LITERATURA: Bleskovky 46

Článek od: Jan Pechanec - 20.06.2010

Ozvěny Světa knihy v regionech. Nejen Prahu, ale i další města republiky potkal v květnu "polský literární výsadek". V Brně jste se mohli 12. 5. setkat s Andrzejem Sapkowským (na Filosofické fakultě MU) a v ponděli 17. května i s Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckým. Do Ostravy zavítali ve čtvrtek 13. 5. Agnieszka Drotkiewicz a Sylwia Chutnik a v Olomouci se 17. května představila Olga Tokarczuk. 12. 5. - 17.00 - Andrzej Sapkowski - Filosofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Arna Nováka 1, budova D, posluchárna D21 (ve spolupráci s brněnskou polonistikou a v rámci festivalu Babylonfest)...

Narozeninová soutěž Fantasy Planet o 10 cen
Fantasy Planet v květnu oslavila 10. narozeniny (stejně jako Sarden) a pro své čtenáře si připravila dárek v podobě velké narozeninové soutěže o deset cen. Na čtenáře čekalo deset otázek, každou z nich vám položil jeden z našich redaktorů. Ale pozor, tentokrát nešlo o googlení, pátrání v knížkách a vyptávání se chytrých kamarádů, ale o vaše tipy. Troufli jste si odhadnout, kolik měří kočka Borise Hokra Mikeška, kolik loupáků je k snídani schopný spořádat Jan Červenka či kolik dioptrií má šéfredaktorka Pavla Lžičařová na pravém oku? Jestli ano, měli jste šanci získat komiksy Transmetropolitan 2, Smečka z Bagdádu, román Přes tvář světa, sbírku Čas žít, čas zabíjet, antologii Žoldnéři fantasie a další ceny. A jak to dopadlo se dozvíte zde. (Pavla Lžíčařová)

Anketa Zlatá kniha 2010
Když se čtenáře zeptáte co pro něj znamená kniha, literatura nebo spisovatelé, dokáže Vám snadno odpovědět, zvláště, je-li to čtenář náruživý.
Pak mu ale položíte otázku, která kniha je jeho nejoblíbenější. A na to už se hledá odpověď velmi špatně. Každý má jiné preference, jiný oblíbený žánr, čte knihy od různých autorů. Proto otázka, která kniha je ta nejlepší, nejoblíbenější uvede člověka k zamyšlení a nebude schopen objektivně odpovědět. Nejde nám o jeho osobní názor, o knihu kterou má nejraději on, ale chceme se dozvědět, která kniha je nejlepší obecně podle většiny čtenářů.
„Jaká je nejoblíbenější kniha Čechů? Zjistěme to společně!” (Druhé kolo běží do 15. července)

Životopis Stephenie Meyerové je skoro jako pohádka o tom, jak se ze snu stal knižní bestseller následovaný sérií neméně populárních filmů. Sága Stmívání strhla a pohltila miliony čtenářů na celém světě! Chcete vědět, jaké peripetie potkaly Stephenie Meyerovou, když psala první řádky o lásce mladé dívky a nádherného upíra? Jaké měla dětství? A jak vypadá městečko Forks, kde se celý příběh odehrává? Pak komiks, který držíte v rukou, je pro vás to pravé! A navíc vaším průvodcem bude – pěkně stylově – krvelačný upír. 17. května 2010 vydalo tento komiksový životopis nakladatelství CooBoo.

Alena Prokopová se na Neviditelném psu kriticky zaměřila na Scottova Hooda: "Filmů o legendárním anglickém zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával, byla natočená už pěkná řada. Ridley Scott k nim však přičinil vlastní poznámku, která znamenitě zapadá do kontextu jeho předchozí tvorby. Pokud budeme chápat Dobrý ročník (2006) "jen" jako okouzlující divertimento, natočil navíc dvaasedmdesátiletý režisérský klasik pocitově nejcelistvější dílo od svého válečného dramatu Černý jestřáb sestřelen (2001) - a to i navzdory skutečnosti, že otec režisérských sestřihů do kin po Království nebeském nabízí další zjevně "necelistvé" dílo..."

Temná, akcí nabitá fantasy, vás zavede do města jménem Cenarie. Do města ponurého a nebezpečného, plného odporných slumů a obývaného těmi nejvýkonnějšími nájemnými vrahy, kteří se kdy procházeli na stránkách knih.
Azoth je kluk bez rodiny, bez jakékoli budoucnosti. Má jedinou šanci změnit svůj osud – stát se nájemným vrahem. A nejlépe učedníkem skutečného mistra, Durzo Blinta, muže bez svědomí, který vraždu pokládá za umění. Z Azotha se tak stává Kylar Stern, který proniká do umění vraždy i do tajemství magie. Minulost se mu ale přesto připomene a postupem času se vrací jako bumerang…

Takto nás Fantom Print láká na knihu Brenta Weekse Cesta Stínů, která na obálce navnadí heslem: "Dokonalý vrah nemá přátele - pouze oběti..." Kniha vyjde na sklonku tohoto týdne v překladu Jakuba Maříka a otevře jako první část cyklus Noční anděl.

Tradiční akce Ručníkový den proběhla opět 25. května s podtitulem Pocta Douglasi Adamsovi (1952 - 2001). Co mám dělat? Po celý den s sebou viditelně nosit ručník na důkaz svého stopařství. Kdy to mám dělat? 25. května 2010. Kde to mám dělat? Všude. ... a dál?
Pražský sraz - Letošní sraz na Ručníkový den se v Praze konal 25. 5. 2010 opět na zahrádce na Letné (mapa). Akce začala v 17:00, od 18:00 proběhla recitace Vogonské poezie, k níž jsou srdečně vyzváni jak dřívější recitátoři, tak noví zájemci, kteří se mohou o detaily přihlásit v klubu Ručníkový den na Lopuchu.
Brněnský sraz - Sraz byl velmi tradičně v zahradní restauraci Plzeňský dvůr, stůl číslo 42, od 17 hodin.

31. května vydalo nakl. Triton nejnovější Žambochův román Čas žít, čas zabíjet. Z ukázky se těšte níže: „A to s takovým množstvím zlata chodíte jen tak? Sám? Neozbrojen?“ Craig vyskočil ze židle. Koharov jeho vzrušení rozuměl, velitel žoldnéřů měl problém uvěřit vlastním uším. „A proč bych měl chodit ozbrojen? Přišel jsem dojednat obchod, ne válčit. Rozumní lidé se vždy dohodnou.“ ... Téměř se ani nepohnul, žoldák však najednou letěl vzad proti zdi, jako by ho nakopl kůň. Křupnutí týlní kosti slyšel Koharov stejně zřetelně jako ostatní. Druhý muž, který dostal rozkaz k likvidaci, už byl také v pohybu. ... Než žoldák dopadl zkroucený na zem, držel ho cizinec za hlavu. Okamžik zkamenělý v běhu času, Koharov viděl, jak se neznámý na okamžik vpíjí do očí velitele. Pak následoval zdánlivě lehký až nenucený pohyb rukou, tentokrát to odnesla páteř. „Amok z horka, to se občas stává,“ ... (více)

"Pokud Vám není lhostejný osud naší země, nezapomeňte jít 28. a 29. května 2010 k volbám! Pro Vás, kdo se voleb zúčastníte, jsme pripravili týdenní speciální slevu 40 % na vsechny tituly Comics Centra. Sleva platí od pondelí 24. 5. do pátku 28. 5. 2010 v kamenném obchodě (Jana Masaryka 29, Praha 2, 9-17 hod.) a také v nasem e-shopu (www.comicscentrum.cz/internetovy-obchod.html). Touto akcí chceme vyburcovat čtenáře Comics Centra a podpořit volební účast. Nikomu z nás rozhodně není osud naší země lhostejný.", vysvětloval a podněcoval Václav Dort, šéfredaktor Comics Centra.

Na internetové stránce magazínu LOCUS se objevil článek o českém spisovateli Michalu Ajvazovi a jeho knihách! A nenapsal ho nikdo menší, než John Clute. Nemá někdo chuť přeložit ten článek (kvalifikovaně) do češtiny a uveřejnit třeba na Sardenu? (Marek Küchler) Čtěte více...

Na osobních stránkách autorky Karoliny Francové se objevil zajímavý rozhovor. Proč je zajímavý vám napoví název textu: "Rozhovor s Karolinou Francovou, který jste si udělali sami". Vřele doporučujeme k přečtení...

V úterý 15. června 2010 od 17 hodin proběhl v baru Krakatit (Jungmanova 14, Praha 1) křest šedesátého osmého Marka Stona: Absolutní spravedlnost. Roli kmotra slíbil Jirka W. Procházka, kulturní vložku programu zajistil "Dětský chlapecký chrámový sbor Mikuláše Dačického z Heslova ze svaté Barbory v Kutné Hoře". Pokud chcete společně se mnou oslavit křtiny tohoto nezdárného dítka, jste srdečně zváni :-) Váš Míla Linc

Dennis Hopper ve svém životě ztvárnil řadu rolí. Nám ale nejvíc ulpěl v paměti jako Frank Booth v Modrém sametu Davida Lynche. O to víc je nám smutno, že vám musíme oznámit, že tento bezesporu legendární herec zemřel 29. května 2010. Prosíme tedy všechny naše čtenáře, aby mu vzdali úctu jednou minutu ticha.

Špatnou zprávou pro všechny fanoušky je, že režisér Hobita, G. del Toro, oznámil svůj odchod od projektu... O tom, kdo na jeho místo usedne, vás budeme informovat, můžeme jen doufat v nějaké jméno, které změní špatnou zprávu v minimálně přijatelnou. (kfilmu.net)

Zpráva z magazínu Locus: 10. května zemřel malíř a ilustrátor Frank Frazetta, mezi SF výtvarníky jeden z nejznámějších. (Marek Küchler)

Červnová Pevnost překvapila skládačkou Lega. Jaké bylo ji skládat se můžete podívat zde.

Přidat komentář