- RE "žurnalistická" metafora

Hmm, to snad je snaha být originální. Neměl jsem tedy pravdu ?

- RE horlivé brojení

Tušil jsem, že tohle použijete, pokud budete reagovat. Nedávno jsem četl Heitzovy Trpaslíky i Legendy alfů a Hennenovy Elfy. Tam je násilí docela dost, co říkáte. A určitě Heitz a Hennen v tom nejsou vyjímkou. Když ze zřejmých důvodů opomenu ty současné autory, uvedl bych třeba Tolkiena - a to je kvalita o několik úrovní výš. Jenže to vše je fantasy a já reagoval na vámi zmíněné reálné násilí. Přišlo mi to nevkusné, tak jsem to chtěl trochu okomentovat, třeba to s někým souzní. Ale váš vkus určitě měnit nechci.

Přijde mi, že do fantasy je násilí přímo přitahováno a že SF tím do takové míry postižena není. Kdysi jsem četl ve výzvě organizátorů literární soutěže fantasy, že čím více krve, rozsekaných těl a podobně (tedy včetně čarodějů, draků atd - abych tolik nekřivdil), tím lépe. Ve fantastice oceňuju možnosti a schopnost přijít s novými nápady, které se více či méně liší od toho, co známe. Jenže mi připadá, že ty nové nápady jsou čím dál víc o násilí.

Takže asi ano, vzal jsem to trochu vážně. Domníval jsem se totiž, že píšete realistickou recenzi na fantastiku. Teď to vypadá, že to v té části se zmíněným citátem vlastně recenze nebyla, nýbrž právě ta fantastika. A v ní se nějaká ta výzva k násilí zcela ztratí.