Přihlásit se k odběru zdroj Knižní Kukátko
Aktualizace: před 21 hodin 49 min

[Recenze] | Giovanna & Tom Fletcher - Dcera života

5. Září 2019 - 11:57

Být poslední holka na zemi není žádný med. Samé příkazy, nákazy a rozkazy, jen abyste zůstali naživu a odvedli svoji práci - znovu vzkřísit lidské pokolení a přinést na svět další ženské potomky. Na světě se totiž už žádné holčičky nerodí. Eva je jedinou šancí na záchranu lidstva.
Dystopická Dcera života představuje svět bez rodících se žen, kde jedinou příležitostí, jak znovu obnovit ženský rod tak, aby kompletně nevymřel po přeslici, je dívka Eva. Jako jediná dívka, která se jako zázrakem narodila v době, kdy se rodili samí chlapci, má tak výsadní a zcela ojedinělé postavení. Jenže i to přichází s určitou cenou. Eva žije v nejvyšší budově a je přísně střežena. Její nejbližší společnicí je holografická projekce Holly, virtuální dívka, která je ovládána přísně vybranými chlapci. A do jednoho z nich se Eva i přes veškeré zábrany zamiluje.
Svět, ve kterém se čtenář ocitá, je technologicky velmi vyspělý, ale zároveň zaostalý. Dělí se na chudé a ty, kteří mají moc. A čeká, až mu Eva porodí prvního ženského potomka po velmi dlouhé době. Okolí je popsaný velmi povrchně a kniha se spíše zaměřuje na vnitřní pohnutky Evy a vztah mezi Evou a Bramem, který ovládá hologram dívky Holly. Budující se vztah mezi Evou a Bramem je popisován podrobně a zároveň dostatečně čtivě s různými zápletkami, jež příběh dobře obohacují.

Vzhledem k věkovému doporučení jsou dějové zápletky a příběh samotný celkově jednodušší a přímočařejší. Přesto dostatečně atraktivní na to, aby se čtenář do příběhu ponořil a vychutnal si jej plnými doušky. Vztah mezi Evou a Bramem není ani popisován nijak pateticky, přesto natolik důvěryhodně, že jsou veškeré Bramovi oběti a činy pochopitelné. Dokonce mu čtenář podvědomě drží palce, ať veškeré jeho záměry vyjdou tak, jak Bram chce. Boj proti systému je napínavý a každou stránkou akčnější.
Lze jen doufat, že i další díly budou pokračovat ve stejném duchu. A také doufat, že Eva s Bramem nakonec najdou k sobě cestu nehledě na veškeré překážky, které mezi ně kdokoliv postaví.
◀ Hodnocení: 70 % ▶Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart.
Kategorie: Bloggeři

[3x RECENZE] | Umění války + Postava ve stínu + Strážci Aquaterry

3. Září 2019 - 15:28

Trojlístek knižních mini recenzí.
▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰

Sun C' - Umění války - komiksová adaptace
Komiksová adaptace Umění války je zdařilým dílem, které věrně čtenáři přibližuje veškeré náležitosti, které by měl nejen válečník zohlednit při nadcházející bitvě. Kniha je také odrazovým můstkem v nynější době, například v oblasti vrcholného managementu, vedení firem apod. Tato komiksová adaptace umění války přibližuje líbivým způsobem. Nijak okleštěným, ba naopak. Komiksová forma dává této knize a jejímu vyprávění nový rozměr a čtenář si tak dokáže vyprávění s pomocí ilustrátora Pata Katze živě představit.
◀ Hodnocení: 80 % ▶Za recenzní výtisk děkuji Knihy Dobrovský.
▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰


John Bellairs - Postava ve stínuDruhý díl série Lewis Barnavelt se stejnojmenným hlavním hrdinou přináší další fantaskní dobrodružství oplývající záhadami a tajemstvími a na Lewise opět čeká nový nepřítel. Bohužel, druhý díl je značně slabší než jeho předchůdce. Postava Lewise se během celé knihy takřka nevyvíjí, hlavní zápletka je vyřešená během chvíle a čekáme na ni velmi dlouho. První polovina knihy je nezáživná a rozhodně by bylo třeba ji oživit nějakou akcí. Zároveň je příběh velmi prostoduchý a naivní, což lze přičíst i době, kdy byla kniha napsána (polovina 70. let minulého století).
◀ Hodnocení: 40 % ▶Za recenzní výtisk děkuji Knihy Dobrovský.
▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰▰Bernd Perplies & Christian Humberg - Strážci AquaterryPrvní díl série Strážci Aquaterry přináší mix fantasy a sci-fi vyprávění, přitom se jeho příběh odehrává na planetě Zemi. Má to zhruba všechno, co byste od takového mixu chtěli - všemožné rasy obývající Zemi a mluvící různými jazyky, hoverboardy a další technologické vychytávky. Chvílemi to funguje dobře, chvílemi naopak ne. Místo označení Young Adult na obálce bych se klonil k označení Middle Grade literatura vzhledem ke stáří hlavních hrdinů. Bernd Perplies mne dokázal připoutat se svojí sérií Věk magie, počátek této série mne však tolik neuhranul. K postavám jsem si nevybudoval žádný vztah a příběhem jsem pouze lehce proplouval bez většího zájmu, což je škoda.
◀ Hodnocení: 60 % ▶Za recenzní výtisk děkuji Knihy Dobrovský.
Kategorie: Bloggeři

[Recenze] | Gwenda Bond - Stranger Things: Temný experiment

1. Září 2019 - 13:39

Seriál Stranger Things je velkým a zprvu jistě i nečekaným fenoménem. Kombinace retra 60. a 70. let minulého století se záhadnými a nadpřirozenými prvky byla očividně trefa do černého. Po třech sériích se čeští diváci dočkávají i knižního doplňku s příběhem, který nás zavede do minulosti. Tam, kde to všechno začalo.
Na počátku byla Terry. Holka, která se dostane jako dobrovolník na experimentální výzkum. Sice náhodou, ale platí dobře, takže je to výhra pro obě strany. Postupně s dalšími svými kamarády podstupuje čím dál tím tajuplnější a částečně i děsivější pokusy, ve kterých hrají hlavní roli drogy a halucinogenní látky. A taky nadpřirozené schopnosti.
Temný experiment v sobě nese jednu nespornou výhodu. Nese na sobě značku oblíbeného seriálu a dějově odkrývá alespoň trochu to, co chtějí všichni jeho fanoušci vědět - co a jak bylo na začátku toho všeho. Jako prequel funguje Temný experiment dobře a přináší vyprávění o začátcích celého experimentu. Tajemnou atmosférou tento příběh oplývá zhruba stejně jako seriál, feeling pozdních 60. let je cítit, jen toho napětí a hrůz narozdíl od seriálu nelze čekat tolik. Místo toho, abychom četli o Demogorgonovi a o přecházení na druhou stranu, se dozvídáme více o ústřední postavě Terry, z níž se (a již od počátku to každý čtenář bude tušit) vylíhne matka Jedenáctky.

Čtení Temného experimentu příjemně ubíhá. Seriáloví fanoušci jistě zhltnou knihu na jeden zátah v honbě za odhalením skutečností, co stálo na počátku experimentu. Kniha si může získat i ty čtenáře, kteří se na seriál ještě vůbec nepodívali. Funguje sama o sobě. Některé lidi může tedy povzbudit si seriál pustit a nasát tu pravou retro temnou atmosféru.
Temný experiment však nenabízí nic speciálního. Kromě popisu samotného experimentu a zjištění, jak vše začalo, se nedočkáme ničeho zásadního. Akce je pomálu a vše nejdůležitější autorka předestře až v poslední třetině knihy. Je také velká škoda, že asi ani nedočkáme výcviku Jedenáctky, protože kniha končí ve chvíli, kdy je jako malá holčička Terry odebrána právě pro účely experimentu. To by zrovna pro fanoušky seriálu byl lepší materiál ke zpracování. Přesto je pěkné nahlédnout pod pokličku a mít knihu jako doplněk k fenoménu seriálu Stranger Things.
◀ Hodnocení: 60 % ▶Za recenzní výtisk děkuji Knihy Dobrovský.
Kategorie: Bloggeři

[Recenze] | Eoin Dempsey - Růže bílá, černý les

30. Srpen 2019 - 11:20

Téma druhé světové války by se mohlo zdát již vyčerpané. A ono možná taky trochu je, jenže ne každá kniha popisuje životní příběhy lidí z té druhé strany. Právě proto dokáže tento příběh oslovit a užít si jej i zkušenější čtenář.
Edice světový bestseller přichází s dalším velkým románem. Růže bílá, černý les je přesně ten typ literatury, ke které si dokáže najít cestu velké množství čtenářů. Svým tématem zasáhne kdekoho. Franka, dříve Němka oddaná nastupujícímu režimu, se v roce 1943 po všech uplynulých hrůzách již nemá vůli žít. Před samotným sebevražedným aktem však v lesích nalezne muže v uniformě Luftwaffe, z kterého se vyklube spojenecký voják. Franka se tak musí rozhodnout, zda zůstat věrná režimu, nebo zraněného vojáka zachránit.
Růže bílá, černý les není autorovým prvním románem. S podobnou tematikou sepsal již například knihu s názvem Finding Rebecca, jež se věnuje persekuci židů. I z toho důvodu je příběh tohoto románu plynulý, čtivý a nelze říci, že by někde přímo drhl. Již od prvních stránek čtenáře pohltí a drží s jistotou zajímavého čtení. A je tomu tak. Velmi často se spolu s hlavní hrdinkou Frankou ohlížíme zpětně do minulosti, kdy se Hitler pomalu, ale jistě dostává k moci a kdy Berlínem pochodují desítky tisíc německých vojáků či příslušníků SS. Právě tyto části jsou v konečném důsledku mnohem hodnotnější a zajímavější než pasáže z přítomnosti, kdy jde "pouze" o záchranu přeživšího vojáka spojeneckých sil.

Je velmi snadné prožívat skutky hlavní hrdinky jakožto člověka, který procitl a sundal si růžové brýle s očí. Růže bílá, černý les skvěle popisuje vnitřní pohnutky Franky nejen zprvu obdivovat režim a velmi zapáleně na něm participovat, ale také odklon a zhnusení nad společností, která je schopná uchýlit se k čím dál častějším masovým vraždám. Takto román funguje opravdu skvěle. O něco méně funguje příběhová linie z přítomnosti, kdy by na rozvinutí nějakých hlubších vztahů - a zejména konce - bylo potřeba pár desítek stran navíc. Přesto je Růže bílá, černý les čtením, které si užijete. Budete zčásti napnutí, zčásti smutní. Ale nakonec spokojení.
◀ Hodnocení: 80 % ▶Za recenzní výtisk děkuji Knižnímu klubu.
Kategorie: Bloggeři