Genetické zrůdy, nevyslovitelné úchylky, trpasličí sexynáckové, střevní trhače, kočka s dvěma tvářemi, zpívající vředy vyhlašující nezávislost. Co všechny tyto a mnohé další ne až tak úplně běžné záležitosti mají společné? Jedno místo a jeden čas. V kombinaci s nouzí, špínou a beznadějí utvářejí blízkou budoucnost jednoho velkého Města, v jehož chaotickém a hnusném středu se tyčí jako ikona gonzo novinář Spider Jerusalem.
Letos jsem měl na čtení pohříchu velmi málo času. V mé osobní TOPce tak nepochybně chybí mnohé poklady knižního trhu, ale co se do ní dostalo, rozhodně stojí za pozornost!
Komiksoví scénáristi jsou naprostí magoři a úchylové. Aspoň takový dojem budí výběr, který českým čtenářům předkládá nakladatelství BB/art. Podívejte se třeba na vlajkovou loď, kterou je bezpochyby – aspoň provedením – Bažináč...
Jiří Pavlovský z vydavatelství Crew chytrou brutalitu charakterizuje jako: „Jsou to komiksy pro dospělé čtenáře, komiksová obdoba seriálů na HBO. V případě Hellblazera jde o drsnější protiváhu k Neilu Gaimanovi (Sandman). Jak by psal, kdyby byl místo poetického autora hospodský rváč. Víc politický, víc temný, víc zlý.“
Rok parchanta tedy stejně jako předchozí díly nabízí čtenářům dynamický, nezadrhávající se příběh a pohled na novinářskou praxi, kterou vám neposkytnou na žádné škole. Po stránce kresby ani scénáře mu nemám absolutně co vytknout, protože od první stránky mě měli oba tvůrci na lopatě.
V této recenzi vám Warrena Ellise, kterého znáte hlavně jako komiksového scénáristu, představíme tentokrát jako autora útlého románu sympaticky pojmenovaného Americkej sen…
Iron Man patří k základním postavám marvelovské komiksové stáje. Poprvé se objevil roku 1963, a jako za většinou postav, i za ním stojí legendární Stan Lee, tvůrce takových hrdinů, jako je Spider-Man, Hulk, Daredevil, Thor či X-Meni. Při zrodu Iron Mana mu asistoval neméně mýtický kreslíř Jack Kirby, zakladatel moderní komiksové kresby. Stan Lee, který rád s postavami zkoušel něco nového, se tady pokusil o nemožné – po outsiderech, doktorech, slepcích a neduživých studentech udělal hrdinu z postavy, která v šedesátých letech vyvolávala spíše negativní emoce: z bohatého zbrojařského magnáta. Experiment se povedl, hrdina se chytil a díky němu pak mohl Lee naplno využívat motivy studené války.
Kdo je vlastně ten Spider Jerusalem? Pokud jste nečetli předchozí díl s podtitulem Zpátky v ulicích a nebo jste při jeho louskání smažili navíc řízky, pak vězte, že to není skinhead se zálibou v pavoucích a tetováních, ale jeden z nejlepších (ne-li nejlepší) novinářů vzdálené budoucnosti. Nějaký ten pátek pobýval v exilu, ale opět se vrátil na scénu, aby dělal to, co mu jde nejlíp: odhaloval pravdu pomocí svých sloupků, publikovaných v periodiku Slovo.
Richard Fell je úspešný detektív, ktorý každý deň vyrieši minimálne jeden prípad, čo sa zákonite odráža na jeho hodnosti a výplatnej páske. V práci ho majú radi a jeho parťák vo vyšetrovaní je dokonalým spolupracovníkom. V rodinnom živote mu panuje šťastie a spokojnosť - má nádhernú a oddanú manželku a talentovanú dcérku...