KOMIKS: Keanu Reeves – BRSRKR 1

Článek od: Marek - 29.05.2023

Jako bych toho chlapa už někde viděl. Jako by naši planetu neopustil již po tisíce let. Není to jen doměnka, záznamy o jeho přítomnosti totiž skutečně sahají do pradávné historie.
Tak schválně, kdo si dosud myslel, že píšu o autorovi, miláčkovi Hollywoodu a týpkovi, který se proslavil zejména tím, že se chová normálně, Keanu Reevesovi? Chyba lávky, tahle nekonečná životní jízda se vztahuje na hlavního protagonistu echtovně násilného komiksu BRSRKR.

Reevesova prvotina na literárním poli je bytostně vlastní jeho rolím z posledních let. Mlčenlivý antihrdina, jenž se ze sebehorších zranění vylíže a přes hrubý zevnějšek skrývá přemýšlivé jádro. V kontrastu k nájemnému zabijákovi Honzíkovi aka Johnu Wickovi však tato nezranitelnost konečně nepůsobí jen komicky, ale stává se hlavním motivem vyprávění. Nesmrtelnost se totiž pojí taktéž s abnormálním množstvím chybných rozhodnutí a výčitek, výrazně větším, než kolik je jeden mozek schopen pojmout. Také je zahlcen pozorováním, na kolik se lidstvo v průběhu věků neliší a spojuje jej stále stejná krvavá linka způsobená rozpínavostí.

Nyní koukněme na toho slona v místnosti. Ano, Unute je Keanu Reeves. Není třeba spekulovat, sám herec tuto skutečnost přiznal v talk show Jimmyho Kimmela:

J.K.: "BRSRKR vypadá uplně jako ty. Řekl jsi jim (týmu spoluatorů; pozn. redakce), že má vypadat jako ty?"
K.R.: *s úsměvem rychle přikyvuje* "Ale na rovinu, já jsem ten pravý pro tu roli!"
J.K.: "Naštvalo by tě, kdyby obsadili někoho jiného?"
K.R.: "To by bylo... příšerné."

Jenže fan service nekončí podobou hlavního antihrdiny. Již úvodní strana plně využívá hercovy internetové image, kterou (nutno dodat) tvoří jeho fanoušci a bulvární novináři. Otočíte první list a bum, je tam – Smutný Keanu. Pokud nyní trochu tápete, jedná se o internetový vtip (meme), jenž vznikl na základě fotografie z roku 2010, na níž herec sedí sám na lavičce a pojídá sendvič. Kdo se v této životní situaci někdy ocitnul, dovede si představit, jaká míra důstojnosti by mu zbyla, kdyby jej někdo v této pozici zvěčnil. Udržuje-li navíc s vámi masa lidí parasociální vztah, může to vést (a vedlo) k nekonečným spekulacím o možných strastech. Z věci soukromé se stala věc veřejná, jež mnohým přinesla šokující zjištění, že všichni lidé mají emoce a ne vždy jsou připraveni být fotografováni. Je však sympatické, že se kreslíř Ron Garney rozhodl tohoto motivu využít a zasadit jej "do přirozeného prostředí". Člověk sedí na lavičce, čeká a přemýšlí. Nic víc, nic míň.
Po všem výše uvedeném asi jen sotva koho překvapí, že komiks je našlapaný akcí. Unute je tank a moc dobře to ví. Sežehněte jej, rozčtvrťte a rozvezte do různých koutů světa, vrátí se. Regenerace mu možná potrvá déle, ale chce to jen čas. Navíc byl proklet sklony k násilí, takže je více zbraní než člověkem. Čímž rozehráváme další linku, sebeuvědomění a chuť naplňovat vlastní vůli, ale nezklamat své okolí, jež má navíc často rozdílné představy o vašem životě.

Co se týče kresby, styl Rona Garneyho mi hodně připomíná práci Steva Dillona na sérii Punisher MAX s jistými prvky Franka Millera. Vybarvení sází na syté kontrastní tóny a nijak se nežinýruje v podtržení zvlášť detailního vyobrazení zranění. Nepřekračuje hranici vkusu, ale povážlivě se jí blíží, protože komiks rozhodně není z ranku přestřelených krváků, které spíše než hrůzně, působí komickým dojmem. Při četbě BRSRKRa si nejednou řádně polknete, abyste zahnali nepříjemně živý vjem, jak byste takové deformace pocítili sami na sobě.

BRSRKR je zajímavé čtení, které slupnete jako malinu do dvou hodinek, včetně obdivování kresby a alternativních obálek na konci. První díl (přesně první čtvrtina celé série původních sešitovek) slušně vykopává a slibuje hlubší zápletku, než jakou bych od takovéhoto komiksu čekal. Přesto se nenechte zmást, nejedná se o zvlášť původní dílo a mnohokrát nabydete dojmu, že "to už tady bylo". Ano, bylo, stejně jako Reeves v 17. století (pardon, to bylo naposledy), ale o to s větším zájmem budu sledovat, kam se BRSRKR jakožto Reevesův debut vyvine. Není svázán dosavadní tvorbou, přichází z čistě fanouškovského prostředí. Čímž se spolu s Henrym Cavillem řadí mezi nekorunované zastoupení nerdů a geeků v důstojné společnosti. Doufejme tedy i sami pro sebe, že se komiksu bude dařit. Ale to ukáže čas.

BRSRKR 1
Keanu Reevs, Matt Kindt, Ron Garney, Bill Crabtree
Nakladatel:
Comics Centrum
Překlad: Václav Dort
Rok vydání: 2022
Počet stran: 144
Vazba: vázaná s matným přebalem a parciálním lakem
Cena: 599 Kč

Přidat komentář