Myslím, že v mém případě hrál podstatnou roli v tom, že jsem třeba letos do ankety nepřispěla, fakt, že jsem nezaregistrovala (pokud to bylo v prvním mailu výslovně řečeno), že tituly, na kterých se podílím, můžu aspoň zmínit, i když se nebudou počítat. V takovém případě už bych to brala jako o něco víc fér - vyberu si tři knihy, dvě se objeví jen v komentářích, ale aspoň budu mít pocit, že jsem opravdu měla možnost volby ze všeho, co jsem četla. Fantom Print vydává 40 titulů ročně, takže i kdybych vybírala jen z naší produkce, došlo by na něco kvalitního (to, že nás živí brakovky a Warcraft, neznamená, že nepoznáme dobrou knížku).

K té řečnické otázce - čtou redaktoři, šéfredaktor se zoufale snaží ukočírovat celý ten pojízdný cirkus a sám má čas tak leda na čtení hodnocení na goodreads :) Aspoň takovou zkušenost mám já. Ale souvisí s tím určitě i skutečnost, že nejsem "blázen, kerého baví číst žebříčky". Mě už v tomhle bodě nebaví ani fantastika obecně - rozumím jí, jsem ji schopná posoudit, ale už je to pro mě prostě jenom práce a přestala jsem být schopná si její čtení jednoduše užívat. Což je přesně ten důvod, proč jí málokdy věnuji svůj omezený volný čas. Jsem si jistá, že jiní lidé jsou na tom lépe (třeba ti, kteří svoji šéfredaktorskou pozici na rozdíl ode mě neopustili). Každopádně z česky dostupné fantastiky přečtu jen kolem třiceti titulů ročně, což je podle mě málo. Možná se pletu.

Na závěrečné otázky bych řekla, že mě nejspíš odradil průvodní mail k anketě - nepochopené zadání je sice spíš známka mojí blbosti než cizí, ale možná nejsem sama. Jak psala i Monika Jupová, když jste v redakci nakladatelství, chodí vám ohledně knih nechutné množství mailů denně. Každá zpráva má ve výsledku asi tak 8 vteřin na to mě zaujmout, než se rozhodnu, jestli mi stojí za to se jí zabývat, a často ji v téhle první fázi spíš jen prolétnu než přečtu. Nepodceňovala bych jednoduché věty, odrážky, jasné instrukce a tučně psaný a třikrát podtržený deadline :)

Netuším, koho všeho oslovujete, takže ani to, jestli někdo chybí. Pokud má anketa relativně málo respondentů, možná by stálo za to ji neprezentovat primárně jako žebříček, ale prostě jako seznam doporučení? Tím, že obsahuje i výčet komentářů, nakonec právě tím je, a do určité míry by se tím odbourala argumentace těch z nás, kteří jsme ve střetu zájmů. Komentář s důrazným upozorněním, že jeho autor není ke knize neutrální, je pořád lepší než vyřazení z výsledků.