LITERATURA: Vyšla Teorie rozpadu

Článek od: Redakce - 11.06.2015

Břímě minulosti v legendární komiksové politfiction

 

Vítejte v minulosti. V době, která sice pomíjí, ale stále nechce umřít. Z posledních sil se drží na nohou a stahuje do pekel všechny kolem. Minulosti se utéct nedá. Ať jde o španělskou občanskou válku, nebo o komunismus.

A nikdo není větší expert na mix minulosti a budoucnosti, na halucinační vize a rozpad světa, než slavný kreslíř s českými kořeny, Enki Bilal. I když žije ve Francii, tak jeho matka pocházela z bývalého Československa a on sám se narodil v Bělehradě. Dětství ve východním bloku hodně ovlivnilo jeho tvorbu i jeho nezaměnitelný styl - ať už se projevuje v komiksech, nebo filmech jako Bunker Palace Hotel, Tykho Moon či Immortel. Enki Bilal je nejen držitelem Velké ceny Angouleme (a několika cen za filmy), ale také snad jediný komiksový autor, kterému byly nejen věnovány expozice v galeriích, ale vystavoval i v Louvru. Takže není divu, že v řadě Mistrovská díla evropského komiksu, vydávané nakladatelstvím Crew, došlo i na něj.

„V téhle prestižní řadě se už objevili lidé jako Moebius, Jodorowsky, Marvano, Loisel, Manara či Giménez... ovšem jedno jméno tam citelně chybělo,“ říká vydavatel Petr Litoš. „Jméno, které jsme tam chtěli mít už od samotného začátku, ale chvíli trvalo, než se nám ho povedlo získat. Snově melancholický Enki Bilal. A jsme rádi, že jsme nakonec získali hned dvě jeho nejzásadnější díla, která vydáváme v jediné souborné knize.“

Ano, v Teorii rozpadu najdete skutečně dva Bilalovy nejslavnější komiksy, které k sobě ale hezky tematicky ladí. Oba jsou to příběhy, které nejenže byly ve své době novátorské, ať už námětem, nebo kresbou, ale byly zlomové i pro svého tvůrce, který s jejich pomocí přešel s obrovským úspěchem ze světa fantastiky do studené reality. Oba komiksy se věnují rozpadu starého světa, bezvýznamností idejí, pro které lidé umírají, a tomu, jak minulost dokáže stále ničit životy všem kolem. V obou se mísí politika s thrillerem, napětí s depresí a nelítostnost s melancholií. V příběhu Falangy černého řádu se bude skupina starců, bývalých bojovníků španělské občanské války, vyrovnávat s minulostí... se zbraněmi v ruce. A v druhém příběhu, nazvaném Na lovu, se sjíždí do luxusní a od světa odříznuté rezidence skupina stárnoucích komunistických papalášů, aby si v zasněžených lesích zastřílela na divokou zvěř. Ovšem na odstřel nebude jen zvěřina...

Tenhle příběh bude asi pro české čtenáře nejzajímavější. A to nejen proto, že v něm vystupuje i zástupce českých komunistů (Čech se ostatně objevuje i v prvním příběhu, ve Falangách černého řádu) a mluví se o osmašedesátém – ale hlavně pro zajímavý pohled zvenčí na svět, ve kterém jsme žili. Jak Bilal, tak scenárista Pierre Christin (který také patří ke komiksovým ikonám: stojí kupříkladu za legendární sérii Valerian, spolupracoval s lidmi jako Jacques Tardi, Alexis či Francois Boucq a na poličce má mnoho cen z Angouleme), komunistický vesmír ani nedémonizují ani neomlouvají. Používají ho jako ukázku toho, jak můžou mladistvé ideály zničit své vlastní tvůrce, jak se postupně rozpadají, odumírají, až se změní jen v stařeckou zahořklost a únavu. Zatímco starci  ve Falangách se v podstatě ještě stále snaží bojovat za správnou (i když možná už zbytečnou) věc, dědkové v Na lovu se snaží oživit a zachránit systém, který je už dávno mrtvý.

A šedomodrobílá kresba Enki Bilala, zcela zbavená zářivých barev, to jenom potvrzuje.

Ke knize napsal doslov velký Bilalův příznivec, Ondřej Neff, který knihu uzavírá slovy: „Dnes víme, že ten hon za minulostí se stal prokletím kontinentu, který má minulosti tolik, že by ji mohl těžit a exportovat jako hnojivo do celého světa. Není žádné včera. Je to dnes, které buší na dveře.“

A o tom Teorie rozpadu vypovídá. 

Ukázky si můžete prohlédnout zde

Teorie rozpadu
Bilal, Enki - Christin, Pierre 
Nakladatel: Crew
Překladatel: Richard Podaný
Cena: 589 Kč (paparback)/789 Kč (hardback)

Přidat komentář