RECENZE: Larry Niven a E. M. Lerner, Flotila světů

Článek od: Jan Pechanec - 21.09.2009

Larryho Nivena netřeba českému čtenáři představovat, vždyť kdo by nečetl známé Prstence nebo nezaslechl o Kzintech. Jak byvá poslední dobou zvykem, tak se staří harcovníci dopouští časté spolupráce s mladšími a ne tak známými autory. Nejinak se tomu stalo také v případě románu Flotila světů, kde se kromě jména Larryho Nivena objevuje menším písmem Edward M. Lerner. Po otázce, který z autorů, se jakou měrou podílel na vzniku knihy, se pídit nebudu, ale raději vám řeknu, co z této spolupráce vzešlo, a co od knihy můžete očekávat.

Po stručném sledu historických událostí konců jedna- a dvaadvacátého a poloviny sedmadvacátého století se ocitneme na palubě lidského vesmírného korábu, kterým si lidstvo dokazuje svou technickou vyspělost, když posílá několik průzkumníků a tisíce zmražených zárodků do hlubokého vesmíru, tam, kam se dosud nikdo nevydal, aby prožívali neskutečná dobrodružství a našli další místo vhodné k životu. Každopádně se čtenář nestačí divit, když je loď napadena mnohem vyspělejší a chladnější formou existence...

Po úvodním prequelu k románu si musíte zvyknout na jinou dobu, místo a hrdiny. Ocitáme se poblíž a na Flotile světů plachých třínohých kopytníků s dvěma hlavami, kteří prchají z nitra galaxie před blížící se katastrofou. Brzy se dozvídáme, že společně s plachými a technologicky vyspělými loutkáři se na Flotile světů vyskytují lidé. A jelikož jsou jedni plaší a mají rádi svůj klid, musí používat způsobů nevybíravých, aby si ho zajistili, jenže to by si ve svém středu nesměli hřát tvory zvídavé a riskující, kteří touží poznat pravdu, jak to ve skutečnosti bylo s nalezením vesmírného korábu plným lidských zárodků.

Dvojice autorů na románu pracovala profesionálně, což je vidět na propracovaném příběhu v relativně známém světě, který se odehrává v několika liniích (Sluneční soustava, Flotila světů z pohledu vypěstovaných lidí a samotných loutkářů). Přidanou hodnotu však čtenář nalezne v nápaditosti a propracovaných teoriích, technologiích, či mezidruhových/kulturních vztazích. Sečtělému čtenáři se může u sci-fi časem stávat stále zřídkavěji, že by byl mile překvapován neotřelou koncepcí a jiným pohledem na svět. Autorům Flotily světů se to podařilo v mnoha ohledech. Ať už využitím přirozené plachosti loutkářů, kteří vzešli se stádního společenstva, přičemž stejně jako lidé se nad konzervativní frakcí smráká, když plány kují Experimentalisté. Stejně tak lidští "Kolonisté" se snaží se svými zachránci vycházet a není snadné přesvědčit opartnou většinu, že zůstalo mnohé zatajeno. Vztyčeným prsteníkem autorů se zdá vize naprostého ovládnutí ekonomiky Země mimozemšťany, kteří snadno získali svými technologiemi prostředky k prosazování svých zájmů u tak úplatných tvorů jakými lidé bezesporu jsou. Nápadité technologie představují například téměř nezničitelné lodě vytvořené z jediné makromolekuly, planety putující vesmírem do bezpečí mimo galaxii, hyperprostorový způsob dopravy vychytaný "kapacitními" omezeními, atp.

V románu Flotila světů si na své přijdou všichni milovníci klasické hard SF, v níž se sice hazarduje s nesčetnými miliardami životů, ale k tragickým následkům nedochází, protože obě strany případných konfliktů vynikají skvělými diplomaty a dokáží plánovat, předvídat a přizpůsobovat se (když už ne oni sami, tak ostatní k obrazu svému). Kdyby vše výše uvedené nestačilo k probuzení zájmu, nesmím zapomenout na výtečně vystavěné charaktery a vzájemné vztahy mezi nimi, kde nechybí přátelství postavené na lži, lásky, které mohou dojít naplnění, stejně jako procitnutí hlavních hrdinů a četná zklamání.

Ve Flotile světů naleznete více než kvalitně odvedené řemeslo. Užijete si zábavu, ohromení, mrazivé chvění za krkem. Od vlakového čtiva knihu odlišují společensko-kulturní odkazy a přesahy. Bohužel však nejsou takového rázu, aby čtenáři daly pocit, že drží mistrovské dílo, což vlastně ani nebyl zájem tvůrců, kteří pouze kvalitně obohatili jeden rozsáhlý cyklus a dělali to s nevšední pečlivostí a láskou.

Hodnocení: 70 %.

Flotila světů /Fleet of Worlds/
Niven, Larry - Lerner, Edward M.
Nakladatel: Baronet
Překladatel: Milada Mazancová
Obálka: Valentino Sani
Redakce: Libor Hlavička
Rok vydání: 2009
Počet stran: 344
Rozměr: 125 x 200
Provedení: hardback
Cena: 259 Kč

Přidat komentář