraždící panenky Chuckyho Dětská hra a Marin Kužel pro změnu na zombíky Jima Jarmusche s názvem Mrtví neumírají.

A teď trochu něco jiného

Opomenuti samozřejmě nezůstali ani deskovkáři a hráči počítačových her. Pro první skupinu nachystal Jakub Zahradník výlet do Modré laguny a Filip Gotfrid zavítal do Středozemě, jíž můžete navštívit i vy v deskovce Pán prstenů: Putování po Středozemi. Druhá skupina se zase může těšit na recenze strategické hry Total War: Three Kingdoms, střílečky Rage 2 a akční RPG Judgment, o něž se postaral Karel Kališ.

A nakonec trochu toho válčení. Míla Linc tentokrát zavítal mezi vojenské velitele napříč dějinami (Vercingatorix, Saladin, Sir Francis Drake a John Arsmtrog Custer), aby se podíval na jejich vojenské úspěchy a neúspěchy.

Jako pohádku před spaním si lze přečíst fantasy povídku Martina Kužela (Smyl pro humor) nebo sci-fi příběh Kvadropod od Přemysla Krejčíka.

A co přináší červencová Pevnost jako přílohu? Tentokrát na čtenáře čekají příběhy Dilberta s podtitulem Na to, abyste přežili, nemáte dost pod čepicí od Scotta Adamse.

Pokud jste si poslední číslo Pevnosti náhodou ještě nekoupili, tak byste měli tuto chybu napravit a vyrazit do nejbližšího stánku s časopisy!

#2014: DC komiksový komplet 66: Batman - Dynastie Temného rytíře

Comics Blog - 17. Červenec 2019 - 9:00

DC komiksový komplet 66: Batman - Dynastie Temného rytíře (Batman: Dark Knight Dynasty)Vydalo Eaglemoss Collections v pevné vazbě v roce 2019. Původně vyšlo jako "Batman: Dark Knight Dynasty" a jako "The Flash 137" v nakladatelství DC Comics. České vydání se prodává v plné ceně za 229 Kč na stáncích. Předplatit je možné sérii na stránkách nakladatele.
Scénář: Mike W. Barr, Gardner Fox
Kresba: Gary Frank, Scott Hampton, Scott Alan McDaniel

Když se začtete do informací o tom, co kniha "DC komiksový komplet 66: Batman - Dynastie Temného rytíře" vlastně obsahuje, napadne vás, že tohle by mohlo být docela dobré, anebo to bude pořádný průser. Jde o to, že se autor Mike W. Barr rozhodl, že zkusí Batmana zasadit do jiných dob a do jiného světa. Tohle je vlastně produkt projektu "Elsewhere", kde se tvůrci mohli rozšoupnout a nekoukat na kontinuitu, prostě si přizpůsobit příběhy podle sebe, aniž by byli svazováni návazností, protože jejich příběhy jdou mimo a nemusí mít s klasickým příběhem nic společného. I když samozřejmě toho mají většinou společného hodně, protože se autoři nedokážou odpoutat od základu, musí na něm stavět a jen ho trochu přizpůsobují. A tohle je bohužel i případ komiksu "DC komiksový komplet 66: Batman - Dynastie Temného rytíře", který se sice tváří jako něco objevného, ale v konečném důsledku to moc objevné není. A nakonec ani zábavné, pokud už to chce být originální. Je to škoda, protože potenciál zde byl.

Mike W. Barr si řekl, že by bylo vlastně fajn, kdyby se děj odehrával ve třech různých časových rovinách. Batman v minulosti, Batman v přítomnosti, ale jiný, ten, který bude navazovat na toho jeho minulého, a nakonec Batman v budoucnosti, který bude mít také návaznost na předchozí dvě linie. Popravdě, už tohle je takové zvláštní a je to ještě divněji podáno. Když Batman současnosti, respektive Bruce Wayne ukazuje svým hostům, kdo byl jejich předek, na obraze se skví templář v sakra divném kostýmu, nefunguje to. Vyznívá to divně. A divně vyznívá i samotný minulý příběh, který se zaměřuje skutečně na Waynova předka, který byl templářem, ale zprotivil se církvi a měl být popraven. Ještě před popravou ale mohl vyprávět svůj příběh. Jakmile se na scéně objeví padouch, kterým je Vandal Savage, a Joshua (onen předek) na sebe vezme Batmanův kostým, nezachrání tuhle linku ani zajímavá kresba, která je rozhodně nejlepší v rámci celé knih "DC komiksový komplet 66: Batman - Dynastie Temného rytíře".

Pokračuje se pak v příběhu ze současnosti, kde se jen ukazuje, že tady nebylo moc těžké na něčem stavět, vzalo se pár prvků, které jsou ze světa klasického Batmana, do toho se zase vhodil Vandal Savage, který se už zde ukazuje jako příšerně nudný a průhledný záporák, alespoň z hlediska čtenářského, aby pak přišel závěr, kde je snad nejlepší scéna z celé knihy. Kvůli ní ale nestojí za to číst tolik stránek. Naštěstí Mike. W. Barr uměl šetřit slovy, a tak vás stránky nezahltí. Pak následuje příběh z budoucnosti, a to už je krize příšerná. Tady už vás nebude bavit děj, který je tak divně zkratkovitý, zvláštně se zde skáče, jako kdyby psal komiks trochu jiný scenárista. A možná tomu pomáhá, respektive škodí kresba, která moc nedává prostor tomu, aby čtenář pochopil, jestli je děj současný, nebo postava na něco vzpomíná. A co si budeme povídat, kresba samotná, spolu s kresbou předchozí části, rozhodně nenadchne. Vlastně spíše otravuje a moc hezky se na ni nekouká. Tady byl neskutečný prostor pro sci-fi hýření, ale autorův styl tomuhle nepřál. Žádná futuristická velkolepost se nekoná.

Kniha "DC komiksový komplet 66: Batman - Dynastie Temného rytíře" je pro mě promarněným potenciál, který sám o sobě ale měl nejistou pozici. Tohle prostě nejsou příběhy, které by mohly být skutečně výstavní. Alespoň se to tak tváří. Batman ve středověku, Batman v současnosti a Batman v budoucnosti nejsou Batmani, o nichž byste chtěli více číst. Vlastně to ani není něco, co by mělo jakkoli zajímavě rozšířit batmanovský mýtus. Prostě je to něco, co jelo vedle, autor si to zkusil, a naštěstí to s tímhle skončilo. A my jsme se ještě dověděli o záporákovi, který je snad nesmrtelný, ale v Barrově podání tak nezajímavý, že není moc o co stát. Vandal Savage patří do zlatého věku a tam mohl možná zůstat. V knize "DC komiksový komplet 66: Batman - Dynastie Temného rytíře" pak ještě najdete bonusový příběh právě s Vandalem Savagem, ale díky jeho stáří ("The Flash 137" z roku 1963) můžete počítat s tím, že to bude naivně přihlouplé. Popravdě, zas v tak velkém kontrastu s hlavním příběhem to není.

Na Comics Blogu najdete také recenzi na knihy:
"DC komiksový komplet 1: Batman - Ticho, kniha první"
"DC komiksový komplet 2: Batman - Ticho, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 3: Green Lantern - Tajemství původu"
"DC komiksový komplet 4: Batman a syn"
"DC komiksový komplet 5: Superman - Utajený počátek"
"DC komiksový komplet 6: Batman - Dlouhý Halloween, kniha první"
"DC komiksový komplet 7: Batman - Dlouhý Halloween, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 8: Green Lantern - Rok jedna"
"DC komiksový komplet 9: Superman - Pro zítřek, kniha první"
"DC komiksový komplet 10: Superman - Pro zítřek, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 11: JLA - Babylonská věž"
"DC komiksový komplet 12: Superman - Poslední syn Kryptonu"
"DC komiksový komplet 13: Superman/Batman - Nepřátelé státu"
"DC komiksový komplet 14: JLA - Rok jedna, kniha první"
"DC komiksový komplet 15: JLA - Rok jedna, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 16: Harley Quinn - Preludia a nokurňa"
"DC komiksový komplet 17: Superman - Muž z oceli"
"DC komiksový komplet 18: Batman - Smrt v rodině"
"DC komiksový komplet 19: Lex Luthor - Muž z oceli"
"DC komiksový komplet 20: JLA - Země 2"
"DC komiksový komplet 21: The Brave and the Bold - Vládci štěstí"
"DC komiksový komplet 22: Superman - Supermanova smrt"
"DC komiksový komplet 23: Flash - Zrozen k běhu"
"DC komiksový komplet 24: Robin - Rok jedna"
"DC komiksový komplet 25: Superman/Batman - Supergirl"
"DC komiksový komplet 26: Triumvirát"
"DC komiksový komplet 27: Wonder Woman - Ztracený ráj"
"DC komiksový komplet 28: JLA - Hřebík"
"DC komiksový komplet 29: Batman - Zkáza, jež postihla Gotham"
"DC komiksový komplet 30: Wonder Woman - Kruh"
"DC komiksový komplet 31: Superman - Brainiac"
"DC komiksový komplet 32: Catwoman - Selinina velká loupež"
"DC komiksový komplet 33: JLA - Spravedlnost, kniha první"
"DC komiksový komplet 34: JLA - Spravedlnost, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 35: Batgirl - Rok jedna"
"DC komiksový komplet 36: Batman - Zrození démona, kniha první"
"DC komiksový komplet 37: Batman - Zrození démona, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 38: Mladá spravedlnost - Jejich vlastní liga"
"DC komiksový komplet 39: Catwoman - Po stopách Catwoman"
"DC komiksový komplet 40: Green Arrow - Prázdný toulec, kniha první"
"DC komiksový komplet 41: Green Arrow - Prázdný toulec, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 42: Flash - Válka lotrů"
"DC komiksový komplet 43: Batman - Podivná zjevení"
"DC komiksový komplet 44: Superman - Odkaz, kniha první"
"DC komiksový komplet 45: Superman - Odkaz, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 46: Wonder Woman - Oči Gorgony"
"DC komiksový komplet 47: Plastic Man - Na útěku"
"DC komiksový komplet 48: DC Nová hranice, kniha první"
"DC komiksový komplet 49: DC Nová hranice, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 50: Flash - Návrat Barryho Allena"
"DC komiksový komplet 51: JLA - Další hřebík"
"DC komiksový komplet 52: Wonder Woman - Bohové a smrtelníci"
"DC komiksový komplet 53: Batman - Muž, který se směje & Arkham"
"DC komiksový komplet 54: JLA - Nový světový řád"
"DC komiksový komplet 55: Nová Mladí Titáni - Smlouva s Jidášem"
"DC komiksový komplet 56: Liga spravedlnosti - Volání po spravedlnosti"
"DC komiksový komplet 57: Batman - Pod maskou"
"DC komiksový komplet 58: Green Lantern / Green Arrow - Krušné cesty hrdinství"
"DC komiksový komplet 59: Bažináč, kniha první"
"DC komiksový komplet 60: JSA - Zlatý věk"
"DC komiksový komplet 61: Mezinárodní liga spravedlnosti"
"DC komiksový komplet 62: Bažináč, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 63: Green Lantern - Hledaný: Hal Jordan"
"DC komiksový komplet 64: Superman a Legie superhrdinů"
"DC komiksový komplet 65: Mladí titáni: Budoucnost je teď"
"DC komiksový komplet: Krize na nekonečnu Zemí"
Kategorie: Bloggeři

Retellingy II: Trocha klasiky neuškodí

Děti noci - 17. Červenec 2019 - 7:30
V předchozím článku jsme se ve zkratce podívali na to, co jsou retellingy a kde se tu vzaly. Dnes jsem pro vás vypsala už pár tipů na to, co se vyplatí (nebo i nevyplatí?) číst. Tentokrát se podíváme na klasická díla, mýty a legendy. Jak jsem psala již minule, aby byl retelling retellingem je potřeba dodržovat stěžejní události daného příběhu a jeho základní pravidla – Popelka prostě musí na tancovačku, Kráska musí být u někoho uvězněna, Karkulka musí někde potkat vlka… Zdaleka se to ale netýká jen pohádek. Bohatou studnicí mohou být i mýty a legendy, které jsou většině čtenářů dobře známé díky hodinám literatury na základní a střední škole. Nejinak je tomu v případě klasické literatury, kdy je její obsah do studentů také metodicky vtloukán. Platí, že čím známější příběh, tím je pravděpodobnější, že ho někdo převypráví – retellingy se totiž za to, že jsou nově pojatým starým příběhem, nestydí. Naopak, čím víc lidí pozná původní příběh, tím lépe.   Na skok k bílým břehům Anglie Pýcha, předsudek a zombie Nejznámější dílo Jane Austenové si vzal na paškál Seth Grahame-Smith. Jak už lze tušit z názvu, jedná se o dílo parodické, což spoustě čtenářům leží v žaludku. Autor víceméně...
Kategorie: Děti noci a Dagon

Netvora 3 – ne každý uprchlík může najít azyl

Děti noci - 16. Červenec 2019 - 7:30
Horor je v literatuře poměrně opomíjeným žánrem. Nicméně v komiksové sféře je vcelku populární. Jednou z nejlépe hodnocených komiksových sérií současnosti s hororovými prvky je jednoznačně Netvora, kterou má u nás pod křídly nakladatelství Crew. Maika Půlvlčice je lovnou zvěří nejen kvůli svému původu, ale také proto, že vlastní jeden z úlomků masky vytvořené legendární Šamanskou císařovnou, která dává svému nositeli moc nad dávnými bohy. Po událostech na Ostrově kostí hledá Maika a její společníci dočasný úkryt na neutrální půdě – ve městě Pontus. Ale ani tady nemusí být v bezpečí, protože válka je na spadnutí. I pro třetí díl Netvory, nazvaný Azyl, platí totéž, co pro předchozí dva díly série – a sice, že je to celé zbytečně překombinované. Nechápejte mě špatně, preferuji příběhy, kdy člověk musí zapojit hlavu, musí držet pozornost, jinak se v tom ztratí, a musí se koukat mezi řádky, protože ne všechny věci jsou řečeny přímo. Nicméně Netvora si tuhle složitost drží na příliš mnoha frontách. Má extrémně komplikovanou kosmologii, složitou historii s až obludným počtem rozličných frakcí a na poměrně krátkém prostoru představuje až zbytečné množství postav (a pokud se v půlce třetího dílu objeví postava, s níž jste se setkali naposledy v půlce...
Kategorie: Děti noci a Dagon

Stránky

Přihlásit se k odběru sarden.cz agregátor