KOMIKS: Anglický spisovatel a srbský výtvarník oživili amerického superhrdinu

Článek od: Jiří Pavlovský - 02.06.2010

TOPlistIRON MAN

Iron Man patří k základním postavám marvelovské komiksové stáje. Poprvé se objevil roku 1963, a jako za většinou postav, i za ním stojí legendární Stan Lee, tvůrce takových hrdinů, jako je Spider-Man, Hulk, Daredevil, Thor či X-Meni. Při zrodu Iron Mana mu asistoval neméně mýtický kreslíř Jack Kirby, zakladatel moderní komiksové kresby. Stan Lee, který rád s postavami zkoušel něco nového, se tady pokusil o nemožné – po outsiderech, doktorech, slepcích a neduživých studentech udělal hrdinu z postavy, která v šedesátých letech vyvolávala spíše negativní emoce: z bohatého zbrojařského magnáta. Experiment se povedl, hrdina se chytil a díky němu pak mohl Lee naplno využívat motivy studené války.

Iron Man vzbudil zájem a rychle se dostal mezi ty nejpopulárnější postavy... ale na úplný vrchol se nikdy neprobojoval. Možná proto, že nemá vyjma intelektu žádné schopnosti a všechna jeho síla vychází čistě z jeho zbroje. Snad i proto, že navzdory slabosti pro alkohol a krásné ženy není Anthony Stark ani vyvrženec (jako Hulk či Spider-Man), ani drsňák (jako Wolverine) – je na komiksovou postavu prostě příliš normální. To se začalo lámat teprve v poslední době, kdy se Iron Man zařadil mezi ty rozporuplnější hrdiny, kteří často musí dělat i nepopulární rozhodnutí.

A všechno to začalo právě komiksem Extremis, který v současnosti konečně vychází i u nás.

EXTREMIS

Vždycky existuje druhá cesta. Tony Stark vylepšil své tělo pomocí kovu... a teď stojí proti člověku, který si vylepšil přímo tělo. Čeká nás boj kovu proti masu. A v tomhle případě má maso silně navrch...

Když chce Marvel znovu nastartovat zavedenou řadu, obvykle ji svěří nějaké výrazné osobnosti, člověku, který klasické komiksy zrovna moc nedělá a který se dokáže na zažitou sérii podívat novýma očima a vnést do ní nové nápady. Mezi tyto tvůrce patřil třeba Kevin Smith, Grant Morrison, Orson Scott Card, Joss Whedon či Garth Ennis. I do restartu Muže v oceli se pustila legenda, tvůrce spíše temných a cynických komiksů (Fell, Transmetropolitan) a ještě temnějších a cyničtějších románů (Americkej sen) Warren Ellis. Vrátil se do minulosti Iron Mana, oprášil jeho podstatu a vyslal ho vstříc nelítostné budoucnosti. V komiksu Extremis se mixují klasické ellisovské úvahy o technice s opravdu extrémními bitkami.

K tvorbě si přibral v komiksu příliš neokoukané jméno, srbského malíře Adiho Granova, jednoho z mála umělců bývalého východního bloku, kterým se podařilo proniknout na americký trh. V současnosti už Granov patří mezi elitu a pracuje především na efektních komiksových obálkách.

Iron Man se v naší zemi objevuje v hlavní roli poprvé – a hned v té nejlepší podobě. Nakladatelství Crew připravilo k premiéře filmu Iron Man 2 kompletní příběh Iron Manova znovuzrození. Příběh, který nabízí až archetypálně silný příběh o pádu a vzestupu hrdiny. Příběh, který osloví i ty, kdo o v kovu oděném superhrdinovi nevědí vůbec nic.

Komiks je v barvě, brožovaný, cca 150 stránek, 349 korun a právě vyšel v nakladatelství Crew.

Přidat komentář