RECENZE: Miroslav Žamboch, Koniáš: Muž na stezce

Článek od: Petr Behenský - 03.08.2017

Nakladatelství Triton přichystalo druhé vydání Žambochových povídek o Koniášovi, rozšířené o příběh Konec vlka samotáře. Milovníkům drsnější fantasy není třeba tohoto hrdinu představovat. Pro ostatní – Koniáš je vytříbená hrdinská fantasy, s trochou méně magie, než bývá zvykem, ale o to větší porcí akce.

Knihy takového ražení stojí na základech poněkud odlišných od těch u klasické fantasy. Prim zde hrají hlavní hrdina a akční pasáže. Hrdina proto, že je postavou, která nás provází celým řetězcem jednotlivých dobrodružství. Pokud čtenáři nepřiroste k srdci on, žádná z vedlejších postav, které do děje zasahují jen krátce, už to nespraví. Akce z toho důvodu, že na rozdíl od epických příběhů tvoří velkou část vyprávění a jako taková musí být přitažlivá a věrohodná.
Muž na stezce oba předpoklady splňuje na výbornou. Koniáš je drsný samotář, který putuje světem, bere práci, jaká se namane, a s ocelí to umí lépe než kdo jiný. Přesto je oproti celé řadě podobných bijců jedinečný. Především si sám dobře uvědomuje, že není neporazitelný a že světem chodí i lepší bojovníci, než je on. A také ho nežene vpřed touha po pomstě nebo soucit s utlačovanými rolníky, ale především obyčejná lidská zvědavost a snaha přežít. To mu dává lidskou tvář a čtenář se s ním rychle sžije.
Co se týče akce, všechny souboje, bitky a šarvátky (a že jich není málo) jsou popsány detailně a uvěřitelně. Protože Koniáš není žádný nadčlověk, který by jedním máchnutím meče srazil tři hlavy, je každý souboj napínavý a jeho konec nepředvídatelný. Autor navíc nezapomíná na fakt, že sebelepší bojovník může v bitvě utržit zranění nebo si zničit zbraň, a že to všechno má své následky. To samé platí o boji s divočinou. Sečteno a podtrženo, akce funguje znamenitě.
Pokud jde o děj, nabízí Muž na stezce přesně to, co od hrdinské fantasy čekáte - dobrodružné příběhy, ve kterých se železem a krví nešetří. Koniáš navštíví všechny kouty země, od džunglí a pouští přes tajuplné ostrovy až po zapadlé horské vesnice, a všude na něj čeká nebezpečná práce, nepřátelé a tajemství, která je třeba odhalit. Ačkoliv promyšlená zápletka není tím nejsilnějším tahounem knihy, zejména první polovina z celkových třinácti povídek přináší, když ne vyloženě skvělou, tak alespoň silnou pointou. Bohužel, v závěru knihy se zdá, jako by autorovi docházely nápady. Společně s tím, jak Koniáš získává zkušenosti a stává se zběhlým zálesákem a válečníkem, dostavuje se určitý stereotyp. Poslední příběhy už nemají zdaleka tak nečekaný závěr jako předchozí a Žamboch se prostřednictvím Koniáše mnohem častěji uchyluje k řešení typu „prosekám se odtud a ono to nějak dopadne“. Následkem toho jsou si povídky čím dál podobnější. To platí i o jediné přidané oproti prvnímu vydání, Konec vlka samotáře. Ta navíc ponechává tak otevřený konec, jak to jen jde, a ačkoliv je utnutí příběhu svým způsobem geniální, přeci jen jsem se cítil jako čtenář trochu podveden.
Navzdory tomu považuji i ty slabší kusy za nadprůměrné, a pokud nebudete knihu číst naráz a spokojíte se vždy s jednotlivými příběhy, možná si přílišné podobnosti ani nevšimnete. Muž na stezce pořád představuje skvělé oddechové čtivo a přinejmenším v rámci české hrdinské fantasy patří k tomu nejlepšímu, po čem můžete sáhnout.

Koniáš: Muž na stezce & Konec vlka samotáře
Miroslav Žamboch

Nakladatelství: Triton
Rok vydání: 2017 (druhé vydání)
616 stran, brožovaná
Ilustrace obálky: Lubomír Kupčík
Cena: 399 Kč
 

Přidat komentář