RECENZE: David Weber et al., Víc než čest

Článek od: pagi - 20.10.2003

Anglický titul More than Honor by šel přeložit i jako Nejenom Honor, čeština však Jiřímu Englišovi nedala možnost zachovat obě významové roviny názvu, které jsou v této sbírce skryty. Tři povídky bez Honor se jejího vesmíru dotýkají, čtvrtým příspěvkem je pak přehled téhož vesmíru z pera autora celé série.

 • David Weber: Nádherné přátelství
  Na sfinžskou stromovou kočku Nimitze jsme si zvykli jako na stálého průvodce Honor, a také jsme si zvykli na zmínky o tom, že prvními lidmi, se kterými se tyto podivuhodné bytosti sblížili, byli právě předkové Honor. David Weber nás vrací v čase do doby, kdy tomu tak ještě nebylo, kdy malá Stephanie Harringtonová se svými rodiči teprve poznávala planetu Sfinga a kočky se lidem vyhýbaly. Až když Stephanie se setkala s Rychlešplhajícím a oba si navzájem zachránili život, poznala, kdo lidem kradl celer... a stali se nerozlučnou dvojicí.
  Tahle povídka je spíš než pro dospělé určena pro děti, skoro jsme měl pocit, že víc než o vzniku vztahu styžských koček a lidí je o složitém vztahu rodičů a jejich inteligentního a ještě ke všemu dospívajícího potomka.
 • David Drake: Velký výlet
  Hakon Nessler, čtrnáctý hrabě z Greatgap, putuje po planetách Galaxie. Jednou z jeho zastávek se stane planeta Hope, na níž je šest křišťálových sloupů, památka na zmizelou civilizaci. A (nejen) o záchranu těchto památek si Hakon zahraje poker s falešným hráčem lordem Orlovem. Liďáci jsou totiž jako trpaslíci - jsou všude...
  Ačkoliv tato povídka je mimo hlavní linii harringtonovského vesmíru, dokresluje jej a vybočuje z jinak víceméně militaristického charakteru standardních weberovských příběhů. Boj je spíše okrajovou záležitostí a je mnohem více v rovině psychologické, než akční. 
 • S. M. Stiring: Výbuch šrapnelu
  Tenhle příběh se odehrává na Havenu a popisuje průběh vzpoury, která téměř smete Výbor pro veřejný pořádek. Občanka admirálka Esther McQueenová, která Výbor nemá nijak moc v lásce, je nakonec jediným velitelem, který může proti vzpouře zasáhnout - a zachránit tak lidi, kteří jí pořádně leží v žaludku.
  Zatímco ve standardních příbězích David Weber se vnitřním problémům Havenu věnuje jen do té míry, aby tím podpořil hlavní - harringtonovskou - linii děje, tady se jedná o ucelenou epizodu. Ne, že by toho o Havenu řekla více, než kolik si čtenář již stihl složit z mozaiky drobných střípků, ale je to space opera jak se patří.
 • David Weber: Vesmír Honor Harringtonové
  Tato příloha zachycuje některé nejvýznačnější rysy galaxie, do které se Honor narodila... a v jejíž nezvratné změně měla, ať už vědomě nebo ne, hrát významnou úlohu.
  Tahle úvodní Weberova věta říká o jeho textu vlastně vše, co je třeba o něm vědět. Suché pojednání, jiným vlastně ani nějakých 57 stran encyklopedických informací nemůže být, je ve skutečnosti tmelem, který drží harringtonovské příběhy pohromadě, a do jehož hmoty josu zasazeny i výše citované tři povídky.

V této sbírce David Weber půjčil svůj vesmír i dalším dvěma autorům. Ti se ovšem věnovali látce, kterou mohli bez problémů a podrobného studia zpracovat a vytvořit tak plnohodnotné příspěvky. Svým charakterem se ale celá kniha hodně odlišuje od charakteru harringtonovských knih a myslím, že ne každý, kdo má rád hlavní linii, bude tuhle knihu hltat se stejným nadšením. Navíc tu jsou pohromadě tři velmi odlišné styly - první dvě povídky jsou spíše náladové než akční, Stirlingův příspěvek je zase především akční, a na závěr tu máme poněkud přerostlé encyklopedické heslo. Myslím, že právě tahle různorodost bude vyhovovat jen čtenářům, kteří jednak znají dobře ostatní harringtonovské příběhy, jednak mají i všestrannější zájmy, než jenom space operu. Přesto musím pochválit nakladatele, že se do tohoto - z mého pohledu dost experimentu - obětavě pustil.

David Weber, David Drake, S. M. Stirling: Víc než čest (More than Honor)
překlad: Jiří Engliš
obálka: David Matingly
Polaris, 2003
314 stran, 189 Kč, brožované
ISBN 80-7332-028-2

Přidat komentář