RECENZE: Nebezpečné ženy, G. R. R. Martin & G. Dozois (ed.)

Článek od: Klára Holubovská - 07.01.2016

Magie, chaos, násilí, statečná srdce i pády. To vše a více obsahují zbrusu nové povídky od některých z největších autorů na poli současné science fiction a fantasy.

Antalogie Nebezpečné ženy je soubor jednadvaceti původních povídek a novel různých autorů, které dali dohromady George R. R. Martin a Gardner Dozois. Po úvodním slovu Gardnera Dozoise přicházejí na řadu mimo jiné G. R. R. Martin, Jim Butcher, Diana Gabaldon, Lev Grossman.

Děj povídek se odehrává v současnosti, v minulosti, v postapokalyptické budoucnosti, na jiných planetách či ve zcela jiných světech. Vyskytují se v nich ženy různého věku a ne vždy jsou hlavními postavami povídky. Občas jsou vyprávěny mužem a ženy v nich hrají vedlejší roli. Před každou povídkou je krátká informace o autorovi, jeho tvorbě a nastínění děje.

V Nebezpečných ženách najdeme příběh o ženě, která je pronásledována a zahnána do kouta (Holka na zabití), poznáme matku, o níž si všichni myslí, že zavraždila svou dcerku (Buď mám zlomené srdce), zavítáme do 12. století, kde se setkáme s malou sestrou Richarda Lví srdce (Nořina píseň) či se odebereme do světa, v němž je křížení mimozemšťanů s lidmi zakázáno, a přesto se to děje (Ruce, co tam nejsou).

Zažijeme dobrodružství s učednicí Harryho Dresdena (Bomba), vzlétneme do oblak během 2. světové války (Raisa Štěpanov), sympatizujeme s terorizovaným mladíkem, kterému se dostane pomoci od starého boxera (Zápas s Ježíšem), a zapřemýšlíme, co se stalo se starou paní, jež jednoho dne beze stopy zmizela (Sousedky). Nahlédneme do nitra ztraceného muže (Prostě je umím balit), zjistíme tajnou identitu lovce lidí (Stíny pro Silence v Lesích Pekla), soucítíme s královnou, jež je ochotná se obětovat za své dítě (Královna v exilu) nebo jsme zavedeni do magické školy, v níž i ten nejnevinnější žertík může mít fatální následky (Dívka v zrcadle).

Dostaneme se do budoucnosti, kde ženy slouží jen k plození dětí (Druhá arabeska, velmi zvolna), narazíme na ženu, která se neštítí ničeho (Z města zbyl jen Lazar), jsme svědci cesty mladého Jamieho Frasera (Panicové) a pochopíme, že i mrtví se můžou mstít (Nenávist až za hrob). Je nám předložena nutnost dodržování zákonů za každou cenu (Rozsudek smrti), hledíme do očí bestie (Jméno bestie), přesvědčíme se, že cesta do pekel je skutečně dlážděna dobrými úmysly (Pečovatelky), jsme svědky hry na kočku a myš mezi ženou s nadpřirozenými schopnostmi a tajemným protivníkem bez tváře (Lži mojí matky) a nakonec přichází povídka o občanské válce, která téměř rozervala celé Západozemí na kusy (Princezna a královna).

Povídky jsou čtivé se zajímavými, i když ne vždy originálními nápady a občas se stane, že se nedočkáte uzavřeného konce. Bomba od Jima Butchera dokonce prozrazuje děj knižní série Harry Dresden, což je tím, že knihy jsou sice v zahraničí již vydány, ale u nás se ještě překladu nedočkaly. Osobně mi nesedly poslední dvě povídky. Ta předposlední Lži mojí matky obsahuje zbytečně moc vulgárních slov a ta od George R. R. Martina nazvaná Princezna a královna je vyprávěna s minimem dialogů, což každému samozřejmě vadit nemusí, ale mně se to četlo těžko.

Nejvíc se mi líbila povídka Bomba od Jima Butchera. Molly je požádána zachránit Harryho bratra Thomase a na záchrannou akci s sebou vezme Thomasovu přítelkyni a vlkodlačici. Povídka mě bavila zejména proto, že jako jediná obsahuje humor. Za další zajímavou povídku považuji Panice od Diany Gabaldon, kterou zajisté znají čtenáři Cizinky, případně diváci stejnojmenného seriálu. Děj se odehrává několik let před příchodem Claire a Jamie v ní má za úkol doprovodit nevěstu k jejímu ženichovi. Nicméně se vše zkomplikuje, když se nevěsta rozhodne vzít někoho, koho skutečně miluje.

I když není snadné prokousat se takovým množstvím stránek, rozhodně doporučuji si knihu přečíst. Díky Nebezpečným ženám se můžete seznámit se spoustou nových autorů, kteří vás třeba přesvědčí, abyste vyhledali další věci z jejich tvorby.

 

Hodnocení 85%

Sestavili: George R. R. Martin & Gardner Dozois

Nakladatelství: Motto

Vazba: Pevná

Počet stran: 720

Rok vydání: 2015

Cena: 499 Kč

Přidat komentář