Film: Kráska a zvíře

Článek od: Klára Holubovská - 15.03.2017

Dvacet šest let po animované verzi, která sklidila obrovský úspěch, přichází hrané zpracování, které budete chtít vidět víckrát než jen jednou.

Příběh Krásky a zvířete není třeba zdlouhavě představovat. Děj vypráví o Belle (Emma Watson), která je chytrá, sečtělá a touží po dobrodružství. Toho se jí dostane, když se nechá uvěznit místo svého otce. Jejím věznitelem není nikdo jiný než Zvíře (Dan Stevens) – princ prokletý za svou aroganci. Aby kouzlo zlomil, musí milovat a být milován.

Režie se ujal Bill Condon a ve spolupráci s Evanem Spiliotopoulosem a Stephenem Chboskym vytvořil kouzelný a strhující muzikálový film, který děti pobaví a dospělé vrátí do dětství. Tvůrci do scénáře zahrnuli francouzská slovíčka s takovým umem, že vám to ve spojení s angličtinou přijde zcela přirozené. Těžko říct, jak se s tím popasovala česká produkce v dabingu.

Hereckému obsazení nelze nic vytknout. Emma Watson (Harry Potter, Noe) je krásná a pohybově i hlasově nadaná herečka, jež ve filmu září jako jasná hvězda a její Bella si okamžitě získá vaše srdce. Dan Stevens (Panství Downton) zahrál Zvíře i sobeckého prince velmi přesvědčivě, což se ostatně dá říct i o zbytku osazenstva. Ať už se jedná o Luka Evanse (Dracula: Neznámá legenda) v roli prchlivého Gastona, či Kevina Klinea ztvárňujícího otce Belly nebo Joshe Gada, který si zahrál Gastonova poskoka LeFoua. Tu samou chválu si zaslouží herci, kteří svou roli hlavně dabovali. Samozřejmostí jsou jména jako Ian McKellen (X-Men, Pán Prstenů), Ewan McGregor (Hvězdné války, Moulin Rouge) a Emma Thompson (Láska Nebeská), ale uznání si zaslouží i nováček Nathan Mack. Ten daboval Chipa proměněného v roztomilý čajový šálek.

Na Krásce a zvířeti se vyřádili i trikaři, díky jejichž práci nepoznáte, že je Zvíře plně počítačovou postavou, ale naopak vypadá jako člověk v kostýmu. Stejně tak svícen, hodiny a konvička působí autenticky. Písničky obsažené ve filmu dokreslují charaktery postav a scény v nejextravagantnější písni Be my Guest jsou tak barevné, že to buď bude pastva pro vaše oči, nebo vám to způsobí bolehlav.

I když celou dobu víte, jak příběh skončí, pro nudu nezbývá prostor. Kráska a zvíře je romantický, dobrodružný a zábavný film a nese v sobě poselství nejen o tom, že vnější krása není všechno, ale že i láska si vždycky najde cestu.

Kráska a zvíře

Režie: Bill Condon

Scénář:  Stephen Chbosky, Evan Spiliotopoulos

Hrají:  Emma Watson, Dan Stevens, Luke Evans, Josh Gad, Emma Thompson, Ewan McGregor, Kevin Kline, Gugu Mbatha-Raw, Ian McKellen, Stanley Tucci, Audra McDonald, Nathan Mack,

Stopáž: 130 minut

V českých kinech od 16.3. 2017 (distribuce Falcon)

 

Přidat komentář