KOMIKS: Robert Kirkman, Charlie Adlard, Živí mrtví 11: Střez se lovců

Článek od: David P. Stefanovič - 04.09.2014

Slavná Kirkmanova série je jednoduše moc dlouhá, aby mohla být geniální od začátku do konce. Čím více stránek přibývá, tím více je i slabších dílů. Jedenáctka mezi ně ale nepatří. Jde naopak o návrat k temné a hnusné hutnosti počátečních knih, díky které jsme si na zombivcích a jejich přeživších (ne)přátelích vypěstovali silnou závislost.

Najít opuštěné auto s dvěma matracemi se pro Rickovu partu rovná stejnému jackpotu, jako bychom my vyhráli pár milionů. V takové chvíli slunce svítí, ptáčci zpívají a člověk by skoro zapomněl, že většina ex-lidské populace ho chce sežrat. Tahle úvodní scéna je ovšem jediným světlým momentem celého svazku, od té chvíle je to takové peklo, jaké by snad nevymyslel ani starý známý Guvernér (pomněte toho milého, lehce bláznivého pána z dob, kdy naši hrdinové obývali pohodlnou věznici).

Minule jsme byli svědky toho, jak Kirkman zaměřil svou zvrácenou pozornost na dětské protagonisty. Že to nemohlo dopadnout dobře, ukazuje v plné parádě tento díl. Co si budeme povídat, ti spratci by potřebovali profackovat, možná by si pak rozmysleli… no však si to přečtěte sami.

Děcka ovšem nejsou jediným problémem na obzoru. Když se odkudsi zjeví flanďák, vykračující si zombiemi prolezlou krajinou, jako by se nechumelilo, nevěstí to nikdy nic dobrého. Jeden by jej skoro mohl považovat za špatné znamení a budoucí události by mu daly za pravdu. Hned po knězovi totiž Rickova parta potká další živé, jejich světonázory se ale zrovna neprotnou. Věřte mi, zombíci jsou v tomhle svazku ti hodní.

Je otázkou, jak dlouho ještě zvládne Kirkman své hrdiny lámat, než nevyhnutelně rupnou a navzájem se povraždí, aby měli konečně klid. Podle toho, kolik dílů nám ještě zbývá, abychom vůbec dohnali stále vycházející americký originál, se mu ale zatím zjevně daří netlačit na pilu příliš. Což je v jeho případě dost relativní. Proto si tenhle svazek užijte se všemi jeho obřími hnusy a odpornostmi, protože jakkoli se to zdá nemožné, po dlouhodobé zkušenosti se Živými mrtvými se dá již dost přesvědčeně tvrdit: bude hůř. A to my rádi.

Živí mrtví 11: Střez se lovců
Kirkman, Robert - Adlard, Charlie
Nakladatel: Crew
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: Charlie Adlard, Cliff Rathburn
Redakce:
Rok vydání: 2014
Počet stran: 136
Rozměr: 165 x 255
Provedení­: paperback
Cena: 299 Kč

Přidat komentář