ČASOPIS: Pevnost 07/2012

Článek od: Štěpán Jura - 08.08.2012

Z obálky se na nás mračí zachmuření trpaslíci… O co že jde hlavně v Pevnosti tentokrát? O očekávané filmové zpracování Hobita! Ďuro Červenák si o něm připravil dokonce celých šest stránek. Škoda jen, že dobré tři stránky jsou obrázky… Avšak víc než Červenákův článek zaujme červencový úvodník, který se Hobitem taky zabývá (online tu).  Snad nejlepší letošní úvod do Pevnosti, jenž vás pobaví a naladí na tu správnou vlnu.

Další téma Pevnosti je spíše chmurné. Duo průvodců Jireš&Hokr se oproti minulému číslu rozhodlo razantně přitvrdit a ponořit nás do vod temné fantasy. Pánové si drží svoji kvalitu a šance se něčemu přiučit je veliká. Obzvláště pak dejte na radu Borise Hokra o knize Jízda mrtvých. Opravdu stojí za to a je jen dobře, že tuto v Česku skoro neznámou knihu někdo vytahuje na světlo.

Po dlouhé době si konečně opět zakronikaří Míla Linc a jeho comeback připluje na dračích lodích. Věnuje se totiž Vikingům a nejenže do nás vtluče něco toho dějepisu, ale i jeho téma má překvapivě co dočinění s Hobitem.

Jelikož dějepisu není nikdy málo, podíváme se i do antiky na starého řeckého hrdinu Odyssea. Toho nám v cyklu Legendární hrdinové ukáže Petr Janeček i z úhlů, jak ho neznáme, a dodá i jednu šokující zajímavost v rámečku.

Věříte na magii? Není žádným tajemstvím, že Leoš Kyša ne (a že vlastně nevěří vůbec ničemu), a že Petra Neomillnerová je v tomhle ohledu jeho pravý opak. Zajímalo by vás, jak by vypadala výměna názorů těchto dvou lidí? Druhý díl Hovorů o magii vám na to dá odpověď. Byť svým způsobem se vlastně oba na ničem neshodli…

Oproti minulému číslu máme o povídku navíc. První je emotivní sci-fi příběh Spřízněné duše autorské dvojice M. Resnicka a L. Robynové. Povídka se dočkala vydání ve všemožných jazykových mutacích a není divu – nutí člověka přemýšlet. To i jeden promine tu klišoidní pointu, kterou čekal od tří čtvrtin příběhu.

Další dvě povídky jsou už z našich luhů a hájů. První je mikropovídka MEEGEREN Jakuba Maříka. S ní dokazuje, že není jen dobrý překladatel, ale že se v něm skrývá i autorské střevo. Po loňském druhém místě v AI2051 teď s MEEGERENEM vyhrál její druhý ročník. Napsán je hezky, ovšem nějak mi unikla hlubší myšlenka, jenž by podle mě krátká povídka mít měla.

Na konec nás čeká dlouhá povídka Jana Poláčka Panáček voodoo. Ze začátku nudný a banální příběh pěkně graduje za pomoci jediného fantastického prvku textu. Onoho panáčka, podle nějž je povídka pojmenována.

Pevnost 072012
Nakladatel: K4KPublishing
Rok vydání: 2012
Počet stran: 98
Rozměr: 210 x 295
Provedení: paperback
Cena: 55 kč
Cena s knižní přílohou: 125 Kč

 

 

Přidat komentář