KOMIKS: Robert Kirkman, Charlie Adlard – Živí mrtví 10: Čím se stáváme

Článek od: David P. Stefanovič - 03.06.2014

Záludná otázka prezentovaná v názvu desátého svazku Živých mrtvých v sobě skrývá vrstvy, které bychom snad ani nechtěli odhalovat. Leda by nás přitom držel za ruku zkušený vykladač hnusného, muž, kterým se rádi necháváme děsit, a v civilu milý táta od zombie – Robert Kirkman.

V předchozím svazku se měl autor pořádně vyřádit na psychice jedinců, kteří zažili největší trauma svého postapokalyptického života. Zůstal přitom tak trochu napůl cesty. Bylo to ale snad jen krátké zaváhání, protože desítka zase šlape na plyn, co to dá. A vynořují se monstra – nikoli mezi tisíci hladových ex-spoluobčanů, ale v nitrech samotných hrdinů.

Hlavní pozornost je tentokrát věnována dvěma protagonistům: mužům, kteří zjistili, že jsou v novém světě schopni udělat doslova cokoli, aby ochránili sebe a své blízké. A kteří se musejí s ošklivými pravdami o sobě samých nějak vyrovnat a ideálně se přitom nezbláznit. Jedním z nich je náš starý známý policista Rick, druhým Abraham, kterého představila předchozí kniha. Zdatně jim sekundují Rickův syn Carl a jedna polozapomenutá a překvapivě se navrátivší postava.

Kirkman má tentokrát scénář naprosto pevně v rukou a brilantně jej rozvíjí na dvou rovinách: co se týče konfrontací se zlem a s vlastními psychickými i fyzickými možnostmi, pokračuje v odklonu od zombíků k lidem, kteří jsou si mnohem nebezpečnějšími nepřáteli. A jestli jste si mysleli, že za předchozích 54 sešitů na své hrdiny zvládl vytáhnout už všechno, budete mile (tedy, máte-li rádi nefalšovaný hnus) překvapeni. Hranice jsou opět posunovány, lidskost dále ztrácena a příliš draze vykupována.

I samotní požírači mozků o sobě dávají konečně zase vědět. Prozatím spíše na pozadí, ale tíseň, kterou vzbuzuje jejich nové chování a otázky, které vyvolávají, skvěle zahušťují atmosféru věčné paranoii, v níž musí hrdinové žít. Co se té týče, autoři si začínají čím dál více všímat nejmladší generace, která si již na starý svět pamatuje jen velmi mlhavě anebo vůbec. A její duševní vývoj bude opravdu zajímavé sledovat.

Série tak při svém jubileu rozhodně neztrácí dech, ba právě naopak. Tleskáme a těšíme se na další setkání.

Živý mrtví 10: Čím se stáváme
Robert Kirkman, Charlie Adlard

nakladatelství: CREW
počet stran: 136
cena: 299 Kč

Přidat komentář