NEDĚLNÍK: Co když je nakladatel d... ivnej?

Článek od: Tereza Kadečková - 12.11.2023

Jako autorka mám důvěru ve svého nakladatele. Já jsem jen spisovatelka, umím si sednout ke klávesnici a nadatlovat knihu, ale všechno to ostatní – korektury, sazby, grafiky, obálky, tisk, rozesílání recenzních výtisků a komunikace s médii – je mimo moje schopnosti a chápání. Takže když odevzdávám své literární dítko do rukou jiného člověka, musím mu stoprocentně věřit, že ze mě i ze sebe neudělá blba.

NEDĚLNÍK: Julie Nováková, Setkání napříč časem

Článek od: Redakce - 01.10.2023

Když nám okolní svět nerozumí nebo my nerozumíme jemu, skýtají příběhy nejen vítaný únik, ale i možnost porozumění. Setkáme se v nich s postavami, které by se z fleku mohly zařadit mezi naše nejlepší přátele; vidíme stejně tak  do nitra postav pro nás opovrženíhodných a dokážeme jim navzdory veškerým nesympatiím porozumět, možná pro ně i nalézt pochopení.

NEDĚLNÍK: Jedna duha vládne všem aneb Pár slov o LGBT

Článek od: Daniel Palička - 17.09.2023

Nápady se občas vyrojí jako blesk z čistého nebe. V případě dnešního nedělníku to platí dvojnásob. To víte, párkrát si zaplavete ve vodách internetu a při troše štěstí narazíte na hezkou blyštivou perlu. A že jsem, přátelé, narazil na opravdu pěkný kus! Byl tak nádherný, že jsem neváhal a vrhnul se do psaní. Uznávám, byl to občas záhul. Ostatně psát o tak aktuálním, pro někoho citlivém tématu, jakým je LGBT, totiž není vůbec lehká disciplína. Tak snad se nikoho nedotknu a citlivé sněhové vločky se neroztečou.  

ROZHOVOR: Veronika Fiedlerová

Článek od: Daniel Palička - 22.08.2023

Veronika Fiedlerová je spisovatelka, která má na kontě nejen kvalitní povídky, ale také výborné romány s detektivem Benediktem Klausnerem. Jak vzpomíná na své literární začátky? Jak vzpomíná na románový debut Pozdravy záhrobí? A co ji vedlo k napsání novely Pomiluj smrt? Čtěte dál a dozvíte se více.

Bilanční NEDĚLNÍK

Článek od: Monika Slíva - 20.08.2023

Není začátek nového roku. Tohle není kulatý Nedělník. Přesto mám chuť si zabilancovat a prohrábnout se sbírkou krátkých textů, vycházejících co dva týdny, jež jsou tak různorodé, jak jen volný formát tohoto střihu může být.

NEDĚLNÍK: Od kolísky po domov dôchodcov...

Článek od: ena - 06.08.2023

...nás sprevádzajú príbehy. Rozprávky, romány, komiksy či filmy. Málokto si ale uvedomuje, že mnohé z nich patria do mnohými zatracovaného žánru, ktorým je fantasy. My sa budeme baviť konkrétne o sci-fi. Keďže na Sardene máme ten sci-fi maratón, pozrime sa aspoň na niektoré z najznámejších príbehov.

NEDĚLNÍK: Tvorba bez zítřka

Článek od: Martin Novák - 09.07.2023

Tuhle mě napadla taková myšlenka ohledně autorských bloků – že snad existují čtyři druhy: Ten, kdy se nám tvořit prostě nechce. Ten, kdy tvořit chceme, ale nevíme co. Ten, kdy víme co, ale nevíme jak. A pak ten, kdy víme co a jak – ale nevíme proč.

Rudolf Pokorný a jeho strašidelné balady

Článek od: Redakce - 23.06.2023

Básník Rudolf Pokorný je dnes už téměř zapomenut, přestože ve své době rozhodně patřil mezi významné literáty. Letos v dubnu uběhlo 170 let od jeho narození, proto jistě nebude od věci připomenout jeho život a dílo, s důrazem na strašidelné balady.

To a mnohé další ze života a tvorby básníka Rudolfa Pokorného se dozvíte v článku, který pro vás připravil spisovatel Petr Boček.

NEDĚLNÍK: Život bez knih

Článek od: Petra Elen Mand... - 14.05.2023

„Na čtení nemám čas, musím chodit do práce, starat se o domácnost...“
„Proč bych to četla? Když to bude dobré, zfilmují to a zajdu na to do kina.“
„Dnešní doba musí mít flow… Podcasty, seriály, filmy… Čtení knih je přežitek co zdržuje.“

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - publicistika