Přihlásit se k odběru zdroj Fantasy Planet Fantasy Planet
vše o fantasy, sci-fi a hororu na jedné planetě - nejvíce informací o dění na české fantasy scéně
Aktualizace: před 2 hodiny 16 min

Asasíni uprostřed vzpoury

21. Červen 2018 - 8:36

No nebudeme chodit kolem horké kaše. První trilogie zaměřující se na novou asasínku z povolání – Charlottu de La Cruzovou – lze v nejlepším případě označit za průměrně dobrou, a spíš než o rozšíření a prozkoumání tohoto herního světa šlo o ucházející doplněk s občasným pomrknutím na hráče. Obavy z nadcházejících knih tak rozhodně byly opodstatněné… Ale noví tvůrci se naštěstí chytili za nos a předvedli o něco lepší práci.

Příběh navazuje na události z Návratu domů a projekt Fénix je konečně na spadnutí. Charlotta je obklopena novým týmem a zapojuje se do spiknutí, ve kterém jejich odvěcí nepřátelé – Templáři, nemusí být tím nejhorším, na koho mohou narazit. Vznikají nečekaná spojenectví, odhalují se zrady, a ne každý může přežít.

Oproti předchozím knihám je poměrně zásadní změna v samotném vyprávění příběhu, který se tentokrát vykašlal na historickou linku, a většinu času čtenáře zanechává v současnosti, která je překvapivě zábavnější a čtivější než všechno, co bylo v této sérii doposud. Má to spád, srozumitelný a bez zádrhelů plynoucí příběh, solidní dávku zvratů, a hlavně dialogy, které netrhají oči. Citelně je ve scénáři znát změna směru a větší promyšlenost a domyšlenost. Postavy jednají na základě určitých situací a neobjevují se lapsy odnikud. A i ta hlavní hrdinka už není jen plochou figurkou na podivně seskládané šachovnici. Série zkrátka získala pevnou půdu pod nohama a má na čem stavět. Zamíchání další organizace tomu pak jen bravurně napomáhá.

Kresebně se na první pohled až tolik nezměnilo, ale kreslíř se více zaměřil na výrazy tváří a především hloubku stínů. Akční scény jsou díky tomu mnohem dravější a pečlivé rozvržení panelů podporuje srozumitelnou strukturu, díky které se nemáte jak ztratit. Potěší i velkoplošné kresby a davovější scény, které jsou plné života a barev. V tomhle ohledu rozhodně spokojenost.

Někdy je méně mnohem více. Komornější a osobitější příběh podpořen příjemnou kresbou dělá ze Vzpoury prozatím nejlepší Asasínský komiks na našem trhu.
Assassin’s Creed: Vzpoura

Autor: Alex Paknadel a Dan Watters

Kresba: José Holder
Vydala: Crew, 2018
Počet stran: 112
Cena: 329 Kč

Setkání stínů: Dobrodružství pokračuje

19. Červen 2018 - 11:26

Victorie Schwabová nám rok nazpátek v prvním díle této trilogie představila svůj magický svět, čtyři rozdílné Londýny propojené určitými pravidly, a hrst hlavních postav, se kterými se setkáváme i ve druhém díle.

Temnější tvář magie skončila happyendem – všichni zúčastnění dosáhli svého cíle, získali nové zkušenosti, poučili se ze svých chyb a jsou o pár vzpomínek bohatší. Setkání stínů pokračuje o čtyři měsíce později od záchrany světa, a všechno vypadá stejně, i když jen na oko.

Delilah Bardová, jedna z hlavních postav, úspěšně následovala svůj veliký sen a stala se pirátkou. Ve svém oboru rychle stoupla na ceně díky praxi ve zlodějské branži. Volný čas pak tráví s kapitánem Alucardem objevováním hranic své nově nalezené magie.

V Červeném Londýně, kde magie vzkvétá (narozdíl od těch ostatních tří Londýnů) mezitím probíhají přípravy na kouzelnické hry, které mají udržovat dobré vztahy mezi sousedícími Londýny. Jejich přípravám se pilně věnuje korunní princ Rhy ve snaze upevnit si tím své postavení mezi poddanými; zároveň se tak ale rozptyluje od chmurných myšlenek.

Schwabová nám také představuje novou hlavní postavu, Alucarda, který si býval velmi blízký s Rhyem. V knize působí mezi postavami jako závan čerstvého vzduchu, protože i když je pronásledován svojí minulostí, vnáší do příběhu osobitý humor. Navíc je mág a dokáže ovládat celkem tři elementy – zemi, vodu a vzduch. Samozřejmě není tak silný jako Kell, ale rozhodně se jedná o užitečného spojence a velmi zajímavou postavu.

Kell, poslední z Antariů, je zase nerozhodný, má podivné sny a budí se s myšlenkami na Lilu. Od posledního povyražení s magií je neklidný a očekává problémy s každým novým dnem. I přes trochu ochladnutý vztah s Rhyem oběma na tom druhém stále záleží.

Setkání stínů je rozděleno na dvě části – v jedné se dozvídáme, co se dělo během uplynulých čtyř měsíců, druhá pokračuje v příběhu o kouzelnických hrách a přípravě našich hrdinů na ně. Děj však plyne pomalu, možná ještě pomaleji než v prvním díle, a vyvstává z něj zase několik otázek, na které se nedočkáme odpovědí.

Vývoj postav je tu jasně patrný, nejvíce zejména u Delilah, která se ke konci prvního dílu mohla čtenáři konečně začít zamlouvat – právě její vývoj je nejvíce na škodu, a její pasáže příběhu značně rozporuplné. Kvůli objevení talentu na magii se Delilah opět stává přehnaně lehkovážnou a sebevědomou dívkou, která si s umanutostí pětiletého děcka jde za svým (a stejně jako to děcko je občas zralá na pár facek).

Druhá polovina knihy se soustředí na kouzelnický turnaj, což sice není příliš originální nápad, ale na druhou stranu se zde vyskytuje akce, magie a napětí. Autorka bohužel vyniká spíše v popisování postav než akčních scén. Zatímco v první polovině příběhu Schwabová pomalu vykreslovala příběh a budovala napětí, scény v druhé polovině působí urychleně, nepřehledně nebo nedokončeně.

Setkání stínů představuje dobré pokračování trilogie, i když děj se dopředu moc neposouvá. Román proto působí vyplňujícím dojmem – neodpoví skoro na žádné otázky, položí kupu nových, a především se snaží čtenáře připravit na velké finále, které se kvalitou snad vyrovná jedničce.

Victorie E. Schwabová: Setkání stínů
Vydalo: Argo, 2017
Překlad: Lukáš Houdek
Obálka: Dreamstime
Počet stran: 480
Cena: 398 korun

Podpořte Ženu s labutí, čas se krátí!

18. Červen 2018 - 8:15

Čtvrtým svazkem se celý projekt antologie povídek českých a slovenských autorek fantastiky završil, tak si ho nenechte ujít! Ženu s labutí si nyní můžete pořídit dříve, než dorazí na pulty knihkupectví, a navíc si k tomu vybrat i bonus (nebo bonusy) z pestré nabídky Nakladatelství Fortna.

Kromě dárků s motivem labutě (přívěsky na klíče, náhrdelníky či záložky) jsou k mání i předměty, které vyrobily samy autorky (náramky, dekorační předměty, hodiny, záložky, kravaty, těžítka), či jejich dříve vydaná díla (romány, sbírky povídek, komiksy) a další nezbytné maličkosti… Neříkejte, že by se vám nehodila elegantní krabička na kompletní sadu výkladových karet! Neumravnil by kácející se knížky na polici nenápadný rozdělovník s labutí šíjí? Nebo vám udělá větší radost výtisk podepsaný autorkami? Tak neváhejte a mrkněte se do e-shopu http://efortna.cz/obchod/ . Uvidíte, že se tam najde pro každého něco!

 

Další info o knize, video, jména autorek, náhled podoby karet a ukázky z povídek najdete zde: http://efortna.cz/zena-s-labuti-priplouva/

Nedělník: Ty geekovské radosti

17. Červen 2018 - 6:00

Žijeme si v krásnejch časech, my fanové/geekové/nerdi. My blázni do knížek, komiksů, filmů, seriálu, her deskových i počítačových, cosplayů… Fakt že jo.

A to dokonce i tady v Čechách, v – dle globálního měřítka – koutku světa, kde jsme dlouhá léta mohli spravedlivě podléhat pocitu, že jsme oproti hlavním výspám popkultury pozadu a naprosto mimo pozornost. Což sice pořád trochu platí – ale pomalu a jistě platit přestává.

Začalo to před několika lety, kdy jsme přestali mít zpoždění v kinopremiérách filmů. Teď tuzemský běžný divák (tj. ne novinář nebo host speciálních premiér) vidí většinu z nich dokonce o den dříve než běžný divák ve Spojených státech, neboť náš kinotýden začíná ve čtvrtek, zatímco jejich v pátek. Tedy alespoň, co se blockbusterů týče, menší snímky vidíme oproti světu pořád později (pokud vůbec) – a můžeme jen doufat, že se i tahle situace zlepší.

Díky Netflixu a HBO GO už není potřeba každý seriál pirátit. Jasně, třeba zrovna prvně jmenovaný u nás díky právům a dalším okolnostech rozhodně nemá tak velkou databázi titulů, jakou nabízí v zahraničí, ale pořád byste potřebovali kus života na to vidět všechny ty zajímavý seriály a filmy, který nabízí.

V Čechách nemáme pořádnou popkulturní akci? V posledních letech Festival Fantazie spíše uvadá, dalších alternativ je však nemálo, a ve fanouškovském ohni se objevuje nové želízko – Praguecon. Ten má neskromně velké ambice stát se největším Conem kontinentální Evropy, a bude to jenom radost, pokud je i naplní. Už teď jsou potvrzení zajímaví hosté – herci ze Strážců Galaxie (třeba béčkovej král Michael Rooker!), z prvoligových seriálových hitů jako Hra o trůny či Vikingové, nebo komiksoví tvůrci – a to prosím žádná ořezávátka, ale legendy jako světoznámý ilustrátor Jim Lee, který makal třeba i na Batmanovi (a že to byla práce k pokoukání)… Tohle bude zkrátka a dobře velký, a program na závěr září je tak víceméně jasný – uvidíme se na Výstavišti v Holešovicích.

Což pořád není všechno. Teď totiž slzíme radostí nad společným projektem Crwe a BB Artu. Ti se rozhodli k odvážnému kroku a ve vysokém tempu vydávají komiksy z řady DC Rebirth, navazující na události z New 52 nebo Flashpointu, v češtině coby Znovuzrození hrdinů DC. Jistě bude těžké vytrvat a udržet si pozornost kupujících, ale fandíme jim ohromně. Vždyť tímhle projektem máme proti světu zpoždění jenom dva roky!

Je libo filmová hudba? Nějaký koncert je za rohem snad každý měsíc. Žánrové knižní tituly nakladatelství chrlí v takových počtech, že byste se potřebovali naklonovat, aby bylo možné stíhat ty, které vás zajímají (natož třeba všechny). Ještě pořád také jsme (v porovnání se svou velikostí) mimořádným trhem, na kterém se dokáží udržet hned 2 žánrové časopisy, za což patří Pevnosti i XB-1 velká úcta.

A třeba pokud nestíháte číst, jak byste rádi, boom audioknih rozhodně nepolevuje, takže můžete prostě jenom poslouchat. O množství novinek na herních trzích přitom snad ani není třeba psát, množství deskovek i počítačově-konzolových pařeb nezadržitelně roste.

Jo jo, krásný časy geek má. A snad bude mít i nadále.

Chcete se podělit s ostatními čtenáři o svůj názor? Není nic jednoduššího!

Zašlete nám svůj Nedělník na adresu redakce@fantasyplanet.cz a třeba se usměje štěstí právě na vás.

Králík versus škorpion

16. Červen 2018 - 6:10

Usagi, respektive jeho scénárista a kreslíř v jedné osobě Stan Sakai, to je pro fanoušky komiksu poměrně spolehlivá jistota. „Smrt, daně a pohodový čtení nového Usagiho.“, mohl by říct Benjamin Franklin, být komiksový geek žijící o nějaké to století později.

Pokud si nečtete předem synopse, je v podstatě největší neznámou každé další knihy otázka: bude se příběh na jejích stránkách týkat hlavní dějové linky, nebo nám předvede další z mnohých Usagiho vedlejších dobrodružství?

Dvacátá osmá (!) kniha série – což znamená, že jsme oproti světu ve skluzu už „jenom“ nějaké tři knihy – nese podtitul Červený škorpion. Což, jak správně tušíte, je přízvisko padoucha/gangu terorizujícím vesnice v okolí v hlavním příběhu téhle sbírky. Správně, sbírky, i tentokrát jsme dostali ukázku vedlejších ušákových příběhů.

Přesto nutno říct, že jeden z těch povedenějších. Zajímavý je nejen ústředním tajemným gangem, ale i tím, jak se jeho linie prolíná i dalšími příběhy (melancholickým Taiko, který je okořeněný zapojením tradičních japonských bubnů a zvyku přivolávat s jejich pomocí déšť a představuje vrchol této knihy) jako nit Labyrintem.

Ale dojde i na postavy již známé – což je nakonec vždy velice příjemný moment v jednotlivých příbězích. Usagi má mnoho (ne)přáte,l a čtenáře potěší, když po delší době narazí na nějakého toho starého známého – v tomto svazku například sestry „podnikatelky“ Kitsune a Kiyoko (což je dvojka, která by v současnosti jistě vlastnila hned několik řepkových polí, Čapích hnízd a celostátních deníků) nebo záhadný Pán sov, na kterého se prostě musíte těšit i do dalších Usagiho historek.

Takže suma sumárum – máme tady další skvělé oddychové čtivo s králičím samurajem, který sice ztratil pána, ale právem získal miliony fanoušků.

Stan Sakai: Usagi Joimbo 28 – Červený škorpion

Vydala: CREW, 2018

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 192

Cena: 249 Kč

Praha přivítá hrdiny populárních seriálů i herních světů na největší popkulturní události ve střední Evropě PragueCon 2018

15. Červen 2018 - 6:00

První ročník popkulturní akce PragueCon 2018, která bude oslavou té nejlepší zábavy spojené s fantasy a sci-fi žánry, ale také herním světem, proběhne ve dnech 28. září až 30. září 2018 na Výstavišti Praha. To na tři dny ovládnou hollywoodští superhrdinové, postavy z populárních seriálů a filmů, zástupci světa komiksů, eSports a videoher. Na své si přijdou i fanoušci larpů nebo cosplay, kteří společně vytvoří jedinečnou atmosféru akce.

„Sama jsem velkou fanynkou popkulturních filmů a seriálů, takže jsem nadšená, že v Praze bude největší akce svého druhu ve střední Evropě. PragueCon má samozřejmě také ohromný turistický potenciál, protože očekáváme, že přiláká až 70 tisíc návštěvníků a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Výstaviště je navíc místo, které se snažíme rozvíjet a PragueCon by do budoucna mohl být jedním ze symbolů těchto změn,“ komentuje PragueCon 2018 Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy, která nad akcí převzala záštitu.

„Jsme hrdí, že akce se bude konat právě v areálu Výstaviště Praha. Bude to největší akce svého druhu ve střední Evropě. Areál využijeme kompletně, celých 36 hektarů, a to jak venkovní tak vnitřní prostory. Na své si tak přijde každý návštěvník,“ popisuje rozsah akce Jan Adámek, člen představenstva za Výstaviště Praha.

PragueCon nabídne program pro široké publikum. Od fanouška kreslených superhrdinů, přes nadšené hráče počítačových her, čtenáře komiksů, vyznavače cosplay, až po filmové a hudební příznivce, pro které je komiksové prostředí zatím trochu neznámou.

„Záběr akce je opravdu rozsáhlý. Nejsme klasický ComicCon, který se soustředí primárně na komiksový svět, ale my chceme ukázat veškeré subkultury, které se světem fantasy a sci-fi pojí. Další velkou součástí akce je pak mezinárodní eSport turnaj ve hře Counter-Strike, který se bude v České republice v takovém rozsahu konat vůbec poprvé,“ přibližuje PragueCon Roman Bratislav Janečka, režisér akce a making of dokumentu PragueCon 2018.

ESport turnaj se ponese v režii největší světové nezávislé organizace oblasti eSportu ESL. „Turnaj bude probíhat všechny tři dny a pozveme do Prahy ty nejlepší světové týmy ze série ESL Pro League. Turnaj bude online streamován do celého světa. Detaily samotného turnaje a kvalifikace připravujeme,“ řekl k turnaji Martin Polášek, Staff Head of Czech Republic & Slovakia ESL.

Hlavní filmový a seriálový program bude každý den tematicky zaměřen. Pátek bude věnován filmu Strážci galaxie, sobotu si mezi sebe rozdělí seriály Vikingové a Soumrak templářů, neděle bude patřit seriálu Hra o trůny. Program bude průběžně doplňován o další filmy a seriály. Témata se samozřejmě odrazí i v doprovodných programech, jako budou živá hudební vystoupení nebo ukázky vikinských a skřetích táborů.

Den si bude možné dále zpestřit seznámením se s hrami larp či soutěžemi cosplay, které u nás získávají na stále větší popularitě. „Cosplay je založeno na co nejvěrnějším napodobování postav, zejména z oblasti fantasy a sci-fi. Nejde jen o vzhled, ale celkové ztvárnění postavy včetně jejího charakteru,“ přibližuje doprovodný program Roman Bratislav Janečka.

Předprodej vstupenek probíhá prostřednictvím online systému na www.praguecon.eu. Jednodenní vstupenku lze pořídit za 490 Kč, třídenní pas pak za 890 Kč.

První ochutnávkou celého programu a atmosféry, kterou PragueCon 2018 nabídne, bude koncert herní hudby, který se uskuteční 8. června 2018 v Obecním domě. Během koncertu Bohemian Symphony Orchestra Prague pod vedením Martina Šandy zazní melodie z nejpopulárnějších her.

 

POPIS JEDNOTLIVÝCH SEKCÍ PRAGUECON 2018

Filmový a seriálový svět

Panely a podpisové akce pro seriálové a filmové celebrity, scénáristy a režiséry. Program bude rozdělen do bloků. Pátek Strážci galaxie, sobota Vikingové a Strážci galaxie, neděle Hra o trůny. Další filmy a seriály budou průběžně doplňovány. Součástí doprovodného programu budou také seriálové vikinské a skřetí tábory nebo soutěže v bodypaintingu ve stylu fantasy a sci-fi světů.

S hlavními hvězdami zmíněných seriálů a filmů intenzivně jednáme a jejich jména budeme potvrzovat v průběhu následujících měsíců.

Již nyní můžeme prozradit účast herců:

Strážci galaxie: Dave Bautista, Michael Rooker, Sean Gunn

Vikingové: Clive Standen, Georgia Hirst

Hra o trůny: Conleth Hill, Isaac Hempstead Wright, Natalie Dormer, James Cosmo

ESport turnaj Counter-Strike

Největší eSport událost v České republice. Online stream akce bude přenášen do celého světa. Turnaj, který zastřešuje agentura ESL, bude probíhat v TIPSPORT aréně.

Komiksy a knihy

Komiksy samozřejmě nemůžou chybět. Své místo na akci budou mít vydavatelé, prodejní část nabídne oblíbený merchandising. Chystáme panely se světovými i domácími tvůrci a ilustrátory.

Z předních komiksových a knižních autorů se již nyní fanoušci mohou těšit na Jima Lee, předního současného komiksového kreslíře, spisovatele a vydavatele, který je autorsky spojen s vydavatelstvími Marvel a DC Comics a konkrétně s postavami Batmana, Supermana nebo X-manů.  Další hosty odhalíme v následujících měsících.

Hudební program

Program PragueConu je obohacen také o hudební produkci a areálem se bude linout živá hudba ze seriálů, filmů i her.

Originální hudební zážitek poskytne vystoupení rap metalové skupiny Clawfinger společně s Bohemian Symphony Orchestra Prague. Účast na akci potvrdily například kapely Corvus Corax (Německo, neo-medival), Percival (Polsko, středověký metal), Cornalusa (Portugalsko, středověká hudba), Idisi (Rusko, folk), Bakchus (ČR, středověká hudba), Megaherz (Německo, industriální metal), John Kelly & projekt Elfenthal (rock s keltskými a středověkými motivy).

Z českých interpretů se mohou návštěvníci těšit například na UDG, Jakuba Děkana a ATMO music.

Soutěže larp a cosplay

Návštěvníci budou mít možnost se seznámit se zážitkovými hrami larp, tedy Live Action Role Playing, které jsou založeny na ztvárňování postav a vzájemné interakci ve fiktivním světě. Probíhat budou také soutěže pro cosplayery, tedy soutěže kostýmů a to v amatérské a profesionální kategorii. Vítězové obou kategorií budou mít možnost se zúčastnit mezinárodních cosplayerských soutěží BlizzCon a japonského festivalu anime a manga.

Další doprovodné programy

Těšit se můžete na herní simulátory, virtuální realitu, vystavovatele PC hardwaru. Své zastoupení budou mít i nepočítačové herní společnosti, například výrobci deskových či karetních her a také Armáda České republiky.

 

PragueCon bude největší popkulturní událost ve střední Evropě. Proběhne ve dnech 28. září až 30. září 2018 na Výstavišti Praha. Cílem je proměnit pražské Výstaviště v neopakovatelný svět komiksových blockbusterů, seriálových hitů a herních pecek. Návštěvníci si budou moci užít setkání s filmovými a seriálovými hvězdami, koncerty světových kapel, herní turnaje, českou i světovou cosplay špička, komiksové výstavy, středověké bitvy a mnoho dalších aktivit. www.praguecon.eu

 

Dříve než pelyněk ovládne celý svět…

14. Červen 2018 - 2:00

V předchozích dvou dílech trilogie Pelyněk se Daniel Tučka ukázal jako velmi zručný vypravěč. Podařilo se mu vytvořit v mnoha ohledech velmi inovativní svět se silným steampunkovým nádechem v němž je mnoho věcí jinak než by tomu bylo ve viktoriánské Anglii, kterou připomíná. Zbývá poslední, leč často nejtěžší krok: slibně rozehranou partii dotáhnout se ctí do zdárného konce.

Nutno říci, že Tučka si nasadil laťku předchozími dvěma díly Pelyňku proklatě vysoko. Zatímco první pokračování vyznělo ze všeho nejvíc jako Verneovka šmrncnutá mnoha skvělými nápady a věnovalo se objevování a cestám na neprobádaná území, ve druhém se centrum dění přesunulo do města kde se začaly hrát politické hry, kydat špína a intrikovat. K tomu autor naservíroval čtenářům zajímavé postavy; zkrátka, abychom to zrekapitulovali: vad na kráse se dalo najít opravdu jen velmi málo.

Potřetí – a zase zcela jinak

Málokdo by čekal, že když se to podařilo dvakrát, zvládne to autor i potřetí. Jenže – on to opravdu dokázal! Opět otočil kormidlem děje a vyslal své postavy pro většinu čtenářů zcela neočekávaným směrem. Do malicherných lidských půtek totiž vstupuje zcela nový element, proti kterému není obrany – božská moc. Zpočátku tomu ovšem nic nenapovídá, neboť je třeba ještě dohrát něco málo z předchozího děje – a tak se stále politikaří, mechanické gilotiny sviští v rytmu ďábelského kvapíku a někteří jedinci převlékají kabáty tak rychle, že máte pocit, že mají ještě podšívku pod podšívkou.

Bývalá lidem oblíbená královna Adelaide Gordonová, která se nebála namísto zkostnatělé monarchie předat vládu do rukou lidu, si uvědomuje, že byla pouze loutkou ve velké hře protřelých gentlemanů, a tak jí nezbyde než se skrývat. Její manžel znechucen zvěstmi o milostných aférkách své ženy (ale přitom stále hlodán láskou a pocitem viny) se paktuje s podivnými existencemi a nejpodivnější existence ze všech, známý „zbojník“ a fantom ulic, dobrovolně strčí hlavu pod gilotinu. Prostě idylka.

Prokleté bejlí

Jenže jakmile se začnou do lidských starostí míchat bohové, mají najednou revolucionáři, stejně jako všichni ostatní, plné ruce práce. Na vině je samozřejmě všudypřítomný pelyněk. Ten totiž propůjčuje svým konzumentům kouzelnou moc – a když si bůh zamane, tak se začnou se najednou stoupenci pelyňku měnit v nelidská monstra a jako bonus získají velmi rychlou regeneraci blížící se hranici nesmrtelnosti. Cíl je jasný: podmanit si svět; a včera bylo pozdě! Magický plevel se rozrůstá a bere si stále více a více.

A dál už je rovnice jednoduchá. Pokud vám jde po krku banda krvežíznivým pelyňkových zabijáků, rychle pustíte z hlavy revoluci i kontrarevoluci a začnete hledat něco, čím ty parchanty vymazat jednou pro vždy z tváře tohoto světa. Nově vzniklá republika rychle upadá do chaosu, válka se sousedním císařstvím ustupuje zcela jinému boji a knihy, ještě donedávna majetek nedozírné hodnoty, slouží maximálně jako výborná vycpávka do vlhkých bot. Věk dekadence nadchází a jeden pelyněk vládne všem! Naštěstí je tu však ještě pár lidí, kteří mají v rukávu pár triků a nehodlají složit zbraně. Jde jen o to nalézt dlouho ukrývané znalosti, ke kterým drží ve své mysli klíč nečekaný společník…

 

Zvládli jsme to!

Přiznávám se, že jsem měl trochu strach z toho, jak autor dokáže trilogii zakončit. Daniel Tučka překvapil – příjemně, velmi příjemně! Neváhal rozbít vše, co pracně dvě knihy budoval, doslova na kusy, a na troskách vystavět… Inu, asi nejlepší název by byl steampunkové postapo. Neskutečná proměnlivost příběhu je opravdu silnou devízou, co díl, to svým způsobem nový román! K tomu přidejte lehkost vyprávění ale zároveň neskutečnou poutavost, díky které Pelyněk „dojedete“ na jeden zátah, a navíc exkluzivní balení do archaické češtiny, která velmi zdařile navozuje dojem jisté vznešenosti celého textu a lahodí oku (a co teprve pokud bychom se někdy dočkali audioknihy).

Ještě jednu důležitou věc jsem zapomněl zmínit: postavy. Přesto, že se celou knihou prolíná větší množství osob, rozhodně se v nich nebudete ztrácet. Každá je navíc napsána tak, aby byla unikátní a zároveň snadno zapamatovatelná (čti – všichni mají odlišné charaktery). Můžeme brblat nad vysokou mírou archetypálnosti hrdinů, jenže co si tím pomůžeme? Prim hraje zábavnost a uvěřitelnost postav, dialogy také patří k tomu lepšímu, co literární scéna nabízí a navíc je vše prošpikováno lehkou nadsázkou a občasnými slovními přestřelkami.

Vím, že bych měl šetřit superlativy, ale celá trilogie Pelyněk je pro milovníky dobré české literatury a především steampunku povinnost! Daniel Tučka prokázal, že od samého počátku měl jasnou vizi kam chce příběh směrovat a vyhrál si s ním. Vytvořil nápaditý svět, který položil magií, bohy a revolucionáři, objeviteli, uhlobarony, divochy, mořeplavci i vzduchoplavci. Výsledkem je velkolepé a skvěle čtivé dobrodružství. A já pevně věřím, že budete nadšeni stejně jako já.

Daniel Tučka: Pelyněk – díl třetí

Vydaly: Straky na vrbě, 2018

Obálka: Tomáš Kučerovský

Počet stran: 485

Cena: 250 Kč

Suicide Squad: Nevěřte nikomu

12. Červen 2018 - 2:00

Je překvapivé, jak se Suicide Squad rozjeli. Samostatně je každý jen béčkový padouch, který hraje většinou druhé housle – vyplňuje sešity v době čekání na návrat nějakého VELKÉHO padoucha na scénu. Společně však tvoří tým, který stojí za pozornost.

Toho posledního jsou si v DC samozřejmě moc dobře vědomi – však proto dostali Suicide Squad nejen vlastní komiksové série, ale i jeden hraný blockbuster v hlavním DC filmovém vesmíru a 2 snímky v tom animovaném (zrovna nedávno vyšel jeden s podtitulem „Hell to pay“ a – světe div se – stojí za podívání víc, než mnohé hrané DC filmy).  A i u nás si vysloužili už druhou knihu z DC univerza New 52, byť s bezmála dvouletým rozptylem. Ale i přesto to o něčem svědčí!

Kniha s názvem „Vzestup baziliška“ přivádí na scénu opět několik z „obvyklých podezřelých“ – Deadshota, Harley Quinn, El Diablo, Amandu Wallerovou… Ti jdou po krku vůdci nebezpečné organizace, megalomanskému padouchovi, který si říká – překvapivě – Bazilišek.

Co můžete čekat?

Akci, samozřejmě. Spoustu přímočaré akce, spíše tvrdšího ražení. Hlášky. Zrady a zvraty. Zábavné charaktery a jejich interakce a jejich zrady. Další zrady. Zajímavý flashback do historie Amandy Wallerové, který doplňuje hlavní příběh.

Hledáte něco víc? Pak jste na špatné adrese.

Tenhle komiks je totiž ukázkovým představitelem toho, co byste nazvali „průměrné spotřební čtivo“, určené především pro komiksové geeky (= žrouty všeho, co má bubliny a panely) a fanoušky DC univerza nebo jednotlivých postav, přičemž nejvíc jich má samo sebou Harley.

Což znamená – budete se bavit; příhodám téhle „anti-Justice-League“ rozhodně nechybí dynamika a zábavnost. Ale to je tak nějak všechno. S velkou pravděpodobností ani nebudete mít chuť si komiks přečíst třeba i podruhé.

Můžeme proto být jenom zvědaví, jak moc se Suicide Squad chytnou v jiném restartu – v rámci série Znovuzrození hrdinů DC. V rukou zkušených scénáristů by tenhle tým mohl přinést ještě mnoho zdařilých čtenářských momentů – potenciál na to rozhodně mají.

 

Fernando Dagnino, Adam Glass:  Sebevražedný oddíl 2: Vzestup baziliška

překlad: Martin D. Antonín

Vydal: BB Art 2018

stran: 192

cena: 499 Kč / 699 Kč (paperback/vázaný)

Gestapo Mars aneb už v tom zase lítáme

10. Červen 2018 - 10:18

V málokteré knize hlavní hrdina pozvrací někomu boty hned v první větě. Tajný agent Carter Sloan má ovšem pořádnou kocovinu, tak mu toto malé faux paux protentokrát promineme. Navíc s vzápětí dozví, že ho poslali k ledu na dlouhých 258 let, a teď, když se konečně někdo uráčil ho rozmrazit, má na krku misi ostrou jako břitva.

A hned první věta celé knihy také velice dobře vystihuje ráz celé knihy. U tajného agenta se předpokládá, že někoho sejme, hezké (no dobře, po 258mi letech i ty o něco méně pohledné) ženy v jeho okolí si musí pořídit pás cudnosti, a do vybrané mluvy anglického gentlemana mu ve slovníku přebývá sakra hodně výrazů.

Pod vládou Říše

Zapomněli jsme zmínit jednu důležitou věc: na chleba si Sloan vydělává prací pro Říši. V Gestapo Marsu Victora Gischlera totiž druhá světová válka dopadla úplně jinak než jste se učili v dějepisu. Jenže teď mají pánové s hákovými kříži na prsou nečekané starosti. Po všemožných planetách, o kterých si mysleli, že je mají pevně pod nadvládou, se šíří povstání, a do toho se ještě navíc pletou mimozemské hroudy rosolu známé pod jménem Coriandoni. Ty si dali za vyhladit lidstvo bez toho, aniž by se obtěžovali zkoumat na čí straně kdo stojí.

Sluší se říct, že galaktická Říše je jen jakousi berličkou zajišťující knize o něco větší nekorektnost; v konečném důsledku mohl Sloan sloužit klidně Americe nebo Číně a nic moc by se nezměnilo. Nečekejte tedy žádnou propagandu, jde spíš o to, že nacisti jsou výbornými prototypy zapálených šílenců bojujících do posledního dechu a zároveň vítaným cílem Gischlerovy ironie. Ale i bez nich je v knize nekorektnosti dost a dost.

První dvě třetiny Sloan létá po galaxii a pátrá po planetě, na které se nachází jakási dcera Mosazného draka, která má údajně hodně co dočinění s povstáním. Už od prvních kroků jde všechno hnědým navrch (ano, recenzent je na rozdíl od Sloana slušně vychovaný chlapec), a tak mnohdy nezbývá než lhát, mlžit a podvádět a v nejhorším někomu nenávratně upravit fasádu pomocí střelné zbraně.

Carter Sloan stojící ležící

Nedílnou součástí knihy jsou i sexuální scény.  Možná jich je o něco více než by bylo žádoucí, ale většina čtenářů s nimi bude mít trochu jiný problém než je kvantita. Jak to sakra ten chlap dělá, že třikrát mrkne a bez jakékoliv snahy má najednou jazyk v krku a ruku v rozkroku? A hlavně jakto, že mu podlehne každá, na kterou mrkne? Zkrátka, tohle je přesně ten případ, kdy je méně více.

On je ve své podstatě celý Gestapo Mars koncipován tak, abyste přepnuli během čtení mozek do polohy OFF a nechali se unášet na vlnách akce, krve a milostného čvachtání. Pokud začnete přemýšlet, bude zle! Ale i odpočinkové čtivo si zaslouží místo ve vaší knihovně, hned vedle Kotlety to téhle knize bude docela slušet. Na druhou stranu i většina brakařů jde ve svých knihách mnohem více do hloubky. Gischler vyprávění celého děje sjede docela hopem, o čemž svědčí i počet stran – číslo jen o málo nedosahuje počtu let, kdy byl Sloan ve stavu zmraženém (256). Žádné vedlejší dějové linie, žádné obšírné popisy, jen dějová linka v podstatě osekaná na dřeň. Na druhou stranu má příběh díky tomu poměrně bestiální tempo, a tak čtenář nasedne a veze se až do samého závěru.

Co se zpočátku zdá být jako milostně-vražedné dobrodružství říšského agenta Cartera Sloana se zhruba ve dvou třetinách knihy mění v poměrně solidní military sci-fi. Boj muže proti muži vystřídají boje kosmických kocábek a jedna ze scén v samém závěru knihy dokonce výrazně připomíná Hvězdné války. Změna je to překvapivá a poslední třetina díky ní celou knihu výrazně pozvedá.

Dobrá je i závěrečná pointa, která překvapí, a stejně tak se dočkáme několika promyšlených zvratů i v průběhu textu.

Gestapo Mars je myšlenkově nenáročná oddechovka, která je ovšem neskutečně zábavná. Připomínek by se dalo najít desítky, jenže tahle kniha není určena k tomu, aby se v ní kdokoliv pitval. Při čtení se zasmějete, s hlavním hrdinou postřílíte co se dá a mezitím si zasouložíte, aby nebyla nuda – jo, a nakonec sundáte nějaké ty vesmírné lodě . To je zhruba tak všechno. Berte nebo nechte být!

 

Viktor Gischler: Gestapo Mars

Vydal: Fantom Print, 2018

Překlad: Zdeněk Milata

Obálka: Lukáš Tuma

Počet stran: 256

Cena: 259 Kč

 

ÚDOLÍ LILIÍ: Kniha, která vás okouzlí

9. Červen 2018 - 10:18

Dnes vám chcem predstaviť jedno čarovné dielko. Dokáže vo vás oživiť spomienky na dávno zabudnuté zvuky, vône a chute. Ak sa začítate do príbehu štyroch ľudí, uväznených v malej chalúpke uprostred búrky, pocítite na jazyku každý hlt ich jedla, ucítite vôňu pečených zemiakov a vlhkej pôdy pod nohami. Strasiete sa od chladu a strachu, s bázňou a záujmom budete načúvať nie len príbehom, ktoré si tí štyria rozprávajú, no aj hukotu nespútanej Slatiny.

Alexandra Pavelková je stálica na nebi slovenskej fantastiky. Román Údolie ľalií je plný výjavov o krutosti života. Vonia legendami, aké si rozprávali za dlhých zimných večerov v starých chalupách, pri ohnisku. O rytieroch, milovaní, vernosti, no aj túžbe pomstiť sa.

Čo sa stane, keď sa stretnú úplne cudzí ľudia, dieťa a zhovorčivý pes v lejaku, v dedinke niekde ešte ďalej než Pánubohu za chrbtom?  Vďaka neprejazdnej ceste a rozvodnenej rieke sú nútení stráviť spolu „pár“ nasledujúcich hodín.

Akí sú rozdielni! Podnikateľ Peter má stále naponáhlo, realitná maklérka Bety musí sama vychovávať dcéru Nelu, no dvaja neznámi, Herald a Tina sú iní, vymykajú sa zo zabehnutých predstáv a do dnešnej doby hádam ani nepatria. Silná búrka a rozmary prírody zariadili, že musia zostať pod jednou strechou. Peter a Bety sú prekvapení pohostinnosťou Tiny a Heralda. Spoločne jedia, pijú, venujú sa domácim prácam a prostredníctvom drobných epizód a rozprávania sa spoznávajú. Kým vonku besnia všetky živly, dnu je príjemne teplo, oheň v kachliach vrhá nežné tiene a voňavá medovina im zahrieva premoknuté telá. Sú bez možnosti dať niekomu o sebe vedieť, niet kam ujsť. Čas beží rýchlejšie, ak si ho niečím krátite. A oni si ho spríjemnia netradične, rozprávaním príbehov.

Je to zvláštny nápad. Koľkí z nás by dokázali porozprávať niečo zaujímavé? Ja určite nie. Preto som nedočkavo a zvedavo čakala s čím prídu naši stroskotanci, uväznení v drevenici, uprostred padajúcich stromov a rozvodnenej rieky.

Jednotlivé príbehy vymyslela sama autorka. Sú vyrozprávané jej jedinečným a osobitým štýlom, pričom nesú silný citový náboj ale i poučenie. Hrdinovia knihy s nami majú veľa spoločného. My si tiež často myslíme, že ak by sa niečo v našej minulosti nestalo, žili by sme šťastnejšie. Zavše túžime po pomste, kvôli bolestivej strate. Občas bývame vydaní na milosť a nemilosť fanatickým ľuďom, ich netolerancii a ohováraniu. Súdime, či nás súdia, len podľa obalu a naša zbrklosť, či horkokrvnosť nám môže skaziť život. Niekedy milujeme nesprávneho človeka, pretože srdcu nerozkážeme. Áno, v každom rozprávaní je kus nášho života.

Samotný dej románu sa fantasy približuje menšou okľukou. No povesti, vyrozprávané našimi postavami, sú mixom fantastiky, rozprávok a bájí. Tieto fiktívne príbehy sú poprekladané dialógmi hrdinov, ktorí sa opatrne oťukávajú, spoznávajú, snažia sa spolu vychádzať a uniknúť stúpajúcej Slatine. Práve pasáže zo súčasnosti dielo stmeľujú do jednoliateho celku.

Oheň Je o človeku, ktorého všetci po celý život ponižovali. Zatrpknutosť a nesplnené túžby ho doženú k zúfalým činom. Môže za to presvedčenie, že všetko mohlo byť inak, keby…

Farba je trošku hororovo ladená. Zavítame doTalianska, k maliarovi Botticellimu, ktorý túži na obrazoch zachytiť krásu, akoby bola skutočne živá. No niekto v jeho blízkosti je pre to ochotný prinášať nezmyselné obete…

Kameň je rozprávanie o pýche, láske k peniazom, zlobe a bezohľadnosti. Hovorí sa, že čo človek seje, to bude aj žať…

Desiatka je povesť o láske, túžbe po moci, zrade a pomste. Vypovie ju Herald a vy sa nebudete vedieť zbaviť pocitu, že rozpráva o svojom vlastnom živote…

„ Bál som sa o ňu – vtedy i teraz. Bál som sa tak, ako sa bojíme o to, za čo vymeníme všetko, kvôli čomu sme dovtedy žili. Ako keď naraz pochopíme, že toto je jediná karta, s ktorou môžeme vyhrať, a my sme mali šťastie, že sme si ju vytiahli.“

Ľad je trpký príbeh o ľudskej zlobe, náboženskom fanatizme, ale aj o viere a láskavosti…

Jazda za kráľom je netradične podaná fantasy, pretože hlavným hrdinom a rozprávačom zároveň, je elfský pes. Je o tom, že často súdime iba na základe výzoru. Nemáme ani snahu vidieť hlbšie či spoznať lepšie. Čo je na škodu…

Rieka v sebe spája lásku, krutosť, túžbu ovládnuť a zmeniť podľa svojich predstáv. My, ľudia, máme totiž moc a radi ju zneužívame. Po dočítaní budete mať chuť chrániť lesy, rastliny, zvieratá aj rieky. Bohatstvo, ktoré okolo seba máme a  systematicky ho ničíme a ešte aj zatvárame oči pred tým, čo tým spôsobujeme…

V lone krásnej a divej prírody všetko vyzerá inak a zrazu sa mnoho „dôležitých“ vecí stáva nepodstatnými. Medzi zúriacimi živlami hľadajú naše postavy zmysel toho, čo robia.

Údolie ľalií / Údolí lilií sa nedá nazvať klasickou fantastikou. Hlavná dejová línia je jednoduchá, priamočiara a priveľmi súčasná. Napriek tomu román čitateľa zaujme rozmanitosťou rozprávaných príbehov, podobnosťou s jeho vlastnými trápeniami, prinúti ho chvíľu sa báť a chvíľu premýšľať. Príbeh občas prekračuje hranice medzi realitou a fantáziou. Ako by tou medzou bola rozvodnená Slatina, ktorá sa valí a strháva so sebou všetky istoty aj pevné a nemenné pravidlá. Tie majú hrdinovia postavené okolo seba sťa vysoký múr. Sem-tam pri čítaní stojíte každou nohou na jednom z jej brehov a niekedy sa necháte unášať prúdom príbehu bez toho, aby ste sa chceli dostať do bezpečia. To je ono spomínané čaro, zvláštna mágia vyžarujúca z románu, vďaka ktorej si vás neuveriteľne ľahko podmaní.

Alexandra Pavelková: Údolí lilií

Originálny názov: Údolie ľalií

Názvy jdenodlivých príbehov:  Oheň, Farba, Kameň, Desiatka, Ľad, Jazda za kráľom, Rieka.

Vydalo:  ARGO,2018 (česká verze)

Preklad: Alexandra Pavelková

Ilustrácie: Jana Šouflová

Počet strán : 240

Cena: 298 korun

47 Róninů: Legenda o cti

8. Červen 2018 - 7:58

47 róninů + Stan Sakai. Potřebujete vlastně více k ubezpečení, že tenhle grafický román o jedné krásné japonské legendě prostě musíte mít?

Příběh 47 róninů je z japonských legend, mýtů a historek jedním z nejznámějších, a rozhodně patří mezi jednu z nejslavnějších oslav hrdinství, které lidská historie spatřila. Rozhodnutí necelé padesátky samurajů, jejichž pán Asano byl zabit (přesněji popraven), o pomstě navzdory zákazu a tváří v tvář jistojisté smrti, je inspirativní, půvabné a skrznaskrz heroické.

Není proto divu, že se tahle skutečná historická událost z 18. století stala postupně notně zidealizovanou legendou (jak jen tyto umí být zidealizované – skutečnost však byla mnohem méně černobílá), divadelní hrou, námětem několika románů, hollywoodského béčkového (ale podle mě zábavného) filmu s Keanem Reevesem nebo třeba i mainstreamového komiksu.

Který teď vyšel i u nás. Konečně.

A je pod ním podepsaný Stan Sakai. Ten Stan Sakai, jenž nás už několik let oblažuje svou nekolísající vysokou kvalitou a zábavností příběhů o antropomorfizovaném králičím róninovi Usagim a jeho pouti historickým Japonskem. Oproti Usagimu si ovšem tentokrát Sakai nepsal sám scénář; ten totiž pochází z pera Mikea Richardsona, chlapíka zodpovědného za založení komiksového nakladatelství Dark Horse, kde Usagi  vychází.

Exotické, neotřepané prostředí, zajímavé charaktery a jejich osudy, katany a seppuky, hrdinská epičnost, osudovost, poetičnost, tragično i snadno stravitelná dávka patosu, všechny tyhle ingredience legendy o 47 róninech si do komiksu našly cestu a Richardson i Sakai s nimi umí zatraceně dobře žonglovat.

A byť u Sakaie jsme zvyklí i na trochu jiné tóny (v Usagim o nadsázku a humor zakopnete snadno), v tomhle případě jejich absence nevadí. Osud róninů je vážná věc, která si zaslouží respekt, úctu a možná i nějakou tu zatlačenou slzu.

 

Mike Richardson, Stan Sakai, konzultace – Kazuo Koike: 47 róninů

Nakladatel: Crew, 2017

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 152

Cena: 479 Kč

Severská mytologie: odhlehčená verze severských legend

7. Červen 2018 - 7:41

Neil Gaiman, autor knižní předlohy k seriálu Američtí Bohové, povídky, která se dočkala filmového zpracování Hvězdný Prach či Knihy hřbitova nám podává své zpracování mýtů ze Severu! A že je to počteníčko, panečku…

Co se samotného tématu severské mytologie týká, v posledních letech stoupla v oblibě u mnoha autorů. Neil Gaiman rozhodně patří mezi ty, kteří si na svůj seznam úspěšných děl mohou připsat knihy s touto tématikou.

V knize Severská mytologie, která je složena z několika převyprávěných mýtů (Lokiho děti, Poklad bohů, Thorova cesta do země obrů, Baldrova smrt – abych vyjmenovala pár), se, pokud se o toto téma zajímáte už delší dobu a máte k němu načtené knihy, sice nedozvíte nic nového, ale v Gaimanově podání knihu nelze nemilovat. Autor sám se snaží držet pramenů, neboť už v úvodu zmiňuje, že severská mytologie ho zajímala už od dětství. Velikou výhodou je, že Gaimanovo podání starých legend představuje lehkou četbu, která pvšem neztrácí nic na zajímavosti. Je tedy určena zejména těm, kteří si chtějí u čtení odpočinout a příliš nepřemýšlet.

Povídky mají chronologickou posloupnost – začínají tedy představením všech důležitých postav, popisem vzniku světa (z nicoty, spolupůsobením chladu a horka) a končí Ragnarökem, který se dá vnímat jako uzavření všeho, ale zároveň počátek něčeho nového. Povídky na sebe volně navazují a Neil vypráví ty nejzásadnější momenty ze života bohů jako je Thor, Loki či Ódin. Zejména Thorovi a Lokimu se v knize dostává největšího prostoru; dozvíte se například jak Thor získal své kladivo nebo kolik dětí měl Loki. Ze všeho nejvíce však čtenáři utkne v paměti povídka, v níž se Loki proměnil v klisnu, aby odlákal koně horského obra, který se snaží vystavět zeď kolem Ásgardu, načež se o pár měsíců později objeví u Odina s osminohým hříbětem, které mu věnuje. Vše je vyprávěno s nadsázkou a autor bohy polidšťuje – chybují, uvažují a cítí se stejně jako obyčejní smrtelníci. Přesto si čtenář u některých povídek opravdu přeje, aby se Gaiman rozepsal více do hloubky. Čtenář se navíc nemůže zbavit dojmu, že autor favorizuje Lokiho.

Knihu doporučuji zejména těm, kteří hledají odpočinkovou četbu, vhodný úvod do severské mytologie nebo si netroufnou na Eddu či Severské báje a pověsti od Odeonu.

Neil Gaiman: Severská mytologie
Vydalo: Argo,2017
Překlad: Viola Somogyi
Obálka: Neil Johnston
Počet stran: 256
Cena: 298 korun

Crwecon 2018 je za dveřmi (již 9. 6.!)

5. Červen 2018 - 13:33

Ano, už po třinácté tu máme nejstarší český komiksový festival – Crwecon! Nový ročník se koná v sobotu 9. 6. – a abychom překonali smolnou třináctku, rozhodli jsme se akci udělat zase o něco větší a zajímavější!

Jako už několik let, i tentokrát se komiksoví příznivci i nováčci sejdou po deváté hodině v pražském klubu Cross, na rohu ulic Plynární a Jankovcovy, jen pár kroků od stanice metra Nádraží Holešovice. Budou tu čtyři programová pásma, ve kterých dojde na vyhlašování komiksové ceny Fabula Rasa, na deset nejlepších komiksů minulého roku, komiksový kvíz nebo historii takové legendy, jako je Wonder Woman. Petr Kopl a Petr Macke pak přestaví návod, jak se stát úspěšných komiksovým tvůrcem. Dojde i na komiksy pro děti, přednášku o drsné škole, deskové hry a panel věnovaný Batmanovi. Nebudou chybět ani vydavatelské panely, na kterých budou velká česká nakladatelství představovat své tajné ediční plány. Kromě toho tu samozřejmě najdete oblíbenou dražbu originálních kreseb slavných (nejen) českých výtvarníků, prodejní stánky, program určený dětem, autogramiády a tentokrát bude mít větší prostor i cosplay! Celý jeden sál pak bude věnován přednáškám o manze a anime. V prodeji se zde poprvé představí komiksoví Američtí bohové Neila Gaimana, nová Mistrovská díla evropského komiksu v podání krásné Druuny, či nádherně malovaný komiks Alexe Rosse! Petr Kopl a další malíři budou malovat návštěvníky za dobrovolný poplatek, který půjde na charitativní účely! Komiksové figurky tu předvede i firmoa Warboss a u stánku herní společnosti Blackfire si budete moci vyzkoušet jejich deskové hry. Budete mít šanci (pokud budete chtít) prodat některé své komiksy – nebo naopak dokoupit některé, které vám chybí. Burze se tentokrát věnovalo skoro celé přízemí, takže bude dobré si sebou vzít pořádně velký batoh.

A i letos je vstup zdarma! Stále to zvládáme pod heslem „fanoušci komiksu sobě“!

Bližší informace o programu najdete na www.crwecon.cz, nebo na FB stránce Crweconu!

Těšíme se na vás!

Facebook událost: https://www.facebook.com/events/431157157312695/

Videa z minulých let: https://youtu.be/52zouyoVo3k
https://www.youtube.com/watch?v=5-ducYc1V8M

Mladé čarodějky: Čarodějky inkoustu a pera

5. Červen 2018 - 8:26

Loňský rok byl na antologie bohatý, a na ty čistě ženské obzvlášť. Mysleli jste si, že to Ženami s… (lvem-sovou-drakem-labutí) končí? Kdepak, ještě tu byla jedna antologie, mimo projekt Lehké fantazijno. Malá knížka s nápadnou ilustrací na obálce nám představila Mladé čarodějky.

Podle anotace knížka čtenářům představuje autorky, které patří mezi „kvalitní výkvět mladé české fantastiky“. Dnes je dost těžké určit, kde končí hranice mládí – znáte to, člověk je tak mladý, jak se cítí… Každopádně tu máme devítku nadějných českých a slovenských autorek – ale nelekejte se – všechny povídky jsou v češtině. Zda jsou skutečnými čarodějkami inkoustu a pera, jak slibuje anotace na obálce, ukáže teprve čas.

Ačkoliv už nyní se mezi nimi najdou jména, která si již proklestila cestu fantazáckou džunglí. Asi není potřeba dlouze představovat Terezu Matouškovou, která má na kontě i několik samostatných knih, nebo Jitku Ládrovou, která zabodovala v CKČ a stojí také za Zpívajícími věžemi a Strunami osudu, tentokrát v roli editorky. Obě si své ostruhy lehce přibrousily ve zmíněných Ženách s… (J.Ládrová v Ženě se sovou T. Matoušková v Ženě s drakem) a v Mladých čarodějkách rozvíjejí dál svá fikční literární univerza. Žádná velká překvapení se nekonají, čarodějky Zorena i Ashaí si prostě jen dosyta užívají nová dobrodružství.

I další autorka, Slovenka Jela Abasová, se objevila ve třetím svazku Lehkého fantazijna s arcanepunkovou povídkou ve své mateřštině, avšak v Mladých čarodějkách se s ní můžeme seznámit také jako s překladatelkou sebe sama. A vůbec to není špatné. Damian rozhodně zaujme neotřelou zápletkou i postavou starého rybáře, který roztomile po glumovsku šišlá. V Ženě s drakem měla povídku ještě jedna z devítky čarodějek – Petra Machová – a opět se její příběh točí kolem draků, jenom tentokrát tak působivě netančí.

Tím však výčet známých jmen není úplný. Celé sbírce totiž jednoznačně vévodí povídka Nejkrásnější dar od Michaely Merglové, dvakrát pasované na Lady fantasy, jejíž díla se s oblibou objevují v předních soutěžích i ve sbornících (Vidoucí, Žoldnéři, Kočas). Údajně se ráda staví „józe na hlavu“ a humor je skutečně mocnou ingrediencí příběhu o šermíři Cuchenamovi a básníkovi Minangarovi, putujícími za tím nejlepším dárkem k narozeninám pro urozenou paní Yasemin. Vyprávění postavené na vtipných dialozích dvou přátel, kteří se neustále špičkují, ale zůstanou si za všech okolností věrní, si rozhodně nenechte ujít. Po právu je tato povídka otvírákem celé sbírky a namlsá čtenáře i na další dobré kousky.

Pro mě zajímavým objevem se stala povídka Terezy Holubové s názvem O rytíři a vysvobozené panně. Čekala jsem aluzi na jednu hodně známou legendu (a řadu jí inspirovaných pohádek) a nebyla zklamaná. Autorka v podstatě zpochybňuje tradiční konec příběhu „a žili šťastně až do smrti“ a dává nahlédnout do příběhu za oponu, kde už je to jen pro dospělé. Království znovu ohrožuje drak, a jak se zdá, rytíř-drakobijce nemá tak úplně čisté svědomí, o panně (dnes již bývalé, samozřejmě) nemluvě. Všichni kolem intrikují, hanba trůn! Člověk se musí ptát, co na tom panování všichni mají. Kazí to vztahy, ničí manželství a vůbec.

Příkladem dobrého příběhu je i povídka Moniky Leové; až je člověku líto, že za jeho vznikem stojí pouhá nespavost. Její Dračí zlato totiž patří rozhodně k tomu lepšímu, co sbírka přináší. Maličko předvídatelný konec vynahradí hezká práce s jazykem (mimochodem, všechna souvětí nemusí být krátká, Leo, někteří z nás, čtenářů, jsou ještě gramotní). Uvěřitelnou atmosférou pouštní krajiny se povídka dostane snadno pod kůži, takže silný dojem zůstává ještě dlouho po jejím dočtení.

Pokud vás zajímá, odkud se vlastně Mladé čarodějky vzaly, tak vězte, že se zrodily v dílně rodiny Koňaříkových (ediční příprava, ilustrace, obálka, redakce…), za kterou stojí nakladatelství Černý Drak. Přes e-shop Žít s přírodou se tu dají sehnat nejen knihy zaměřené na fantasy, sci-fi, historii, tajemno, duchovno, přírodu a ekologii, ale také bonsaje, bylinky a zdravá výživa. Knížka samotná je celkem povedená, i když některé ilustrace uvnitř vypadají hodně amatérsky, a nabízí přesně ten typ zábavy, který od lehké četby očekáváte.

Takže, kdo má rád draky, dívky v nesnázích, bojovníky bez bázně a hany a nějakou tu magii, tak určitě nebude zklamaný. Kdo už má určitých klišé dost a rád by zase něco jiného, může ho obálka se třemi fešnými čarodějkami (po jejichž předlohách není potřeba složitě pátrat, nicméně autorky samotné se s tím už tolik neztotožňují) spolehlivě varovat. Byla by to však škoda, protože uvnitř můžete narazit na pár skvostů, a já věřím, že o mnohých autorkách z „čarokrásné“ devítky ještě v budoucnu uslyšíme.

Zuzana Hloušková

 

 

Roman Koňařík(editor): Mladé čarodějky
Vydal: Černý Drak, 2017
Obálka: Pavel Koňařík
Počet stran: 312
Cena: 209 korun

 

Hladová smečka: Zlato, za které je třeba zaplatit krví

1. Červen 2018 - 12:09

Na úvod se zkuste trochu zamyslet: kdy došlo k nejepičtějšímu střetu mezi Nory a Dány? Na fotbalovém hřišti? Ó, nikoliv, jste úplně vedle. Malá nápověda – helmy. Říkáte při hokeji? Ne, to taky není ono. Ještě větší nápověda – rohaté helmy! Tak co, už to máte?

Samozřejmě, řeč je o časech, kdy moře brázdily drakary a jejich posádka, hrdinní Vikingové, plenili vše, co jim přišlo pod ruku. A právě v této době padla kosa na kámen, když dánská horda vtrhla na území Norů. Ve vzduchu se vznášela vůně krve smísená s popelem z vypálených osad doprovázená zvuky řinčících zbraní a smrtelným chropotem umírajících…

Debut a polodebut

Začněme ovšem trochou té omáčky. Nakladatelství Mystery Press se až doposud věnovalo téměř výhradně detektivkám a thrillerům a z oblasti fantastiky vydalo pouze jedinou sci-fi knihu! Jenže Tomáš Němec, bývalý šéfredaktor Pevnosti a po dlouhou dobu i šedá eminence v pozadí české fantastiky, má zkrátka na dobré příběhy čich, a tak se nebál plácnout si s Martinem Sládkem. Tento mladý autor už měl na svědomí několik knih, ale Hladová smečka je jeho prvním románem; a pro Mystery Press se jedná o historicky první vydanou fantasy. Mimochodem – Mystery v názvu nakladatelství znamená tajemství nebo záhadu, a obojí v Hladové smečce rozhodně nechybí.

Hned zpočátku a bez okolků je třeba říci, že ačkoliv nemá Martin Sládek příliš spisovatelské praxe, popral se se svojí románovou prvotinou nadmíru zdařile. Je poměrně logické, že díky ražení své knihy by mohl být srovnáván se Žambochem, Sapkowským či dalšími velkými jmény fantastiky. Já s dovolením ódy o nástupci těchto autorů vynechám a prozatím pouze konstatuji, že Sládek rozhodně umí, jen oproti ostatním volí lehce odlišnou cestu.

Drsný sever, drsní muži

Jak bylo uvedeno výše, děj knihy se odehrává v Norsku v nehostinných časech Vikingů. Během likvidace vlastních jater za účelem likvidace vzpomínek (tedy opíjení se, aby byl svět veselejší) narazí hlavní hrdina Harald na norském území na předvoj dánského drancířského oddílu, a se štěstím vyvázne. Jenže Norové mají úplně jiné plány než stanout v líté řeži proti dánským nájezdníkům – chystají se vyzvednout zlato z potopené lodi. Harald se společně s nimi vydává na výpravu do místa opředeného tajemstvími a pravděpodobně i temnými kouzly s hordou nepřátelských zabijáků v zádech.

Přesto, že anotace na zadní straně obálky (mimochodem, nepřehlédněte kvůli tomu parádní kresbu na přední straně!) tak trochu podsouvá čtenáři myšlenku, že celá kniha bude jedna krvavá řež dvou nepřátelských armád, je realita odlišná. Bojových scén se sice dočkáte, ale ve větším rozsahu číhají až v samém závěru knihy; zbytek příběhu je spíše dobrodružného ladění a pojednává právě o výpravě za pokladem ukrytým na dně rozbouřeného moře.

Celá kniha je postavena okolo jediného muže, hlavního hrdiny Haralda. Tento drsňák má mnoho jizev nejen na těle, ale také na duši. Snaží se se svými démony bojovat alkoholem, a je to věru udatný bojovník! Ačkoliv autor mnohdy naznačuje, nehodlá čtenáři odkrýt mnoho z hrdinovy minulosti; možná proto, aby se mohl ve svých dalších příbězích vrátit do jeho minulosti a vše do sebe zapadalo. I tak ovšem Haraldův charakter nepůsobí nijak nedotaženě, každý má prostě svá dobře střežená tajemství, která nevykládá na potkání.

Vlastní cestou

Sládek má poměrně specifický autorský rukopis. Jeho styl je úderný a svižně odsýpá. Nedočkáte se žádných velkých popisů nebo epiky – ano, dozvíte se to nejnutnější, a to v tomto příběhu bohatě stačí. Podobně je to i s dějem. Příběh je nekomplikovaný, vystačí si s jednou hlavní dějovou linkou a několika drobnými odbočkami pro dotvoření celé mozaiky.

Ještě jednou se podívejme na zoubek hlavnímu hrdinovi. Harald má oproti ostatním mužům jednu „drobnou“ výhodu – ovládá magické umění dané do vínku povětšinou ženám, a má mjölnir, který slouží jako zřídlem koncentrující magickou moc. Ze všeho nejvíc by tohoto osamělého dobrodruha tedy člověk připodobnil ke Geraltovi z Rivie nebo třeba Koniášovi, když už to musí být. Jenže Harald si našel svůj vlastní koutek – oproti svým literárním sokům má totiž poměrně silný pud sebezáchovy a nevrhá se vstříc smrti kdykoliv se v jeho okolí objeví jakákoliv nebezpečná situace. Působí zkrátka vyzráleji, zkušeněji a mnohem rozumněji. Přiznám se, že je to poměrně vítaná změna, i když i tento chrabrý seveřan umí občas bezhlavě nasadit život pro přítele nebo věc, které bezmezně věří. I přesto, že sám sebe prezentuje jako muže, který nemá co ztratit, touží spíše po klidu než po věčném odpočinku.  Body k dobru sbírá Sládek také tím, že Harald není klikař, kterého každá smrtelná rána mine z pofidérních důvodů o pouhý milimetr jako jeho konkurenty.

V předchozím odstavci byla řeč o využívání magie.  I zde autor zabodoval – magické umění totiž není spása nebo berlička, která zázračným zásahem v poslední chvíli zachrání Haraldovi život. Haraldovy schopnosti v průběhu knihy nerostou a nevytahuje z rukávu nová, netušená a skvělá kouzla. Hraje se dle nastavených pravidel a logiky, a to je fajn!

Troufnu si říct, že Martin Sládek má potenciál a Hladová smečka si rychle získá mnoho příznivců. Nabízí silného hrdinu, dynamický styl vyprávění příběhu, břitké slovní přestřelky i magii a tajemstvím opředený poklad. A abychom nezapomněli: je tam parádní epická závěrečná bitva! Pravda, námět nesrší originalitou, ale když dva dělají totéž, není to rozhodně vždy totéž. I když je Hladová smečka prvním autorovým románem, nechytil se do žádné z pastí, které běžně lapí většinu debutantů. Mystery Press zaválel, a nezbývá než doufat, že se bude na pole fantastiky pouštět častěji.

 

Martin Sládek: Hladová smečka

Vydal: Mystery Press, Praha 2018

Obálka: Michal Suchánek

Počet stran: 288

Cena: 279 korun

Když se zamiluje cvok

29. Květen 2018 - 14:47

Vždyť dokonce i u nás, kam si naprostá většina sérií cestu nenašla, se eskapády šílené verze doktorky Harleen Quinzelové uchytili natolik, že její řada dál (byť v nikterak vysokém tempu) vychází. Což se třeba nedá říct kupříkladu o Supermanovi (a to už něco znamená).

Shrne-li se přitom pohled na všechny doposud vydané fascikly Harleyiných skopičin, je potřeba říct, že se tahle (anti)hrdinka tak nějak hledala. Zatímco v jednu chvíli působí jako snaha být DC verzí Deadpoola (což je vtipný, protože Deadpool je zase Marvel verze…), jindy scénáristé Amanda Connerové a Jimmy Palmiotti ubírají na jejím „anti“ a tvoří z ní holku do nepohody. No a někdy působí, jako by vypadla z nějakého nezávislého komiksu.

Především poslední dvě polohy jsou ústřední protagonistce vlastní v knize s názvem „Láska na první ránu“ (což je poměrně zdařilý překlad originálního „Kiss kiss bang stab“ coby narážky na film Shanea Blacka s Downeym Jr. v hlavní roli) a upřímně – předavším ta indie jí zatraceně sluší.

Tedy nikoliv tlačení na pilu v hláškách, ujetosti a bizarnosti situací a nestřídmosti co do akce, ale lehkost, humor, klidně i nějaké ty emoce (pořád jsme u Harley, takže nejsou úplně normální) nebo konflikty se situacemi, které jsou běžným smrtelníkům vlastnější než běžné superhrdinské/superpadoušské akce… a ano, bizarní situace, ty se ostatně hodí vždycky. Třeba když se Harley zaláskuje do Bruce Wainea, přičemž večeři s ním nutně potřebuje vyhrát v rámci charitativní aukce. Nebo když si zakládá svůj vlastní tým. A nutné latentně (někdy i méně) lesbické scény s Poison Ivy, kteréžto umí být, mno, „silné“.

Z tohohle hlediska je Láska na první ránu nejspíš nejlepší Harley Quinn knihou, která u nás v rámci New 52 vyšla. A fanoušci můžou býti hodně zvědaví, jak se bývalé Jokerově podržtašce povedl „rebirth“ v rámci nové série Znovuzrození hrdinů DC.

Jak Láska na první ránu ukazuje, Harley by unesla i méně vtipu, hlášek a Deadpoola, a přitom by i nadále mohla býti svěžím větrem v mainstreamovém superhrdinském komiksu.

 

Harley Quinn 3: Láska na první ránu
Scénář: Amanda Conner, Jimmy Palmiotti
Překlad: Martin D. Antonín
Vydal: BB Art, 2018
Počet stran: 200
Cena: 499 Kč

Jak správně mluvit ze spaní

25. Květen 2018 - 23:54

Je to, pravda, malá postýlka, do které by se vešla tak víla Zubnička, ale stejně je to zvláštní pocit, takový snový…

 

Pamatuješ si své sny?

Kartami se rozdělí úlohy všem hráčům: někteří budou vílami, jiní bubáky a další rarachy, až na jednoho. Ten si dá na oči neprůhlednou masku a představuje snílka – spící osobu, ke které přicházejí různé bytosti a našeptávají jí sny. Tedy pomyslně, ve skutečnosti ty bytosti sedí kolem stolu jako pecky a snaží se vymyslet nápovědu, ze které by měly samy největší užitek.

Jakmile totiž snílek „usne“, odloží se svrchní karta z hromádky v posteli a hráči se postupně pokoušejí napovědět spícímu odhalené slovo, ovšem každý podle své role. Hodné víly chtějí, aby snílek uhodl, co že se mu to vlastně zdá. Bubáci se jej za všech okolností snaží zavést a splést a raraši dozorují, aby poměr správných a špatných odpovědí byl co nejvyváženější a podle toho pomáhají buď vílám, nebo bubákům. Všichni jsou totiž na konci kola bodováni podle své úspěšnosti; snílek pak podle počtu správných odpovědí, a pokud je nakonec dokáže všechny vyjmenovat, obdrží ještě bonus.

Na každé takovéto kolo je vyměřen a přesýpacími hodinami odměřován limit dvě minuty, což je pro někoho málo a pro jiného dost. Když se všichni vystřídají v roli snílka, sečtou se body a prostá matematika dodá vítěze.

 

Co na to víly i bubáci?

Tak jako partie, má i hra sama své víly, rarachy i bubáky. Napřed co je na ní vílovitého:

Je bez diskuzí a sporů krásná. Už ten paklík karet v posteli, která vždy důmyslně zakrývá jedno ze dvou slov, jež na kartě jsou, je bezva, a když mají navíc ta dvě slova společnou nádhernou ilustraci, je to prostě pastva pro oči – než vám je při hře zakryjí. Také je fajn mít podobnou, a přece jinou alternativu k Dixitu, který se i se všemi svými rozšířeními přeci jen jednou ohraje. A konečně je velmi svižná – dvě minuty jsou dvě minuty a kdo si okamžitě neví rady, tomu není pomoci a je přeskočen.

Co na to bubáci námitek? Vyloženě špatná a zavádějící nápověda se trestá stržením bodu, takže úloha bubáků spočívá pouze v zamlžování a rozplývání toho, co se víly snaží našeptat co možná nejpřesněji. Z toho logicky plyne, že úkol bubáků je těžší a nevděčnější a oni na něm v konečném výsledku nahoní méně bodů.

Navíc mají někteří snílci nespravedlivě ztížené podmínky, neboť některé hádané termíny jsou dvouslovné oproti většině jednoslovných a když se takových karet sejde během vaší snílkovské úlohy víc, moc toho nedáte, neboť s takovým mořským koníkem souvisí tolik naprosto různorodých nápověd, že je nevyjmenujete ne za dvě minuty, ale možná ani za dvě hodiny.

A raraši, kteří chtějí být s každým zadobře, na jednu stranu namítají, že právě díky přesýpačkám hra odsýpá a že flákat se můžete v práci, ale na druhou stranu jsou ochotní připustit, že to není hra úplně pro každého hráče a pro každou párty. A dodávají, že by nebylo od věci přidat do pravidel nějaké příklady správných a špatných nápověd, aby bylo všem všechno jasno.

Když sním je tedy spíše náladovka než hra, a patrně se pro některé stane snem a pro jiné noční můrou. Faktem je, že mohla mít podobu malé krabičky karet s nápisem „Potřebujete ještě papír a tužku“ a že její výpravnost jí získává body navíc.

 

Chris Darsaklis: Když sním
Vydal: ADC Blackfire s.r.o.
Počet hráčů: 4–10
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 30+ min.
Čeština: pravidla ano, materiál ano
Cena: 899 Kč