FILM: Nejlepší SF filmy roku 2012 - Slíva, Dalmatin, Sirius a Mato

Článek od: Redakce - 09.01.2013

 

Martin Stručovský

1. Chata v horách
Film, který je na tolik skvělý a zábavný, až se ho čeští distributoři zalekli a rozhodli se nám ho v kině nenaservírovat. Jejich škoda. Nepatrnou útěchou nám může být alespoň vydání filmu na dvd...
2. Sinister
Důkaz, že i povolání spisovatele má svoje rizika. 
3. Looper
I přes fakt, že se mi Zmizení (Brick) líbilo víc, se jedná o jeden z nejlepších filmů tohohle roku. Joseph Gordon-Levitt zraje jako víno, Bruce Willis si po dlouhý době nějakou roli opravdu užívá a Rian Johnson je jeden z těch režisérů, jehož další tvorbu budu s chutí sledovat.
4. John Carter mezi dvěma světy
Třikrát jedno obrovské WOW! Tomuhle snímku jsem věřil od začátku a jsem rád, že mě ve výsledku i přes svoje finanční neúspěchy nezklamal. Z té předlohy můj oblíbený autor Chabon vymlátil maximum a přetavil to ve svěží hrdinskou sci-fantasy. Kitsch to utáhl bez problémů (získal si mě už jako pistolník v hospodě) a jeho vztah s princeznou jsem mu uvěřil bez problémů. A hudbu je fakt paráda poslouchat. Víc takových filmů
5. Temný rytíř povstal
Temného rytíře to sice nepřekonalo, ale všechny tři díly fungují jako mechanický stroj, který se ani jednou nezadrhne. Nolan natočil ten nejakčnější a nejemocionálnější díl, který sérii zakončuje se vší parádou a noblesou.

Martin Kochlica

Najlepším sci-fi i najlepším filmom roka je podľa mňa Atlas mrakov. Nie je práve divácky najvďačnejší, ale určite stojí za tú trochu námahy a premýšľania pri sledovaní. Sci-fi časť poteší všetkých uctievačov Wachovskich, pretože súrodenci opäť ukázali, že vedia natočiť parádnu futuristickú akciu. Určite však ide o film na viacero pozretí. Ak by som mal vybrať z niečoho priamočiarejšieho, tak určite Looper.

Hororu sa pomerne darilo. Najoriginálnejší mi prišiel netradičný experiment Chata v horách. Aj pri tomto filme ale treba sústredenejší pohľad pod povrch zdanlivej triviálnosti. Nie len z patriotizmu by som medzi najlepšie vybral aj nečakane slušné slovenské Zlo.

Niekoľko plánovaných fantasy projektov sa akosi zabrzdilo, preto sa súboj radikálne zúžil. A mňa neskutočne prekvapila Snehulienka a lovec. Okrem pekných (a dobre hrajúcich) herečiek film ponúkol skvelé pohrávanie sa s rozprávkovou atmosférou a neprekonateľnú bandu drsných trpaslíkov.

Najviac som sa nasmial na Bojovej lodi, aj keď to nie je tak úplne komédia. Akcia je skvelá a americkí námorníci/dôchodcovia si naplno získali moje srdce.

Oproti minulému mega sci-fi roku (Správcovia osudu, Vymedzený čas, Zdrojový kód, X-Men: Prvá trieda, Zrodenie planéty opíc...) bol ten posledný dosť slabý. Dôvodom sú aj veľké sklamania. Pre mňa jednoznačne John Carter: Mezi dvoma svetmi, ktorý napriek tomu, že mal byť dobrodružnou zábavou, nudí ako šľak, a bohužiaľ aj Prometheus, ktorý stroskotal na hlúposti a naivnosti scenára.

   

Slíva

Tak vás všechny popíchnu a napíšu, že se mi nejvíc líbil Hobit!!! Už z toho důvodu, že ho tu dosud nikdo ani slovíčkem nezmínil a to si myslím tak úplně nezaslouží. Ať jdou kritici a hnidopyši do háje a do hodně hlubokýho! Bylo to jedním slovem skvělý! Fakt se mi to (vlastně nám všem, vzácně jsme se shodli všichni čtyři i s manželem a dětma) líbilo. Jo byla to pohádka, jo neděly se tam žádný převratnosti a místama to bylo takový pooomaalýý, ale to je úplně fuk! Mělo to děj a ne, že ne. Mělo to závěr a ne, že ne. A bylo to pěkný úplně celý a ne, že ne:-D:-D A kdyby nebylo všech těch načtenejch recenzí, některý věci bych asi ani nezaregistrovala a vůbec si jich nevšimla – prostě by mi nedošly, jsouce unešená pozorováním krajiny, poslechem hudby a sledováním dokumentárního výletu ze Středozemě.

Možná, že ho z piedestalu roku 2012 ještě někdo sundá, adepty bych měla: potřebuji zkouknout ještě Atlas mraků, Lincolna, Sněhurku a lovce (BTW, ta druhá loňská Sněhurka - v originále Mirror, Mirror byla úděsná blbina. Tu bych snad nominovala na nejblbější film roku, co jsem viděla), Bitevní loď, když jí všichni tak chválíte... vlastně prakticky všechno (až na ty horory, ty nějak nemusím), co se tu zatím objevilo, protože kromě Johna Cartera, který se mi taky docela líbil a mohl by se objevit v pomyslném žebříčku, jsem prakticky nic neviděla. Prometheus mě vyloženě zklamal - skvělé efekty a tak všelijak podobně, ale ten děj! Pomoooc! Jestli Honza Žlebek napsal v recenzi na Hobita, že Jackson vykrádá sám sebe, tak já si přesně to samé myslím o Ridley Scottovi + fakt, že se celé posádka chovala jan banda diletantů a ne jako výzkumná výprava na druhém konci vesmíru, no to byl tedy zážitek :-(

Mohla bych přidat ještě Madagaskar 3, u kterého jsem se fakt náramně bavila, a taky Rebelku a Piráti!

1. Hobit
2. Avengers
3. Madagaskar 3
4. John Carter mezi dvěma světy
5. Piráti!

Dalmatin

Moje filmy roku 2012: Piráti! (The Pirates! In an Adventure with Scientists!) a navíc jsem asi nic jiného s vročením 2012 neviděl, ale nic to nemění na tom, že Piráti jsou boží - a nebyl jsem na nich v kině, ale minulý víkend jsem si konečně pustil DVD :-)))))

   

Samostatné články o najlepších filmoch roka 2012 napísali aj  Jan Pechanec a Ivo Fencl.

Přidat komentář