JFK – průvodce pro začátečníky

Fantasy Planet - 8 hodin 12 min starý

Pro začátek si jako krátké představení série dovolíme nabídnout (pr)úvodní text Petra Čapka:

Jak to vlastně vzniklo?

Po sametové revoluci u nás nastal opravdový boom fantasy a sci-fi knih. Překládalo se ve velkém a i čeští autoři přikládali snaživě ruku k dílu. Právě v těchto letech byly u nás velmi populární sci-fi série Mark Stone, nebo Perry Rhodan. Kdo zapátrá jistě mezi jednotlivými díly těchto seriálů najde i dílka českých autorů.

A právě tady zakročili dva známí autoři Miroslav Žamboch a Jiří Walker Procházka, kteří si řekli, že zahraniční série jsou sice fajn, ale chtělo by to něco našeho. Talentovaných autorů máme přeci dost a natěšených čtenářů taky. A právě na motivy Marka Stona nebo Perryho Rhodana tak vznikla první česká původní sci-fi a fantasy série Agent JFK

Dva duchovní otce na jediné fotce

Kdo v tom vůbec hraje?

Jak asi název napovídá v této sérii půjde hlavně o Agenta JFK. JFK, celým jménem John Francis Kovář (ano je to Čech i když původ je trochu složitější)  je válečný veterán, bývalý člen speciálních jednotek rychlého nasazení a mezinárodní vojenské diplomatické jednotky podřízené nejvyššímu velení NATO. Svou vojenskou kariéru ukončil v hodnosti kapitána české armády a poté dostal nabídku stát se členem úderného týmu Agentury EF.

Aby v tom nebyl JFK sám obklopuje ho velké množství dalších agentů (Vincent Vega, Frank Boorman, Andrea Le Vilefort atd.) Tuhle bandu doplňuje také Johnova nadřízená Ljuba Bytewská a profesor von Wonder. A abychom nezapoměli bez pořádného záporáka by to nebylo přece ono. Tuhle roli tu zastává Xaverius Hawk (Bývalý člen Agentury, který se snaží ovládnout jednotlivé světy. Proč? To nikdo neví) zkráceně X-Hawk.

To asi tak ve zkratce s kým se budete setkávat

O co tady jde?

Ve chvíli kdy se JFK přidá k Equilibri Ferrarius, tj. Kováři rovnováhy vrhá se po hlavě do akcí nad kterými zůstává rozum stát, a které by mu s přehledem záviděl i agent jejího veličenstva James Bond (mimochodem s ním se taky setkáme).

Kováři rovnováhy mají za úkol udržet rovnováhu ve vesmíru a aby to nebylo tak jednoduché, přidejte si k tomu nekonečné množství paralelních světů, minulost i budoucnost. Z toho je jasné, že to nebude žádný med, obzvlášť když jim život znepříjemňuje X-Hawk.

Kam se všude podíváme?

Na místa známá i neznámá, do historických dějin, ale i do vzdálené budoucnosti. Jak jsem říkal představivost našich autorů nezná mezí a tak vysílají Johna na opravdu prapodivná místa. Představte si Šumavu trápenou kůrovcem, nic zvláštního řeknete si, jenže co když je ten kůrovec velký jako panelák, to je panečku jiná. To je jen jedna u umírněnějších ukázek co na čtenáře čeká.

Na opačný pól se řadí jeden z nejkontroverznějších dílů z pera Ondřeje Neffa, který vyšle JFK napříč minulostí až do doby kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Opět vcelku normální, ta pravá zábava ovšem začne když k Ježíšovi přidáte Jamese Bonda a motorovou pilu.

Míst a osobností se kterými se setkáme je opravdu hodně a tak dostáváme záruku, že si vybere opravdu každý. Vždyť ve které jiné sérii se setkáme s Ježíšem stejně snadno jako s elfy z Pána prstenů, nebo Čapkovi Mloky?

Jak si stojí u čtenářů?

V době svého vzniku byla série opravdu velmi oblíbená. Dnes, po více než třiceti dílech, se již takové pozornosti netěší. Ovšem i přesto má stále početnou fanouškovskou základnu, kterou najdeme například na jfk-fans.cz (tyto stránky bohužel zanikly a částečně je nahradila Facebooková skupina https://www.facebook.com/groups/31870214311/?fref=nf ) .

Přeci jen každá série, která má takový počet dílů má svá silná i slabá místa. A je pravda, že postupem času začala pomalu ztrácet dech. To ovšem nechtěl dopustit JWP, který se nebál radikálního řezu a v dvacátém sedmém dílu postavil vše vzhůru nohama a dal tak Kovářovi nový impuls, který zatím drží.

Rozhodně nečekejte od této série nějakou hlubokomyslnou literaturu. Je to brak, ovšem brak který se za to čím je vůbec nestydí a dokáže zpříjemnit cestu do práce pořádnou porcí akce, hlášek a osobitého humoru, který přináší každý z autorů.

SVŮJ SVĚT SI MUSÍME ZASLOUŽIT!

 

Momentka z besedy s autory na Světě knihy 2016

A my si dovolíme ještě malé doplnění:

Jak bylo psáno výše, nabízí série JFK svět otevřený různým autorům.

Na tvorbě série se mimo Miroslava Žambocha a Jiřího Walkera Procházky podíleli i další známí autoři české fantastické scény (byť někteří již možná trochu zapadali prachem):

Tomáš Němec, Petr Schink, Jan Hlávka, Ondřej Neff, Karolina Francová, Vlado Ríša, Vladimír Šlechta, Míla Linc, Tomáš Bartoš, Františka Vrbenská, Josef Pecinovský, Jaroslav A. Polák, Zbyněk Kučera Holub, Jan Kotouč, Julie Nováková, Václava Molcarová či “největší fandové série” Petr Totek a Libor Machala. (snad jsme na nikoho nezapomněli, pokud ano, omlouváme se, nebylo to úmyslné, jen je vás zkrátka moc).

V některých dílech byly navíc i povídky ze světa série.

Do série také patří dva povídkové sborníky: Svůj svět si musíme zasloužit a Soumrak světů. Kromě toho se sérii Agent JFK souvisí i série Agent X-Hawk, kde se podíváme do tábora nepřátel Kovářů rovnováhy.

V současnosti má série rovných 40 dílů.

 

Hrudní koše, třeste se! (recenze)

XB - 1 - 24. Únor 2020 - 21:15

Deskoherní vetřelci! Tedy skoro. Hra Nemesis totiž skutečně čerpá z filmového Vetřelce, nicméně nedisponuje potřebnou licencí, a tak vetřelčí potvory v názvu vystřídal kosmický koráb jménem Nemesis. Ovšem co se týče zpracování a herního zážitku, nezavdá si se slizkým emzákem opatřeným dvojitými čelistmi téměř v ničem. Poté, co vás počítač probudí z hibernace, zjistíte, že jeden člen posádky je mrtev a nějaké monstrum si to vzalo zkratkou skrz jeho hrudní koš. Ale co dál? Částečná amnézie z dlouhého spánku situaci rozhodně nepomáhá a navíc se vám zdá, že vaši „společníci“ na vás nějak divně pokukují. Nuže? Nabít pulsní pušky a potichu našlapovat! Ticho opuštěných kajut, uliček a šachet nemusí být tak bezpečné, jak se na první pohled zdá…

Nemesis je jedna z největších deskoherních událostí loňského roku. Vetřelce jsme už dlouho neměli možnost vidět takhle ve formě.

Česká literární série o agentu Johnu Francisi Kovářovi slaví patnáct let!

Fantasy Planet - 24. Únor 2020 - 13:18

Nedávno jsme tu měli soutěž o knihu Válka světů Miroslava Žambocha.

Tím odstartovala spolupráce Fantasy Planet s milovníky knih Mirka Žambocha a především velkými fandy série JFK – stránkou jfk-fans.cz, jejímiž  tvářeni jsou Petr Totek a Libor Machala.

A právě tito dva dobří muži nás upozornili na významné jubileum původní české série z hlav hned dvou duchovních otců a bez přehánění i legend české fantastiky: Miroslava Žambocha a Jiřího Walkera Procházky. K tomu nám přidali pár textů a další materiál, abychom toto významné jubileum mohli důstojně oslavit.

Co vás tedy čeká?

Jako první nabídneme článek představující obecně celou sérii.

Dále se těšte na rozhovory ve formě komiksových stripů, rozhovor přímo s agentem Johnem Francisem Kovářem.

Také vás čeká recenze na Žambochovu Válku světů a pokud se vše zadaří, tak i rozhovor se samotným Miroslavem Žambochem (a třeba i  JWP, kdo ví?).

A samozřejmě nebude chybět soutěž, a to pořádně vymazlená!

 

My v redakci přejeme celé sérii vše nejlepší a ať se i další dlouhé roky těší přízni čtenářů i přispívajících autorů! 

 

Soutěž o Plyšákokalypsu

Děti noci - 24. Únor 2020 - 12:30
Tento týden s námi můžete soutěžit o novinku z nakladatelství Carcosa, a sice román Plyšákokalypsa Carltona Mellicka III. Ukázku najdete zde. Pokud nám zašlete správné odpovědi na soutěžní otázky, kniha může být třeba právě vaše.   Anotace: Hračky vyhrály ve válce proti lidstvu, ale někteří lidé se s tím nechtějí smířit. Plyšáci, panenky, roboti, ale i malí plastoví vojáčci už měli plné zuby toho, že s nimi rozmazlené děti zacházely jako s pouhými věcmi. A i když nové „chytré“ generace hraček dokázaly myslet a cítit, neměly žádná práva, žádnou naději na smysluplný život. Nezbývalo jim než se vzbouřit a s lidskou rasou zatočit… Po konfliktu se poslední lidé stáhli do podzemních bunkrů. V jedné z těchto tajných enkláv přežívá i Julie, podstupující bolestivé operace a přerod v plyšovou pandu. Hračkám nemůže zapomenout, jak naložily s jejími rodiči. Pokud ví, dosud jsou zadržováni v jednom z vyhlazovacích táborů. Podaří se jí díky své transformaci dosáhnout vytčeného cíle a zachrání je? Vyzraje na všehoschopné hračky a jejich kruté plyšové velitele?   Soutěžní otázky: 1) Jaké další knihy Carltona Mellicka III. už v Carcose vyšly? 2) Jaký je originální název knihy Plyšákokalypsa?   Odpovědi na soutěžní otázky posílejte do 1. 3. 2020 na...

Zatracenci Martina Štefka – klasický western pouze na první pohled

Děti noci - 24. Únor 2020 - 7:30
Případnému čtenáři by se mohlo zdát, že Zatracenci jsou jen western. Myslí si to i sám autor Martin Štefko, který se o vzniku románu, od první myšlenky po finální podobu příběhu, rozepsal v doslovu. O své inspiraci „spaghetti westerny“, o fascinaci postavou pistolníka, proplétajícího se skoro všemi jeho knihami. V Zatracencích ostatně pistolníky všeho druhu a ražení nešetřil a děj zasadil přímo do prostředí Divokého západu. Děj se začíná pozvolna odvíjet za horkého letního dne na suchem vyprahlé farmě, kde mladý chlapec, v nepřítomnosti otce nahrazující jeho roli i povinnosti, právě zakopává tělo mrtvého psa. Přichází poutník o holi s páskou přes oči, druhou ruku zavěšenou v šátku, a žádá chlapce o ošetření zlomené ruky. Ten ho jen neochotně vezme do domu k matce, která právě připravuje oběd. Mimo jiné i pro jeho mladší sestřičku. Nejmladší dítě je ještě odkázáno na matčin prs. Po ošetření „neznámého slepce“ dojde následně k prudkému rozvíření děje dost brutálním zvratem a tempo příběhu nezpomalí až do samotného, střelným prachem a krví čpícího závěru. Každá další kapitola je vždy pojmenována po jedné z postav, která je představena, a „případný“ čtenář je vtahován stále hlouběji do napínavého příběhu. Samotnému autorovi (primárně fantastiky) možná unikl docela důležitý fakt. Do jinak čistě westernového děje...

Řeky Londýna: ponořte se s konstáblem Peterem Grantem do děje plného magie a tajemných přízraků ovládajících londýnskou společnost

Fantasymag.cz - 24. Únor 2020 - 0:01
Stojíte promrzlí s vaší kolegyní a hlídáte místo naprosto brutálního a nevysvětlitelného činu. Kolegyně se rozhodne dojít pro kávu, aby se pohybem i teplým nápojem trochu zahřála. Odsouhlasíte, že chcete taky jednu, a stojíte dál na místě, rozhlížíte se kolem sebe a snažíte se udržet pozornost. Když tu vás osloví duch a podá výpověď o celém […]

Vítr ve vrbách: nechte se okouzlit jednou z nejoblíbenějších anglických knih pro děti s nádhernými ilustracemi od autora Myší hlídky

Fantasymag.cz - 24. Únor 2020 - 0:00
Vítr ve vrbách je jedna z nejoblíbenějších dětských knížek v Anglii, který si srdce malých i velkých čtenářů získává už více než sto let. Kniha z pera Kennetha Grahama dnes platí za klasický příběh o zvířatech s lidskými charaktery, která svou milou, jemnou, skoro až naivní atmosférou „staré dobré Anglie“ dokáže chytit za srdce i […]

Anihilace: Ponořeni v krajině smrti…

Fantasy Planet - 23. Únor 2020 - 10:42

Celá Anihilace je ve své podstatě deníkem. Skupina čtyř vybraných a vycvičených, nebo možná lépe řečeno vyškolených, žen se vydává do neznámé oblasti nazvané jednoduše Oblast X. Žádná z hrdinek netuší, co je tam přesně čeká – zápisky z předchozích expedic se různí, a tak mají jen hrubou představu a pár záchytných bodů. Celou výpravu můžeme sledovat prostřednictvím zápisků jedné ze členek výpravy – bioložky.

Zápisky z pokraje šílenství

Jak je zmíněno, je hlavní hrdinka žena. Proto logicky padla volba pro zpracování „do uší“ na ženskou narátorku. Hlas Pavly Beretové se ukázal hned od počátku dobrou volbou. Dokáže dát vyprávění zdání poklidného plynutí, líčí krajinu, biotop; zkrátka všechno to, co hlavní hrdinka vnímá a zapisuje. Zároveň však dodává onen mrazivý podtón, tušení, že pod poklidným povrchem se ukrývá něco, co vás při první příležitosti kousne do zadnice.

Beretová má v některých polohách sametový hlas, který hladí do uší, v některých pak lehce zastřený přednes – a přesně tohle střídání dokáže vytáhnout potřebné pasáže v ději přesně tak, aby vám vyprávění drásalo nervy a vynikla ona proklamovaná atmosféra. Na té totiž celá Anihilace stojí a padá.

VanderMeer stvořil opravdu zvláštní knihu. Posluchači nic nevysvětluje; prostě ho „hodí“ přímo do víru dění a starej se. Informace mu dávkuje postupně a dělá to velmi umně. Právě proto, že se jedná o deník (tedy ryze subjektivní náhledy na situaci), je líčení plné nepřesností, polopravd, nevyřečených věcí, tajemství a domněnek. Hlavní hrdinka se těm, kteří budou její zápisky číst, snaží vnutit dojem své serióznosti, kompetentnosti – jenže v mnoha momentech tušíte v podtónu hysterii, zoufalství či jen čirou hrůzu.

Na to konto je třeba politovat, že Beretová nepracuje mnohem víc s emocemi. Dobře, stylizuje se do role čitatelky deníku, nikoliv hlavní hrdinky samotné, což je sice uspokojivé vysvětlení, ale zároveň je to rozdíl mezi dobrou audioknihou a audioknihou, ze které byste si sedli na zadek.

V moci neznáma

Anihilace je přesně tím typem příběhu, který rozdělí posluchače na dva tábory: jedni ho budou milovat a vynášet do nebes, druzí ho zavrhnou. Viděli jste filmovou Záhadu Blair Witch? Pokud ano, máte alespoň částečnou představu, o co se v knize jedná.

Autor prezentuje v podstatě komorní drama, protože po většinu děje je na scéně maximálně dvojice postav nebo mnohem častěji jen osamocená bioložka. Možná se divíte, proč pro hlavní postavu používám pouze označení bioložka – inu, v rámci expedice jsou jména nežádoucí, takže se ho posluchač za celou knihu nedozví.

Postupně se dostáváte pod slupku toho, co se děje; jedna věc totiž je, co hlavní hrdinka říká, a druhá to, co na základě toho zůstává NEVYŘČENO. Dozvídáte se více o tajemné Oblasti X, neprobáda(tel)né geografické anomálii, a také o tom, že celá expedice skrývá zhruba stejně otázek a tajemství jako sama Oblast X. Anihilace je dost upovídaná, neurovnaně skáče z jedné věci na druhou, takže je třeba se hodně soustředit a vstřebávat informace. Jenže: tahle kniha dává strašně moc otázek, ale jen málo odpovědí, což může být pro mnoho posluchačů zásadní problém.

Dozvíte se mnohé o minulosti a motivaci hlavní hrdinky, o tom, jak vypadá krajina okolo a jaká překvapení ukrývá… Zkrátka, dostanete strašně moc podnětů a informací, ale především vás autor dokonale oplétá strachem z neznámého a neviděného. Vše je obrovsky znepokojující, téměř od počátku visí ve vzduchu něco… něco nehmatatelného, nebezpečí; jen vůbec nebudete tušit jakou má formu a odkud by vlastně mělo přijít. Atmosféra je totiž naprosto nejsilnější zbraní; budete se neklidně ošívat, lámat si hlavu, prožívat vše s hlavní hrdinkou doslova na vlastní kůži.

A opět se musíme vrátit k tomu, že se jedná o deník, takže občas dostanete informace, které si protiřečí s předešlými, občas jen domněnky bez jakékoliv záruky, občas zkratkovité útržky „něčeho“ nebo útěky od dění v podobě zcela nesouvisejících témat. Na posluchači leží úkol odfiltrovat důležité a nedůležité věci a zkusit si nějak události poskládat.

V tomto úkolu se mu příliš pomoci nedostane, ale na druhou stranu právě tím je dán onen neopakovatelný pocit při poslechu. Pokud se po poslechu zamyslíte, nejspíš dojdete k několika možným intepretacím celého dění.

Nevýhodou audia oproti papírové knize je to, že se hůře vrací k některým replikám, což patrně část posluchačů bude muset v průběhu děje učinit (a možná hned několikrát).

Ve své hlavě

Možná je z předchozích odstavců zřejmé, že mnohem výraznější než samotná sci-fi složka prezentovaná nezmapovanou Oblastí X a jejími obyvateli je v Anihilaci psychologie. Vztahy mezi postavami jsou vyhrocené a naráží na zcela nečekané překážky. Vypjatá situace vše ještě umocňuje až k fyzickému násilí. A hlavní hrdinka sama o sobě je materiál, nad kterým by nejeden psychiatr slintlal blahem.

VanderMeer je slovní ekvilibrista – a když se přidá skvělá práce překladatele Petra Kotrleho, je „dílo dokonáno“. Právě proto je škoda, že narátorka Pavla Beretová nepřidala do interpretace víc emocí, některé vypjaté momenty by si to zasloužily.

Anihilace v audioformě rozhodně není špatná. O chybějících emocích jsme se zmiňovali, zbytku není co vytknout. Jde spíš o to, jak se posluchač popasuje s příběhem jako takovým, protože tady bude zřejmě největší kámen úrazu. Pokud přistoupíte na VanderMeerovu hru, pak dostanete fascinující příběh o zkáze jedné expedice, která se vám zavrtá hluboko do lebky a usídlí se tam na hodně dlouhou dobu. Pokud se smíříte s tím, že tahle kniha je o čiré fascinaci bez odpovědí (ty nabízí částečně až další dva díly trilogie), budete bez dechu sedět a hltat každé slovo.

Jeff VanderMeer: Anihilace (audiokniha)

Vydalo: Tympanum, 2018

Interpret: Pavla Beretová

Délka: 7 hodín a 27 minut

Formát: MP3 ke stažení / fyzický CD nosič s MP3

Cena: 289 Kč / 339 Kč

Fotosyntéza – desková hra

Schefikův blog - 23. Únor 2020 - 9:50

V loňském roce nám společnost Dino začala pomalu vystrkovat růžky a vedle tradiční dětské produkce představila i povedený a především pak hráčtější Dračí palác. A jak se zdá, v tomto trendu hodlá pokračovat i v novém roce. V lednu totiž na náš trh přinesla hned dva zajímavé tituly – Planetu a Fotosyntézu. A právě o [...]

The post Fotosyntéza – desková hra appeared first on Schefikův Blog.

Kategorie: Bloggeři

Sergej Lukjaněnko: KenoZoikum

Děti noci - 23. Únor 2020 - 8:30
Sergej Lukjaněnko se vrací do světa románu Kvazi a znovu směle míchá literární žánry, proplétá časové linie a překvapuje své čtenáře novými, nečekanými zvraty. ANOTACE: Od událostí z románu Kvazi uplynulo půl roku. Denis Simonov přijíždí do Petrohradu, hlavního města mrtvých, aby pomohl bývalému parťákovi Michailovi s vyšetřováním podivných, ničím nevyprovokovaných útoků kvazi na lidi. Křehká rovnováha, panující mezi živou a mrtvou částí lidstva, dostává trhliny a příměří, jehož se podařilo dosáhnout, je v ohrožení. Denis si uvědomuje, že musí viníka podivných událostí rychle najít. Tajemství, která během svého pátrání odhaluje, jsou však natolik temná, že ani veškeré jeho síly a schopnosti dost možná nebudou k vyřešení případu stačit…   INFO O KNIZE: Vydá: Triton/Argo, únor 2020 Překlad: Konstantin Šindelář Vazba: brožovaná Počet stran: 296 Cena: 298 Kč   UKÁZKA Z KNIHY: Kapitola první Cesta z Moskvy do Petrohradu Jídelní vůz byl prastarý – vyrobený ještě na konci dvacátého století. Na jeho stěně jsem si všiml zašlé duralové cedulky, na které stálo: „Tverská vagonka, září 1999“. Úplně mě to dojalo. V době, kdy byl tento vagon vyroben, jsem šel do školky. Lidé se chystali slavit příchod nového milénia, aniž by tušili, že to staré ve skutečnosti skončí až v roce...

Benjamin Percy – Green Arrow 05: Hrdina na cestách (Rebirth)

Schefikův blog - 22. Únor 2020 - 13:55

  ANOTACE: Říkají si Devátý kruh. Jde o zločineckou banku, která financuje války, teror a vraždění, to vše ve jménu vyšších zisků. Ukradli Oliveru Queenovi firmu a téměř zničili Seattle, aby ho pak přestavěli k obrazu svému jako Star City, město pod hvězdou. Teď si brousí zuby na zbytek Spojených států. Ale to si Ollie [...]

The post Benjamin Percy – Green Arrow 05: Hrdina na cestách (Rebirth) appeared first on Schefikův Blog.

Kategorie: Bloggeři

Na kraj světa: Mnoho povyku pro skoro nic

Fantasy Planet - 22. Únor 2020 - 12:06

Theo Addair je pseudonym českého spisovatele, kterého mnoho čtenářů zná díky knize Muffin a čaj – a pějí na ni ódy za poetický stal psaní, ale především za přiblížení myšlenek a potíží, jimiž mohou procházet zejména mladí lidé snažící se vyhranit svoji sexuální orientaci. Následoval druhý díl Koláčky a spiklenci a kniha i s autorem opět sbírali jeden superlativ za druhým, hlavně pro oduševnělý námět. Pomyslná knihovna s LGBT tématikou v hlavní roli není zase tak obsáhlá, jak si většina pokrokových čtenářů v dnešní době myslí, proto tyto dva nováčky přivítala nadšená vlna fanoušků. A nyní se chystá Theo Addair probourat do srdcí čtenářů prvním dílem cyklu Ve stínu oskeruše s podtitulem Na kraj světa.

Kiro žije ve světě, kde vládnou předsudky a pověst člověka je stejně důležitá jako v našem reálném světě. Kvůli pověsti syna čarodějnice (navíc se snědou pletí), je Kiro považován za vyvrhele společnosti, ale nástrahy života zvládá překonávat, a zároveň si udržuje práci zahradníka u Anastázie v Březovém vrchu. Lidé navíc uznávají a věří v průmyslový pokrok, tudíž se nějaké uctívání země vytrácí rychlostí světla; takže pokud byl celkový postoj vůči jedincům, kteří umí využít sil přírody, ne zrovna kladný, s rozvojem průmyslu se to ještě zhoršuje. Kiro má ovšem u Anastázie klid a je tam spokojený. Relativní idylka však končí s příchodem záhadné dívky Terezy a úkolem o záchraně světa.

Na kraj světa, první díl série Ve stínu oskeruše, se na rozdíl od Muffinu a Koláčků řadí do dobrodružné fantasy pro mladší čtenáře, kteří se nezaobírají vtíravými otázkami příliš do detailu. Ačkoli Theovi Addairovi musím přiznat jeho literární um v podobě lehce čtivých vět, je na knize znát, že ji psal začínající autor – zřejmé je to zejména co se týče vyrovnanosti celého děje.

Svět, do kterého autor zasadil hlavní postavy, připomíná ten náš o pár století dříve. Navíc oplývá několika dobrými nápady a je svým způsobem magický (jinak by to nebylo fantasy, že jo), ale působí poněkud nedotaženě a spousta věcí, které jsem osobně považovala za relativně důležité v rámci děje a pochopení postav, zůstávají nevysvětlené. První polovina knihy Na kraj světa je seznamovací a často se přeskakuje z přítomnosti do minulosti „před devíti lety“. To by mohlo některým čtenářům přijít otravné a zdlouhavé, protože krom tohoto skákání (které může ztěžovat orientaci) se nic moc neděje. Problém pak nastává ve chvíli, kdy se konečně objeví nějaké zpestření v podobě problému, ale postavy jej rychle vyřeší během dvou či tří odstavců a najednou je zase klídeček, pohodička a putuje se dál. Střídají se tak krátké akčnější části s těmi dlouhými, jež se sice hezky čtou, ale to je asi tak všechno. A autorovi dávám velké plus za různorodost jazyka při návštěvě postav různých krajů!

Osobně mi dělalo veliký problém si oblíbit postavy nebo se s nimi nějak ztotožnit, protože mi všechny tři přišly otravné. Ono když se dvě postavy (Darius a Anastázie) mezi sebou neustále dohadují a třetí (Kiro) je neustále usmiřuje, tak celá situace velmi rychle omrzí a nezachrání ji ani občasné konverzační vtipy. Navíc někdy bylo obtížné pochopit, proč se chovají tak, jak se chovají (vyskytlo se několik situací, kdy mi reakce přišly přehnané) a pár pasáží, které mě donutily protočit oči nad jejich „chytrostí“, k tomu.

Co se týká magie, není to žádný průlomový nápad, jelikož je založena na propojení se zemí (umět vysadit všechny možné rostliny a popohnat je v růstu). Co mě ale na druhou stranu překvapilo bylo magické propojení duší postav, ze kterých se tím pádem stala Rodina, Bratr a Sestra. Už jen pro to, že zde figuruje magie, se nejedná o klasickou pokrevní rodinu (zvlášť, když zde vzniká milostný trojúhelník), ale nijak blíže to vysvětleno není; tak třeba v dalších dílech?

Ono upřímně prohlásit, že by se mi kniha četla dobře, tady nejde. Nevím, jestli je to tím, že Na kraj světa je autorův debut ve fantasy žánru, třeba se ještě rozepisuje a snaží, aby nic nepůsobilo přeplácaně. Vážně netuším, ale je mi jasná jedna jediná věc – nejsem cílová skupina. Nechci drbat knihu jen proto, že mně osobně nesedla, četla jsem ji na etapy a měla chuť přeskakovat nebo ji nějakým způsobem urychlit a přiblížit se ke konci, protože byla zdlouhavá, přestože to žádná bichle není. Být tak o deset, dvanáct let mladší, asi bych si ji užila víc. Holt každý jsme nějaký. Kdybych knihu měla někomu doporučit, určitě by to bylo někomu, kdo z fantasy nemá moc načteno nebo zrovna začíná, protože bude jednodušší přehlédnout nedostatky, které by sečtělejší čtenáře mohly rozčilovat či zklamat.

Theo Addair: Na kraj světa (Ve stínu oskeruše I.)

Vydal: Laser, 2019

Obálka: Michal Březina

Počet stran: 344

Cena: 299 Kč

Christopher Paolini: Poutník, čarodějnice a červ

Děti noci - 22. Únor 2020 - 8:05
Pamatujete si ještě na tetralogii odehrávající se ve smyšleném světě jménem Alagasie, ve kterém mladičký Eragon omylem najde dračí vejce, a tak začne jeho neuvěřitelné dobrodružství? Je to už pár let, co vyšel poslední díl série Odkazu Dračích jezdců, ale její autor Christopher Paolini se připomíná novou knihou z dračího světa. Poutník, čarodějnice a červ je sbírka tří povídek odehrávající se v Alagaësii a velcí fanoušci ji jistě ocení… Nebo snad ne?     Christopher Paolini vždycky tvrdil, že by se do svého propracovaného světa plného draků, elfů, trpaslíků a dalších bytostí rád vrátil. V hlavě stále nosí příběhy, které se do originální série nevešly, a teď už prostě musely na papír. Pro autora může krátká sbírka povídek působit jako návrat domů, pro čtenáře je to ovšem horší. Jednotlivé povídky (s názvy Poutník, Čarodějnice, Červ) jsou krátké a působí téměř nedodělaně. Jeden příběh – ten o čarodějnici Angele – dokonce napsala Paoliniho sestra Angela Paolini, která se stala předlohou pro charakter postavy. Christopher Paolini v konečném doslovu a děkování přiznává, že vydání téhle knihy bylo rychlé. A je to znát. Málo propracované příběhy nezachraňuje ani to, že se v nich vyskytují některé známé postavy. Ty jsou totiž najednou naprosto ploché, přestože v průběhu čtyř knih prošly ohromným vývojem....

Michaela Merglová – Píseň oceli

Schefikův blog - 21. Únor 2020 - 11:04
  ANOTACE: Každý příběh někde začíná. Tenhle shodou okolností mezi stehny jedné vdané paničky a končí, no končí tam, kam se může dostat jen fantazie jedné z nejtalentovanějších autorek české fantastiky. Vyrazte na cestu, která tu dlouho nebyla, cestu, která vás dovede mezi démony, draky, bardy a drakobijce. A taky zase mezi nohy nějaké té [...]
Kategorie: Bloggeři

Cesta tam a zase zpátky k úspěšnému vydání české sci-fi na anglickém knižním trhu – díl 3. a závěrečný

Fantasymag.cz - 21. Únor 2020 - 8:42
V minulém díle jsme řešili jak jsem si našel překladatelku na převedení knihy do angličtiny a jak probíhal samotný proces překladu. Teď jsme ve fázi, kdy je kniha hotová. Máme před sebou 400 stránek našeho textu v angličtině. Finance na překlad jsem získal i pomocí crowdfundingu, takže jsem nebyl v mínusu. Už zbývá jen ten malý detail, nějak […]

Obsah XB-1 2/2020

XB - 1 - 21. Únor 2020 - 8:35
Pořádná porce fantastických příběhů, ať už zahraničních či domácích, publicistiky, filmových i knižních recenzí a mnoha dalších zajímavostí pouze na stránkách časopisu XB-1!

Carlton Mellick III.: Plyšákokalypsa

Děti noci - 21. Únor 2020 - 7:30
Nedávno skončila válka, kterou hračky rozpoutaly proti lidstvu. A hračky v ní zvítězily… Nakladatelství Carcosa vydalo další svazek z edice Club Bizarre: Plyšákokalypsu od Carltona Mellicka III. ANOTACE: Hračky vyhrály ve válce proti lidstvu, ale někteří lidé se s tím nechtějí smířit. Plyšáci, panenky, roboti, ale i malí plastoví vojáčci už měli plné zuby toho, že s nimi rozmazlené děti zacházely jako s pouhými věcmi. A i když nové „chytré“ generace hraček dokázaly myslet a cítit, neměly žádná práva, žádnou naději na smysluplný život. Nezbývalo jim než se vzbouřit a s lidskou rasou zatočit… Po konfliktu se poslední lidé stáhli do podzemních bunkrů. V jedné z těchto tajných enkláv přežívá i Julie, podstupující bolestivé operace a přerod v plyšovou pandu. Hračkám nemůže zapomenout, jak naložily s jejími rodiči. Pokud ví, dosud jsou zadržováni v jednom z vyhlazovacích táborů. Podaří se jí díky své transformaci dosáhnout vytčeného cíle a zachrání je? Vyzraje na všehoschopné hračky a jejich kruté plyšové velitele?   INFO O KNIZE: Vydala: Carcosa, únor 2020 Překlad: Milan Žáček Obálka: Ed Mironiuk Vazba: brožovaná Počet stran: 250 Cena: 249 Kč   UKÁZKA Z KNIHY: Kapitola první Doktor z Juliiny ruky sloupl poslední vrstvu lidské kůže a nahradil ji pásem hebkého...

Jiří Franta – Singl

Schefikův blog - 20. Únor 2020 - 12:36
  ANOTACE: Existenciální komiksové album nás zavádí do světa pražského třicátníka, který zrovna přišel o dlouhodobou přítelkyni. Co to znamená být singl v době, kdy všichni kolem zakládají rodiny? Je to štěstí, nebo prokletí? Co dělat? Vzpomínat na minulost, hledat sám sebe, snažit se redefinovat svou existenci? Mnoho otázek, málo odpovědí. Singl si svobodu nevybral, [...]
Kategorie: Bloggeři

Dark Crystal: Age of Resistance – loutková dark fantasy, která se stala nejvíce stěžejní událostí žánru fantasy ve filmu od dob Pána prstenů

Fantasymag.cz - 20. Únor 2020 - 8:50
Po zhruba pětatřiceti letech se tvůrci seriálu pokusili rozkošatět svět, do kterého původní film jenom nakouknul, a přiblížit události, které předcházely porážce Skeksiů Gelflingy, jak pravilo staré proroctví. K tomu, aby se tvůrcům seriálu podařilo co nejlépe navázat a zachovat atmosféru filmu, se snažili dát dohromady tým, který byl pokud možno i u tehdejšího natáčení. […]

Zahrada 4 – Velmistr

Fantasy Planet - 20. Únor 2020 - 8:16

Zahrada sa stala pojmom. Je to jedna z kvalitne napísaných kníh našej (českej) scény. Opantala nás koreňmi prerastajúcimi až do hĺbky našich čitateľských myslí a sŕdc. Ľahnite si, zavrite oči, a nechajte sa unášať snami do tajných zákutí Lesa, v ktorom sa neodpúšťa najmenšia chybička. Navzdory všetkému sa tam môžete cítiť voľní, ako nikde inde.

Nechajme všetkému voľný priechod

Po nešťastnej svadobnej noci Mara nájde útočisko u speváčky Karin. Dohodne nezamestnanej priateľke voľné miesto asistentky u Toma a Nikolaja. Odvtedy sa Marina existencia začne otáčať okolo svojej osi a naberie smer, ktorý nepredpokladala ona, ani nikto iný. Vpustiť si Karin do bezprostrednej blízkosti  nebolo dobré rozhodnutie. Mara ho bude musieť čoskoro prehodnotiť.

Karin a Kolja sa nikdy nemali stretnúť. Nikolaj nečakane opustí svoju vieru napriek tomu, že pre neho bola vždy dôležitou opornou barličkou. Zrazu sa vrhá do života sťa šialenec a robí jeden bláznivý krok za druhým. Sú to Nikolove rozhodnutia, či im napomohla mágia? Kým na všetko Mara príde a rozlúskne to, ubehne veľa času, pretečú litre sĺz a všetci prebdejú nejednu noc.

Nový Karolínin lovec pritiahol k mestu a Lesu pohľad najvyššieho predstaviteľa Komendy. Veľmajster je už nejaký čas v meste a sonduje, zoznamuje sa, zisťuje, overuje… Jediný, kto Veľmajstrovu prítomnosť cíti, je Michal. No zmysly a schopnosti má už veľmi oslabené dlhým pobytom na zemi. Totožnosť Veľmajstra nedokáže odhaliť dlhú dobu, čo jemu nahráva do karát. Získal si dôveru a náklonnosť Michalovej skupinky, dozvedel sa aj to, čo mu malo zostať utajené. Zaujíma sa hlavne o Annu a skrývané prekvapenie. Neváha ju dokonca ohroziť, čo neskôr sám ľutuje, no čo sa stalo, neodstane sa. Annino tajomstvo je veľkolepé a ešte riadne zamieša karty. Prejde veľa času, kým naši hrdinovia zistia Veľmajstrovu identitu. Je spojený s históriou Johanovho rodu. Spôsobili mu mnoho utrpenia, no je to dostatočným dôvodom, aby tak urputne prenasledoval rod Hajdukových?

Annino spolužitie s Johanom sa ustálilo v zabehnutých koľajách a obaja sú šťastní a spokojní. No ani Johan netuší o tom, čo sa s Annou deje a čo ho čoskoro čaká. Sú spolu už dlhší čas, takže by nebolo od veci porozmýšľať aj nad sobášom. No to, čo sa deje v manželstve Mary a Koľju, nemožno nazvať inšpirujúcim. Johan sa začína vinou Veľmajstrovej prítomnosti meniť. Silná nenávisť a pocit nadradenosti sa v ňom postupne prebúdzajú.

Tomáš to už s nežným pohlavím vzdáva. No Julie mu vtrhne do života so silou uragánu. Nepýta sa, nepočúva. V tom je s Tomášom rovnaká. Obaja dúfajú v city niekoho, kto o nich nestojí. Julie časom príde na to, čo má robiť. Je to silná a životaschopná dievčina a naučí sa vysporiadať so životom a trpkými sklamaniami. Aj Juliin osud je spojený s Veľmajstrovým, no celkom inak, než zvyšku rodiny. Prinesie to Julke šťastie, či len nové trápenia?

Novým spojencom je Nina. Vyštudovaná psychiatrička dlho odmieta uveriť v niečo iné, ako v strohú vedu. Osamelá, zatrpknutá, realistická žena, no napriek odlišnému mysleniu dokáže snívať.  Dostať sa do tajomného Lesa nemá najmenší problém. Zasiahne do udalostí, a akú zohrá úlohu? Aké sú Ninine schopnosti?

Hoci sa zdá, že sa Karolína stiahla, opak je pravdou. Pomaly si pripravuje pôdu a preniká do myslí ľudí okolo seba, a čo je oveľa horšie, aj do Lesa. Karolíniným nástrojom sa stáva malá Klárka, ktorá svojim zmrzačením mnohých desí. Podoba dieťaťa je nič oproti tomu, čo si z nej spravila Karolína…

Aká je v skutočnosti situácia vážna zistia po záhadnou zmiznutí Mary. Nedokážu ju nájsť, keď sa objaví, nevedia jej pomôcť. Michal povolá sily, ktoré budú stáť viac, akoby chcel. Následky sú nedozierne. Čo to spôsobí v manželstve Mary a Nikolaja? Rozseknú konečne nepriazeň osudu, ktorá ich neustále stíha? Jediná možnosť eliminovať hroziace nebezpečenstvo od Karolíny a jej adoptívnej dcéry, je spojiť sily s Komendou. No všetci sa s tým vyrovnať nedokážu…

Mysteriózny boj o záchranu

Štvrtá časť sa nesie v znamení blížiaceho sa krachu jedného vzťahu a ohrozenia všetkého, čo Michal stáročia chránil. Stále nič nejde ľahko. No život už je taký, preplnený nedorozumeniami a chybami. Mnohé dôležité detaily zostávajú nepovšimnuté, čo neskôr spôsobí ťažkosti. Niektoré veci vyzerajú iné, aké v skutočnosti sú a niektoré postavy sa po hlave vrhajú do nebezpečných dobrodružstiev. Zahrada nie je rozprávka, tu zlo nebýva zakaždým potrestané.

…Takhle to prostě chodí, marnotraní synové, hýřilové a lenoši jsou zahrnováni láskou svéta, přízní nebes i požehnáním všeho druhu, zatímco ti, kteří tvrdě pracují, jsou za svou námahu odměneni maximálně vědomím dobře vykonané práce. Ale když podobný darmošlap řekne

„lutuji“ člověku, kterému jeho předkové totálně rozvrátili život, to abychom málem uspořádali karneval. Odpušténí je přece v takovém případě naprostou samozřejmostí a pak už následuje jen neutuchající jásot nad tím skvělým napraveným hochem…  Str. 274

Zaujme najmä postava Veľmajstra. Je spätý s rodinou Hajdukových tragickým spôsobom. Dá sa však aj v zápornom hrdinovi objaviť niečo krásne a ľudské? Človek sa zlým nerodí, ale stáva pod vplyvom okolností. A presne táto vnútorná rozmanitosť postáv, škála rysov, citov aj osobných tragédií, robí zo Zahrady čítanie, ktoré je nie len zábavné. Núti vás premýšľať o okolnostiach svojich vlastných, aj ľudí naokolo. Práve okolnosti ovplyvnia  Nikolajovo konanie a myslenie natoľko, že všetko, čo mu bolo sväté, ustúpi bokom. Je otázne, či sa spamätá a zachráni to, čo mu bolo najdrahšie. Zdá sa, že Veľmajster je záporák, lenže keď spoznáte jeho minulosť, zaváhate. Každá akcia vyvoláva reakciu… hovorí tretí Newtonov zákon. A evidentne aj život je iba fyzika. Čo však urobí s hrdinami románu Zahrada? Dokážu si odpustiť? Už dlho sa niektorým z nich sníva o tajomnej hostine, z ktorej im behá mráz po chrbtoch. Možno práve pri hodovnom stole sa vyriešia posledné konflikty a odhalia najskrytejšie tajomstvá. To sa dozvieme až v poslednej, piatej časti, nazvanej Hostina.

 

Stránky

Přihlásit se k odběru sarden.cz agregátor