FILM: Želvy ninja (TNMT)

Článek od: Jan Pechanec - 28.05.2007

TNMT Želvy ninja 2TOPlist

TNMT Želvy ninja 10Bylo to už docela dávno, alespoň tak vidím začátek devadesátých let, mou základní školní docházku a jeden z prvních seriálů, které nás děti, případně náctileté, naprosto uchvátil. Byly jím Teenage Mutant Ninja Turtles - Želvy ninja. Seriál čítající 193 epizod vznikal v letech 1987-1993, aby se po revoluci dostal také na naše obrazovky a my jsme mohli poznat sílu přátelství, základní hrdinské principy jako obětovat se pro druhé, postavit se přesile a zachraňovat svět před zlem (nejčastěji v podobě emzáka Kranga z Dimenze X a jeho zrádného přisluhovače Trhače). Popularita seriálu nás zasáhla o to víc, že jsme se poprvé setkali s ohromným merchandisingem - trička, hračky, komiksy, repliky hrdinů, atp. Konec legendy pak přinesly tři filmy našich oblíbených hrdinů představovaných v gumových maskách. Pak konec.

Až do dnešních dnů, kdy se pod taktovkou mladého režiséra a scénáristy Kevina Munroa (za asistence duchovního otce korytnaček Petera Lairda) Želvy vrátily. V temnější podobě, ve skvělé počítačové grafice, přeplněny klišé a mnoha chybami, přesto neskutečně lehce plynoucí a zábavné. První klišé člověk nalezne už v jednoduchém a milionkrát viděném scénáři.

TNMT Želvy ninja 6Čtyři želvy! Čtyři bratři! Mutanti zrození ve stokách New Yorku. Pojmenovaní po velkých renesančních umělcích a vycvičení v Ninjutsu. Bojovali s mnoha hrozivými nepřáteli... předtím, než porazili svého úhlavního nepřítele - Trhače. Ale nyní Zlo mnohem větší ohrozilo i jejich bratrství. Zlo zrozené před 3000 lety! V té době válečník Que um Rei vedl bratrstvo, jež bojovalo bok po boku s jediným cílem... dobýt všechna království světa. Nikdo jim nemohl stát v cestě. A za nimi zůstávala jen zničená země. Během své cesty se dozvěděl o konstelaci hvězd známé jako Hvězdy Kigonu. Každých 3000 let se hvězdy seřadí a otevřou portál do světa neznámých sil. Stal se nesmrtelným, ale za jakou cenu. Jeho bratrstvo se proměnilo v kámen. A z otevřeného portálu|do našeho světa uniklo 13 monster. Válečník zůstal sám, odsouzen věčně bloudit po zemi. Neschopen zemřít nebo zapomenout na svůj strašlivý omyl. A monstra, která byla|vypuštěna, dál sužovala lidstvo - až do teď..

TNMT Želvy ninja 1Střih nás zanese do Střední Ameriky, kde se osamělý mstitel snaží pomáhat utlačovaným a naše stará známá April O´Neilová ho odhalí. Zjistíme tak, že Leonardo byl Třískou vyslán na vyučenou, kvůli dokončení svého výcviku a on mohl lépe vést své tři bratry. Ovšem ti už dávno nejsou těmi neohroženými hrdiny. Michelangelo se věnuje zábavnímu průmyslu, Donatello počítačovému výzkumu a Raphael celé dny prospí.

Trhač už je celé roky mrtvý, na Kranga si také sotva kdo vzpomene, ale klan Foos stále existuje a snaží se být lepším. Miliardář Max Winters (Patrick Stewart) se doslechne o podivné konstelaci hvězd Kigonu a začne shromažďovat jak třináct příšerek, tak také zkamenělé sochy dávných generálů. Zelení nindžové tak kromě oblud, zločinců, nejasným plánům o nadvládu světa čelí rozporům uvnitř své "rodiny". Leonardo se vrací a Raphael se nedokáže přenést přes to, že vůdcem klanu nebyl vybrán on sám.

Virtuálně skvěle zvládnutá animace (až na trošičku laciný začátek v minulosti) vás uchvátí nejenom reálnými pohyby všech postaviček (a mírně nereálnými pohyby dopravních prostředků), ale vyvolává pocit napětí a údivu v samotných soubojích. Z výše naznačeného příběhu je jasné, že očekávání silného scénáře plného překvapení se asi konat nebude. Autoři těží z klasických motivů, na druhou stranu se nemusíte bát, že by se dopouštěli vyslovených kiksů, dokonce se jim podařilo do dialogů propašovat nemálo inteligentního humoru. Každý, kdo si kreslené hrdiny zamiloval bude spokojený, protože na film půjde s přemírou očekávání a notnou dávkou nostalgie, která se určitě dostaví.

Hrdinové v krunýři se vrátili, ač se nedá říci, že s plnou pompou, rozhodně však na vlně dobře fungující zábavy. Uvidíme, kdy nás tato čtveřice navštíví znova, nebylo by však od věci, aby přesedlala na drsnější strunu, vždyť kdysi náctileté obecenstvo už dávno dospělo.

Přidat komentář