RECENZE: Kim Stanley Robinson, Roky rýže a soli

Článek od: veronikamah - 02.03.2017

Svět se změnil. I když černá smrt přišla a odešla stejně jako to známe z historie. To, co po ní zůstalo, nemá se světem, jak jej známe, nic společného. Celá historie smazána máchnutím proutku moru. Zapomeňte na Da Vinciho objevy, Rakousko-uherské impérium, zapomeňte dokonce i na křesťanství. Evropa se stala mýtem.

Svět se změnil. Historie se začala datovat na dobu před černým morem, který spálil Evropu na prach a na dobu po černém moru, na Roky rýže a soli. Světu nyní vládnou dvě hybné síly - Čína, která se stala gigantem, jakým vždy snila být a Islám, který pod svými křídly spojuje obrovské masy lidí. Představa, která ve světle aktuálních světových událostí může být pro mnohé značně kontroverzní.

Roky rýže a soli jsou monumentálním eposem popisujícím alternativní linii vývoje světa. Obsáhlý román je rozdělen do desíti samostatných celků, knih, kdy každá z nich by bez problémů obstála jako krátká novela.

Každá jedna část Roků rýže a soli se na první pohled zaměřuje jen na historický vývoj daného období. Ten je ale vyprávěn skrze životní příběhy učenců i běžných lidí žijících v této době. Díky tomu se z knihy stává mnohem více než jen další učebnice dějepisu. Hluboké filozofické rozhovory o kultuře a společenském či politickém uspořádání prolínající se s strastmi každodenního života mění suchopárnou litanii o alternativní historii světa v zajímavou spekulativní fikci.

Román Roky rýže a soli v jeho roztříštěnosti spojuje jedna konstanta - postavy. Ty čtenáři dělají společnost skrze všech deset knih. Pokaždé v jiné podobě, avšak se jmény vždy začínajícími na písmena B, K, I a P, která představují určité archetypy. Obvykle se jedná o buddhisty žijící v muslimském světě. Provázejí nás historickými událostmi, které jsou velice podobné těm, jak je známe ze školních lavic, jen umístěny do jiných premis. I samotné téma reinkarnace a následky našich činů na příští životy tvoří významnou část Roků rýže a soli.

Rozsáhlost a hutnost románů je bohužel jedna z věcí, která mu podráží nohy. Každá z knih Roků rýže a soli je psána trochu jiným stylem. Jeho cílem je sice korespondovat s popisovaným obdobím, ale bohužel tak ztěžuje snahu čtenáře se do děje zcela ponořit. Což je způsobeno i tím, že ne každá stylistika textu sedne každému. Mě osobně třeba vytáčelo prvních pár kapitol, které končí slovy: “a to, co se dělo pak, si můžete přečíst v další kapitole”.

Roky rýže a soli jsou jako houpačka, v jedné kapitole vás vyhoupne nahoru a vy si četbu vyloženě užíváte. V další vás však prudce sešoupne do nejnižšího bodu a přejít na další stránku se zdá být nadlidským údělem.

Hodnotit román Roky rýže a soli amerického autora Kim Stanley Robinsona je těžké. Je to filozofický traktát, průvodce historií, příběh o lidském boji o přežití a mnoho dalšího v jednom. Je to kniha, která místy bere dech a místy vás (snad nechtěně) ukládá ke spánku. Někdo ji zhltne na jeden zátah, další ji nikdy nedočte. Málokdo se zasekne v poloprázdnu mezi. Roky rýže a soli rozhodně není kniha do metra na zkrácení cesty. Naopak je do její četby nutné zainvestovat nejen množství vlastního času, ale i soustředění a odhodlání. Pokud vytrváte, odměnou vám bude náhled do mistrně vybudovaného světa, který jsme neměli možnost prožít (pro nás Evropany naštěstí).

Roky rýže a soli, Kim Stanley Robinson
Nakladatelství: Laser-books
Překlad: Milan Žáček
Obálka: Michal Kuba
Rok vydání: 2016
Počet stran: 704
Cena: 549 Kč

Přidat komentář