Americký autor Edward Ashton není zatím českému čtenáři příliš znám, protože mu u nás vyšla jen kniha Mickey7. Jedná se o první díl série. Vzhledem k tomu, že mám ráda chytře napsané sci-fi, pustila jsem se s radostí do čtení. Bohužel mi však brzy zamrzl úsměv na rtech a já se do dalších stránek musela spíše nutit. Proč, když příběh zpracovává několik velice zajímavých témat? Přečtěte si sami...
Obvykle dávám ve fantastice přednost českým autorům a autorkám, ale přiznám se bez mučení, že jim občas zahnu ke spisovatelům cizojazyčným. A v únoru mě takhle zlákala anotace na sci-fi od Tima Pratta. A rozhodně jsem nezvolila nevalně.
V životě máme jen málo jistot. Vycházející slunce, daňové přiznání, smrt… letos se k tomu smutně krátkému výčtu přidala ještě jedna, poměrně optimistická. Po deseti letech opět vychází Bez slitování Miroslava Žambocha, s touto pravidelností již podruhé. Takže mladší generace dychtící po výtisku opět může zpívat gloria a tentokrát bez žádného ale nebo kdyby.
2003, 2013, 2023... Znovu po deseti letech, již potřetí se na pultech knihkupců ocitá Bakly a jeho první dobrodružství s podtitulem Bez slitování. Časem a fanoušky prověřená série Miroslava Žambocha opět na scéně, tentokrát v režii nakladatelství Triton.
Kultovní dílo bratrů Strugackých jistě nemusíme fanouškům sci-fi literatury sáhodlouze představovat. Piknik u cesty u nás vyšel v nakladatelství Mladá fronta poprvé již v roce 1974 a dočkal se od té doby hned několika dalších vydání, což samo o sobě svědčí o velké oblibě této ruské knižní klasiky. A dnes vám představíme vydání nejnovější, které se ale od těch předchozích výrazně liší.
Prvý román zo série o mladom čarodejníkovi Skeevovi vyšiel už v roku 1978. Pred rokom sme sa dočkali jeho ďalšieho vydania (vydavateľstvo Triton). Je to skvelá správa, pretože niet nad to, keď si môžete s knihou v ruke na chvíľu oddýchnuť, zasmiať sa a užiť si aj trošku napätia.
Další prima mýtus vyšel s novejma ilustracema v Tritonu, chcete to někdo na recenzi? Jasně, proč ne, dej to sem. Aahz, Skeeve a jejich první dobrodružství, návrat do starejch časů a mladejch let, kdy mě moc nezajímalo, jak je to napsaný nebo přeložený. Byla to prostě fantastika a bylo to vtipný. Ale víte, jak to říkal nějakej ten antickej týpek, Hérakleitos, myslím…
Znáte nejtradičnější přísady fantasy příběhů? Všechna ta oblíbená a stále užívaná klišé? Sepište si seznam – když začnete během čtení Bitevního mága odškrtávat, dost možná vám na něm nakonec nic nezbude. Tak pevně je tento román zakotven v žánrových hranicích.
Avrana Kernová túžila teraformovať planéty vhodné pre ľudstvo, a jej opičiu civilizáciu. Vďaka nanovírusu mala byť evolúcia opíc rýchla. Lenže... Kernová mienila a ironický vesmír menil. Takže je vo vesmírnom korábe namiesto civilizovaných opíc partička vysoko inteligentných pavúkov portia labiata. Letia vesmírom s ľuďmi, ktorým rovnaký nanovírus pomohol prijať portite za rovnocenný druh. Dohliada na nich Kernová v podobe UI. Zachytili signály vysielané neznámou civilizáciou. Keďže ľudia, portie aj niečo, čo bolo kedysi Avrana Kernová, sú nadmieru zvedaví, idú si po odpovede...
Dá sa byť dieťaťom času? Môžete to brať ako metaforu, prípadne sa zamyslieť nad budúcnosťou a novými technológiami, vďaka ktorým už pre ľudstvo čas nebude prekážkou. Budeme môcť v hibernácii prečkať stáročia, letieť k vzdialeným svetom. Ja takto čakám, pokým na terraformovanej planéte prebehne menšia evolúcia. K evolučnému pokroku mal napomôcť špeciálne upravený vírus, no opice zhoreli v atmosfére. Takže mi láskavo povedzte, čo sa tam dole vyvinulo za život? Čo sa to tu so mnou snaží komunikovať?
Svět nezná pocit srovnatelný s dračím žalem. Vyjma snad dračího vzteku. Nakladatelství Triton vydalo epický fantasy román Bitevní mág skotského autora Petera A. Flanneryho.
Posttraumatický syndrom je mrcha zákeřná, váleční veteráni by o tom mohli vyprávět hodiny. O tom, jestli trpí nočními děsy a paranoiou také generálové, kteří dávají rozkazy ke genocidě a rozhodují tím o bytí či nebytí tisíců, o tom se moc vědeckých studií nepíše. A co teprve musí prožívat UI integrovaná do vesmírné útočné lodi…
Jména bratrů Arkadije a Borise Strugackých zná už dnes jistojistě každý milovník sci-fi knih a her s postapokalyptickou tématikou. Jejich Piknik u cesty z roku 1972 inspiroval snímek Stalker Andreje Tarkovského, a to byl teprve začátek.
Nakladatelství Triton vydává první díl vesmírné sci-fi trilogie Jiskry války britského autora Garetha L. Powella. Kniha získala cenu BSFA v kategorii Best Novel 2018.