KOMIKS: Warren Ellis - Jason Master, James Bond: Vargr

Článek od: Martin Stručovský - 09.10.2017

Warren Ellis a James Bond. To je přece kombinace, která nemůže zklamat. Anebo ano?

Jen málokterý hrdina se tak zapsal do srdcí fanoušků popkultury jako James Bond. Záchrana světa, krásné ženy, nebezpečné situace. Několik hereckých představitelů. A tak dále. James Bond je prostě vzorem pro všechny chlapy a ideálem všech žen. A jeho příběhy jsou skvělým matrošem pro každého spisovatele. A zvlášť pro tak zkušeného, jakým je Warren Ellis.
Vargr začíná tak, jak začínají všechny bondovky, tedy velkou akční sekvencí (v téhle Bond pomstí zavražděného kolegu 008), která se následně přesune k úvodním titulkům. Už od první stránky je kladen velký důraz na grafickou podobu komiksu. Ta je opravdu výrazná – Jason Masters se tu vyřádil se vší parádou, až máte pocit, že opravdu koukáte na další film a jediné, co tak chybí, je soundtrack.
A pak se rozjede hlavní příběh. Bond po mrtvém kolegovi musí převzít jeho nedodělané úkoly. Jedním z nich je rozbití gangu, který dodává do Anglie nebezpečnou drogu. A kroky vedou do Berlína. Zhruba tak by se dal v kostce shrnout veškerý příběh téhle komiksové bondovky. Právě ten je achilovkou celého Vargru. Namísto něj totiž tvůrčí duo chrlí jednu akční scénu za druhou. Jo a taky tam občas zazní nějaký dialog a suchý humor. Respektive snaha o něj, protože vtipné to není ani v nejmenším. Smutné pak je, že samotný hlavní hrdina nepozná, že před sebou má hlavního lotra, ačkoliv mu k tomu byla už poskytnuta dost velká indicie. Ale mezi námi – ten dopadl dost bídně a víc by se hodil do béčkového příběhu se Stevenem Sabalem než do komiksu s Jamesem Bondem.
Samotné pojetí Bonda se pak hodně blíží tomu, jaké známe z filmů s Timothy Daltonem a Danielem Craigem. Máme tu co dočinění se zabijákem ostrým jako břitva, který bez skrupulí odpraví každého, kdo ohrožuje jeho zemi. A královnu. Jenže Bonda v podání obou herců vyvažovaly bondgirl, které dávaly průchod jeho emocím a citům a ukazovaly, že je taky lidská bytost. To tahle komiksová verze prostě postrádá. On ostatně postrádá i tu typickou bondgirl. Možná z toho důvodu, aby Ellis nemusel uklidňovat svoje tvůrčí já bažící po akci.
Vargr sviští a jako odpočinková četba na pár hodin a pastva pro oči je hodně dobrý. Jako Bond však ne. Ne od někoho jako Warren Ellis. Od toho se čeká něco většího. Třeba u druhé komiksové mise konečně chytí náš oblíbený vypravěč dech a předvede nám svoje spisovatelská kouzla.

James Bond: Vargr
Warren Ellis - Jason Masters
Nakladatel: Comics Centrum
Překlad: Pavel Res
Počet stran: 176
Vazba: Pevná s přebalem 
Cena: 599 Kč

 

 

Přidat komentář