Sloupek Sardenu: Totalita

Článek od: Petr Simcik - 15.06.2010

V pátek jsem si byl vyzvednout na poště balíček. Byla to kniha, resp. komiks V jako Vendeta. Pro ty z vás, kteří nevědí, o čem to je, stačí jedno slovo - totalita. Pod tímhle výrazem si většina z nás dokáže vybavit velice určitou vizi naší minulosti a pokud ne přímo, tak aspoň z hodin dějepisu i minulosti Německa a Ruska. Všeobecné sledování, potlačování centrálně neschválených názorů, politické procesy, organizování všeho, co si jen dokážete představit. Totalita dělá z člověka dílem stroj a dílem loutku. Přitom to, jestli někdy znovu přijde, je jen na nás.

Vraťme se ale chvíli k mojí návštěvě pošty. Jezdím autem, jelikož jsem lenoch, a poslouchám rádio, protože to k tomu tak nějak patří a hudba motoru je dost monotónní. A právě když v rádiu proběhla zprávička o výzkumu mezi našimi školáky, vyvstala mi v mysli otázka. Výzkum se ptal, co je to ta totalita a extremismus. Odpovědi? Nevím a moc mě to vlastně nezajímá, byly, troufnu si říct, většinové. Otázka: Opravdu na totalitu příští generace zapomene? Jsme odsouzeni k tomu zopakovat si vlastní historii?

Obávám se, že ano.

A přitom by stačilo tak málo - číst scifi. Proč? Kromě kosmických lodí je totiž jedním z hlavních témat scifi totalita, a to už od pradávna, vzpomeňme 1984... dystopii dnes řazenou právě pod scifi. Při čtení 1984 mi běhal mráz po zádech - tak děsivé a skutečné. Nemusíme ale chodit daleko - zrovna nedávno vyšla kniha Vládcové vesmíru - několik povídek je také věnováno totalitě, utopii a v sugestivnosti 1984 ne-li předčí, tak dorovnají. Tahle díla jsou vesměs míněna smrtelně vážně a na totalitu jsou zaměřená, ale je spousta dalších, modernější, současnějších... v poslední době trochu totality prosáklo do Metra 2033 a jeho fašistických a komunistických stanic, české Apokalypsy ze série JFK a samozřejmě ji najdete i v komiksu, nyní třeba v dotisku V jako Vendeta, který tuto moji úvahu spustil. Paměť mi neslouží, abych vyjmenoval všechny knihy, které se kdy o totalitu jen otřely, ale jedno vím jistě, ve fantastice a scifi je jich dost na to, aby naše děti na totalitu nezapomněly.  

Proto vidím ve scifi naději - konkrétně v dětech scifistů. To budou ti, kteří budou připraveni na budoucnost, vybaveni z knihovny svých rodičů vizemi světa, které už jednou odzkoušené dopadly špatně. Ti, kteří se budou prát za to, aby totalita zůstala uvězněna jen na papíře.

VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA

Komentáře

Zaujimave je, ze demokracia je vysledkom kapitalismu... (Dahl: O demokracii)  Nedavno som cital Mechanicke pianio a tam som sa celkom pekne dozvedel, ze aj kapitalizmus je slusna diktatura... Podobne sa na to pozera aj Lucasov THX 1138. Z pod diktatury sme sa vlastne este nevymanili :-)

No, ona je diktatura a diktatura -

celý život je ti diktováno co máš a nemáš dělat - zákony, vyhláškami, náboženstvím, etiketou, obecnými zvyklostmi, selským rozumem. Pokud by ses tím neřídil a chtěl se vymanit, tak by sis nepomohl, protože by nastala anarchie, z ní by povstal naprostý chaos a nastoupilo by právo silnějšího. Právo silnějšího by pak nastolilo opět jeden z režimů:

  • v případě, že by silnější byl demokraticky smýšlející, opět by se stvořily zákony...
  • ovšem v opačném případě by nastal diktát a totalita.

Diktatura kapitalismu je umělým systémem, kdy světu diktují peníze - určují podle množství peněz, které dokáže jedinec, většinou zákonně, sehnat jeho moc a vliv na dění. To vše ještě regulují státy, které nejsou nic jiného než jakási družstva spravující majetek řízené vedením, které si lidi volí.

Samozřejmě, stejně jako dystopie, existují i kritiky kapitalismu - sociální dramata.

Přijde mi to ale mnohem spravedlivější, než totalita - tam moc závisí na několika jedincích, kteří se prosazují silou a ekonomickou a politickou konkurenci likvidují.

Každý národ má takové politiky jaké si zaslouží -> Svůj svět si musíme zasloužit!

...ze se nevymanime. Je to kolobeh nezodpovednosti, sobectvi, zasti a zmaru. Idealni priklad je treba Severní Korea, kde se už i Čína bojí, kam by se desítky miliónů lidí bez znalosti "základních" technických dovedností, samostatnosti, vzdělání a hladových dalo po pádu režimu na pochod.

...Izrael, kde se zdá, že lidé jsou vzdělaní, zodpovědní, pracovití, ale obklopují je nemakačenka, která snad ani nezávidí, ale jsou vychováni v nenávisti.

Když bychom se dokázali dříve než na víru zaměřili na vyřešení celosvětové vzdělanosti, pak třeba někdy by přišla éra lidstva, jak ji viděli nemnozí - Jefremov nebo Clarke v čele...

Přidat komentář