KOMIKS: Dilbert

Článek od: Jiří Pavlovský - 24.09.2010

Komiks pro každého, kdo měl kdy za šéfa idiota a za kolegy psychopaty.

Takže vlastně pro každého.

Do knihkupectví právě přichází další z legendárních hrdinů humoristického komiksu – Dilbert. První knížka nese název „Jak vydrhnout velrybě stoličku“ a s přibližně půlročními intervaly ji budou postupně následovat knihy další.

Dilbert je komiks moderní doby. Je to typický příběh introvertního inženýra a jeho megalomaniakálního psa, plný duchaplných postřehů (sarkasmů), vřelého přátelství (mezi člověkem a počítačem), vznešených ambicí (bludů o slávě) a smíchu, rozechvívajícího celé břicho (snadno zaměnitelného se zažívacími obtížemi). Ač vzniklý v Americe, je Dilbertův svět snadno ztotožnitelný s korporátním prostředím kdekoli na světě.

„Dilbert postupně vyrostl v Alenku, která se v úžasu a hrůze pohybuje ve světě korporátních divů, kde zcela racionální šílenci s pomocí neúprosné logiky docházejí k nejšílenějším rozhodnutím. Marně se pokouší sladkokyselou realitu, kterou žijeme v našich kancelářích, uchopit pomocí selského, případně ajťáckého rozumu. Nemůže uspět – byl by to konec výborného komiksového stripu,“ říká předkladatel Dilberta, ing. Filip Škába, MBA, ředitel české pobočky Hyundai Merchant Marine.

Autorem Dilberta je Scott Adams, narozený roku 1957. Ví, o čem píše. Studoval ekonomii a management a dlouhá léta v těchto oborech pracoval. Během všech těch let se snažil prosadit jako kreslíř stripů, ale stále nemohl přijít na tu správnou kombinaci. A možná je to dobře. Právě díky tomu měl v kancelářích dost času na sbírání inspirace na svůj nejúspěšnější počin.

První Dilbert vyšel roku 1989 a jen o dva roky později už vycházel ve 100 novinách po celém světě. V roce 1994 bylo těch novin přes 400.  V současnosti strip vychází ve více než 2000 novinách v 70 zemích a 25 jazycích. A toto číslo stále stoupá.

Na Internetu je Dilbert nejčtenějším syndikalizovaným stripem vůbec.

Ze začátku (viz práve vycházející kniha) se většina děje odehrává u Dilberta doma a hlavním tématem je jeho milostný život a plány jeho psa Dogberta na ovládnutí světa. Časem se ale stripy přesunuly na pracoviště (i když pes šikanuje lidskou rasu dál, většinou pomocí zakládání sekt, práce v managementu či zakládáním linek technické podpory) a vtipy se víc soustředily na věci a úchylky související s pracovním procesem. 

K Dilbertovi a Dogbertovi se časem přidala krysa Ratbert a zlý kočičí šéf personálního oddělení Catbert (což dokazuje, že s Scott Adams si s vymýšlením jmen moc hlavu nedělá). Přidala se i lidská skupina přirozených protivníků. Bezejmenný stupidní šéf - znalci označovaný jako PHB, pointy-haired boss, aneb šéf se špičatými vlasy (i když v této knize ještě vypadá jako obyčejný plešoun), agresivní kolegyně Alice a Wally, který si z lenosti udělal smysl života a vedle kterého vypadá Garfield jako komunistický úderník. 

Dilbert se stal rychle legendou – a to takovou, že v některých podnicích je zakázáno vyvěšovat si jeho stripy na stěnách pracovních kukaní... a zkratka PHB se stala oficiální mírou šéfovské stupidity.  Dilbert má své fanoušky, kteří se združují v organizaci DNRC (v překladu „Dogbertova nová vládnoucí třída“), jejíž členové mají slíbeno, že s nimi bude vlídně zacházeno, až se Dogbert stane vládcem světa. Vzhledem k Dogbertově charakteru ale existují opodstatněné pochybnosti o pravdivosti tohoto slibu.

Vedle stripových knih napsal Adams i několik knih o světě obchodu. Na motivy Dilberta vznikla karetní i počítačová hra a animovaný televizní seriál. U nás se Dilbert objevil a objevuje na stránkách několika papírových i klasických deníků a vyšla, bohužel nepříliš dobře přeložená, kniha „Schůzky s blbci odkládejte na neurčito“.

„Po celá léta držel na našem trhu prapor špičkových stripů pouze Garfield. Jsme nesmírně rádi, že v posledním roce postupně přibyli Peanuts, Calvin a Hobbes a teď i Dilbert,“ říká Petr Litoš, ředitel Nakladatelství CREWČeský čtenář tak má konečně možnost seznámit se s těmito čtyřmi nejvýznamnějšími zástupci humoristického komiksu.“

Vítejte v Dilbertově světě, ironickém, sarkastickém a skrz naskrz prožluklém. Vítejte v realitě.

Přidat komentář