Přihlášení

Please answer the question

TG: CubeCraft

Článek od: Michal Sekyrka - 06.01.2014

Začalo to nutkáním koupit si (tedy dětem) časopis mého dětství „ABC mladých techniků a přírodovědců“ (dnes asi už jen ABC, nemýlím-li se). Koupil jsem a celkově byl dost otrávený, ale bylo tam něco, co zaujalo naši malou tvořilku:

http://www.abicko.cz/clanek/vystrihovanky/14677/subkultury-goticka.html

Takže brzy měla složeno a toužila po dalších…

CF03

…což vcelku není problém. Stačí se zeptat strýčka Gůgla a zadat heslo Cubecraft… http://www.cubeecraft.com/. Cubeecraft je i na Facebooku:  https://www.facebook.com/Cubeecraft takže zdrojů kde se o něm dozvědět, sehnat inspiraci a pod. je dostatek.

 …lze dosáhnout hodně velké variability postaviček a přitom jde pořád o zábavu pro děti.

Co je Cubecraft?

Na začátku byl projektík Chris Beaumonta, který vymyslel základní šablonu pro jednoduché papírové skládací postavy. I když existuje celá řada hostujících umělců, drtivá většina práce, pravidelná údržba jsou pořád dílem otce zakladatele. Nutno konstatovat, že se od té doby projekt vymkl z rukou a šablon je k nalezení nepřeberně. Některé však rezignovaly na základní myšlenku – tedy, že se Cubecraft nelepí.

Každá původní šablona je navržena tak aby se vešla na max A4 a šla poskládat bez lepení pomocí systémů zástrček a zámků. To je poměrně výzva a proto si fanoušci těchhle hraček  začali navrhovat šablony které se normálně lepí. Díky tomu lze dosáhnout hodně velké variability postaviček a přitom jde pořád o zábavu pro děti.

  A nám začalo přibývat obyvatel dětského pokoje:-).

To ale nestačilo…

Po nějaké době gůglení (neoblíbenějším zdrojem se stala stránka: http://www.flickr.com/photos/36105640@N02/ ),  si sedla s pravítkem a tužkou a začala si vyrábět na čtvrtku podklad pro vlastní výtvor.

A výsledkem byl tenhle unikátní kousek:-)

CF07

A protože chtěla další, trochu jsem jí to zjednodušil a vyrobil základní „podklad“, který se stal základem dalšího kousku:

CF08

Pro případné zájemce je ke stažení tady:

vzor1

Jedná se o nejjednodušší sestavení, vyrobit si podklad pro figurku s nohama a rukama ale není problém… případně můžete složitější template pro figurku bez lepení stáhnout zde http://1madhatter.deviantart.com/art/cubeecraft-template-83751909

Zdrojů je jistě spousta, složitost vystřihovánek není nijak závratná, takže to děti zvládnou sami.

Jedině, možná, vyříznutí zářezů pro nasunutí hlavy na trup, u těch „složitějších“ pak rukou a nohou na trup, doporučuji ostrým nožem. A to už je na zvážení, jestli to risknete.  Když si ale vzpomenu, jak jsme používali jako děti rozpůlenou žiletku opatřenou ochrannou:-) leukoplastí… Pak kvalitní skalpel je naprosto bezpečný:-).

A třeba na http://www.bookdepository.co.uk/Amazing-Cubeecraft-Paper-Models-Chris-Beaumont/9780486492728 je ke koupi i knížečka s danou tématikou.

Přidat komentář

K restaurování autíček mě, přiznám se, dovedl můj sobecký cíl - zrestaurovat si autíčka mého dětství, zničená jak ode mě, tak od potomků. On když angličák prochází rukama třech dětí po dobu třiceti let, tak je to na něm setsakra znát. 

Sarden - internetový magazín o sci-fi a fantastice  /  šéfredaktor: Monika Dvořáková  /  zástupce šéfredaktora: Martin Stručovský / webmaster: Petr Šimčík / ISSN: 1805-2711