KOMIKS: Walter Simonson, Ludo Lullabi, World of Warcraft 1

Článek od: Štěpán Jura - 29.08.2013

Zhruba dva roky poté, co u nás vyšel česky Ashbringer, se nakladatelství Crew vrací ke komiksovým příběhům ze světa populárního World of Warcraft.

Komiksová World of Warcraft kniha první nám představí osudy tří gladiátorů. Na první pohled různorodá banda spojená pouze společným pánem, pro něhož musí v aréně zabíjet, aby nebyli sami zabiti. Starý a mocný druid nočních elfů, mladá a horkokrevná krvavá elfka a tajemný lidský bojovník, který ztratil paměť, ale nic ze svých působivých zabijáckých schopností.

Na nich nám scénárista Walter Simonson naservíruje příběh plný hromady klišé a pro zběhlejšího čtenáře i částečné předvídatelnosti. Hrdina, co musí bojovat s běsy minulosti. Hrdinka s potřebou získat důvěru a respekt skupiny. Hrdina, nepamatujíc si svoji minulost a snažící se skládat mozaiku svého života. Skupina gladiátorů, která se chce vymanit ze svého otroctví. Klišé, klišé, klišé, jež už mnohokrát někde bylo. Přesto stále fungují a nás zajímá, co že toho druida tak žere, jestli skupina začne tu elfku brát vážně či kde se ten drsňák naučil tak hustě bojovat.

Simonson umí se světem Warcraftu umně pracovat, a tak nás provede spoustou lokací pro hráče WoW důvěrně známých a v příběhu se mihnou nebo si zahrají nějakou důležitou roli také významní charakteři Warcraftového univerza. Především hráčům je i komiks určen. Ti si užijí známé tváře a zároveň se dozví některé doplňující informace k různým místům či událostem. World of WarCraft I se moc neobtěžuje vysvětlovat reálie pro ne-wowkaře pro něž můžou být některé frakce/postavy/události jen prázdnými výrazy. Přesto nějaké studování světa není ke čtení nutné a i newarcrafťáci si můžou komiks přečíst, jen si ho tolik neužijí a můžou jim unikat souvislosti.

Jako u Ashbringeru se i u WoW 1 o kresbu postaral Ludo Lullabi a jeho mix východní a západní kresby je stále uchvacující. Lullabi použil podobnou barevnou paletu, již má herní WoW a napodobil rovněž typické rysy hry, takže se nám tu po světě pohybují skoro samí udělaní svalovci s předimenzovanými zbraněmi a všechny ženské mají pořádné hrudní polštáře s brněním, které dokáže ochránit maximálně tak věkovou přístupnost komiksu.

V zahraničí vyšla původně první kniha WoW komiksů dokonce v tvrdé vazbě, my se musíme spokojit pouze s paperbackem. Ten však obsahuje to, co originál. Sedm příběhových sešitů + prolog, jenž prvně vyšel pouze v elektronické formě. Dále tu máme zmenšenou galerii obálek, pár stran Lullabiho skic a rozhovor s autory. Ten má v sobě díky časovému posunu mezi originálním a českým vydáním vtipnou pasáž, kdy se baví o pracích na Ashbringerovi, který sice u nás vyšel jako první WoW komiks, ale v originále následoval až po tomto.

World of Warcraft kniha první je povedené dílko a fanoušci Warcraftu z něj budou nadšení, avšak neurazí ani ostatní příznivce hrdinské fantasy. První díl nekončí sice vyloženým cliffhangerem, ale správně rozjíždí příběh pro nová dobrodružství hlavních hrdinů, na něž nemusíme dlouho čekat. Druhý díl hodlá Crew vydávat už v listopadu tohoto roku.

World of WarCraft I
Scénář: Walter Simonson
Kresba: Ludo Lullabi
Nakladatel: Crew
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: Samwise Didier
Redakce: Jiří Pavlovský, Filip Gotfrid
Rok vydání: 2013
Počet stran: 176
Rozměr: 170 x 255
Provedení: paperback
Cena: 399 Kč

Přidat komentář