KOMIKS: Hadžime Isajama, Útok titánů

Článek od: David Hálek - 18.12.2014

Oblíbený japonský manga hit se konečně dostal i do českých končin.

Hororová manga Hadžime Isajamy Útok titánů (Shingeki no Kyojin) může být pro některé čtenáře naprostá neznámá. Ti zbývající možná zaregistrovali populární stejnojmenné anime. Své diváky si získalo svou brutalitou a atmosférou plnou beznaděje, ve které probíhá marný boj. Do rukou se nám nyní dostala předloha. Stojí za to?

Lidstvo to nemá zrovna lehké. Zhruba před stoletím se objevil predátor, který lidskou populaci masakruje čistě pro zábavu. Titáni. Masivní, bezpohlavní kolosy, jejichž nekompromisní brutalitu může předčít snad jen děsivost jejich vzhledu. Právě tato nová hrozba způsobila, že se téměř vyhynulí lidé přesunuli za ohromné zdi, kde dodnes žijí v relativním bezpečí.

Stále tu je ale tísnivý pocit, že všechno není úplně v pořádku. Obyvatelé jsou zavřeni ve vlastním vězení, obávají se byť jen vystrčit nos ze svého opevnění a ti, kteří skutečně jezdí na výpravy za zeď, aby se o titánech něco dozvěděli, se vracejí se staženým ocasem (pokud vůbec), a všichni tak vidí znovu a znovu, jak je situace vlastně beznadějná. Celé to jde do kytek, když se zničehonic zjeví ohromný titán, který zničí bránu veliké zdi a pustí své titánské bratry na hostinu.

V tomto zmatku se nachází chlapec Eren, který touží stát se průzkumníkem a poznat svět za zdí a který na vlastní oči spatří, jak jsou titáni bezcitní. Se svými přáteli Mikasou a Arminem uteče, odpřisáhne pomstu celému druhu a pustí se do vojenského výcviku. Zde jsem našel asi největší slabinu: žádný trénink není zobrazen. Sotva se seznámíme s Erenovými spolužáky a jedna hádka skutečně nestačí, abychom zjistili jejich motivace a názory. Doufám, že se s nimi v dalších číslech víc sblížíme, ale zároveň se bojím, že mnoho z nich padne, než k tomu dostaneme šanci. Titáni si totiž nedají pokoj a útočí znovu. Tentokrát se ale musejí vypořádat s odhodlaným Erenem a jeho společníky.

Umělecká stránka nezklame. Vojáci proti titánům užívají manévrovací postroj, který jim umožňuje pohybovat se velmi rychle ve všech směrech. Isajama si byl vědom jeho potenciálu a naservíroval nám dynamickou a neustále se pohybující emotivní podívanou. Sem tam je trochu těžší se v tom všem zmatku zorientovat, ale rozhodně se nejedná o nic, z čeho by se čtenářům zamotala hlava.

Stojí to za to? Rozhodně! I přesto, že jsou hlavní charaktery krapet ploché a povrchní a s těmi ostatními jsme neměli moc šancí se seznámit, se jedná o bezcitnou podívanou plnou absolutní beznaděje, panické hrůzy, brutálního vraždění a cákanců krve. Můžu jen doporučit a moc se těším na pokračování, které nám přinese obrovský zvrat.

Celkové hodnocení: 90%

 

Útok titánů (Shingeki no Kyojin, vol. 1)

Scénář a kresba: Hadžime Isajama

Překlad: Anna Křivánková

Nakladatelství: Crew

Vazba a rozměry: Brožovaná, 113 x 175

Počet stran: 196

Datum vydání: 22.9. 2014

Cena: 189 Kč

Přidat komentář