AKCE: 1. týden 14. ročníku festivalu Den poezie 2012 začal

Článek od: Anonym - 05.11.2012

Tisková zpráva k 1. týdnu 14. ročníku festivalu Den poezie 2012

Dva týdny – 58 měst – Poezie kam se podíváte!

První týden celonárodního festivalu Den poezie nabízí řadu akcí pro veřejnost

Stane se tak, podobně jako v předchozích letech na památku narození Karla Hynka Máchy (*16. 11. 1810), letos je tématem Dne poezie PŘE-STUP!

Desítky regionálních aktérů z řad škol, knihoven, literárních spolků, klubů, divadel, muzeí i jednotlivců  připravili literární večery, výstavy, divadelní představení a jiné zajímavé akce.  Koordinátorem festivalu a rovněž i pořadatelem řady zajímavých pořadů je Společnost poezie. Na většinu akcí bude vstup zdarma.

Z českých významných básníků a spisovatelů vystoupí například Jiří Dědeček, Tomáš Míka, Radek Fridrich, Vít Janota, Petr Halmay, Štěpán Nosek, Kateřina Bolechová, Jarmila Hannah Čermáková, Jan Zbořil, Petr Pazdera Payne, Josef Straka, David Jan Žák a řada dalších.

V Buštěhradě, v Havlíčkově Brodě, v Praze a v Sedlčanech spojili aktéři síly a připravili akci pod názvem Stopy poezie, díky níž chodníky a náměstí zaplní básně napsané křídou.

Z desítek dalších akcí uveďme například Literární večer jihočeských spisovatelů, který se uskuteční v sobotu 10. 11. v Jindřichově Hradci, tentýž den v Litoměřicích proběhne vyhlášení výsledků literární soutěže „Máchovou stopou“,v Opavě se můžete těšit na večer Slam poetry. Cyklus literárních přednášek, čtení a divadelních vystoupení bude probíhat po celý týden jak Havlíčkově Brodě, tak i v Náchodě. Své premiéry se dočká film „Prokletí Máje“ (scénář: Peter Chmela, Jiří Roth) v úterý 6.11. na večeru jarmilo! Jarmilo!! JARMILO!!! v Praze. Pořádání akcí se ujaly i kulturní časopisy – jmenujme například Totem.cz, Wagón, H_aluze nebo Psí víno.

Do našeho hlavního města zavítají a vystoupí pozvaní finalisté ruského festivalu Slovanské tradice (5-8. 11. 2012), z Rumunska držitel ceny „Mladý spisovatel roku“ od Rumunské akademie Ştefan Manasia, z Makedonie do naší vlasti zavítá známá spisovatelka Frosina Naumovska, z Maďarska k nám přijede zakladatelka a šéfredaktorka časopisu Szörös Kö, který se soustřeďuje na poezii a uměleckou činnost mladých tvůrců Katalin Juhasz. Můžete se také setkat se španělskou spisovatelkou žijící v Česku Elenou Buixaderas. 

Seznam akcí festivalu naleznete na adrese www.denpoezie.cz.

Přidat komentář