Nové tituly z vydavatelství OneHotBook

Článek od: Redakce - 27.09.2018

Andy Weir: Artemis

účinkují: Tereza Dočkalová, Marek Lambora

vydává: OneHotBook celkový čas: 9 hodin 23 minut

Druhý román amerického spisovatele Andyho Weira, autora bestselleru Marťan, který má rovněž audioknižní podobu a byl také zfilmován s Mattem Damonem v hlavní roli (Ridley Scott, 2015), vychází jako audiokniha ARTEMIS v podání Terezy Dočkalové. Tu v krátkých partech doplnil herec Marek Lambora. „Andy Weir je úžasný ,koumák‘. Své hrdiny rád staví do komplikovaných situací, jejichž řešení vyžaduje značnou dávku improvizace, většinou v rámci obecně známých jevů a fyzikálních zákonů, aplikovaných ale na různých místech sluneční soustavy. Vymýšlí smělé i zoufalé kousky a s bravurou kosmického kaskadéra elegantně vybírá krkolomné zákruty svých vyprávění,“ nastiňuje Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodává: „K jeho novému příběhu jsme hledali mladý, ale sebevědomě ostřílený hlas, jehož nositelka má vlastní lumpárny a rošťáctví možná už za sebou, ale stále v krvi; narátorku, jež se nezalekne nízké gravitace Měsíce, ale naopak skrze svůj zábavně oprsklý projev zdůrazní posluchačskou přitažlivost Artemidy. Poté, co jsme Jana Zadražila vyslali na Mars, se Tereza Dočkalová stala naší první ženou, která spočinula na Měsíci.“

Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka, která občas doručuje i nelegální, čili lépe zaplacené, zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…

„Bavila mě drzost a ráznost hlavní postavy. Těžké pro mě naopak bylo umět si ve fantazii vytvořit místo pro dlouhé technické popisy způsobu, jak vyřadit na dálku ovládané bagry těžící na Měsíci,“ prozrazuje interpretka Tereza Dočkalová, která se v nahrávce stala hlasem protagonistky, z jejíhož pohledu je příběh vyprávěn. A dodává: „Jazz Bašarová mi byla blízká právě svou drzostí. A tím, že její výchozí pozice v měsíčním městě je ,loser‘ ve špatných životních podmínkách, že aby se měla alespoň jakžtakž dobře, musí se dost otáčet a častěji za hranicí zákona. Troufalá, schopná holka, s arabskými kořeny, pašerák na Měsíci – připadala mi jako komiksově dokonalý prototyp hrdinky, kterou chce být v dětství každá holka, co alespoň jednou hrála s klukama fotbal a pak doma zatajila, že jí schválně zlomili malíček u nohy. Takže mě to samozřejmě bavilo ohromně.“ Herečka sice přiznala, že autorův předchozí román nečetla ani neposlouchala audioknihu, ale viděla jeho filmovou adaptaci. „Film jsem viděla, protože sci-fi a fantasy miluju odmalička. Moje nejoblíbenější je teď zrovna steampunková odnož fantasy,“ líčí Tereza Dočkalová.

Nahrávku doprovází původní elektronická hudba švitořivě pulsující v odlehčené atmosféře Měsíce, promíchaná s nespočtem zvuků a jinglů živoucího organismu Artemidy zanechávajícího odraz každodenního provozu svých obyvatel.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 319 Kč i jako CD mp3 za 339 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.

 

Guillermo del Toro, Daniel Kraus: Tvář vody

účinkují: Jitka Ježková a Pavel Soukup

vydává: OneHotBook celkový čas: 12 hodin 43 minut

Literární předloha filmu oceněného čtyřmi Oscary, kterou napsal mexický režisér snímku Guillermo del Toro s americkým spisovatelem Danielem Krausem, vychází jako audiokniha TVÁŘ VODY v podání Jitky Ježkové a Pavla Soukupa. „Na rozdíl od filmu nabízí román větší vhled do nitra protagonistů, a to nejen těch ústředních, ale také do problémů dalších figur, které reprezentují celé spektrum outsiderů, jež prostě musíte mít rádi, neboť dokážou vystoupit z pozic ,věčných vedlejších postav‘ přisuzované jim obvykle společností a stát se skutečnými aktéry, kteří nečekaně uvedou běh věcí do pochodu. V audioknize tak máte možnost zjistit, s jakými dilematy se potýká černošská uklízečka Zelda či měkkosrdcatý sovětský agent doktor Bob Hoffstetler a po čem tajně touží žena v domácnosti Lainie Stricklandová,“ uvedla Šárka Nováková, redaktorka vydavatelství OneHotBook.

Němá Elisa žije v malé špeluňce nad kinem Arcade v Baltimoru. Pracuje jako uklízečka v přísně střeženém výzkumném středisku a jejími jedinými přáteli jsou stárnoucí malíř Giles a kolegyně Zelda. Jednoho dne jí však na seznam úkolů přibyde nová laboratoř, jíž obývá živý objekt tajného vládního experimentu – humanoidní vodní tvor. V amazonské džungli byl znám jako Deus Brânquia neboli Žabernatý bůh, zde je předurčen k vivisekci. Mezi němou dívkou a zvláštní bytostí vznikne nečekané pouto, které navždy změní jejich osudy.

„Na románu Tvář vody se mi líbí nejen téma a příběh, ale i detaily – styl a způsob psaní. Autoři mají velmi poetický slovník, používají množství metafor a řadu podobenství, navíc má příběh velmi humanistické poselství a sympatizuje s těmi, kteří se vymykají a jsou společností ignorováni či přímo vylučováni. Mezi takové postavy patří stárnoucí gay, zoufalá hospodyňka, hlavní hrdinky jsou uklízečky, jedna z nich je černoška a druhá němá sirota… Je to napínavé, má to tajemství – četlo se mi to strašně dobře a mám z toho radost – zkrátka je poznat, že jsou to dobří autoři,“ líčí Pavel Soukup, který se ujal četby „pánské“ linie příběhu, a tedy vyprávění o mužských postavách. „Je to příběh o lásce, právu na ni. O lidských – a nejen lidských – právech obecně. V románu je to zdůrazněno ještě mnohem víc než ve filmu. Ten jsem viděla až po nahrávání audioknihy a musím říct, že já jsem ji vnímala a četla docela jinak, o něco vážněji a fatálněji. Ale jelikož je autor scénáře i románu totožný, lze audioknihu brát jako rozšíření záběru, které jde víc do hloubky,“ nastiňuje Jitka Ježková svůj pohled na celé vyprávění i ve srovnání s oscarovým snímkem. A jak si interpreti užili rozmanité figury? „Strickland je voják zničený válkou v Koreji, který už není schopen fungovat bez drog, chce se z toho vymanit a čeká, až jeho mise skončí a on se osvobodí a bude žít tak, jak si představoval. Mezitím se mu ale rozpadá rodina a on získává utkvělou představu, že je protivahou Žabernatého boha, kterého má za úkol přivézt ke zkoumání odkudsi z Amazonie. Při lovu na toho nádherného obojživelného tvora se skrze animální instinkty sám začne považovat za Boha pralesa a následující dění už vnímá filtrovaně coby jakýsi SVÁR BOHŮ, z nichž může zvítězit jen jeden… Strickland s generálem Hoytem zosobňují vrcholný zápor. Ale jsou tam i dvě pasáže proustovského charakteru, které vypráví přímo Deus Brânquia, to bude pro posluchače teprve překvapení…“ popisuje Pavel Soukup postupné upadání hlavního antihrdiny do tenat šílenství, ale i další netradiční části textu. A Jitka Ježková dodává: „Nešlo vysloveně o to, abych měnila hlas, ani se to po mně nechtělo. Ovšem bylo třeba všechny ženské hrdinky odlišit. Pomohla jsem si zejména výrazem a prožitkem. Šli jsme s režisérem po jejich charakterech. Nejvíc mě oslovila postava Elisy a její přerod v silnou a samostatnou ženu. Dlouho se tomu vědomě brání, ale podvědomě k tomu směřuje.“

Nahrávku doprovází původní hudba, která kombinuje melodiku a tradiční akustické nástroje jihoamerických indiánů: víří vzdušností píšťal a píšťalek, hutností Panovy flétny, pohybuje se v rytmu bubínků a chrastítek, je však zpomalena a pročesávána hřebenem šamanských písní. Do vláčného tempa vstupují tajemné ozvěny a vzdychání neviditelné pralesní fauny, zvuky vody, rytmus dechu… V kontrastu s živočišným tepem se nahrávkou vinou tiché a intimní klavírní melodie, promlouvající beze slov, ale s nadějí.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 369 Kč i jako 2CD mp3 za 399 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit

audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.

Přidat komentář