Výborný komentář, díky za nej. Shrnuje v podstatě většinu zásadních problémů, zejména to, že výrazná část oslovených je zapojena do literárního provozu a na knihách, pro které by hlasovali, nějak pracovali. To, že by se dané knihy nezapočítaly do ankety, je pravda, ale možnost doporučit je čtenářům (třeba ještě před českým vydáním), mi nepřijde špatná. Michael Bronec nebo Robert Pilch mi k anketě napsali, že nic nominovat nebudou, protože to vnímají jako střet zájmů – a to samozřejmě akceptuji. Na druhou stranu se mi z Vašeho komentáře potvrdilo, že bych si měl udělat čas na Staveleyho a objevil jsem jméno Michael Fletcher, o kterém jsem nic nevěděl. Teď si na něj budu dávat pozor. A k tomuhle by to celé mělo směřovat – k upozornění na zajímavá jména, zajímavé tituly. Vždyť je to vlastně celé reklama.

Obvyklý argument "čtu málo" také chápu. Na druhou stranu… kdo by tedy měl v anketě přispívat, když ne bývalá šéfredaktorka Fantasy Planet? :) Pro koho se tedy ta fantastika tvoří a kdo ji čte, když i šéfredaktoři žánrových periodik "málo čtou"? Teď to neberte jako osobní útok, je to obecný povzdech organizátora ankety. Rád bych, aby odpovídali v dané věci zběhlí lidé… a vlastně zoufale nevím, kde je mám brát…

Vytíženost (a lenost) nekritizuji už vůbec, to naopak naprosto chápu. I proto jsem psal jako základní bod toho celého, že anketa je dobrovolná. A vážím si času, který jste obětovala na tento komentář. Líbilo by se mi, kdyby z této diskuze vykrystalizovaly nějaké návrhy, nápady, vůbec pochopení celé problematiky (proč lidé odpovídají, neodpovídají, jestli to má smysl, jestli to raději nezabalit, protože to nemá význam…).

A poslední bod – a proč jsem rád za tento komentář: jakákoliv zpětná vazba je skvělá. Když nic jiného, vím, že e-mail funguje a že zpráva dorazila. Prosté "nebudu odpovídat, už mi nic neposílejte" zabere pár vteřin a já vím, na čem jsem. Případné "odpovídat nechci, ale zajímá mě to, pošlete mi mail až budou výsledky" je také super. Jakákoliv odpověď je lepší než žádná odpověď. Kdyby ty nějaké odpovědi byly, možná bych nemusel psát takovéhle články…:)