SOBOTNÍ FILMOVÁ SRDCOVKA

Článek od: Redakce - 22.04.2023

Skoro na den před rokem nám Honza Křeček napsal o své srdcovce - Interstate 60. Dnes na ni máme další doporučení, tentokrát chytla za srdce Tomáše Martona.

Mám rád filmy rozličných žánrů. Horory, sci-fi, fantasy, thrillery, komedie, ale třeba i pohádky. No a super je, že tohle všechno je i v mém asi nejoblíbenějším filmu vůbec – Interstate 60. Dobře, tak horor tady asi nenajdete, ale v každém případě jde o velmi nevšední snímek kombinující všechny možné žánry a sám o sobě je velmi originální.
Znáte scénáristu Boba Galea? Ne? Je to chlápek, co napsal scénář k trilogii Návrat do budoucnosti. A parta okolo této legendární trilogie se sešla i u natáčení Interstate 60. Gale se kromě scénáře ujal i režie. Do hlavních rolí filmu z roku 2002 obsadil hezouna Jamese Mardsena (např. série X-men), Garyho Oldmana (snad není třeba ho představovat) nebo Christophera Lloyda a Michaela J. Foxe (oba z Návratu do budoucnosti).
Film vypráví o Nealu Oliverovi, jehož otec je bohatý právník a chce, aby jeho syn pokračoval ve stejných šlépějích jako on. Jenže Neal chce malovat obrazy. Když má narozeniny, číšník ho vyzve, aby si něco přál. Neal si přeje znát odpovědi. Zdá se to jako prosté přání, ale má zajímavé následky. Na cestě z restaurace spadne Nealovi na hlavu kýbl, upadne do bezvědomí, a po probuzení se mu začnou dít divné věci. Vídá krásnou dívku na billboardech a má pocit, jako by promlouvala přímo k němu. Díky telefonnímu číslu na jednom z billboardů se dostane do třináctého patra jedné budovy, která však takové patro mít ani nemá. Čeká na něj podivnej chlápek – sám ďábel? Nebo jen vtipálek? Dá Nealovi práci. Dovézt balík do Danveru. Musí jet po Interstate 60. Má to však háček, zmíněná dálnice neexistuje a Danver rovněž. Začíná dobrodružství, které Neala zavede do zvláštních míst a setká se s pozoruhodnými lidmi.
Dálnice I60 (tedy Interstate 60) je svým způsobem pohádkou (berte s nadsázkou), kdy si princ jede hledat svou princeznu. Jenže je křížená s road movie, takže Neal jede a postupně potkává podivné spolucestující. Snímek má naprosto okouzlující atmosféru a bezbřehou fantazii. A když už se zdá, že příběh spěje k happy endu (scéna, kdy se Neal setkává se svou „princeznou“, je absolutní top a tady jsem se řehtal jako o život), tak přichází zvrat a také trocha toho thrilleru a akce. Nic drsného, ale pocit napětí se dostaví.
Film je ponejvíc asi komedií, ale má spoustu zajímavých a překvapivě hlubokých myšlenek. O panenské půdě, o závislostech, o tom, že by se člověk neměl vzdávat snů a že ani kouzelná koule, která vám dává odpovědi, nemůže poradit všechno.
Je tu všeho hrozně hodně. Každá scéna má smysl a množství skrytých vtípků doceníte možná, až když se na Interstate 60 podíváte podruhé, potřetí atd.
Pokaždé, když se na snímek dívám, tak mě okouzlí. Nemá slabé místo a nabízí gigantickou porci zábavy.

Přidat komentář