KOMIKS: Arrow 1

Článek od: David Hálek - 02.05.2016

Čtvrtá řada seriálu o zeleném mstiteli se pomalu blíží do finiše. Jeho řádění na stránkách komiksu ale teprve začíná.

Nenechte se mýlit. Green Arrow je pěkný stařec a v komiksech se prohání už nějaký ten pátek. Nyní je řeč o komiksu, který je celý založený na populárním televizním seriálu stanice CW. Jedná se tedy spíš o jakýsi přídavek pro diváky než o samostatnou knihu pro široké spektrum fanoušků.

A v tom skví naprosto zásadní a největší slabina komiksu: Nekoukáte na seriál? Smůla! Arrow totiž není samostatný příběh, jakási ‚další epizoda‘, nýbrž takový pohled do zákulisí spojené s vystřiženými scénami, jež se do televize už nedostaly. V komiksu je takových epizodek celkem osmnáct plus prolog, který toto označení nese vlastně zbytečně, protože nepředstavuje žádný děj, žádnou událost, je to zkrátka jen další kapitola do počtu.

Jednotlivé kapitoly na sebe až na pár výjimek nijak nenavazují. Sem tam se najde charakter, který se objeví ve více kapitolkách, ale nebudete z toho mít pocit, že pokračují jejich obsáhlejší příběhy. Potkáte se s Moirou, Digglem, Huntress, Sarou Lance a dalšími. Jejich krátké příhody jsou sice pěkné, ale nicneříkající, pokud neznáte seriál. Proč nás má zajímat odbarvená Japonka? S kým pracuje Moira? Kdo je tohle? A proč se stalo támhleto? Na to vám komiks neodpoví. Není potřeba, však zbytek znáte ze seriálu. Někdy dokonce budete mít pocit, že ta nebo ona kapitola neměla v komiksu absolutně žádný smysl a že tam byla vlastně zbytečně.

Stejně jako mají televizní epizody různé režiséry a scénáristy, i na Arrowovi pracovala celá plejáda autorů. Nejvíce se to projevuje na kresbě jednotlivých kapitol. Většina z nich je v jiných stylech, charaktery občas vypadají jinak než v předchozích epizodkách a sem tam není lehké poznat, o koho se v tu chvíli jedná. Celkově jsou ale kresby hezkým znázorněním atmosféry seriálu – temné, ponuré a plné pochybných stínů. Akční scény jsou drsné a krvavé, i když sem tam trochu rychlé – jedná se o záležitost na panel a konec.

Nejste úplně na omylu, pokud máte dojem, že se jedná o krátký článek. O komiksu, který je určený čistě a pouze pro fanouška seriálu toho nelze moc napsat, protože nefanoušci jej stejně nepochopí a nebudou si ho moct zařadit do seriálové perspektivy, a divákům nelze napsat více, protože jakákoliv další informace by se rovnala potenciálnímu spojleru. Pokud tedy nepatříte k rozsáhlé fanouškovské základně, nesbíráte komiksy čistě proto, abyste je měli, nebo nejste zarytými fanoušky zeleného lukostřelce, Arrowa s čistým svědomím přehlédněte. O nic nepřijdete, protože je pro široké komiksové publikum zbytečný a k ničemu.

 

Arrow 1

Scénář: Marc Guggenheim, Andrew Kresiberg a další

Kresba: Mike Grell a další

Překlad: Martin D. Antonín

Nakladatelství: BB/Art

Vazba a počet stran: Brožovaná, 208 stran

Datum vydání: 17.3.2016

Cena: 499 kč

Přidat komentář