SARDEN: Slavíme desáté narozeniny... 1/3

Článek od: Alča - 24.05.2010

Sarden logoTOPlistSlavíme narozeniny!

Tak se na něj podívejme! Už nám hezky povyrostl, nasbíral základní zkušenosti a vědomosti. V poslední době se hodně osamostatnil, a i když se od své původní rodiny ještě úplně neoddělil, ve světě se neztratí. Má celkem slušný přehled nejen o tom, co se děje doma, ale občas už i vykoukne za humna a určitě tam nachází spoustu věcí, kterými se nechává inspirovat.

Z toho všeho vyplývá především to, že už ví úplně přesně, čím chce být, až bude velký. Hlavně chce být NEJLEPŠÍ ZE VŠECH!

O kom že je vlastně řeč? No přece o SARDENU, který slaví své desáté narozeniny.

Protože kulatá výročí svádějí k bilancování, dovolili si redaktoři krátký oddech, během kterého odpověděli na následující otázku:

Sarden logo1. Kdy a jak jste se seznámili se Sardenem?

V květnu/červnu (teď si nejsem jistý, který měsíc to bylo) 2008. Nalákal mě náborový lístek na Mfantasy. Jelikož jsem se chtěl podělit s ostatními čtenáři o svoje literární zážitky, rozhodl jsem se na výzvu odpovědět. A dostalo se mi velice vřelého přijetí od šéfredaktora Jana Pechance, který mě vzal pod svá ochranná křídla a dal mi šanci. Tenkrát jsem získal nejen skvělého rádce a průvodce recenzenstvím, ale hlavně skvělého kamaráda, na něhož jsem se mohl vždycky obrátit a který vždycky vyslechl moje nápady, z nichž se většina zrealizovala a klapou přesně jako hodinový strojek. Hlavně nikdy nezapomenu na naše první setkání na Světě knihy v Praze roku 2008 a jeho větu: "Myslel jsem, že jsi vyšší." (Sirius - Martin Stručovský)

Prvý raz som naň narazil kedysi v roku 2007, s tým ako som sa pohrúžil do fantastiky (začal som čítať mnoho recenzií (aj na staršie diela), diskusií a iných článkov) a chcel som o nej vedieť čo najviac. Ale bližší vzťah začal vznikať až minuloročným májovým vydaním recenzie na Simmonsov Terror, čo by nebolo bez Pechyho a Siriusa, ktorý ma sem zlákal z Legii. (Majkl - Michal Pavlič)

Rok 2002. Knižnica s večne obsadeným prístupom na internet (ak ste si chceli niečo stiahnuť na disketu (čierny plastový štvorec), museli ste požiadať pani, aby vám ju skontrolovala, či tam nemáte vírusy). Na Sarden som sa dostal cez odkaz na slovenskej Fantázii. (mato - Martin Kochlica)

Někdy před dvěma lety jsem na něj prostě narazil. Ale už fakt nevím jak. (DreamChaser - Petr Vařák)

Před půl rokem, přes velkého Siriuse. (Tobiáš Smolík)

Ani nevím, možná jsem se k němu nachomýtl díky JFK (kterému jsem dělal stránky), nebo Nárazníku (takové menší konkurenci co se recenzí týče), který mi před rokem vybouchl, a tak jsem se přesunul s recenzemi pod křídla Sardenu. Zkrátka, dostal jsem se do redakce ani nevím jak - možná jsem se tu jenom vyskytl, kdo ví. (petrsimi - Petr Šimčík)

To už si ani nepamatuju. Vždyť v naší ještě poměrně mladé komunitě fanů se pohybuju relativně dlouho a čas tak letí. Kdo by si o něm udržel přehled? Každopádně Sarden byl pro mě spjat s fandomem téměř od počátku. Někdy někde jsem zjistila, že se na něm dočtu aktuality o dění a od té doby ho nepřestávám číst. (Lament)

Nevím, řekl bych tak 2005, asi při čtení Neviditelného psa? (Dalmatin)

Do světa sci-fi/fantasy jsem vběhla teprve nedávno. Jsem především čtenářka, takže jsem hlavně navštěvovala stránky, na kterých stabilně vidím nabídku nových knih a na Sarden jsem narážela, jen když jsem něco googlovala, ale určitě to nebylo dřív než v roce 2007. Pravidelným navštěvovatelem stránek jsem až od té doby, co mi Sirius nabídl práci v redakci. Jako nováček se tu teprve rozhlížím. (Renča - Renata Heitelová)

Jako čtenář jsem sem došel klikatou cestou přes Seznam a Neviditelného psa někdy v době, kdy jsem začal chodit na výšku. A králův groš jsem vzal v prosinci 2009, zlákala mě recenzentská soutěž Laseru. (JŽ - Jan Žlebek)

Někdy, kdy mě začalo zajímat, co se to v té fantastice vlastně děje. Autorsky to budou nějaké 3 roky zpátky, z potřeby recenzovat. (DejF - David P. Stefanovič)

Teď s hrůzou koukám, že to bude už rok a půl! A jak? Haluzoidně. Petr Šimčík (kterého jsem nikdy neviděl, známe se jen virtuálně) sháněl recenzenty pro Nárazník, já se mu přihlásil, něco málo napsal a Nárazník vybouchl (jak tu Petr trefně píše)... No, a to "něco málo" se asi líbilo Pechymu, který mi napsal náboroidní mail (znáte to - "uncle Pechy needs you!"). A bylo. (Jajoch - Jan Křeček)

Jsme kamarádi od úplného začátku, protože se objevil na Neviditelném Psovi. (Alča)

Na úplné začátky zavzpomínal i guru Pechy:
To jsem se takhle místo přípravy na maturitu seznámil s Daltem a vysvětlil mu, že web SciFiWorld má budoucnost. 26. dubna 2000 se stal vlastně jednou z prvních fantastických stránek. Brzy jsem zjistil, že na scéně není samotný a konkurují mu Fantasy Planet a nějaká podružná rubrika Neviditelného psa. Později jsem poznal Sarden osobně. Bylo to na Parconu 2001 v červenci, kdy mě překvapil svou vstřícností modrooký vousáč Pagi. Chvilku trvalo, než jsem uvítal vhozenou rukavici a Sarden přijal za vlastní...

Pokračování zítra, ve kterém se dozvíte, jak jsme na tom dnes a představíme vám jedno velké překvapení...

Alča s redakcí Sardenu

Přidat komentář