Ahoj Davide! Taky díky za komentář. Tento článek (potažmo anketa) má nutně dvě roviny. Jedna je lidská a ublížená – samozřejmě mě štve, že se tady o něco snažím, obětuju tomu čas, práci, beru to jako své dítě… a mám pocit, že v přímém přenosu vidím, že to dítě pomaličku umírá. Tuhletu rovinu se snažím krotit.

Ta druhá je "nadosobní". Možná jsou to nějaké mesiášské tendence nebo co, ale mám pocit, že česká fantastická scéna (a tím myslím tu profesionální, lidi, kteří se tím živí, i tu poloprofesionální – weby jako Sarden, Dagon, Vlčí bouda, Fantasy Planet…) by měla mít víc pojítek, než je jen zájem o fantastiku. Pocit potenciálu mám u Cen ASFFH (včetně toho, že to loni vypadalo, že by díky Haně Fruhwirtové a Janu Kravčíkovi mohla vzniknout nějaký spolek, který by se snažil propagovat českou literaturu v zahraničí; aktivně jsme, dle mých informací, zareagovali já a Karel Krajča z Vlčí boudy, částečně i z Dagonu… ale zatím to vyšumělo…), u odborných snah uchopit fantastiku (A. K. K. Kudláč, Tereza Dědinová), podobný potenciál má v mých představách tato anketa… A bylo by skvělé, kdyby existovala nějaká zastřešující instituce, nějaká funkční ASFFH. To tu prostě není.

Jak jsem psal v odpovědi na komentář výše, nezpochybňuji vytíženost oslovených. Nechci, abyste se Ty nebo kdokoliv jiný styděli. (Přestože věřím, že krátké "děkuji, nechci" by Ti určitě zabralo méně času než tento komentář.) Chci porozumět tomu, proč se nedočkám odpovědí. To ti lidé nechtějí? Nemohou? Ptám se špatných lidí? Pokud ano, proč mě ti lidé nepošlou někam a nechávají se bombardovat těmi (čtyřmi) emaily? Bylo by to jiné, kdyby anketa fungovala pod hlavičkou XB-1 nebo Pevnosti? Má to celé smysl, když to vyjde v první řadě na Sardenu, který, jak píšeš, se dá s přehledem zařadit mezi okrajová internetová periodika s velmi malým dosahem? (Přenici o tom, jestli existuje nějaké neokrajové médium, když se fantastice věnuje asi patnáct webových stránek, bych nechal na jindy…)

Pokud by Ti to nevadilo, v databázi kontaktů bych Tě ještě nechal. Za rok Ti pošlu e-mail – a pokud budou emoce stejné a když mi napíšeš, že s tím nechceš mít nic společného, vyřadím Tě. Ale zrovna Tvůj příspěvek do ankety by mě velmi zajímal, Tvé recenze (stejně jako třeba recenze Honzy Žlebka a dalších) jsem vždycky četl (a stále čtu) rád a Tvých názorů si vážím.

A ještě jedna osobní poznámka: co bylo na tom posledním mailu, proboha, ublížené? Odečtu-li odkazy, zbývají v tom mailu tři věty. Pokud Ti "Ještě jednou děkuji těm, kteří do ankety v posledních třech letech přispěli, pro ty nezúčastněné přidávám mírně rozezlené povídání o smyslu ankety", pak se omlouvám, pokusím se být příště neutrálnější.