Přihlásit se k odběru zdroj Fantasy Planet Fantasy Planet
vše o fantasy, sci-fi a hororu na jedné planetě - nejvíce informací o dění na české fantasy scéně
Aktualizace: před 1 hodina 41 min

Noc pro chrliče: Každý hledá svůj poklad

25. Září 2023 - 17:13

Filip Kalčák je nováčkem na české literární scéně. A jeho fantasy debut, Noc pro chrliče, má mnoho zajímavých momentů a potenciál upoutat. Ale pěkně popořadě.

Filip stavitel

První věc, která čtenáře zaručeně zaujme, je podařená ilustrace na obálce. Mimochodem, je na ní vyobrazena jedna ze situací určující ráz celého příběhu. Následuje poměrně strohá mapa Šerostraní a vzhůru k příběhu samotnému.

Po pár přečtených stranách si všimnete několika věcí. Kalčák je důkladný a hodně sází na propracované reálie svého světa. Vysvětluje, vystavuje kulisy a dává si práci s popisem reálií a pravidel fungování. Autorův svět je v mnoha prvcích svůj, nemá potřebu vykrádat nebo kopírovat. A nabízí spoustu zajímavých nápadů a drobností, které vzbudí ve čtenáři zvědavost. Daní za to je, že chvíli trvá než se děj rozjede a vše poskládá, protože se mezitím u kormidla příběhu vystřídá několik postav.

Chvíli si možná bude čtenář zvykat na jména. Ruka českého autora je zde znatelná, protože hlavní hrdina, povoláním bard, se jmenuje Velihra a jeho přítel a druh na cestách, kouzelník, Kouzliván. I další jména mnohdy charakterizují svého nositele, až bude čtenář přemýšlet, zda to byl záměr nebo jen autorova lenost.

Velmi rychle také z knihy sloupnete pomyslnou žánrovou nálepku young adult. Noc pro chrliče je totiž dost drsná a některé pasáže vcelku nesmlouvavé. A navíc vyžaduje při čtení i trochu koncentrace.

A poslední věc, která zaujme na první dobrou, jsou poznámky pod čarou. V první chvíli mohou trochu připomínat kultovní Zeměplochu, ale většinou jsou spíše upřesňující než aby dohrávali některé humorné situace.

Šíleně mrtvá princezna

A když už tušíte co a jak, může příběh začít. Začíná se cesta barda, který ve spěchu opouští svoji bývalou hereckou společnost a nechává za sebou jen spálený hostinec. V jeho stopách kráčí kouzelník Kouzliván a k výpravě se přidá i spanilá Šestka, která má však vlastní cíl. Nechybí nájemný vrah jdoucí ve stopách prostořekého umělce.

No a úprk pokračuje, když se Velihra přimotá k vraždě korunní princezny. Z barda a jeho minidružiny jsou najednou štvanci, a tak se i oni rozhodnou v rámci snahy zmizet navždy a daleko vydat se za pokladem Akvabanky. Bohužel, tahle motivace se zrodí „za pochodu“ a v první fázi se strážemi za zády jí nejspíš příliš čtenář nebude věřit.

Děj sám je mixem detektivky, lehce mysteriózních scén, ve kterých vynikne autorům oku lahodící popisný styl, skromné porce trefného humoru a akce. Tady vše sedí a není moc co vytknout. Potěší i přehrání některých scén z očí odlišného hrdiny – ano, přesně pro to, aby čtenář zjistil, že mnoho věcí nebylo vůbec tak, jak se mohlo na první pohled zdát.

Ode všeho trochu

Noc pro chrliče je v mnoha ohledech dobrý příběh. Ne úplně klasická fantasy, která přetéká obvyklé stereotypní šablony „dračákové“ konzumní fantastiky (byť jen trochu, aby se nezvrhla v příliš intelektuální dílo). Ovšem, je zde mnoho drobností, které čtenáře budou dráždit…

Filip Kalčák postavil zajímavý svět. Jsou v něm tvorové světloplaší a tvorové temnoty. Je v něm krásné mechanické otáčecí rameno umožňující vstup do hradu pokud se zrovna otočí správným směrem. Je v něm spousta dalších nápadů a potenciálu… který je ale pouze naznačen. Druhou půlku knihy sem si často mumlal věty typu: „Sakra, tohle je dobrý.“ Přecházející následně ve zklamané: „Takovej nápad a ono ho snad už znova nevyužil!! GRR!“ A přesně to je největší slabina knihy – spooousta náznaků, se kterými se dál už nepracuje. Trochu zklamání, trochu háček na čtenáře, aby chtěli další příběhy z tohoto světa.

I samotný závěr se podařilo vcelku trefit, byť bude vyžadovat čtenářovu pozornost – nejedná se totiž o klasický závěrečný epický souboj, ve kterém drak/čaroděj/jakýkolivjinýhlavnízáporák padne mrtev.

Co mi však příliš nehrálo byla postava hlavního hrdiny. Uznávám, nejspíš jsem zhýčkaný z jiných knih, ale projev barda bych si představoval trochu jinak – více šarmu a vztahu k hudbě a umění namísto zakřiknutého s prominutím trouby, který se před krásnou ženou stydí projevit…

Za zmínku stojí také úvody jednotlivých kapitol provázené úryvky z fiktivních děl a textů, které působí humorně a odlehčují mnohdy posmutnělý děj.

Budeme se opakovat, ale Noc pro chrliče je dobře napsaný a vystavěný příběh, u kterého oceníte autorovu zručnost češtinářskou i vypravěčskou (byť ne všude). Jediné, co mu chybí, jsou další tři až čtyři díly, ve který Filip Kalčák „konečně“ uvede v život všechny ty nakousnuté nápady a zákonitosti svého světa.

Filip Kalčák: Noc pro chrliče

Vydal: Fragment, 2023

Obálka: Petr Mlejnecký

Počet stran: 320

Cena: 369 Kč

Foto: Filip Kalčák

Červi v hlavě: Rande ve čtyřech s hrůzou

21. Září 2023 - 8:16

Čtyři krát tři

Zní to jako začátek nějakého vtipu: na kursu tvůrčího psaní se potkali čtyři autoři… Tedy přesně řečeno tři autorky – Karin Novotná, Kristýna Lyach a Jarka Pelikánová – a jeden autor, Jiří Koreš. O tom, zda se potkali u Kolína prameny nehovoří. Naopak však říkají, že už na inkriminovaném kursu se čtveřice prezentovala pracemi v hororovém rubáši. A evidentně jim strašení šlo vážně dobře, protože čtenáři mají možnost držet v ruce sbírku jejich povídek, Červi v hlavě.

Pokud se podíváte do obsahu knihy, zjistíte, že celá čtveřice se pravidelně střídá a každý z tvůrců přináší tři své kratší texty. Po první rundě budete mít pocit, že kvarteto textů má vždy společné téma, a tento pocit vydrží víceméně až do konce, ale možná je to jen řazením jednotlivých děl.

A pokud se pustíte do čtení, rychle zjistíte, že kursy tvůrčího psaní nebyly ani u jednoho z autorů vyhozené peníze. S řemeslnou kvalitou a spisovatelským umem by žádný čtenář neměl mít problém. Texty plynou, práce se stavbou povídky je zvládnutá, po slohové stránce se můžeme bavit o lehkém nadprůměru.

Sbírka děsů a běsů

Pokud se zaměříme na náměty, pak milovník hororu zřejmě nebude překvapen. Čekají na vás duchové, záhrobníci, tajemné bytosti z jiných světů (ne nutně pouze záhrobí) a divné existence, nepřirozeně tichá místa i strašidelné domy… Zkrátka, vše, co znáte z jiných hororů. Červi v hlavě jsou spíše klasikou, u které často odhadnete většinu point velmi rychle. Sází se spíše na kvalitní provedení, ale na druhou stranu si člověk vždy rád přečte dobře napsaný příběh. A mimochodem: velmi dobře fungují příběhy, které zatahují do dění děti, to je pořádná dávka emocí umocněná strachem o malé a zranitelné.

Autoři se nevrhali do žádných divočin. Zda je to dobře či špatně je otázka, ale díky tomu těží texty z toho, že jsou uvěřitelné. Každý z kvarteta pracuje s naprosto obyčejnými věcmi, všedními situacemi, a část strachu pramení i z toho, že se do takových situací rychle vžijete. Není to sice úplně pojetí „může se to stát i vám“, ale i přesto toto civilní pojetí funguje a působí.

Stejně tak se často nevsází na šokující pointy. Příběh je odvyprávěn bez toho, aby konec nebyl nijak výrazně vygradovaný a snaha čtenáře šokovat se děje spíše průběžně než jako „šrapnel“ na závěr. Ačkoliv sem neměl v úmyslu zmiňovat konkrétní povídky, nedá mi to nevypíchnout Houpací křeslo Karin Novotné. Snad u té jediné mě pointa dostala, protože utekla od zažitých klišé a překvapila.

Ono nevypichování jednotlivostí má jednoduchou příčinu: všechny povídky jsou kvalitativně srovnatelné. Ne, nečtete pořád dokola to samé, každý z autorů pojal text dostatečně osobitě aby řazené za sebou nenudily. Jen zkrátka žádná nevyčnívá natolik, aby ostatní předčila.

Pokud je pro vás horor spousta krve a lekačky, nemohou Červi v hlavě příliš sloužit. Pokud však patříte k milovníkům umírněnějšího děsu v kvalitním provedení, pak se vám tihle červi zahryznou do hlavy opravdu s gustem.

J. Koreš, J. Pelikánová, K. Lyach a K. Novotná: Červi v hlavě

Vydal: Golden Dog, 2022

Obálka: Jiří Dvorský

Počet stran: 216

Cena: 299 korun

TZ: Škoda kouzla, které padne vedle – český karetní deckbuilding

19. Září 2023 - 12:20

Začátkem listopadu vyjde karetní deckbuildingová hra pro dva hráče s názvem “Škoda kouzla, které padne vedle”. Jde o autorský projekt Jiřího Hunyady, který hru vydává ve vlastním nákladu 1000 ks. Ve hře vstupujete do souboje dvou čarodějů a vaším cílem je prostřednictvím kouzel, bytostí a lepší strategie porazit svého soupeře. Nákupy v čarodějnickém obchodě postupně vylepšujete svůj balíček karet a připravujete se na to stát se mistrem magie. Můžete si zvolit cestu temných kleteb, ničivého ohně, svazujícího mrazu nebo lesní moudrosti. Ke všemu ale potřebujete velké množství magické síly, kterou není snadné získat. Část svých karet proto musíte použít jako zdroj magie a poté se rozhodnout zda útočit, budovat obranu nebo nakupovat nové karty, které vám časem mohou pomoci k vítězství. Škoda je jen těch kouzel, která přitom musí padnout vedle…

Pro koho je hra určená?

Hru si myslím užijí jak mladší hráči cca od 8 let, tak i zkušenější herní nadšenci, které u her baví strategie a předvídání tahů soupeře. I když je herní doba poměrně krátká a systém není složitý, nečekejte rychlý výplňový „filler“. Většina hráčů si během testování chtěla zahrát vždy několik partií za sebou. Pokud máte rádi fantasy tématiku a herní princip „deckbuildingu“, neměli byste si tuto hru nechat ujít.

V čem se liší od ostatních her?

Hra má originální herní systém, ve kterém se autor snažil při minimu herních prvků zachovat co nejvíce možností pro strategii. Je koncipována pro 2 hráče a kromě karet jsou ve hře také 3 druhy žetonů a krystaly představující efekt zmrazení. Hra tedy není čistě karetní, ale další komponenty zvyšují možnosti toho, co lze ve hře podniknout. Na soupeře můžete například uvrhnout kletbu, která ho postupně otráví, nebo ho můžete zmrazit a zabránit mu sesílat další kouzla. Pokud jste už zběhlí v pravidlech, jedna herní partie vám zabere přibližně 30 minut.

Zajímavým herním principem je, že jakákoliv karta se může stát buď herním efektem nebo herním platidlem. Nikdy nemůže představovat obojí zároveň. Vaším úkolem je proto každé kolo rozmyslet, co ve hře chcete realizovat a čím za to zaplatíte. Tento princip je jednou z hlavních strategických částí hry. Magie, která je herním platidlem, je celkově málo, a musíte dobře uvážit, co s ní uděláte. Nákupem v čarodějnickém obchodě svůj základní balíček karet vylepšujete a snažíte se tak využít vhodných kombinací karet. Následně můžete proměnit svého čaroděje na mistra jednoho z druhů magie.

Ve je hře velké množství unikátních karet, jejichž efekt se neopakuje. Každá partie je tak svým způsobem originální, protože při novém rozložení karet obchodu je vždy co objevovat. Svojí herní strategii proto musíte vždy přizpůsobit tomu, co lze právě nakupovat.

Vyzkoušejte hru už teď…
Samotnou hru si můžete vyzkoušet už teď online na platformě Tabletopia. Jde o herní simulátor, ve kterém můžete hrát stejně jako naživo. Musíte jen sehnat druhého spoluhráče. Videonávod, pravidla a vstup do hry jsou na mých webových stránkách www.skodakouzla.cz

Hru je nyní možné získat v rámci crowdfundingového projektu: https://www.donio.cz/skodakouzla , který bude vrcholit v polovině listopadu aby všichni přispěvatelé mohli mít hru do vánoc na stole.
V rámci kampaně můžete také obdržet bonusové komponenty a příslušenství. Vybrat si můžete ze dvou druhů prémiových žetonů z 3D tisku, misek na herní komponenty nebo z několika variant neoprenových herních podložek 80x70cm, které usnadní rozložení hry a pokryjí celou herní plochu. Bonusové komponenty budou vyráběny průběžně dle zájmu ve spolupráci s DRAGON FORGE TEAM s.r.o. a 3Dshd.cz.

Lazarus – Selekce: Úkrok stranou a do minulosti

18. Září 2023 - 15:41

„”I’m sick and tired of putting up with leeches,

those who rob me of my dignity.

My life is consumed by enduring this routine

that suffocates me more and more every day.

RESISTANCE!“

Zatímco první díl nám představil jednotlivé členy klanu Carlyleových, a to včetně dívky Forever která je Lazarem – geneticky vylepšeným zabijákem a šéfem ozbrojených složek rodiny, Selekce je zaměřena z velké části na Foreveřino dětství, které nebylo zrovna radostné. Druhá část knihy se věnuje výše zmíněné rodině Barretových a rozšiřuje obraz světa, v němž se série odehrává, o nové aspekty. Tím nejvýznamnějším je Pozdvihovací selekce, při níž mohou být někteří z řad chamradě povýšeni do pozice občanů. Pro Barretovi (kteří přišli o střechu nad hlavou) je selekce jedinou šancí jak přežít. Vše proto vsadili na syna Michaela a dceru Leigh, ti snad mají šanci projít přísnými testy a zachránit tak celou rodinu. Ale osm set kilometrů dlouhá cesta do Denveru, kde má pozdvihování proběhnout, bude pěkně nebezpečná. Ovšem ani Forever to v pozici šéfa bezpečnosti nemá jednoduché, sourozenecké třenice z prvního dílu jsou sice zatím u ledu, ale podivné loupeže ve skladech rodiny naznačují, že je tu někdo, kdo chce Carlyleovu klanu pustit žilou.

„In this democracy there are a lot of clever people who profit from

by squeezing our social class.

They don’t give a damn if you have fourteen children

and grandma can’t have an operation.“

Ale nečekejte nějakou závratně spletitou detektivní zápletku, vzhledem ke krátkému rozsahu knihy a tomu, kolik dějových linií Rucka ve svém scénáři sleduje, není pro nějaké zdlouhavé vyšetřování prostor. Z mého pohledu je to trochu škoda, ale zase na druhou stranu je příběh rodiny Barretových natolik čtivý, že tuhle drobnou chybku ve scénáři bohatě vyvažuje. Navíc závěrečný twist vzbuzuje tak veliká očekávání, že nebohým čtenářům nezbývá než demonstrovat před kanceláří šéfů nakladatelství CREW aby vydání třetího dílu co nejvíce uspíšili.

„We, the workers, are the base of this game in which the same “prince” always loses

in which the same “sucker” always loses,

a well thought out game, in which they keep us silent

and they screw you if you don’t want to play.“

Výtvarná stránka se nese i nadále v temných tónech a tlumených barvách přičemž emoce postav, které v příběhu vystupují i tak moc hezky vyniknou. Bonusy ve formě náčrtků či alternativních obálek se však ani v tomto díle nedočkáte. Zřejmě neprošly přísnou selekcí.

„RESISTANCE“

V textu je využito úryvků textu skladby Ska-p Resistencia.

Lazarus: Selekce

Scénář: Greg Rucka

Kresba: Michael Lark, Brian Level, Stefano Gaudiano

Překlad: Michael Talián

Vydal: CREW, 2023

Počet stran: 128

Vazba: brožovaná s chlopněmi

Cena: 399 Kč

Azhareida: Bitva o Gelidor: Takhle má vypadat hard sci-fi!

15. Září 2023 - 14:26

Tomáš Petrásek není na literární scéně nováčkem, o čemž svědčí i cena Mlok (byť z roku 2007). Tentokrát se spolu s ním vydáme… Inu, obálka napovídá, že do hlubin vesmíru bojovat s místní nezemskou faunou, rozsah knihy pak že se fauna nejspíš dost přemnožila… A recenzent se jen tiše usmívá a čeká, až odhodíte předsudky a očekávání a pěkně si přečtete, o čem že to doopravdy je.

To, co očekáváte

V první fázi vám potvrdíme, že dostanete i to, co očekáváte. Na měsíc vzdálený od Země zhruba stejně jako její sláva a věhlas (tudíž hodně) přilétá skupina s cílem prověřit možnost dodávek vzácného helia, a s dalším tajným úkolem k tomu. Zdá se, že geolog David Grinil bude jen turistou obdivujícím na potenciálních ložiscích netypické krásy neznámého chladného měsíce odlišného. Ale chyba lávky. Tenhle zvědavý chlapík totiž strká nos kam nemá, a protože oním tajným úkolem bylo i vyšetření jedné záhadné smrti…

Tak vidíte jak se nám to pěkně skládá. Měsíc, na kterém lidé těží suroviny. Neobjasněné úmrtí, první a zdaleka ne poslední. Kam asi vedou stopy? Jasně, ven, na povrch, kde žijou ti očekávaní mimozemšťané. No a tady uděláme tlustou čáru, protože dál už se od zajetých kolejí výrazně odchýlíme.

Tak předně: oni mimozemští agresoři jsou podáni dost sofistikovaně, podobně jako celá planeta a její ekosystém. Většinou by člověk čekal humanoidy nebo nebezpečná monstra s mnoha (super)schopnostmi. Jenže Petrásek je vystudovaný biolog a akademik, který se nebojí své vědomosti prodat i ve fantastice. Stvořil tedy monstra založená na anorganické bázi života a jejich nebezpečnost spočívá zejména v tom, že pro lidi je těžké tuto formu života pochopit a že se tito tvorové dokáží učit. Už tady začíná skvělá hard sci-fi, protože vše je popsáno dokonale uvěřitelně a čtenář nemá problém podobné „monstrum“ pochopit a akceptovat. Podvědomě zkrátka ví, že něco takového by mohlo existovat. Právě ve vědeckém základu je velká síla celé knihy, a přesto, že pro milovníky ryze akční řežby vysvětlující pasáže příliš nepotěší, jsou velkou přidanou hodnotou.

Hodní, zlí a mrtví

Kolem vyšetřování vraždy navíc Petrásek rozehrává další hutnou, i když mnohem komornější zápletku. Celý měsíc je totiž ovládán těžařskou firmou. Začíná to výroky některých pracovníků ve stylu: „Tohle místo je zlé!“, přičemž nemají na mysli vodu na příděl a hnusné jídlo. Těžaři se totiž neštítí zamést vraždy pod koberec, lžou, prosazují své názory silou… Prostě takový ten klasický korporát, který se nebojí potrápit i významnou vládní delegaci (protože na nějaký větší zásah je měsíc příliš daleko a hlavně by to stálo spoustu peněz).

Zdroje, peníze, politika – ano, o to vše se v téhle partii hraje! David, který se spřáhne s fešnou doktorkou Aricií, začíná poodhalovat oponu spiknutí většího než by čekal on, potažmo čtenář. Boj s mimozemšťany se tak dostává na vedlejší kolej a je „pouze“ akční složkou, která knihu odlehčuje a přidává jí na akci a tempu. Samotné pátrání se pak skládá spíše z pomalejších elementů: dialogů a logické dedukce, pospojování důkazů a podobných menších a povětšinou „vnitřních“ činností. A na konci nešťastný hlavní hrdina, že tím, že se snažil zjistit pravdu o muži, kterého znal, šlápl do pořádného lejna.

Petrásek výrazně překročil hranici čtenářských očekávání a přidal do příběhu mnohá nadčasová témata, byť naprosto nevtíravě. Politika, mocenský nátlak a útlak a s ním související korupce, ale i ekologie… Zkrátka, Bitva o Gelidor má mnoho podtextů a kontextů.

Co se jazyka týče, je děj spíš strohý, či chcete-li popisný. Žádný velký epický rozmach, ale fakta, popisy. A také dobře napsaná poutavá akce s mnohdy nečekanými zvraty. Více než sedm stovek stran, které vás k sobě připoutají a nepustí – a to po celou dobu.

Tomu tedy věřte!

Rozhodně nemáme strach označit knihu za chytrou a rafinovanou. Původní obavy že s partou mariňáků a oblud nemůže takový rozsah důstojně utáhnout, rozptýlí autor velmi záhy. Detektivní zápletka má svoji logiku, nečekané rozuzlení a také nečekaného padoucha. O tom, že vědecká složka knihy je na výši, už řeč byla.

Poslední, o čem je třeba se zmínit, jsou postavy. I tady vše velmi dobře. Dialogy nešustí papírem, hrdinové jsou sice občas hrdinové a vrhají se do věcí po hlavě, ale spíše proto, že podobnou možnost vyhodnotí jako tu jedinou v té chvíli správnou, ale jinak racionální lidé držící se svých rolí. Vztahy, postupy, chování – tomu všemu se dá věřit. A právě ona slova „Tomu se dá věřit.“ jsou jednou z nejsilnějších zbraní celé knihy.

Azhareida: Bitva o Gelidor se vážně vydařila a na poli hard sci-fi patří k vysokému nadprůměru. Je kombinací akce, detektivky a thrilleru s dalším přesahem. Navíc je to slušná porce čtení, a k tomu vážně dobře napsaná. Tomu říkáme příjemné překvapení!

Tomáš Petrásek: Azhareida: Bitva o Gelidor

Vydala: Epocha, 2023

Obálka: Žaneta Kortusová

Počet stran: 712

Cena: 599 korun

Pán prstenů: Karetní hra – revidované vydání: Leze leze po železe

14. Září 2023 - 11:54

Nakonec jsme si v nabídce karetních her vyhlédli revidovaný návrat klasiky z nejklasičtějších…

Vlastně nevíme, jestli jsou i současní caparti zkoušeni hádankou „Leze leze po železe, nedá pokoj, až tam vleze – co to je?“, ale protože se to velice hodí na dnes recenzovanou hru, dovolili jsme si tuto poetickou hlášku našeho dětství využít. Koneckonců poetika a atmosféra je to, v čem je karetka Pána prstenů hodně silná.

Happy Birthday, milý Bilbo

Jednoduše nazvaný Pán prstenů Karetní hra v Česku již jednou hostoval coby hra pro dva hráče. Nová verze nabízí možnost zahrát si až čtyřem, což je rozhodně fajn, protože zájemců o partii se najde vždycky dost. Hra je sice ze základu koncipována jako tažení, u kterého se schází stejná skupina a hraje se stejnými hrdiny, ale nic vás k tomu nenutí, a scénáře jsou tu stejně jenom tři. Jenže… ale o tom později.

Pro první hru si každý vybere některý z předpřipravených balíčků, jejichž součástí jsou karty hrdinů, mezi nimiž najdete Aragorna, Gimliho, Legolase, ale třeba taky Denethora. Všechny čeká cesta Temným hvozdem a těšit se mohou nejen na boje s pavouky a jinými nestvůrami, ale i na další dobrodružství a zajímavá setkání; ano, dokonce i s Ním šedým.

Časově je tahle hra totiž zasazena do toho nejslavnějšího období Středozemě, počínajícího oslavou Bilbových stojedenáctin a končícího odchodem Froda. Zapomeňte ovšem na přesné události, jak jdou po sobě v trilogii; je na vás, co se se stane, kdy a jak. Hra pouze definuje základní prostředí a úkoly, a zda je hráči ne/splní, záleží na jejich schopnostech spolupráce, správném výběru karet do balíčku… a v neposlední řadě (píši to fakt nerad) na štěstí. Ale o tom později.

Když jde mrtvý na pivo

Mechanismy hry jsou příjemně jednoduché a přitom důmyslně provázané. Na stole budete mít pro každého hráče všehovšudy karty hrdinů, herní balíček a počítadlo ohrožení, společně pak paklík karet setkání a pár karet úkolů, plus tři druhy žetonů. Dobrodružství z toho dělají hezké mechaniky díky kterým například snižujete náročnost úkolu tím, že prozkoumáte přilehlou oblast, nebo třeba fakt, že ne vždy protivník na postavu zaútočí.

Pokud jsou všichni jeho hrdinové zneškodněni nebo mu úroveň ohrožení stoupla na 50, je hráč vyřazen, a pokud jsou vyřazeni všichni, tak to skupina kooperativně projela. Pokud se alespoň někomu podařilo dotáhnout do konce splnění i posledního úkolu, mohou se všichni včetně mrtvých poplácat po ramenou a jít na pivo.

Samotnému rozehrání napomáhá i fakt, že do začátku si stačí nastudovat doslova pár stránek pravidel a konkrétní potíže pak řešit pomocí detailně rozepsané příručky. Jenže… o háčcích, které se v tom ukrývají, konečně níže.

Vyčerpán hledáním vyčerpání

Název tohoto oddílu by také mohl znít: Proč nedat pokoj, dokud tam nevlezete. V karetním PéPéčku (doufám, že mi korektor neopraví tuhle zkratku na Péčko) vás totiž čekají dvě nástrahy. Jednou z nich je, že revidované vydání nemá důkladnou revizi a korektury. Cožpak překlepy, ty by tak nevadily, i když nepotěší. Jenže když v základním popisu útoku postav chybí informace, že zaútočení kartu vyčerpá (čili pootočí o 90 stupňů a učiní nepoužitelnou až do dalšího připravení), a tuhle povinnost najdete pouze v příkladu souboje, můžete dlouho hrát špatně a pak se dlouho divit divit. Jelikož to není jediná potíž, je nutno přiznat, že po této stránce dostáváte za nemálo peněz nekvalitní muziku.

Druhým aspektem cílícím na vaši vytrvalost je fakt, že když je smůla, tak je smůla, a když se sejdou nevhodné karty v nevhodné kombinaci, a ty vaše vhodné, které by proti těm nevhodným pomohly, čekají až vespod balíčku, tak to prostě prohrajete a nepomůže vám ani návrat krále. Což se vám může stát i opakovaně. Komu nejde o výhru, ale o hru, užije si celou partii i tak, ovšem zavilí stratégové asi potěšeni nebudou…

Nicméně síla prostě pořád je v tom úžasném světě, v ilustracích, které sice možná tak úplně nesedí (Gimli prostě podle mne není Gimli), ale drží atmosféru, a konečně a vlastně hlavně v možnosti prožít si oblíbený příběh po svém. Komu nevadí prubnout to znovu, když mu náhoda nepřeje a on ani ne vlastní vinou „odejde za světlíšky“, bude spokojen. Kdo chce mít vždy všechno pod kontrolou a/nebo trvá na tom, že za své bezchybné peníze má dostat bezchybnou hru, bude se muset poohlédnout po jiné Středozemi.

Jak výše uvedeno, nějaké se ještě na trhu najdou, a nejen na našem. Firma FYFT.sk díky které jsme pro vás mohli vytvořit tuto recenzi, je nabízí, a kdo ví, možná že na ně někdy příště dojde řada i s recenzí. Nikdy přeci nevíte, jak vám osud namíchá karty…

Pán prstenů: Karetní hra – revidované vydání

Autor: Nate French

Počet hráčů: 2 – 4

Doba hry: 30 min. na hráče

Doporučený věk: 14 let

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Vydal: ADC Blackfire Entertainment, s.r.o.

Cena ve FYFTu: 1549 Kč

 

TZ: Druhý díl série Pláč němého boha nabízí dovršení epického fantasy románu z ponurého světa Podmoří

13. Září 2023 - 8:31

Pláč němého boha je rozsáhlý osmisetstránkový román, který vychází ve dvou svazcích v nakladatelství Laser-books. První svazek vyšel v červenci 2023 a i v klidných vodách letní „okurkové sezony“ přilákal zaslouženou pozornost. Druhý svazek čtenáři obdrží nyní na podzim. Příběh plynule pokračuje a rozvíjí osudy postav z prvního svazku. Pletichářská dcera velemága se ocitá po sporu s otcem ve vyhnanství. Namísto zákulisní loutkohry u dvora musí čelit úskalím života v pustině zničené dávnou válkou. Vůdce vzbouřenců z pouště a delfský nekromant, dva muži, kteří se znají jen letmo díky vzájemnému dopisování, se konečně setkávají v říši zmítané občanskou válkou. V brzké době budou muset společně překonat nejednu obtížnou překážku. Rebelka po vlastní popravě procitla v zásvětní říši. Jako doprovod svého tajemného hostitele vyráží na sněm bohů. Bůh smrti si ji však bezpochyby nevyhlédl jen tak pro nic za nic.

Vydejte se znovu do světa Podmoří, světa uloženého v obrovské vzduchové bublině na dně oceánu. Ale pro tentokrát i na válkou zpustošenou Souš a do bohy obývaných Zahrad rozkoše. Opět nebude chybět magie a magií poháněná technika, politika a intriky i obtížná morální rozhodnutí hlavních hrdinů. Román spadá do subžánru arcanepunk, díky spojení magie, vědy, historických kulis 19. století a motivů jako je nadšení z pokroku, eugenika nebo strach z degenerace. Ve druhém svazku se navíc přidávají motivy velkolepé epické fantastiky jako střety božských bytostí a události, které svět Podmoří navždy změní.

ANOTACE:

Velemágova dcera Denyela si zvyká na život ve vyhnanství. Podařilo se jí omotat si kolem prstu velitele Oázy i většinu kolonistů. Blíží se však katastrofa, která může její život znovu převrátit naruby. Mezitím vůdce povstalců Worlih a nekromant Toreus nedbají varování dětí pouště a vstupují do prastarých tunelů pod městem Mornean. Chtějí pátrat po zapomenuté nekromantské technologii, která jim může přinést vítězství. Magie smrti je však zrádná a Toreus už nejednou podlehl jejímu šepotu. Na dalekém severu se nová vílí královna nezastaví před ničím. Ve skrytu duše touží po tom, aby města s továrnami znovu pohltil les. Také dračí král se snaží dosáhnout cíle všemi prostředky. Pokud má znovu spojit dvě poloviny svého těla, musí prve porazit staré bohy. Podmoří se proměňuje a každý východ mechanického slunce je nejistý.

Vydává: Laser-books

Tereza Matoušková (* 1990)

Vystudovala evoluční biologii a historii na Masarykově univerzitě v Brně. Na oba obory následně navázala magisterským studiem historické antropologie na Karlově univerzitě v Praze.

Je autorkou ponurého fantasy světa Podmoří, kde se odehrávají její tři první romány – Hladová přání (Krigl, 2011), Vílí kruhy (Mytago, 2015), Děti vánice (Nakladatelství Epocha, 2016) – a řada povídek. Nakladatelství Laser-books letos k vydání připravuje její nejdelší román Pláč němého boha. Kniha vyjde ve dvou svazcích, první se v knihkupectvích objeví na začátku léta.

Samostatným románem je Válka zrcadel (Nakladatelství Epocha, 2017), jehož děj se odehrává ve zmírajícím světě stiženém invazí démonů. Co se týče editorské činnosti, tak spolu s Terezou Kadečkovou sestavila antologii moderní fantastiky Jiný kraj (Golden Dog, 2023).

Mimo vlastní tvorby se věnuje taky vyučování tvůrčího psaní. Dlouhodobě spolupracuje zejména s Městskou knihovnou v Praze nebo s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně, kde probíhá její kurz Literární dílny. V současné době probíhají také Literární dílny online.

Pevnost 07/2023: Až se zima zeptá…

12. Září 2023 - 11:45

Nejen Barbieheimerem je filmový divák živ

V Japonsku, na rozdíl od zbytku světa, kde kina převálcovala Barbie s Oppenheimerem, vévodí filmovým sálům animovaný kousek Hajaa Mijazakiho s názvem The boy and the Heron. Pokud nejste s tímto tvůrcem nebo jeho tvorbou seznámeni, nevěště hlavu. Antonín Tesař informuje o všem nezbytně nutném, abyste věděli, o co a koho se jedná. Pokud vám asijská estetika nevoní, pak je tady Jiří Pavlovský se čtveřicí Želvích ninjů s podtitulem Chaos, nebo Vendula Kreplová a animovaný kousek Kraketeena Ruby.

Září se ovšem nenese jen ve znamení kreslené zábavy. Barbora Ľuba například přináší monster záležitost MEG 2: Příkop. Ani Pevnostní posádka neodolala Margot Robbie jako Barbie. Tuhle růžovou záležitost si vzal na starost Karel Ryška. A na konec je tady ještě hororový přeborník Jakub Merc s děsivým kouskem Pavučina. A když už jsme u těch hororů, tak si můžete přečíst něco o děsivém Freddym Kruegerovi z Noční můry z Elm Street.

Zářijové počteníčko

Fanoušky Ransoma Riggse a Sirotčince slečny Peregrinové pro divné děti potěší Kateřina Hajžmanová, jež vyplodila rozsáhlý článek o tomto fenoménu. Nejenže Katka představuje celou knižní ságu, ale krom toho upozorňuje i na vydanou novinku Muzeum divů, která je spíš takovou encyklopedickou pochoutkou/průvodcem ze světa podivných dětí Ransoma Riggse. Katka se dále věnovala tvorbě spisovatele Neala Shustermana, který je v našich končinách znám například trilogií Smrtka – Nimbus – Zvon. Pokud byste si rádi dopřáli nějakou young adultovku, pak opětovně vsaďte na Katku a její recenzi Čarodějky – Šepot kouzel z pera Elise Kovy. Případně je tady ještě Lucie Procházková s rozborem Souhvězdí osudu od Sheay Ernshawové.

Martin Fajkus se vrhl na novinku Stevena Eriksona ze světa Malazu (jak jinak) s názvem Bůh nedbá, první střípek z cyklu Kniha svědků. A díky Planetě 9 se můžeme těšit na vskutku vymazlený kousek. Pavel Suchý přináší děsivý příběh v podobě románu Obětiny od Roberta Marasca. Martin Bečvář se podíval na akční kousek Larryho Correii s názvem Ničitel světů. Z ranku fantasy je tu román Záře dávno pohaslá od Guye Gavriela Kaye, který představuje Michal Tesáček. Jiří Popiolek zase upozorňuje na sbírku povídek Neila Gaimana v kousku s příhodným názvem Čítanka Neila Gaimana – vybrané příběhy, která je jak dělaná pro fanoušky, tak pro samotné začátečníky, kteří s Gaimanem ještě nepřišli do styku.

Scifisté se mohou těšit na vesmírný thriller Smrtící Apollo sepsané samotným astronautem Chrisem Hadfieldem, který přelouskal Josef Horký. Z ranku české science fiction je tady Elektrickej strom Jarmily Kašparové, kterému se věnoval Felix Banyan.

Českou tvorbu dále reprezentuje Honza Slívka s knihou Likvidátor, který přelouskal Martin Bečvář. Pevnostní vládce Martin Fajkus přináší kolekci povídek slovenské fantastiky, které sebral řezník z Bruntálu, Leoš Kyša a Martin Králik v souboru Slovenský nářez, v němž si určitě každý najde to své. Českou science fiction nabízí povídka Václava Vágenknechta s názvem Vak. Případně je tady i hororový příběh Malézmrtvýchvstání Přemysla Krejčíka. Oba příběhy najdete v povídkové sekci.

Příběhy v obrázkové formě

A co zářijová komiksová nabídka? Inu, tentokrát můžete s Jakubem Zahradníkem zavítat na divoký západ prostřednictvím kousku s názvem Go West Young Man. Boris Hokr přináší fantasy kousek s japonskou atmosférou Okko nebo příběh Supermana v každé roční době. Temný, brutální a černohumorný příběh nabízí kousek To, co zabíjí děti, který představuje Michal Tesáček.

Komiks můžete najít i jako přílohu zářijového čísla Pevnosti Plus. A co že je v nabídce? Tentokrát se můžete těšit na Immortal Hulk: Nebo je obojím?.

Zářijová herní nabídka

Co čeká na videoherní nadšence? Karel Kališ má v nabídce akční mlátičku Atlas Fallen, sci-fi střílečku Exoprimal, kde spoluhráči kosí invazivní dinosaury, a do třetice je tady barevná a roztomilá strategie Pikmin 4.

Nebojte, ani na hráče deskovek se nezapomnělo! Pokud máte rádi budovatelské věci a zvířátka, tak neváhejte a nechte se zlákat Filipem Gotfridem a deskovkou Archa Nova, v níž si stavíte svou vlastní zoo. Pokud byste ale raději něco rychlejšího, pak je tady Drakiáda. A do třetice všeho dobrého je tady ještě Jakub Zahradník s duchařinou Šestý smysl.

Zářijová historická přednáška pod vedením Františky Vrbenské se soustředí na renesančního lékaře Ambroise Paré.

Zářijové číslo Pevnosti toho má hodně co nabídnout, tak určitě neváhejte a skočte si pro něj do nejbližší trafiky, abyste věděli, co si máte pořídit do své osobní knihovničky.

Železné srdce: Zatímco Paříž hoří, viking lituje

8. Září 2023 - 13:56

Harald. Že vám tohle jméno v kombinaci s autorem Martinem Sládkem něco říká? Ale ano, možná jste četli Hodinu vlků nebo Hladovou smečku, ve kterých jste se s tímhle svérázným seveřanem mohli setkat. Mimochodem, pokud jste ještě neměli tu čest, pak je Železné srdce dobrý startovní bod, protože Hladová smečka patří chronologicky až za tuto knihu.

Jak zabít pařížskou romantiku

Obvykle si jede člověk do Paříže udělat pár romantických fotek, prohlédnout Eifelovku a pokochat se krásou tohoto velkoměsta. Jenže tady se bavíme o Paříži z počátku devatenáctého století. Harald je drsný seveřan a na romantiku ho moc neužije, Eifelovka nestojí (nikoliv proto, že by ji Harald a jeho kumpáni zbořili) a těch krás dobová Paříž také příliš nenabízí. Přesto se do hlavního města Západofrancké říše sjíždí dobová smetánka – míří sem hned dva králové.

A tady to všechno začíná. Do příjezdu králů zbývají dva dny a najednou zmizí maurský vyslanec, jehož nepřítomnost může skončit pořádným průšvihem. A protože je Harald v jádru dobrý muž a za vyslancovo nalezení je mu slíben pořádný pytel peněz, podlehne pokušení, na chvíli přestane poslouchat svůj vnitřní hlas a neštěstí je hotovo.

Přesto, že je Harald drsňák, zkušený rváč a nebojí se také používat Umění (neboli magii, jak je libo), musí si hledání pořádně odmakat. Sládek nabízí čtenáři spíše svižnou dobovou detektivku, ve které je fantasy jen okrajovým motivem. Děj sviští vpřed a dost rychle začnete koukat, jak se vše zamotá a jak zdánlivě malý kamínek v podobě zmizelého vyslance spustí lavinu neboli odhalení konspirace, která může způsobit zkázu celé Paříže. Dva dny – víc samozvaný detektiv nemá k dispozici.

Jako po másle

Děj je ve své podstatě dost jednoduchý a výhodou je, že i uvěřitelný. Dobové reálie působí věrně a Harald není nikterak rafinovaný, i když umí zapojit hlavu pokud je třeba. Sled událostí je poskládán přirozeně a logicky a jako třešničku na dortu přidejme fakt, že Sládek ještě dohraje dění i po momentu, kde by se dala kniha ukončit  – i když by v takovém případě byla dost krátká a čtenáři by ho za otevřený konec roznesli na kopytech.

Zaujmou špinavé ulice Paříže prolezlé kriminalitou a podloudnými živly (z nichž někteří jsou Haraldovi staří známi a spojenci, protože kde jinde nejsnadněji přijít k informacím než v podsvětí, že?). Dobře podaná je i široká škála postav – od mocipánů, kterým je Harald trnem v oku či je pro ně méněcenným cizákem, přes spojence, rovné chlapy a bratry ve zbrani až po nepřátele, kteří k vikingskému bijci chovají určitou dávku respektu.

Samozřejmě nemohou chybět bojové scény – a tady si Sládek vede zdatně. Řinčení oceli, šermířské souboje i nečestný pouliční boj – Harald se vyzná a nebojí se využít všech metod k poražení protivníků. Závěrečný souboj je už pak jen třešinkou na zbraněmi řinčícím dortu.

Železné srdce je relativně jednoduché a přímočaré. Jeho hlavním trumfem je hlavní hrdina a postavy obecně, ale i rychlé tempo a detektivní příměs. Výsledkem je podařená historická fantasy, která umí být tajemná i akční a také dokáže překvapit.

Martin Sládek: Železné srdce

Vydal: Mystery Press, 2023

Obálka: Michal Suchánek

Počet stran: 352

Cena: 349 Kč

Vango: Dobrodružný příběh ve stylu těch nejlepších verneovek až do vašich uší

6. Září 2023 - 15:20

Tím tajemným Vangem je hlavní hrdina knihy, chlapec s nejasnou minulostí. Poprvé se s ním setkáváme v Paříži ve chvíli, kdy byl jako devatenáctiletý mladík obviněn z vraždy kněze. Od té chvíle je vlastně stále na útěku, a to nejen před policií. Sirotka obestřeného mlhou záhad totiž od raného dětství pronásledují zabijáci ve službách nejvyšších vládců nejsilnějších mocností světa. Díky svému nadání pro lezení ve výškách, vášni pro létání, znalosti slušné řádky světových jazyků a především pestré směsici přátel ale Vango před svými pronásledovateli uniká, ať už na palubě vzducholodi či lodí nebo vlakem. Při tom se snaží zjistit, co nejvíce informací o svých rodičích, jež zemřeli nedlouho po jeho narození, a to násilnou smrtí. Dobrodružné vyprávění je navýsost komplikované a napínavé nejen proto, že je jeho protagonistou záhadami opředený a neprávem zákonem pronásledovaný mladík, ale především díky tomu, že ani přátelé, které si za svůj sice krátký, ale zato velice dobrodružný život získal, se navzájem neznají, neboť žijí zhusta na opačných koncích světa, ale potkali Vanga v různých obdobích jeho života, a tudíž neznají celou jeho minulost. K tomu autor využívá mnoha retrospektivních vstupů a udržuje čtenáře v neustálém napětí. Přesto že se příběh odehrává v časovém rozpětí několika desítek let a splétá osudy velkého množství postav, dokázal autor bez nejmenších problémů všechna dějová vlákna propojit v jeden organický celek bez nejmenšího zádrhelu v logice. Ve finále tak díky jeho vypravěčskému umu zapadnou všechny často na první pohled nesourodé součásti příběhu na správné místo a on před posluchačem vyvstane ve své plné kráse a celistvosti. Vyprávění je zasazeno do Evropy dvacátých až čtyřicátých let minulého století, ale autor si mnohé z dějinných událostí té doby přizpůsobuje a ohýbá podle svých potřeb. Vango je tedy více dobrodružným příběhem  s prvky alternativní historie než typickým zástupcem tohoto žánru.

Na scénu přichází vypravěč ze staré školy

Spletitý a komplikovaně vyprávěný příběh plný dějových odboček jakým Vango bezesporu je, pro interpreta i režiséra velikou výzvou a převést ho do audioknižní podoby není vůbec lehké. Přesto tuto výzvu v audiovydavatelství OneHotBook přijali a pod režijním vedením režiséra Michala Bureše se role vypravěče ujal veterán mezi interprety audioknih i rozhlasových her Jan Vlasák. Jeho příjemný hlas provází posluchače detektivek s komisařem Maigretem již několik let a milovníci fantastiky ho mohli slyšet v audioknihách Terror, Spasitel Duny či Mycellium. Jenže tam byl vždy součástí týmu herců, kteří propůjčili svůj hlas plejádě hrdinů, proto bylo otázkou, zda v rámci jednohlasé četby dokáže udržet posluchačovu pozornost, při poslechu bezmála 23 hodin dlouhé nahrávky.

Když interpret svému řemeslu rozumí

Přestože je Jan Vlasák pověstný svým kultivovaným projevem a jeho hlas má většina posluchačů zafixovaný jako poklidný, ve Vangovi se takříkajíc odvázal. Nepřehrává sice jako jiní interpreti a jeho projev je stále kultivovaný a civilní, přesto Fombelleovým hrdinům dokázal vtisknou ten správný tón hlasu a především perfektně vystihnout jejich emoce. Dramatické scény a mnohé z dialogů jsou v jeho podání posluchačským zážitkem. Spolu s hudebním doprovodem, v němž se střídají dramatické smyčce a melancholické tóny hoboje, dokáže vykouzlit na posluchačově tváři tu úsměv, jindy ho zase donutí zatajit napětím dech. Samozřejmě mohla být audiokniha Vango pojata jako vícehlasá četba, ale v rámci jednohlasé četby jde díky tomuto zkušenému interpretovi o skvěle odvedenou práci. Přesto se jedná o poměrně náročný poslech, na který se člověk musí soustředit. Ale to není chybou tvůrčího týmu jako spíš „překážkou“ vytvořenou autorem, neboť Vango jeden z nejkomplikovaněji napsaných příběhů, na který můžete v knižní produkci narazit. Navzdory tomu jde o velký posluchačský zážitek a pro mě je tato audiokniha překvapením roku.

Příběh: 90%  Zpracování: 90%

Timothée de Fombelle: Vango

Vydal: OneHotBook, 2023

Interpret: Jan Vlasák

Délka: 22 hodin 52 minut

Formát: 2xCD MP3

Cena: 499 korun

Obojek: Spojnice hranic lidství

2. Září 2023 - 6:48

Pokud jste doposud neměli co do činění s knihami Rosany Zvelebilové (já žádnou zkušenost také neměl, sluší se dodat), budete nejspíš na její novinku Obojek koukat s mírnou nedůvěrou. Svébytná ilustrace na obálce přímo od samotné autorky naznačuje, že tohle nebude čtení pro každého. Ale cílová skupina bude možná trochu jiná, než by ti, kteří soudí knihu podle obalu, byli ochotni připustit. Ona totiž Zvelebilová píše dost chytře a umí zmixovat akci, trochu těch sexuálních scén a poměrně hluboké lidské příběhy,

No to teda čumím

Zaznělo tu slovo svébytná. A to přesně tahle kniha je. Od prvních stran nebudete chápat – vyhublý borec s patkou přes půl obličeje leze „někam“ – za velké mediální pozornosti se tenhle vyznavač stylu emo doslova těší na smrt a dost rychle se mu jí také dostane. Ze začátku tohle nemá čtenář šanci pochopit, takže po dočtení příslušné pasáže se nejspíš párkrát zhluboka nadechne a řekne si něco ve smyslu: co to sakra bylo?

K tomu přidejme pár zajímavých vjemů: podbarvení stran, střídání fontů… vše tu má význam, je to taková malá hra se čtenářem. Navíc na nás opět číhá autorčina ilustrace a zajímavý prvek v textu: namísto dlouhého popisování je využit úderný obrázek nebo chcete-li komiksová bublina, která spád děje dost urychlí.

Střih. Zmatek v hlavě. A hup na dalšího hrdinu, klonované chlapíka s číslem 68. Ten má zcela jiné problémy – nesmí myslet, cítit, má jen sloužit. Jenže pomaličku, polehoučku si tenhle klonovaný rebel v nehostinném světě dovolí pochybovat, usmát se, cítit emoce. Což je logicky cesta do záhuby, a to doslova.

No a do třetice je tu ruský velitel malé baterie. Dokonale flegmatický chlapík, kterému nevadí, že mu smrt klepe na rameno, protože pro něj není zemřít žádná tragédie. A právě proto dokáže přimět k poslušnosti i tu nejhorší sebranku, kterou mohl dostat na starost.

Zvelelebilová nabízí čtenáři svébytné (zas to slovo!) hrdiny, se kterými se dá sympatizovat spíš proto, že nahlíží do jejich lidství, pocitů a světanázoru. Svým založením jsou všichni z tria nějakým způsobem depresivní a ťukají čtenáři do nelibých pocitů, rozhodně to nejsou žádní sympaťáci na první dobrou.  Kniha má podařené akční sekvence ve všech třech dějových linií, ale zároveň jde místy až na dřeň ve vytyčování hranic kam až sahá lidství a přirozenost.

To, co čtete…

Obojek není vůbec špatná kniha a vlastně je to jen o čtenáři, zda bude ochoten ji přijmout a zda nebude soudit příliš rychle. Zvelebilová je totiž nadaná vypravěčka, má cit p(r)odat čtenáři příběh plný emocí, přemýšlivých i akčních scén.

Styl vyprávění je dost úsporný – žádné kudrlinky, epické rozmachy – prostě sek sek, sem tam obrázek urychlující děj (viz výše) a vymalováno. Jen tak trochu netradičně – už jen ta sbírka hlavních hrdinů dává tušit, že literatura pro masy to úplně nebude. Spíš tak trochu pro sado masy. Ale pokud přežijete homosexuální romanci, zneužívání a snahu redukovat člověka na pouhou věc, konec vás dostane, a to samé lze říct minimálně o osudu jednoho z tria hrdinů (protože i vy si nakonec vyberete svého favorita).  Popisované scény navíc nejsou podány nijak úchylně nebo samoúčelně, mají v knize své opodstatnění.

A pak, zcela nečekán, vynoří se mezi akcí a lehkou filozofií humor. Nevtíravý a úderný, odlehčující. Prásk, tumáš čtenáři.

A na konci do sebe všechno pěkně zacvakne a vy se konečně dozvíte, co vlastně tyhle postavy vzdálené v čase i názorech spojuje. Tak vydržte až do konce, protože Obojek se může zdát díky stylu, jakým je napsán, jednoduchým čtením, ale dokáže se do čtenáře pořádně zahryznout a strašit mu pár dnů v hlavě!

Rosana Zvelebilová: Obojek

Vydal: CANC, 2023

Obálka: Rosana Zvelebilová

Počet stran: 318

Cena: 540 Kč

 

Zkáza světa přichází z knihovny!

1. Září 2023 - 9:23

Tak moment, tady něco nehraje! Brandon Sanderson je spoustě čtenářů znám jako talentovaný vypravěč s velkou invencí. Spousta čtenářů nedá dopustit na jeho epické fantasy ságy a na své s přijdou i teenageři, kterým je také pár Sandersonových knih určeno. Ale Alcatraz versus ďábelští knihovníci vypadá (alespoň podle ilustrací) jako… kniha pro mládež?

Mládež se baví

Nu, vážení čtenáři, je to tak. Alcatraz je opravdu primárně určena mladším čtenářům milujícím dobrodružné a lehce ztřeštěné příběhy. Ale to slovo primárně podtrhujeme, protože autor nezklamal a připravil velkou šou pro všechny věkové kategorie, i když možná trochu jinak pojatou, než byste čekali.

Ale vezměme to od mládežnického pohledu. Kniha je ve své podstatě hodně netradiční variací na superhrdinské téma. Hlavní hrdina, Alcatraz Smedry, v den svých třináctých narozenin objeví, že celý svět je jedna velká lež. Například že má dědečka, o kterém doposud neměl ani tušení. A že pytlík písku je mnohem žádanější dárek k narozkám než by se mohlo zdát. A že svět je ve válce mezi okulátory a knihovníky, kteří si „náš“ svět snaží přizpůsobit k obrazu svému a podstrkují nám lži a polopravdy, kterým lidé věří. Zkrátka jedna pohroma za druhou, a to nepočítáme tu zapálenou kuchyň u Alcatrazových pěstounů.

Sanderson stvořil dokonale zábavný příběh plný vtipných a lehce ulítlých momentů. Hlavní hrdina v doprovodu svých spojenců vyráží do místní knihovny, aby odhalili, že ti milí lidé s brýlemi jsou ve skutečnosti ďábelští kultisté, kteří se z ukradeného pytlíku Alcatrazova narozeninového písku (mimochodem, dárek od rodičů, o kterých nebohý chlapec nic neví) pokusí udělat mocné brýlové čočky. V knihovně samotné najdou hrdinové například mluvící dinosaury, oživlá knižní monstra, ale i spoustu dalších nečekaných překážek. A Alcatraz má konečně možnost vyzkoušet naplno svůj Smedryovský talent: ničení věcí. Vážně, jeho superchopnost je ničení věcí, zatímco jeho dědeček disponuje schopností být všude pozdě (zkuste na někoho takové třeba vystřelit, ha!). A to zdaleka není vše.

Zkrátka: jedno překvapení za druhým smísené se svižným akčním příběhem a doplněné zajímavými a především dobře zpracovanými postavami, se kterými se mladý čtenář snadno identifikuje; to vše doplněné o rozverné kresby. Projev je sice trochu „rozlítaný“ a hlavní hrdina navíc často bourá třetí stěnu a promlouvá přímo ke čtenáři, což místy rozmělňuje tempo příběhu, ale přesto si troufnu říct, že vtípky a akce u knihy mladší čtenáře udrží.

Pochválit je třeba i práci s postavami. Přesto, že se jedná o mládežnickou četbu, není odfláknutá, a hrdinové nejsou ploší. Ba naopak, postupně odhalují svá malá, mnohdy úsměvná tajemství, nemají problém soupeřit a chovat se v rámci možností daných příběhem uvěřitelně. I díky tomu není těžké se s nimi sžít a držet jim palce.

A co ti starší?

Nejspíš si říkáte, co může tahle kniha nabídnout odrostlejším čtenářům? Inu, je to taková guilty pleasure a tak trochu Sandersonova exhibice. Tenhle chlapík totiž zatraceně dobře ví, jak pracovat s příběhem, a tak si dovoluje do textu propašovat spoustu pouček o tom, jak má být děj veden, jak je důležitá logika, co se hodí či nehodí v danou chvíli a jak se to má s cliffhangery na koncích kapitol… Tyhle narážky mladší čtenáře buď nepochopí, nebo nedocení. A mimochodem, kniha pamatuje i na ty, kteří začínají číst od konce!

Také uvidíte v akci člověka, pro kterého pracují stereotypy. Sanderson se nebojí je překrucovat a v dobrém zneužívat, takže namísto otravy se budete bavit a sledovat, jaké se dají vykouzlit „superhrdinské“ schopnosti a jak překroutit tisíckrát použitou situaci. Pravda, autor umí být dost pubertální, ale třeba myšlenka různých brýlí, které dokážou využívat jen lidé s nadáním, rozhodně není špatná.

Nakolik je to dost nebo málo aby si dospělý knihu pořídil usuďte sami.

A ideální varianta je podělit se o knihu s mladším čtenářem, protož jakožto správný „dospělák“ ho můžete na mnohé momenty upozornit a sdílet navzájem některé obzvláště ujeté situace. můžete si povídat o psaní příběhů (protože tahle kniha k tomu podněcuje)… Takže i když to není pro mnohé „ten pravý“ Sanderson, rozhodně si Alcatraz versus ďábelští knihovníci zaslouží pozornost.

A vzhledem k tomu, že to je teprve první díl série, lze jen velmi těžko odhadnout, co nás čeká dál. Jedno je ale jisté – bude to dobře napsaná zábava!

Brandon Sanderson: Alcatraz versus ďábelští knihovníci

Vydalo: Nakladatelství Slovart, 2023

Obálka: Hayley Lazo

Přeložil: Ondřej Pauzer

Počet stran: 304

Cena: 299 Kč

Reportáž z PevnostConu 2023

31. Srpen 2023 - 13:56

Ten se tak jako každý rok se i letos konal na Zlíchově v areálu tamní sokolovny. Zatím co tělocvična hostila hudebníky a jejich cenné nástroje, ve velkém vojenském stanu proběhlo vyhlášení vítězů literární soutěže Vidoucí a z nadšeného verdiktu poroty, že každá z vítězných povídek má konec, je vidět že nám tu začíná dorůstat nová generace skvělých autorů. Ti jednou budou šlapat na paty nejen autorům nakladatelství Mystery Press kteří zde měli besedu také. Pomyslným vrcholem literárního programu pak byla beseda s redaktory časopisu Pevnost, kterou se šarmem a grácií sobě vlastní skvěle kočírovala Martina Dari Antonínová. Ta se také stejně jako v předchozích letech ujala moderování soutěže cosplaye.

Beseda autorů Mystery Pressu: zleva editor Jiří Popiolek, Jakub Mařík, Shigor Birdman, Jakub Hoza a šéfvydavatel Tomáš Němec Momentka z předávání cen literární soutěže Vidoucí

Na venkovním prostranství pak bylo lze vidět šermířské souboje borců ze skupiny Rota Bene a potrénovat šermířské dovednosti pod vedením mistrů z Domu rytířských ctností. Jedním z pomyslných vrcholů odpoledne pak byl skvěle okomentovaný zápas týmu Vran a Predátorů ve hře Jugger. Kam se hrabe Robert Záruba, či blahé paměti Gabo Zelenaj… Juggerům jejich komentátora z řad organizátorů může závidět celá Česká televize. Ale PevnostCon nabídl mnohem víc než šerm či postapo variantu lacrossu. Na Slunečných terasách bylo možné potkat klan lidumilných skřetů, jejichž pochoutky oblažily chuťové kalíšky nejednoho z návštěvníků. Dětské prstíčky, lidské oči a čerstvě pražení červi i cvrčci přišli mnohému z nás k chuti. Jak ovšem správně prohlásil Miroslav Žamboch: „Kdo ví, kolik návštěvníků odešlo domů bez očí?“

 

Ty pravé skřetí pochoutky

 

 

 

Vítejte v Domě rytířských ctností, vážení bojovníci!

Vše jste pak mohli zapít ve stylové steampunkové čajovně, či vytrávit při deskových hrách, které již tradičně zajistili ambasadoři blížícího se ŽižConu. Ale i zde byla možnost potrénovat se zbraněmi a to především ve vrhu nožem. Zájemci o trička, šperky, figurky a knihy zde díky různým stánkům měli na výběr, ovšem Komárovo létající knihkupectví jako již tradičně našli ve velkém stanu hned vedle sokolovny. Z té se již od časného odpoledne ozývaly skotské, irské a další písně v podání Máši Vrány a jejích dud, a kapel Hakka Muggies, Fianan a Foggy Dude. Nesměla chybět ani tradiční tombola, předání dortu Martinu Fajkusovi a večerní fire show, při níž se na diváky snesla průtrž mračen. O to větší respekt však patří profesionálům, kteří navzdory dešti a nepohodě vzali nás diváky do světa Dungeons and Dragons. Oproti loňskému roku však organizátoři připravili dvě velice příjemná překvapení. Prvním byla parta z indiánského kmene Abenaki, díky níž se zájemci mohli seznámit s tím, jak to doopravdy bylo s indiány, o nichž vypráví film Poslední Mohykán. Druhou ryze praktickou novinkou byli na přístupové cestě k terasám položené protiskluzové koberce. Oproti loňsku, kdy se po průběžných přeháňkách cesta změnila v bahnitý tobogán, byly výstupy a především sestupy pro každého z nás hračkou.

Ve finále můžu říci, že se navzdory již tradičně nepříznivému počasí letošní PevnostCon vydařil. Díky všem těm, kdo ho pro nás připravili.

Stíny Halloweenu, aneb: „Koledu, nebo něco provedu!“

29. Srpen 2023 - 10:05

Nakladatelství Carcosa lehce po Halloweenu, jak už to bývá jejím zvykem, vydala ve své edici Halloweenská knihovna (svazek 3) luxusně reprezentativní antologii anglosaských hororových povídek právě s touto stále vděčnou a pro českého čtenáře atraktivní tématikou. Neboť ať chceme, nebo ne, tomuto svátku se pomalu, ale jistě v našich končinách začíná dostávat stále více pozornosti, a nebude trvat dlouho a bude se slavit celorepublikově jako jiné tradičnější svátky. Nyní ovšem již k jednotlivým příspěvkům:

Černá Máry, skoč do jámy! – Seanan McGuire

Ačkoliv má místní omladina za skvělý nápad, že není lepšího místa k oslavení Halloweenu než je strašidelnými legendami opředeno opuštěné panské sídlo, dům sám si to rozhodně nemyslí. Navíc mají mladí v úmyslu se zde náležitě odvázat a svým vandalstvím zanechat po své přítomnosti nesmazatelné stopy. Ovšem co když to stavba nedovolí?

Ústa plná hlíny – Stephen Graham Jones

Muž chce necelý rok po tragické ztrátě manželky, kterou mu vzaly hory a její tělo doposud nevydaly, strávit nějaký čas jen sám se svými malými dětmi ve srubu, právě na tom samém místě, které jeho připravilo o manželku a děti o matku. Co se však stane pokud toto období připadá právě na Halloween a hranice mezi světy živých a mrtvých se ztenčí natolik, že možná přijde i nečekaná návštěva?

Drobná ochutnávka bývalé vlasti – Jonathan Maberry

Dvojice mužů popíjející 31. října 1948 v taverně argentinského přístavního města se seznámí s pekařem nabízejícím své výrobky a původem pocházejícím z Evropy, který je oba pozve k sobě na hostinu k příležitosti oslavy svátku Seelenwoche s příslibem přichystat množství vybraných lahůdek ze staré vlasti. S jednotlivě konzumovanými chody se ale začíná postupně a nenápadně objasňovat i přesný význam této slavnostní večeře.

Knot dohořívá – Joanna Parypinski

Halloweenský večer, pochybný bar a muž s lucernou z vyřezávaného tuřínu shánějící někoho, s jehož pomocí by opět rozdmýchal v lucerně plamen. Večer se nese ve vyprávění hrůzostrašných příběhů. A ani žena, kterou si muž vyhlédl za potenciálně bezbrannou oběť, se nenechává ve vyprávění zahanbit.

Pekelné svědění – Garth Nix

Halloweenská noc může být velice stresujícím dnem. Co teprve v takové psychiatrické léčebně, kam shodou okolností nastoupí nová ředitelka, která rozhodně nechce vyjít vstříc obsesi jednoho z nejdéle hospitalizovaných pacientů, kterého provází velmi zlá pověst a právě v tuto dobu chce být dobrovolně izolovaný ve speciálním k tomu určeném zařízení. To se potom všichni nejstarší zaměstnanci nemocnice hodlají zařídit, aby v tento den nemuseli být ve službě.

Plameny šlehají do ďáblovy noci – Kate Jonez

Nadchází noc ohňů. Matka nezvládající své dvě děti a vlastně docela nezvládající ani svůj život, natož realitu všude kolem, se ze všech sil snaží udržet poslední střípky zdání normálnosti. Pro to, aby před šílenstvím planoucím venku ochránila sebe a hlavně svou rodinu, je schopna naprosto všeho.

Vilín – Jeffrey Ford

Tradice nošení větvičky Vilínu na klopě má dávnou historii v jedné tragické události, která zničila celou sklářskou osadu Cadalbog. O oslavě Halloweenu dojde k nepochopitelnému vražednému běsnění dvou sester a je pouze na místním lékaři, majiteli sklárny a jeho manželce, aby přišli na kloub prapůvodu této hrůzostrašné události.

Nos Galan Gaeaf – Kelley Armstrong

Nelze opomínat ani welšské kořeny oslav Halloweenu. Mladý chlapec, potomek celých generací welšských přistěhovalců, chce sílu tradic svých předků a magičnost noci a jejích oslav využít k tomu, aby se vypořádal jednou pro vždy s dívkou, o které je přesvědčen, že jej podle něj očarovala. Ovšem prastaré síly vládnoucí této noci mají své vlastní pojetí spravedlnosti. Na čí stranu se nakonec přikloní? Toť otázka.

Amber už víckrát nepozveme – S. P. Miskowski

Přizvání problémové švagrové na přátelskou oslavu Halloweenu může znamenat realizaci katastrofického scénáře. Obzvláště, pokud švagrová odmítne splnit pro ostatní společnost tolik očekávané spiritistické vystoupení v podobě hádání z ruky. O co hůř, ani spiritistickou tabulku nepřinese! Společnost se však nakonec kromě zábavy, drinků a pochutin přece jen dočká návštěvy kouzla Halloweenu, až jim to samotným nebude milo.

Sestry – Brian Evenson

Děti jsou pořád přece jen děti. A i když vyrůstají ve velice netradiční rodině, rády by oslavily ne úplně původem lidský svátek Halloween. A i když nedojde k úplně přesnému pochopení pravidel a zákonitostí kolem oslav, vždy se dá přece ještě zaimprovizovat, aby se oslava vydařila a došla svého naplnění.

Temnou nocí – Elise Forier Edie

Hladomorem stižené Irsko neskýtá žádnou vidinu budoucnosti. Proto se mladý pár rozhodne odjet do Ameriky, kde snad na ně čeká šťastnější budoucnost. Nečeká! Maggie zůstane sama a navíc těhotná poté, co jejího manžela zabili v pouliční rvačce. Jistý výstředně oděný muž s ní uzavře o Halloweenu obchod, kterému nakonec Maggie nepřikládá až natolik velkou důležitost. Tedy až do chvíle, než se její dcera narodí, onemocní z nezdravého mléka a přichází opět halloweenská noc – a Maggie s vidinou, že došlo k záměně jejího dítěte za podvržence, bloudí nočními ulicemi New Yorku a hledá své dítě i tajemného cizince.

Království cukrových lebek a afrikánů – Eric J. Guignard

Rituál výroby cukrových lebek k uctění památky předků, se může trošičku zvrtnout, zvlášť pokud se při jejich výrobě požije nemalé množství alkoholu a ne úplně správné znění magických slov. Poté už nic nebrání návštěvě příbuzných z říše mrtvých a následné mystické pouti za odpuštěním a pomstou. Vše v duchu tradice oslav Día de los Muertos.

Neotáčej se – Paul Kane

Ne všechny pověry jsou určeny jen ke strašení malých dětí. To moc dobře ví Tim Nolan, kterému jeho babička vštěpovala již od mala všechna možná nebezpečí, která na něj mohou číhat o Halloweenu. Stejně tak mu vysvětlila i veškeré možnosti, jak se před nimi chránit. On se jimi léta svědomitě řídil, v bezpečí domova za zamčenými dveřmi, aby tuto nebezpečnou noc přečkal. Vše se změní, když mu zavolají z nemocnice, že jeho babička umírá a milý Tim chtě nechtě vyráží na cestu za nebezpečím halloweenské noci.

Jack – Pat Carigan

Kdo by neznal povídačku o šejdíři Jackovi, obcházejícím světem se svou lucernou vyřezávanou z tuřínu. Odsouzený k bloudění po zemi až do skonání světa, neboť Nebe i Peklo jsou mu navždy zapovězeny. Pravda, je ještě jedna možnost, jak by se mohl své kletby zbavit. Někdo je ovšem pověřen úkolem dohlédnout na to, aby k tomu nikdy a žádných okolností nedošlo.

Ztraceni ve tmě – John Langan

Pátrání po zákulisí vzniku hororového filmu, který je opředený fantaskními domněnkami a legendami, si dal za svůj úkol jeden vysokoškolský profesor, který shodou okolností kdysi režisérku tohoto snímku na vysoké škole vyučoval. Navíc je právě desetileté výročí uvedení filmu. Některé dohledatelné historické události sloužící za inspiraci k filmu odkazují na nedaleký opuštěný důl, kde údajně došlo i k natočení původních materiálů. Ovšem, podle hesla Kdo se moc ptá, moc se dozví, ani sám tazatel dopředu netuší, co mu odpovědi na jeho otázky přinesou.

První Halloween na Měsíci – John R. Little

Ve vzdálené budoucnosti, v níž poslední hrstka lidstva přežívá na podzemní základně na Měsíci, dojde učitelka se svými žáky k přesvědčení, že by mohlo být velikým přínosem pro komunitu znovuoživení pradávného pozemského svátku Halloween a oslavu provést na měsíčním povrchu. Ovšem ani tato zdánlivě nevinná kratochvíle se neobejde bez skrytých nebezpečí.

 

Knižní hororová antologie Stíny Halloweenu od pro českého žánrového čtenáře poměrně známé editorské dvojice Ellen Darlow & Lisa Morton je doslova napěchovaná reprezentativními povídkami plně splňujícími předsevzatá kritéria kvality tohoto bohatého tématu. Po přečtení celé knihy je více než zřejmý záměr obou editorek, které při výběru příspěvků dbali především na jejich staromilsky tradiční vyznění. To se přispívajícím autorům podařilo na výbornou, a to i přesto, že jsou více než dvě třetiny příběhů situovány do současnosti.

Z tohoto důvodu by při četbě mohli jistou hořkost pociťovat čtenáři, kteří si spíš potrpí na krev a explicitní násilí než na pomalé utváření hutné atmosféry. Ovšem i ty si při četbě nakonec kniha přece jen získá. Paleta uvedených příběhů je natolik pestrá, že nenechá chladným opravdu nikoho. Až by se dala antologie Stíny Halloweenu s klidem označit za jednu z nejlepších knih na českém trhu za loňský rok.

Při hodnocení příběhů jsou nejlepšími povídkami vůbec ne nečekaně právě ty, při jejichž psaní autoři čerpali z nekonečné inspirace mytologií a legend národů, které tento veskrze moderní svátek světu daly. Jmenovitě se jedná o díla s názvy jako Vilín, Nos Galal Gaeaf, Temnou nocí, Království cukrových lebek a afrikánů a v neposlední řadě Neotáčej se. Ty svojí vypravěčskou hodnotou naprosto vyčnívají. Na druhou stranu se najdou i povídky, při jejichž četbě se čtenář královsky pobaví, kupříkladu Amber už víckrát nepozveme.

Za nadprůměrnou kvalitou knihy samozřejmě stojí i velmi dobře zvládnutá překladatelská práce. Největší díl této náročné práce heroicky odvedl Milan Žáček, kterému svou troškou přispěli Adéla Bartlová, Petr Kotrle, Richard Podaný a Roman Tilcer, čímž připravili českým milovníkům kvalitní hororové literatury tuto laskominu vhodnou nejenom na sychravé podzimní a dlouhé zimní večery, i když v těchto obdobích roku bude chutnat zaručeně nejlahodněji.

Poznámka šéfredaktora: Tato recenze to neměla lehké. Do redakčního šuplíku se dostala někdy v lednu a úspěšně zapadla. A tak ji vydáváme až… no, skoro před Haloweenem. Tímto se omlouvám Pavlovi i Carcose!

Ellen Darlow & Lisa Morton (editoři): Stíny Haloweenu

Vydala: Carcosa.2022

Edice: Halloweenská knihovna, svazek 3.

Překlad: Milan Žáček, Adéla Bartlová, Petr Kotrle, Richard Podaný a Roman Tilcer

Obálka: Dawid Boldys

Počet stran: 368

Vazba: pevná/vázaná bez přebalu

Cena: 459 Kč