MANGA: Bungó Stray Dogs – Toulaví literáti 1
Článek od: Jana K. - 26.03.2025
Nakladatelství Crew přináší českým čtenářům další zajímavý manga titul – Bungó Stray Dogs: Toulaví literáti. Tato populární série, oblíbená pro svůj jedinečný mix akce, humoru a literárních odkazů, vychází v Japonsku už od roku 2012 a aktuálně má na kontě 25 svazků. A konečně dorazila i k nám! Scénář má na svědomí Kafka Asagiri, zatímco kresbu obstaral Sango Harukawa, jehož styl dodává textu jedinečnou atmosféru – drsnou, ale zároveň elegantní. Popularitu mangy potvrzuje i anime adaptace a několik light novel, takže je jasné, že tu máme něco, co stojí za pozornost.
Mladík, tygr a detektiv, který se (ne)chce zabít
Hlavním hrdinou je Acuši Nakadžima, kluk, kterého vyhodili ze sirotčince a nyní se potuluje po ulicích hladový a bez cíle. Když už to vypadá, že omdlí vyčerpáním, narazí na topícího se muže. Zachrání ho… a ukáže se, že dotyčný se vlastně topit chtěl. Nebo ještě jinak – chtěl, ale nevyšlo to.
Tím mužem je Osamu Dazai – člen Zvláštní detektivní kanceláře, skupiny, která řeší nadpřirozené případy. Právě teď pátrají po záhadném "lidožravém tygrovi", což je pro Acušiho dost nepříjemná zpráva. Zmíněná šelma se kolem něj totiž objevuje podezřele často. Dazai rychle dojde k závěru, že Acuši s ní má společného víc, než by si přál, a mladík se tak zničehonic ocitá přímo uprostřed dění – mezi detektivy, nadpřirozenými schopnostmi a zločinci, kteří by si na něm nejradši smlsli.
Detektivka, nebo zábavná akční jízda?
Z anotace by se mohlo zdát, že nás čeká klasická detektivka plná logických dedukcí a složitých případů. Omyl! Bungó Stray Dogs jsou především akčním příběhem s prvky mysteriózního thrilleru, kde jde víc o souboje než o řešení složitých případů.
Děj se rozjíždí svižně, nezdržuje se dlouhými vysvětlováními a okamžitě vrhá čtenáře do víru událostí. Na jednu stranu je to skvělé – nuda rozhodně nehrozí. Na tu druhou, pokud jste očekávali propracovanější detektivní zápletky, můžete být lehce zklamaní. Hlavní tahoun první části totiž není pátrání, ale akce, představování aktérů a jejich schopností. A že těch aktérů je na začátek poměrně dost – může být zpočátku poněkud matoucí, než si je všechny zařadíte.
Přestože Bungó Stray Dogs obsahuje temnější prvky, rozhodně se nebere příliš vážně a humor tu hraje důležitou roli. Velkou zásluhu na tom mají samotné charaktery, které jsou často excentrické, sarkastické nebo jednoduše absurdní. Nejvýraznějším zdrojem komiky je bezpochyby již zmíněný Osamu Dazai, jehož posedlost sebevraždou, ironické poznámky a um zničit každý vážný moment jedinou větou dělají z jeho scén komediální zlato. Úsměvná je taky dynamika mezi jednotlivými členy Zvláštní detektivní kanceláře – neustálé slovní přestřelky mezi Dazaiem a Kunikidou, Acušiho zmatené reakce na všechno, co se kolem něj děje… prostě ideální mix akce a zábavy.
Slavní spisovatelé jako superhrdinové? Proč ne!
Jedním z nejzajímavějších prvků Bungó Stray Dogs je inspirace slavnými literárními osobnostmi Japonska. Hrdinové i padouši nesou jména slavných spisovatelů a jejich nadání často odkazují na reálná díla či charaktery.
- Osamu Dazai – Charismatický manipulátor s morbidním smyslem pro sarkasmus a obsesí spáchat dvojitou sebevraždu (ideálně s nějakou krásnou slečnou). Dazaiova schopnost „Lidské selhání“ ruší všechny ostatní nadpřirozené schopnosti, což z něj dělá klíčového hráče v každém souboji. Skutečný Osamu Dazai, vlastním jménem Súdži Cušima (1909 – 1948), byl známý svými depresivními díly a opakovanými pokusy o sebevraždu – nakonec i jedním úspěšným – což manga zpracovává s nečekanou dávkou černého humoru. V českém překladu mu vyšlo hned několik děl, například Odepsaný nebo Zapadající slunce.
- Acuši Nakadžima – Hlavní hrdina, který se musí vyrovnat nejen se svou minulostí, ale také s faktem, že jeho tělo skrývá něco velmi nebezpečného. Acušiho schopnost „Šelma měsíčního světla“ se ukazuje jako klíčová pro celý příběh. Jméno odkazuje na skutečného spisovatele Nakadžimu Acušiho (1909-1942), jehož díla často obsahovala motivy osamění a vnitřního boje – což se dokonale odráží i v jeho mangové verzi.
- Doppo Kunikida – Pragmatik a perfekcionista, který si vše zapisuje do svého zápisníku, protože jeho schopnost „Básník“ mu umožňuje oživit jakýkoliv objekt, jenž tam napíše. Ve skutečnosti byl Kunikida (1871-1908) mimo jiné idealistický spisovatel zasazující se o morální čistotu – což je vtipně reflektováno v jeho neustálém podráždění z Dazaie. Kunikidovu tvorbu můžete najít například ve sbírce próz japonských spisovatelů 20. století Vrátka z bambusu.
Postav je tu samozřejmě mnohem víc a každá přináší něco jedinečného. Není divu, že první svazek může působit trochu přeplněně, ale postupně se s nimi čtenář sžije.
Kresba – detailní a stylová
Po vizuální stránce je manga naprosto skvělá. Sango Harukawa odvádí fantastickou práci – kresba je ostrá, dynamická a dokonale odpovídá atmosféře příběhu. Postavy mají výrazné rysy, což pomáhá odlišit jejich osobnosti, a soubojové scény jsou plné pohybu a napětí.
Zvlášť působivá je pak práce s detaily – ať už jde o městské scenérie Jokohamy, design hrdinů nebo expresivní mimiku. Manga si také pohrává s kontrasty mezi temnými, dramatickými momenty a komediálními vložkami, což jí dodává skvělý rytmus.
Shrnutí: Stojí to za to?
Bungó Stray Dogs je skvělá volba pro fanoušky akčních komiksů, kteří mají rádi zajímavé charaktery, chytré dialogy a špetku literárních odkazů. I když detektivní prvky hrají spíš vedlejší roli, souboje a vztahy mezi hrdiny to bohatě vynahrazují.
Hledáte něco napínavého, vtipného a zároveň chytrého? Jděte do toho. A pokud jste milovníky japonské literatury, možná si i rozšíříte obzory – protože po přečtení budete mít nutkání vygooglit si, kdo byl nejen Osamu Dazai či Acuši Nakadžima, ale i obávaný záporák Akutagawa.
Toulaví literáti 1
Kafka Asagiri, Sango Harukawa
Série: Bungó Stray Dogs
Vydavatelství: Crew
Žánr: manga
Počet stran: 204
Doporučená cena: 249 Kč
- 642x přečteno
Přidat komentář